Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-06-2024, 17:05   #71
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14,004
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Na obudowie paska rozrządu jest taka niewielka okrągła zaślepka, po jej wyjęciu jedna osoba niech zakręci silnikiem, druga wsadzi w otwór palec i sprawdzi, czy pasek rozrządu stoi, czy się przesuwa.
Jeżeli stoi (lub go w ogóle nie można wyczuć), to znaczy, że pasek padł - potencjalnie bardzo niebezpieczna sprawa, bo silnik jest konfliktowy i mogły ulec uszkodzeniu zawory. Cofnij się o kilka postów w tym wątku, tam jest trochę o tym. Jest jednocześnie jednak jakaś szansa, że silnik ocalał...

Trzask z silnika sugeruje mechaniczna awarię. Jeżeli pasek normalnie pracuje, to sprawdź może, czy mechaniczna pompa podająca paliwo pracuje. Odłącz na chwilę przewód paliwa od filtra i zakręć silnikiem - paliwo powinno wyraźnie sikać z przewodu (prościej jest ściągnąć przewód idący do filtra z króćca pompy - tam są szybkozłączki zdejmowane jednym ruchem, ale nie każdemu się to udaje, trzeba głęboko sięgnąć do komory silnika)

__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2024, 20:59   #72
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Czy mogę prosić o jakieś zdjęcie gdzie jest ta zaślepka? Albo jakiś rysunek techniczny?


Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2024, 08:15   #73
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14,004
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Ta zaślepka pozwala stwierdzić, czy koło pompy się obraca, a tym samym czy pasek rozrządu jest ok.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg zaślepka.jpg (95.6 KB, 10 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg pokrywa zaślepka1.JPG (61.0 KB, 8 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-06-2024 o 08:19
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2024, 14:48   #74
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Kręci się. Nie wsadzałem palca, ale obserwowaliśmy przez otwór i widać było że się kręci.

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2024, 14:49   #75
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Mogę prosić o zdjęcie który wąż ściągnąć aby sprawdzić pompę paliwa?
W ogóle to bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2024, 17:32   #76
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14,004
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Pompka podająca paliwo ma dwa króćce, jeden bliżej ścianki silnika, na ten założony jest przewód idący do filtra. Szybkozłączka na pompie w twoim modelu jest chyba taka sama jak na króćcu filtra, więc łatwiej byłoby ci ściągnąć przewód podający paliwo z króćca filtra paliwa, niż sięgać głęboko do komory silnika. Trzeba na chwilkę zakręcić silnikiem i zobaczyć czy pompka podaje paliwo.
Ale to też jest tylko domysł przyczyny tego, że był trzask i potem już nie pali.
Ja jednak nadal za najbardziej podejrzany uważam rozrząd, bo mogło być tak, że padł napinacz i pasek przeskoczył o parę zębów.
Dla nawet tylko trochę doświadczonego mechanika jest to do zrobienia nawet na placu bez kanału. Trzeba zdjąć grill, spuścić płyn chłodniczy, zdemontować chłodnicę, pasek klinowy z wiatrakiem ze sprzęgłem wiskozowym i zdjąć obudowę rozrządu. Wtedy jest super wygodny dostęp do rozrządu i możliwość jego sprawdzenia.
Do sprawdzenia czy rozrząd jest ok trzeba użyć kołków, ale można je zastąpić np. wiertłami, tak jak w opisie w wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8.
Tam w dopisku na końcu piszę o kołkach, ten dwuśrednicowy można zrobić z wiertła 5 mm, a drugą średnicę uzyskać nawijając odpowiednio taśmę izolacyjną. Bo tu nie chodzi o dokładne ustawienia, ale o sprawdzenia. Podobno ten kołek do pompy został pod koniec produkcji zmieniony na jednośrednicowy, ale tu szczegółów już nie znam.

Jeżeli ustawienia rozrządu byłyby ok, to zdemontowałbym pokrywę klawiatury i zobaczył, czy tam się coś nie zwaliło, a zwłaszcza mocowanie wałka na którym pracują dźwigienki zaworowe. Jeżeli któreś z zaworów miałyby bardzo duży luz zaworowy, to można też podejrzewać uszkodzone popychacze (wygięte).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-06-2024 o 17:39
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2024, 19:14   #77
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Załączam zdjęcia z pytaniem który przewód mam odłączyć aby sprawdzić czy paliwo jest pompowane?Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka

Ostatnio edytowane przez SRS ; 23-06-2024 o 19:53 Powód: nie cytujemy całych postów zwłaszcza gdy są dosłownie powyżej
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2024, 07:36   #78
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Na flaku (spray do czyszczenia tapicerki) odpalil.

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2024, 10:39   #79
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14,004
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Jeśli odpalił na plaku, to rozrząd powinien być ok.

Przewody na podstawie filtra wg rysunku:
1. Paliwo z filtra do pompy wtryskowej
2. Paliwo powrót z pompy wtryskowej
3. Paliwo powrót do zbiornika
4. Paliwo z pompy podającej do filtra.

Czyli aby sprawdzić pompę podającą, trzeba odłączyć przewód nr 4 z króćca filtra. Jednak nie kręć silnikiem za długo, bo pompa wtryskowa zassie powietrze i będzie zapowietrzona, a to spory kłopot. Wystarczy trzy sekundy i będzie wiadomo czy pompa wstępna podaje paliwo.

Zajrzyj do filtra powietrza, czy jest ok, czy przypadkiem nie był mokry lub zupełnie zaolejony, taki filtr mógł ulec zgnieceniu i zablokuje wtedy dopływ powietrza. Chyba że podawałeś plak do filtra a nie bezpośrednio do rury ssącej, wtedy te obawy nie są istotne - skoro odpalił na plaku.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Filtr paliwa.jpg (90.8 KB, 7 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-06-2024 o 11:05
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2024, 12:26   #80
Gerwazy_
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2015
Model: Transit
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1998
Postów: 50
Domyślnie Odp: 2,5d pękł pasek rozrządu

Pali bezpiecznik ten 10a (taki mialem akurat i wsadzilem na teraz, powineien byc mniejszy) na zdjeciu 4ty z prawej strony. Po przejechaniu 9 km musiałem wrócić do mechanika. Na razie nie możemy znaleźć czemu pali się ten bezpiecznik....

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Gerwazy_ ; 24-06-2024 o 13:19
Gerwazy_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
rozrząd , transit



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:42.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.