Temat: [Transit 1991-1994] podniesienie silnika
View Single Post
Stary 15-08-2018, 19:36   #26
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: podniesienie silnika

Cytat:
Napisał clubowicz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Teraz podają np. 6Jx16x60 i nic nie rozumiem.
Ten podany przez Ciebie wymiar, to jest wymiar felgi, ma szerokość 6 cali, J jest oznaczeniem profilu kołnierza (do samochodów osobowych), 16 to średnica w calach, a 60 to offset, czyli odsadzenie felgi w mm od powierzchni przylegania do piasty. Wartość 60 mm to typowe dla Transita odsadzenie.

To wszystko to jest pryszcz, w poprzednich postach starałem opisać Ci gdzie jest największy problem z założeniem felg 16" do twojego auta.
Jeszcze raz powtórzę:
1. Tanie używane felgi 16" do Transita to felgi z modeli Mk6 i Mk7, czyli z lat 2000-2014. Mają mocowanie felg płaskimi nakrętkami , więc gniazda w feldze też są płaskie. Nakrętki te Transity mają z gwintem M14x2mm, a ty masz gwint M12x1,5, więc nie pasują. Musiałbyś szukać nakrętek z płaskimi podkładkami i z gwintem M12x1,5mm. Wątpię czy tam na Ukrainie znajdziesz...

2. W najnowszych Transitach i Transitach Customach Ford powrócił do stożkowych nakrętek i takich gniazd w felgach, ale tych felg używek raczej jeszcze nie ma rynku lub są bardzo drogie. No i ja nie wiem, czy stożkowa nakrętka M12 nadaje się pod gniazdo stożkowej nakrętki M14? Wątpię. Czyli ten wariant odpada raczej...

3. Drugi problem to taki, że u Ciebie przednie piasty nie są płaskie jak w modelach Mk6 i Mk7, ale sterczą na nich łby śrub mocujących tarczę hamulcową. Więc musiałbyś sprawdzić, czy przetłoczenia w tych felgach 16" z Transitów Mk6/7 są na tyle wystarczające, że felga ładnie przylega do powierzchni piasty. Twoje oryginalne felgi 14" mają głębokie przetłoczenia aby w nich schowały się śruby mocujące tarczę.
Jeżeli nowa felga przylega do piasty i masz płaskie nakrętki, to możesz te felgi założyć na przód.

O tylnej osi w ogóle się nie wypowiadam, bo tam są inne problemy...

---------------

Kiedy podejmiesz już decyzję, że te felgi 16" są ok i mogą być, to musisz kupić możliwie najwyższe opony pasujące na tą felgę.
Najwyższa opona to taka, która ma tzw profil 80, czyli wysokość stanowi 80% jej szerokości. Najczęściej takiego profilu (80) nie podaje się w oznaczeniu, czyli np. opona oznaczona np. 215R16 ma profil 80. Opony z mniejszym profilem (czyli niższe) mają zawsze w oznaczeniu podany profil, np 215/70R16 lub 215/60R16.
Z tego prosty wniosek, że im szersza opona, to przy takim samym profilu jest automatycznie wyższa. Jest mnóstwo w sieci tzw. kalkulatorów opon, które pozwalają łatwo obliczyć i porównać różne opony jaką mają średnicę. Np. http://oponykozak.pl/zamienniki-opon

Oczywiście na felgę o określonej szerokości nie można założyć zbyt szerokiej lub zbyt wąskiej opony. Ale na felgę stalową którą pokazałeś na zdjęciu 6,5Jx16 można założyć oponę 225/75R16, są nawet z terenowym bieżnikiem, np. https://www.oponeo.pl/wybierz-opony/...r=1/225-75-r16.

W załączniku masz podany przykład, gdzie porównane sa twoje stare opony i takie j.w. Mają o 7,5 cm większą średnicę, czyli auto przodem się podniesie o ponad 3 cm.

Te felgi alu ze zdjęcia są 5,5Jx16", ja takie mam na zimówkach, najszersze opony powinny być 205, od biedy 215... W moim wątku o felgach był załączony post z angielskiego forum jak je przerobić by pasowały do Twojego Transita. ale zdjęcia wygasły i go wywaliłem. Teraz byłby jak znalazł... Ale jakbyś chciał je kupić (są nieco wąskie do twoich celów) to Ci napiszę.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Clubowicz opony.jpg (13.4 KB, 6 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-08-2018 o 20:10
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem