View Single Post
Stary 31-01-2018, 22:17   #17
Triam
ford::average
 
Avatar Triam
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 26-03-2009
Skąd: Rawicz
Model: Mondeo
Silnik: 2,0
Rocznik: 2015
Postów: 95
Domyślnie Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi

Majek32, hak64 i juri2069 ma rację. Bezapelacyjnie, a więc:

DEFINICJE
1. droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;


2. przejście dla pieszych- powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami

3. jezdnia - część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni

Art. 26 (fragmenty)
ust. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

ust. 2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

ust. 6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

ust. 7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Co do ust. 1. oznacza to, że przejście dla pieszych nie zaczyna się jakoś na chodniku, nie wiem, jakąś strefą buforową, jest wyznaczony tylko i wyłącznie na jezdni, od krawężnika do krawężnika. Nie ma stwierdzenia o pieszym zbliżającym się do przejścia dla pieszych, czy tym bardziej o pieszym dającym wyraźne znaki. Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem dopiero na przejściu dla pieszych, po opuszczeniu chodnika.

Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Piszesz że ma pierwszeństwo czyli może wchodzić pod koła nadjeżdżającego samochodu?
W twojej wypowiedzi wyczuwam pewne braki

Cytat:
Napisał gregor75 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
moja odpowiedź : jeżeli jest na drodze na której nie ma sygnalizatorów świetlnych , i ruch nie jest kierowany przez osobę uprawnioną to ma pierwszeństwo , ponieważ swoim zachowaniem dał do zrozumienia ,że chce skorzystać z przejścia
I tutaj też wyczuwam pewne braki

Cytat:
Napisał marcin'ek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Moim zdaniem instruktora C, C+E, powinni mieć możliwość zrobienia TYLKO osoby posiadające minimum kilkuletnie doświadczenie za kołkiem np. 40 tonowego zestawu potwierdzone np. świadectwem pracy. Prowadzenie po drodze 40 ton jest delikatnie mówiąc inne niż 1,5t czy nawet 3,5 tony.
Instruktora można zrobić posiadając prawo jazdy przynajmniej 3 lata od wydania (jeżeli zrobiłem prawko 3 lata temu, a wyrobiłem 2 lata temu, to brakuje mi 1 rok do możliwości zrobienia instruktora). To, czy mam doświadczenie to nie potrzebne, bo podstawą jest technika nauczania, a nie technika jazdy (od tego jest O.D.T.J.- Ośrodek Doskanalania Techniki Jazdy).

Cytat:
Napisał marcin'ek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W sumie to w ostatnim czasie się to zmienia co chwila, jeszcze niedawno to należało się zatrzymać przed przejściem jeżeli przed pasami stal pieszy. Jak to jest w tej chwili to szczerze nie wiem. Osobiście jeśli widzę potencjalnego "przechodzącego" to staram się przepuszczać.
Nic się nigdy nie zmieniło. Media rozdmuchały na prawo i na lewo, że nasz rząd nad czymś pracuje, a kierowcy podchwytali, jakby było już wprowadzone.

Cytat:
Napisał majek32 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie.
Nie wolno się zatrzymywać przed przejściem dla pieszych
Oczywiście odp. na pytanie
tak, przynajmniej 10m. I tutaj kolejne zadanie:

zadanie na dzień 31.01.2018 brzmi:

https://zapodaj.net/aec45e9644707.jpg.html

foto też w załączniku

czy kierujący pojazdem zaparkował na skrzyżowaniu dróg, czy już nie?

[edit]to, że jest zaparkowane nieprawidłowo to widać, chodzi o fakt rozmiaru skrzyżowania. Przypominam, o uzasadnieniu wypowiedzi.[/edit]

Jest późno i nie wczytywałem się w to co napisałem!
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20180117_142805.jpg (96.2 KB, 41 wyświetleń)
__________________

Ostatnio edytowane przez Triam ; 31-01-2018 o 22:21
Triam jest offline   Odpowiedź z Cytatem