Temat: [Transit 1991-1994] Waga auta a system viatol.
View Single Post
Stary 05-01-2013, 15:59   #19
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
odpisywalem bezposrenio koledze ktory napisal ze ma auto o DMC 3,5t nie o ogolnych przypadkach.
Faktycznie zupełnie nie zakumałem, przepraszam...
Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wg tego co napisales autem o DMC 2250 mozna ciagnac lawete 2000 DMC na prawko jazdy B
Nie, nie można, bo w tabeli w kolumnie "Uwarunkowania techniczne" jest wymóg: "dmc pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy". Więc jeżeli laweta by miała DMC 2000 kg, to DMC samochodu musiałoby wynosić 2660 kg. Stąd łączne DMC zestawu wtedy wynosi 4660 kg - dużo za dużo...
Więc: jeżeli ktoś ma akurat przypadkiem samochód o DMC 2420 kg to może holować przyczepę o DMC 1820 kg z prawem jazdy kat. B - już od 19 stycznia.
Ale wątpię by ktoś miał takie akurat auto i akurat taką przyczepę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. , do tego dochodzą jeszcze inne uwarunkowania podane w tabeli i poniżej tabeli.

Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jestes tego pewien? masz gdzies pod reka podstawe prawna?
Jestem pewien, z tym że - sprawdziłem - ten Projekt Ustawy o Kierujących, wejdzie w życie 19.01.2013 roku (pomyliłem się w dacie... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )

Będzie brzmiał:

Art. 6. 1.Ustawa o Kierujacych Pojazdami (od 19 stycznia 2013)
Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

-------------------------------

Jeszcze jedna rzecz:

Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10 mówi obecnie następująco:

Kategoria B uprawnia do kierowania:

- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
- pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Natomiast dopuszcza się na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t.

I problem w tym, że znam przypadki gdy sąd grodzki kierował się tylko przepisami PoRD, a nie chciał słyszeć nic o Konwencji Wiedeńskiej. Sędzia argumentując powiedział, że jesteśmy w Polsce i tu obowiązuje prawo polskie.
Bo przecież wszyscy wiedzą, że Polska to państwo prawa...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-01-2013 o 17:00
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem