Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Tuning
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-10-2017, 19:46   #1
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Swap hamulców

Witam, od dawna zastanawia mnie ten temat, trochę czytałem, nie mogę znaleźć konkretów.

Podobno całkiem łatwo jest założyć hamulce z ST do zwykłego Focusa. Mam ładne kombi na 17", z przodu 300mm, z tyłu też tarcze, nie mam pojęcia jaka tam jest średnica.

Czytałem że na przód wystarczy kupić jarzmo i zacisk z ST'eka ( oczywiście tarcze i klocki ) i pasuje to P&P.

Pytanie jest takie, czy 320 zamiast 300 mm robi różnicę i czy ewentualnie przednie 300 można wtedy przerzucić na tył ? Domyślam się że nie, pewnie inne mocowanie. Ogólnie nie ma jakiejś super potrzeby na lepsze hamulce, po mieście daje rade, za miasto rzadko wyjeżdżam, ale lubię coś pomodzić przy furze. No i raz musiałem wyhamować na autostradzie ze 160 km/h z trzema osobami i bagażnikiem oraz połową kanapy wypakowanymi narzędziami po sam dach, auto było mega załadowane, naciśnięcie hamulca nie zrobiło na nim zbyt wielkiego wrażenia. Można by to trochę poprawić. Jakby się dało i udało, to zrobiłbym też jakiś poradnik ze zdjęciami.

Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2017, 11:07   #2
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,408
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

Cytat:
Napisał Lukasz2525 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No i raz musiałem wyhamować na autostradzie ze 160 km/h z trzema osobami i bagażnikiem oraz połową kanapy wypakowanymi narzędziami po sam dach, auto było mega załadowane, naciśnięcie hamulca nie zrobiło na nim zbyt wielkiego wrażenia.
Może warto zacząć po prostu od podstaw?
Wymienić płyn hamulcowy? Sprawdzić czy zaciski dobrze chodzą?
Klocki i tarcze do wymiany? Nie widzę zbytnio sensu od razu kombinować z wprowadzaniem innych hamulców. Tym bardziej że masz 136KM... nie 200KM, nie 300KM.
Taka moja mała opinia, bo nie wiem czy nie szkoda kasy i ewentualnych problemów w przypadku wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2017, 18:59   #3
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tym bardziej że masz 136KM... nie 200KM, nie 300KM.
Ale mam kombi z hakiem, do którego według dowodu mogę zapakować 562 kg i ciągnąć 1,5 tonową przyczepę z hamulcem.

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Taka moja mała opinia, bo nie wiem czy nie szkoda kasy
A mówi Ci coś pojęcie "realizacja zainteresowań i pasji" ?
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2017, 19:34   #4
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,408
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

Tak. Ale proszę nie unos się bo mi nie chodzi o krytykę. Tylko w przypadku stłuczki z ofiarami / uszkodzeniem, może być po prostu nie miło
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2017, 20:14   #5
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

edmun nie wypowiadaj się o utracie homologacji bo Cię tu zjedzą, jak mnie o olejach, tandetach itp
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-10-2017, 22:04   #6
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

Szczerze mówiąc kompletnie nie jestem w temacie ubezpieczalni, wypadków i tak dalej, chociaż 2 tygodnie temu miałem drobną stłuczkę, odstawiłem auto do aso i nawet nikt nie przyszedł go oglądać, chociaż z drugiej strony nie byłem sprawcą. Ale myślę że do sprawcy też nikt się nie udał, teraz to proponują kwotę telefonicznie i do widzenia.

Nie wiem jak w przypadku poważniejszego wypadku, ale serio ktoś oglądałby zacisk ? Zwłaszcza sprawny i większy od fabrycznego ? Pełno ludzi jeździ z przyciemnonymi lampami, o których sami piszą, że w ogóle nie ma światła w nocy, na naciągach, negatywach, gdzie mają kilka centymetrów styku opony z nawierzchnią i z wieloma innymi. Przekładają też hamulce z ST/RS'ów czy volvo do focusów lub mondeo, bo takie tematy widziałem.

I wracając do tematu, mam ogromną ochotę nabyć zaciski od ST'eka, któregoś zimowego weekendu wrzucić je na szlifierkę stołową, imadło, rozebrać, wyczyścić, nasmarować, ewentualnie pomalować w kolor samochodu, wrzucić auto na podnośnić, założyć jarzma, zaciski, większe klocki i tarcze. Czysto hobbistycznie, lubię robić takie rzeczy.

Więc po prostu chciałem się dowiedzieć jakie części pasują P&P i od jakich samochodów, czy tylko ST mk2 czy od StT mk3 też podchodzi, średnica ta sama 320mm. Najbardziej i tak interesuje mnie tył, nie wiem czy ktoś to już przerabiał, co do przodu są tematy.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-10-2017, 08:00   #7
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Re: Swap hamulców z ST'ka

jeśli ubezpieczyciel ma wypłacić miliony złotych na odszkodowanie to nawet Ci zacisk rozbiorą czy jest oryginalny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

występowałem kiedyś z pismem do PZ MOT, bo burzliwych dyskusjach na forum. tak, tracisz homologację, chyba że zarejestrujesz zmianę i będziesz miał papier.
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2017, 18:17   #8
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Swap hamulców z ST'ka

To jest kurna dramat. Czyli zacisk z ST'ka jest homologowany tylko dla ST'ka, dla zwykłego mk2 już nie ?

Rozumiałbym to w przypadku części o gorszych parametrach, mniejszych hamulcach, węższych oponach i tak dalej. Ze sprężynami obniżającymi też jest problem ? Nie żebym się tym przejmował, pytam z ciekawości i dla wiedzy.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-08-2024, 14:54   #9
N7h4k4lr
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 25-05-2017
Skąd: Łódź
Model: FF II FL , M mk4 FL
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2010, 2012
Postów: 160
Domyślnie swap hamulców 320 (c-max, kuga)

W moim Focusie hamulce dojrzały do wymiany. Postanowiłem pójść inną drogą i dokonać swapu na tarcze 320. Poprzednio były ori ATE 300.


Kupiłem zaciski ATE 739 i 740 stosowane w Kuga 2 i Turneo. Wybrałem je ze względu na cenę i dostępność. Za 2 szt praktycznie nowe zapłaciłem niecałe 200 pln.
Tarcze 320 : ATE24.0125 0209
Klocki hamulcowe: ATE 13.0460 7299
Nowe przewody hamulcowe (Focus) Febi Bilstein - pasują do zacisków.
tarcze kotwiczne - osłony na tarcze Febi Bilstein 175347 ( 40 pln sztuka)
Dystanse stalowe do felg ( 5x108 , 5mm) są też alu.

Otwory w zwrotnicy mają identyczny rozstaw ale średnicę 12 mm i trzeba rozwiercić na 14 (gwintować nie trzeba). Zakładamy zacisk z nowymi przewodami, odpowietrzamy itd.
Po założeniu tarcz okazuje się, że okładzina blokuje tarczę bo jest przesunięta względem zacisku.
Sprawę załatwia dystans 5mm włożony między tarczę a piastę. Kupiłem porządne stalowe z all od DREAM_WHEELS. 40 pln sztuka. Jeśli wybierzemy wariant 63,4 to trzeba je odrobinę rozwiercić bo piasta koła przy kołnierzu nie jest idealnie obrobiona. Wkrętarka, kamień i minuta pracy. Dystans wchodzi we wnętrze tarczy.
Jak ktoś chce to może przy okazji dać dłuższe szpilki. U mnie śruba łapie na 9 obrotów więc nie było potrzeby . Ori ma długość total 46, można dać 50.

Teraz wszystko działa i pasuje.

Tarcza 320 względem 300 oprócz mocniejszej dźwigni oferuje również 7 mm wyższą powierzchnię roboczą (62 vs 55mm) i zakres okręgu też.
Klocek 300 ma 10x5,5 więc 55cm2, 320 12x6,3 więc 75,6 cm2 . Nowy klocek ma 37% większą powierzchnię.
Zacisk jest o wiele większy ale ma stosunkowo niską konstrukcję.

Z modyfikacji jestem zadowolony.
Porównanie wielkości tarcz, powierzchni roboczej , wielkości klocków i świadomość, że ten zestaw dedykowany jest do znacznie cięższych samochodów buduje zaufanie.
Dzięki niskiej budowie zacisku zacisk pasuje do ori alu felg Ford 16 cali.
Swap powinien pasować również do Kugi1 i C-max. Czy do Focusa 2 przedlift nie wiem.

Użyte tarcze i zaciski są stosowane w samochodach Ford więc proszę nie pisać o homologacjach, ubezpieczeniach.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg foka94530.jpg (89.8 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg foka22.jpg (73.2 KB, 27 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez N7h4k4lr ; 21-08-2024 o 15:42
N7h4k4lr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-08-2024, 08:09   #10
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,733
Domyślnie Odp: Swap hamulców

Masz dojazdówkę? Możesz sprawdzić czy wchodzi 16"? Zaciekawiłeś mnie, bo mam 300 i myślałem, że na 16" 320 nie wejdzie. Za 2 tygodnie będę zmieniał tył z 280 na 302 mm. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dystans musiałeś dać, bo chyba w ST był trochę inny zacisk.
__________________
Ti-VCT: 115 KM -> 122 KM -> 128 KM -> ~135 KM
Przepustnica 45 mm -> 52 mm
Większy filtr oleju, hamulce: 278/bębny -> 300/302 (na stalowym oplocie)

Ostatnio edytowane przez konieczko5 ; 27-08-2024 o 08:15
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.