Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-12-2021, 15:23   #1
b79
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 06-12-2021
Model: Ford Fusion SE USA
Silnik: 1.5EB
Rocznik: 2018
Postów: 15
Domyślnie Spalanie paliwa na postoju i turbina

Witam wszystkich,

Od 2 tygodni mam swojego pierwszego forda, pierwsze auto w automacie i pierwsze auto z turbiną i mam pytanie dotyczace spalania.

Jak to po zakupie kazdy chce sprawdzic ile to pali na prawde, nie inaczej u mnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Ustawilem sobie wyswietlacz na wskaznik sredniego zużycia paliwa i zauwazylem niepokojaca sprawe.

1. Gdy zatrzymam auto, po uruchomieniu, na swiatlach, przed wylaczeniem to spalanie chwilowe leci poza skale, masakrycznie zawyzajac srednie spalanie, i nie jest to chwilowe, jak stoje 15minut to caly czas spalanie jest poza skala, jak ruszam i przy zmianie biegow oczywiscie chwilowe spalanie jest rowniez poza skalą, ale to normalne i wydaje sie w normie, ale dlaczego tak sie dzieje przy zatrzymaniu auta? Czy to jest tylko przeklamanie wskaznika czy faktycznie zre tak paliwo? Ostatnio zrobilem trase ok. 150km i srednie spalanie wyszlo ok. 7l/100, ale kolejne 50km zrobilem w miescie i srednie spalanie wyszlo juz na 12l/100, wszystko przez te postoje na swiatlach czy w korku, i wskaznik sredniego spalania caly czas rosnie, jak bede jezdzil caly miesiac po miescie to mi wyjdzie z 50l na 100km! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mozna to jakos skalibrowac jezeli jest to wina przeklamania? Ewentualnie czy moze w automacie na postoju jest takie spalanie?, Dodam ze na postoju silnik pracuje rowno na niskich obrotach.

Po zrobieniu ok 250km dotankowalem do pelna i wyszlo mi spalanie realne ok. 9,65 l/100, co tez mi sie wydaje duzo, zwlaszcza ze nie jezdze dynamicznie i dopiero oswajam sie z automatem i turbina i staram sie nie wkrecac go na jakies ekstremalne obroty. Gdy jade miastem to wskaznik sredniego spalania mam pomiedzy 5 a 7,5

2. Start/stop i turbina - jak to jest z ta turbina w fordach, ile powinienem odczekac przed ruszeniem w trase, ile odczekac przed wylaczeniem silnika po zakonczeniu jazdy? Jak ma sie do tego system start/stop ktory wylacza sam silnik? Ma to wplyw na turbine? Bo na rozrusznik na pewno.

Troche poczytalem w necie o turbinach i sam nie wiem, gdzies jakis redaktor napisal ze zima ruszac dopiero po okolo 15minutach jak sie wszystko zagrzeje, ale ja do pracy jade 5 minut, wiec nie bardzo widzi mi sie czekac 15 minut Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I sam juz nie wiem, czy lepiej od razu wylaczac silnik po zatrzymaniu zeby nie zawyzac spalania, albo w ogole zeby nie wypalac paliwa niepotrzebnie, czy moze jednak sie tym nie przejmowac i dbac przede wszystkim o turbine nie wylaczajac przedwczesnie silnika?

Ps. Do moderatorów. Na urzadzeniach mobilnych, telefon i tablet nie moge skorzystac z opcji szukaj, po kliknieciu w momencie gdy ma sie wysowac klawiatura znika okno szukaj i nie pojawia sie klawiatura przez co nie moge nic wyszukac. Nie wiem czy to tylko u mnie czy wszyscy tak maja.


Ostatnio edytowane przez b79 ; 16-12-2021 o 15:28
b79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 16:19   #2
tomkrawiec
ford::advanced
 
Avatar tomkrawiec
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 28-12-2020
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 292
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Cytat:
Start/stop i turbina - jak to jest z ta turbina w fordach, ile powinienem odczekac przed ruszeniem w trase,
Nic nie musisz czekac, mozesz odpalic i jechac od razu. Wazne, zeby dopoki silnik sie nie rozgrzeje jechac delikatnie a nie 1-nka i but w podloge, 2-jka i but w podloge.... generalnie mozna zaczac szalec dopiero jak olej osiagnie odpowiednia temperature... osiagniecie przez plyn np. 80-ciu stopni nie jest tozsame z osiagnieciem takiej samej temperatury przez olej - olej nagrzewa sie dluzej

Cytat:
ile odczekac przed wylaczeniem silnika po zakonczeniu jazdy?
Zalezy od tego jak jechales.... jesli to byla autostrada lub np. jazda po gorach, lub jazda sportowal gdzie turbina miala co robic to pasuje dac turbinie odpoczac co najmniej 1 minute. Najlepiej dac jest odpoczac przejezdzajac ostatnia minute czy dwie spokojnie.

Cytat:
Jak ma sie do tego system start/stop ktory wylacza sam silnik? Ma to wplyw na turbine? Bo na rozrusznik na pewno.
Jak Ci ASS wylaczy silnik jak turbina bedzie rozgrzana do czerwonosci to na pewno nie pozostanie to bez negatywnego wplywu na jej zywotnosc. Nie wiem jak to jest w benzynowych silnikach w Mondeo i czy jest jakis mechanizm zabezpieczajacy przed tym, ale w 2.0 diesel zanim zdeaktywowalem ASS na dobre zdarzylo mi sie, silnik zgasl np. jak podjechalem na bramki na A4 po przejechaniu odcinka Katowice-Krakow z predkoscia 140 km/h


ps. Co to znaczy, ze spalanie idzie poza skale ? Jakie spalanie pokazuje Ci w takim momencie komputer ? Zakladam, ze wiesz jak przelaczyc widoki miedzy "slupkiem" pokazujacym chwilowe spalanie i komputerem pokazujacym miedzy innymi to samo.
__________________
2 Fordy, 2 Francuskie, 1 Fiat ... tylko Ferrari w garażu jeszcze nie ma !

Ostatnio edytowane przez tomkrawiec ; 16-12-2021 o 16:32
tomkrawiec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 16:48   #3
b79
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 06-12-2021
Model: Ford Fusion SE USA
Silnik: 1.5EB
Rocznik: 2018
Postów: 15
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Cytat:
Napisał tomkrawiec Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ps. Co to znaczy, ze spalanie idzie poza skale ? Jakie spalanie pokazuje Ci w takim momencie komputer ? Zakladam, ze wiesz jak przelaczyc widoki miedzy "slupkiem" pokazujacym chwilowe spalanie i komputerem pokazujacym miedzy innymi to samo.
Na chwilowym srednim spalaniu ma skale od 0 do 30, i od razu wskakuje na pelny pasek, potem w innym widoku spalania, nie znam jeszcze ich nazw na pamiec, ale chyba w opcji trip tam pokazuje nawet 99l Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. wiec mam nadzieje ze to tylko przeklamanie, bo jak nie to przez kilka minut postoju spalilby wiecej niz przez godzine na autostradzie. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Gdzies na forum trafilem na watek, ze na postoju powinno sie przelaczac na tryb wyswietlania spalania w litrach na godzine przy spalaniu od 0,6 do 1.2, u mnie tego nie zaobserwowalem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
b79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 17:17   #4
tomkrawiec
ford::advanced
 
Avatar tomkrawiec
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 28-12-2020
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 292
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Nie wiem czy widziales ale tutaj byla mowa o podobnyn przypadku:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
2 Fordy, 2 Francuskie, 1 Fiat ... tylko Ferrari w garażu jeszcze nie ma !
tomkrawiec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 17:32   #5
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,074
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Cytat:
Gdy zatrzymam auto, po uruchomieniu, na swiatlach, przed wylaczeniem to spalanie chwilowe leci poza skale,
Jeżeli cały czas spalanie jest w litrach/100 km, to nie ma się co dziwić, bo paliwo jest zużywane, a drogi nie przybywa. Na postoju zużycie powinno się automatycznie przełączać na litry/godzinę.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 17:43   #6
b79
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 06-12-2021
Model: Ford Fusion SE USA
Silnik: 1.5EB
Rocznik: 2018
Postów: 15
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Nie widzialem tego postu wczesniej, faktycznie po zakupie zresetowalem sobie liczniki spalania zeby samemu wypracowac srednia, i zjezdzalem ze 100l do 7,5, ale te postoje wywindowaly mi w ciagu kilku dni spalanie na prawie 12l. Mam nadzieje ze po prostu musze przejechac wiecej kilometrow i sie wszystko ustabilizuje, bo poprzedni wlasciciel wypracowal srednie spalanie 8.8l wiec pewnie trzeba przejechac wiekszy dystans.

Dziekuje za odpowiedzi, na razie obserwuje i zobacze jak bedzie gdy przejade 1000km.
b79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 17:55   #7
tomkrawiec
ford::advanced
 
Avatar tomkrawiec
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 28-12-2020
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 292
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

8.8 srednie wydaje sie byc w miare OK. To w koncu benzyna a nie diesel i 160+ koni musi cos jesc. Druga sprawa to automat, ktory tez moze miec wplyw na ilosc spalanego paliwa. Rzuc okiem tutaj:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
2 Fordy, 2 Francuskie, 1 Fiat ... tylko Ferrari w garażu jeszcze nie ma !
tomkrawiec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 19:43   #8
grzeg255
ford::amateur
 
Imię: Gregory
Zarejestrowany: 30-08-2015
Model: Mondeo MK5
Silnik: 1.5EB AT
Rocznik: 2017
Postów: 3
Domyślnie Odp: Spalanie paliwa na postoju i turbina

Spalanie masz w normie jak na automat, miasto i co chwila światła. Zależy też jakie odcinek przejeżdżasz, bo jak 5km to będzie palił powyżej 10 spokojnie i nie ma na to bata, wtedy tylko rower. Cieszyć się trzeba, że w trasie pali malutko, przy 160km/h mamy 3000 obr.
Przez ostatni rok dojeżdżałem swoim drugim mniejszym autem po 5km, silnik 1,4 170km i spalanie +13L to norma, a jak latałem po 15km to średnia 8.9L. To nie VW co produkuje paliwo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez grzeg255 ; 16-12-2021 o 19:52
grzeg255 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
spalanie , turbina



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.