Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-08-2010, 22:45   #1
magic23
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2010
Skąd: Bydgoszcz
Model: Transit
Silnik: 2.5
Rocznik: 1994
Postów: 12
Domyślnie Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Witam, od wczoraj jestem posiadaczem Transita 94r. Dzisiaj zauważyłem, że nie dzialają światła stopu i cofania. Wyczytałem na forum, że jest za to odpowiedzialny jeden bezpiecznik, sprawdziłem go i rzeczywiście przepalony. Wymieniłem na nowy podziałało chwilę i znów się przepalił. Jakieś zwarcie? Czy ktoś mógłby mnie nakierować gdzie zacząć szukać? Proszę o pomoc.

magic23 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 12:18   #2
pawcio71
ford::average
 
Avatar pawcio71
 
Zarejestrowany: 09-11-2009
Skąd: śląsk
Model: Mondeo MK3 .Galaxy 2.0i.
Silnik: 2.0TDCI,2.0i lpg
Rocznik: 2007,1997
Postów: 172
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Szukaj pod maska na skrzyni biegów...tam idzie wiazka ktora lubi zrobić zwarcie,zwarcie robi sie przy wstecznym.Jeśli nie dasz rady,-pociągnij zasilanie stopu z innego bezpiecznika.
pawcio71 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 14:59   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Wpierw sprawdź, czy pali się bezpiecznik po naciśnięciu stopu (włącz tylko stop kilka razy), czy przy światłach cofania, czy dopiero jak razem świecą...
Bezpiecznik F16 nie tylko obsługuje światło stop i cofania, ale także czujnik obecności wody w filtrze. Czy kiedy bezpiecznik jest sprawny i włączasz stacyjkę, to na ok pół sekundy zapala się żółta lampka wody w paliwie? Powinna się zapalić i zgasnąć...
Jeżeli masz ABS, to dochodzi jeszcze ten system...
Często winne są żarówki - robią wewnętrzne zwarcia. Spróbuj wyjąć po kolei każdą z czterech, może to winna będzie właśnie żarówka...

Jeżeli będzie wiadomo, przy jakim włączonym świetle pali się bezpiecznik - będzie można zrobić by-pass, albo dla świateł stopu albo cofania.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-08-2010 o 15:15
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 18:49   #4
magic23
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2010
Skąd: Bydgoszcz
Model: Transit
Silnik: 2.5
Rocznik: 1994
Postów: 12
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Dzięki za sugestie. Włożyłem nowy bezpiecznik, ponaciskałem pare razy hamulec, sprawdziłem bezpiecznik-spalony więc już wiadomo. Teraz pytanie czy szukać miejsca zwarcia czy założyć nową instalacje od czujnika pedału hamulca do świateł stop? Co do tej żółtej kontrolki wody to nic mi się nie świeci, ale tam chyba jej nawet nie ma bo z tego co widzę to są cztery kontrolki-oleju, ładowania, świateł długich i ręcznego (która nawiasem mówiąc się nie pali). A co do tej wiązki na skrzyni biegów to ciężko wogle zobaczyć skrzynię biegów pod maską ledwo co widzę koniec silnika. Da się tą wiązkę dostrzec patrząc pod maską czy raczej wejść pod samochód?
magic23 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 19:25   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Jednak zacznij od dwuwłóknowych żarówek stop/pozycyjne - wyjmij jedną - sprawdź czy bezpiecznik się pali, jeśli bez efektu - drugą. Wbrew pozorom - to częsta przyczyna zwarcia...

Żarówka czujnika wody w filtrze nie jest na tablicy zegarów za szybką - w rzędzie razem z ciśnieniem oleju i ładowaniem alternatora, ale niżej w takim prostokątnym okienku w okularze zegarów - jeżeli nie świeci, to nie widać symbolu i koloru...

Światełko z symbolem hamulca nie jest od ręcznego, tylko od czujnika poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku na pompie.
Obydwa światełka - wody w paliwie i poziomu płynu hamulcowego - po włączeniu stacyjki powinny się zapalić na chwilę i zgasnąć. Jest tzw samotest obwodów sygnalizacyjnych. Jeżeli nie zapalają się, to znaczy, że te obwody są niesprawne. Czujnik płynu hamulcowego pada zawsze po 3 - 5 latach (korozja styków), albo można kupić nowy, albo spróbować wlutować nowe styki do czujnika od przekaźnika (robota dla dłubków). Czujnik wody najczęściej ma zerwane przewody przy wtyczce czujnika pod filtrem - wymiana filtra zimą przy zesztywniałych przewodach daje takie efekty...

Powracając do zwarcia w światłach stopu: do włącznika przy pedale hamulca dochodzą dwa przewody - czarno-pomarańczowy od bezpiecznika F16 i czarno-czerwony do świateł z tyłu.
Jeżeli okaże się, że to nie żarówki, wyjmij wpierw wtyk z włącznika i sprawdź, czy pali się bezpiecznik po włączeniu stacyjki (będzie wiadomo, czy jest zwarcie na masę od bezpiecznika do włącznika na czarno-pomarańczowym przewodzie lub tym idącym do... skrzyni). Jeżeli jest ok, włóż wtyk, zdejmij wtyki z obu lamp i naciśnij pedał przy włączonej stacyjce. Jeżeli teraz się spali, to znaczy że jest przebicie na masę na przewodzie czarno-czerwonym idącym do lamp). Wtedy najprościej jest zrobić by-pas od przewodu przy włączniku do wtyczki przy światłach.

To jest taki opis jak to sprawdzić bez żadnego przyrządu - z miernikiem, próbnikiem z żarówką i doświadczeniem w elektryce samochodowej zrobić to można inaczej...

Skrzynią raczej się nie zajmuj, bo nie od świateł cofania (chyba) pali się bezpiecznik. Chyba że spali się od razu po włączeniu stacyjki - wtedy może być, że przewód idący do włącznika na skrzyni ma przebicie na masę (czarno-różowy). Może też być zwarcie na masę przewodu idącego do czujnika wody w filtrze - wychodzi z bezpiecznika czarno-różowy, zamienia się po drodze na czarno-żółty przy czujniku (sprawdź, czy wiązka nie jest urwana przy wtyku i nie ma zwarcia na masę).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-08-2010 o 19:44
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 20:27   #6
magic23
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2010
Skąd: Bydgoszcz
Model: Transit
Silnik: 2.5
Rocznik: 1994
Postów: 12
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Chyba u mnie coś nie tak jest bo od czujnika wychodzą kable fioletowy i fioletowo-biały. Sprawdzę jutro z tymi żarówkami jak radzisz bo skończyły mi się bezpiecznikiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A co do tych kontrolek to też mi się wydawało, że coś ich mało jest, a co najbardziej mnie zdziwiło, że nie ma kontrolki ładowania świec. Więc czy rzeczywiście jej nie ma czy po prostu u mnie jej nie ma? A co do tego czujnika wody w filtrze to gdzie to jest i jak wygląda (nie miałem nigdy do czynienia z dieslami). Dzięki za odpowiedzi!
magic23 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-08-2010, 20:44   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Transit 2,5D nie ma kontrolki ŚWIEC (bo nie ma świec żarowych w cylindrach), tylko ma kontrolkę ŚWIECY płomieniowej (jednej) zamontowanej w kolektorze ssącym. Lampka jest w tym dolnym okienku w okularze. Czasami nawet świecy płomieniowej nie ma (modele na południe Europy).

Czujnik wody w paliwie jest wkręcony od spodu w filtr paliwa, dochodzą do niego trzy przewody z wtyczką. Przy wymianie filtra trzeba go przełożyć do nowego.
Niektóre wczesne modele nie miały tego czujnika (ale raczej przed 1992 rokiem).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-08-2010 o 20:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-08-2010, 09:17   #8
FajterWWY
ford::beginner
 
Avatar FajterWWY
 
Zarejestrowany: 16-07-2009
Model: Transit/Mondeo
Silnik: 2.4 90KM/2.0 PB
Rocznik: 2004/2010
Postów: 41
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Ja również przyłącze sie do temtu gdyż u mnie wywala bezpiecznik od swiateł cofania, zaraz gdy się wrzuci wsteczny. Bezpiecznik w komorze silnika nr 14 jest tylko od tych swiateł. Gdy wsadze 15A odrazu wywala, a gdy wsadze 20A, światła cofania zapalą sie około 3 razy...
FajterWWY jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-08-2010, 12:45   #9
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

W zasadzie tam nie ma co bruździć - chyba że masz hak z wtykiem, w którym może być zwarcie. Wbrew pozorom często same żarówki powodują zwarcie. Radzę wpierw wyjąć jedną, sprawdzić czy pali się bezpiecznik, potem drugą jeśli się spalił.
Może być przetarta wiązka idąca od skrzynki na tył samochodu - znaleźć miejsce zwarcia to prawie jak trafić w toto-lotka...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez TOMAS ; 15-08-2010 o 13:37 Powód: Proszę nie cytować postu poprzedzającego
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-08-2010, 13:36   #10
FajterWWY
ford::beginner
 
Avatar FajterWWY
 
Zarejestrowany: 16-07-2009
Model: Transit/Mondeo
Silnik: 2.4 90KM/2.0 PB
Rocznik: 2004/2010
Postów: 41
Domyślnie Odp: Przepalający się bezpiecznik świateł stop i cofania

Hak jest, ale już przed jego montażem zawsze wywalalo bezpiecznik... Żarówki spoko bo sprawdzane... Pozostaje przetarcie wiązki bądz jej przewiercenie gdyż kupiłem samochód używany i przed moim zakupem został wybity nową sklejką...
FajterWWY jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:09.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.