View Single Post
Stary 12-07-2016, 12:38   #1
Bogi666
ford::beginner
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 23-10-2015
Skąd: Rudno
Model: S-max
Silnik: 2.5T
Rocznik: 2009
Postów: 16
Domyślnie 2.5T - Lato i wymiana olejów i filtrów - podsumowanie informacji z forum.

Witam Kolegów,

moje pierwsze lato z tym samochodem, przejechałem przez ostatnie 8 miesięcy co prawda tylko 5 300km, ale chcę powymieniać płyny życiodajne w samochodzie. Pacjent: S-MAX 2009, 2.5T Titanium, 5 siedzeń, Converse+.

Naczytałem się na forum w temacie i podsumowując:

1. olej silnikowy - wchodzi 5,5 litra. Polecany: Motul 8100 X-Max, czyli 0W40.
Są też głosy za 5W50 (Motul 8100 X-Cess). Auto ma przelatane łącznie 193 000km, soft oryginalny. Pytanie do Kolegów - który: 0W40, czy 5W40?

2. olej do skrzyni - wchodzi 1,9 litra. Polecany: Castrol Syntrans FE75W, specyfikacja WSS-M2C200-D2. Tu chyba nie ma co się zastanawiać?

3. filtr powietrza do silnika - myślałem o Pipercross, ale znalazłem tyle informacji (nie tylko z Forda), że, podobnie jak wszystkie nasączone olejem, uszkadza przepływkę. Chyba więc kupię klasycznego Filtrona.
Proszę o swoje 5gr w tym temacieGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

4. filtr kabinowy - dowiedziałem się, że trzeba zdemontować pedał gazu (bez odłączania jakichkolwiek wtyczek!), żeby dostać się do pokrywy filtra. Jaki? Pewnie kupię po prostu Filtrona.

5. Filtr oleju - tu proszę o porady. Druga sprawa to ten nieszczęsny separator oleju, czyli problem z pękającą gumąGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. można kupić online tą membranę. U mnie w silniku nie ma jeszcze żadnych świstów, jak otworzę korek wlewu oleju to czuję lekkie podciśnienie. Lekkie podobno powinno być (proszę o potwierdzenie tej informacji), ale gumkę kupię, bo jak strzeli to nie ma co jeździć, aby nie uszkodzić w dość szybkim tempie dalszych elementów (np. uszczelniaczy wałków rozrządu!). Wymiana może się odbyć na parkingu mając w zasadzie tylko śrubokręty.

Jak pozwoli czas to sprawdzę czystość płynu chłodzącego.

Proszę Kolegów o opinie zanim rozpocznę zakupyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bogi666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem