Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-06-2010, 13:05   #1
Zbyscheck
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-04-2010
Model: Ford Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1992
Postów: 39
Domyślnie Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Nie mogę sobie poradzić z wyjęciem półosi w Transicie 2.5D (1991r.), krótki na pojedynczych kołach. Jest to wersja gdzie do wymiany szczęk konieczne jest wyjęcie półosi, odkręcenia nakrętki piasty i zdjęcia tejże piasty. Niestety tarcza półosi tak się zespoliła (rdza) z tarczą piasty, że wszelki domowe sposoby (mechaniczno-termiczno-chemiczne) zawodzą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Oczywiście jak by się ktoś bardzo uparł, można te szczęki (linkę i cylinderek) wymienić bez wyjmowania półosi, ale ja chcę to zrobić pomimo... (no bo jeżeli ukręci mi się półoś w trasie.. to co wtedy?)
Z poważaniem: zbyszek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Zbyscheck jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-06-2010, 14:35   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Kolego Zbyscheck, chcesz koniecznie sobie dołożyć DUŻO roboty...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Szczęki i cylinderek zmieniasz bez większych problemów po zdjęciu samego bębna. Wyjęcie półosi nic ci nie da, bo o tej samej średnicy jest piasta. A aby zdjąć piastę musisz odkręcić nakrętkę ustalającą łożysko i ściągnąć piastę z łożyskiem. Nakrętka do 1992r jest inna i po 1992 r inna - tę pierwszą jeszcze jako tako się odkręci wybijakiem, tą późniejszą w zasadzie potrzebna typowa, ale bardzo duża nasadka dwunastokątna. Co więcej, powinno się przy ruszeniu piasty zmienić simmering no i olej ci pocieknie... Same PROBLEMY (ulubione słowo naszych moderatorów...). Więc radzę robić to co zamierzasz bez ruszania półosi.

Tym nie mniej półoś wyjmuje się prosto. Wpierw trzeba stuknąć młotkiem w talerzyk półosi w kilku kierunkach, a później wbić ostry cienki klinik w fazkę pomiędzy talerzyk i piastę. Ja używam do tego noża tzw ogrodniczego (zagięty trochę jak sierp) wbijając go młotkiem w fazkę.

Zamieszczam rysunek (chyba już 10-ty raz) zakończenia tej półosi, powinien ci pomóc. Użyj może wyszukiwarki, wpisując np "tylny most transit", a będziesz miał dużo do czytania...

Powiedz mi Kolego... - jak chciałbyś ukręcić półoś w trasie? Masz na to jakiś sposób?Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg most.jpg (87.3 KB, 76 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-11-2013 o 13:48
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2010, 13:59   #3
Zbyscheck
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-04-2010
Model: Ford Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1992
Postów: 39
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Wojtek... przedziwne rzeczy się zdarzają... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. "W trasie" oznacza również trudne warunki terenowe - widziałem w takich warunkach pozrywane mosty, również ukręcone osie... i to w starze (sięgaliśmy ją za pomocą spawarki i długiego drutu).
Co do meritum: próbowałem coś tam wbić... nie idzie... "zaspawane" jest wszędzie (na szpilkach, faski półosi i piasty), myślałem o nacięciu na składaniu tych dwóch powierzchni (obustronnie aby nie zepsuć wyważenie mas) i wykonać specjalny rozpierak.
Faktycznie można wymienić szczęki bez konieczności wymontowania półosi i piasty, ale ja tak tego (takich niewyjmowalnych półosi) nie mogę (czt. nie chcę) zostawić... - to po prostu ma się wyjmować. Co do uszczelek Simmera : problem z tą olejową (w przyp. uszkodzenia) jest dość duży (zakładana jest od strony pochwy) albowiem wiąże się do z demontażem przekładni dyferencjału. No cóż , trzeba będzie uważać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzięki Wojtek... za rysunek i poradę.
Zbyscheck jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2010, 16:32   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Jeżeli masz klin typu przecinak, śrubokręt itp, to nie wbijesz go miedzy talerzyk półosi i piastę. To musi być ostry, cały czas klinowo się rozchodzący z dobrej stali nóż (patrz post wyżej). Trzeba go wbić w szczelinę, zbyt szeroki, duży klin odskakuje... Dobrze jest trysnąć WD40 na otwory i szpilki w nich w talerzyku półosi.
Nie porównuj półosi w Starze do półosi w Transicie. To tak, jakbyś porównywał przeguby w SyrenieGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. do przegubów w Transicie z przednim napędemGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Ja nie słyszałem nigdy o awarii półosi w modelu 2,5D w żadnym z mostów...

Simmering wymieniasz nie ten w pochwie, ale ten w piaście.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-06-2010 o 12:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2013, 13:15   #5
Ajo123
ford::amateur
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 18-12-2012
Skąd: Bartoszyce
Model: Transit 100S
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1998
Postów: 4
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Witam
Nie mogę odkręcić nakrętki pisty aby wymienić łożysko. Jaki to ma być klucz? Mierzyłem sufmiarką to klucz 58 dwunastokątny. A może macie jakiś swój sposób na to?
Proszę o pomoc!!!
Ajo123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2013, 15:07   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Tam jest olbrzymi moment dokręcenia, więc dźwignia musi być spora, aby ruszyć nakrętkę z powrotem.
Z lewej strony ma ona lewy gwint (czyli odkręcasz w prawo) , prawa ma prawy gwint.

Jeżeli masz dwunastokątną nakrętkę 58 mm (czyli 2 i 1/4 cala) to moment dokręcania jest... 440 Nm Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
Dwa inne jej wykonania mają tylko 220 Nm (dwunastokątna 50 mm i okrągła z czterema nacięciami).

Musisz mieć po prostu duuuużą dźwignię i trochę pary w ręku...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2013, 19:13   #7
Bartek_P
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-01-2013
Model: S-MAX
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 141
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Albo klucz udarowy.
Bartek_P jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2013, 20:01   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

Cytat:
Napisał Bartek_P Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Albo klucz udarowy.
Obawiam się, że nie da rady - i to nie tylko ze względu na wartość momentu, ale jest problem: nasadka 58 mm nie ma kwadratu 13 mm, ale 25mm i raczej nie ma sensu stosować przejsciówki do udaru.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2013, 07:02   #9
Ajo123
ford::amateur
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 18-12-2012
Skąd: Bartoszyce
Model: Transit 100S
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1998
Postów: 4
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

W całym mieście nie mogę znaleść klucza 58 mm aby odkręcić tą srubę. Muszę złożyć spowrotem bo jest problem z takim dużym kluczem!!! Może ma ktoś z was pożyczyć taki klucz byłbym BARDZO ale to BARDZO wdzięczny!!
Dzięki za podpowiedzi!
Pozdrawiam
Ajo123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2013, 07:36   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Jak rozdzielić tarcze półosi od piasty (?)

W dużych specjalistycznych sklepach z narzędziami dostaniesz - problem w tym, że sama nasadka to koszt ponad 100 zł, plus przejście z kwadratu 1" na 1/2". Nawet pokrętło powinno być solidne, bo jak założysz rurę na standardowe, to się wygnie...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.