Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-11-2018, 20:51   #1
krtbce
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 01-08-2017
Skąd: bartoszyce
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2001
Postów: 5
Angry Brak światła pozycyjnego prawy tył

Witam, dziś zauważyłem ze w moim transicie nie ma prawego światła postojowego z tylu. Reszta świateł jest, z przodu tez. Po wycuagnieciu panelu z żarówkami zobaczyłem przepalona żarówkę, szybka wymiana i dalej nie działa, bezpieczniki pod schowkiem sprawdzone i w komorZe silnika tez, panel z prawej strony podpiąłem na lewa stronę i działa tak ze panel tez jest ok. Kostka przeczyszczona. Zauważyłem tez ze po podpięciu przyczepki nie mam żadnych świateł w przyczepce (kable do gniazda mam pociągnięte z lamp tylnich) ktoś może mi podpowie gdzie szukać problemu ? Z góry dziekuje pozdrawiamGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

krtbce jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2018, 22:01   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Brak światła pozycyjnego prawy tył

Obydwie żarówki świateł postojowych z tyłu (oraz obydwie przednie) są zasilane z tego samego pinu włącznika i bezpiecznika. Tylko światła podświetlenia tablicy rejestracyjnej mają inny pin na włączniku i inny bezpiecznik.
Tak więc masz gdzieś przerwany przewód idący spod skrzynki bezpieczników (bezpiecznik 209 w kabinie) do tylnego prawego światła. A to, że nie świecą światła pozycyjne w przyczepce wynika z faktu, że przewód do gniazda przyczepki jest widocznie podpięty do przewodu prawej lampy.
Sprawdź przewód prawej lampy, także masę, wepnij się szpilką w izolację w kilku miejscach i sprawdź czy jest napięcie.

Jeżeli nie znajdziesz uszkodzenia przewodu, to można zrobić by-pass z lewej lampy do prawej. Przewód zasilający lewą lampę po podłączeniu przyczepki będzie obciążony mocą zamiast 5W mocą 30W - cztery żarówki pozycyjne plus dwie (?) oświetlenia tablicy w przyczepce - wszystkie po 5W. Moim zdaniem powinien wytrzymać, pytanie tylko jak długo. Przed awarią był obciążany mocą do 25W.

Teoretycznie sztuka nakazuje prowadzić do przyczepki dwa przewody świateł pozycyjnych, oddzielnie dla lewego i prawego.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-11-2018 o 22:16
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2018, 06:21   #3
krtbce
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 01-08-2017
Skąd: bartoszyce
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2001
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak światła pozycyjnego prawy tył

A który to bezpiecznik 209, mam pod schowkiem w kabinie mam takie bezpieczniki ale niestety nie mogę znaleźć opisu.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
krtbce jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2018, 07:58   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Brak światła pozycyjnego prawy tył

Jeśli to jest Transit Mk6 2000 - 2006, to opis bezpieczników masz tu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #40
Zacznij może od sprawdzenia, czy jest napięcie na przewodzie tuż przy wtyczce tylnej prawej lampy.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-11-2018 o 08:02
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2018, 14:55   #5
krtbce
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 01-08-2017
Skąd: bartoszyce
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2001
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak światła pozycyjnego prawy tył

Napięcia nie ma w kablu odpowiadającym za postojowki ... ale patrzę z przodu tez nie mam postojówek, swieci się tylko jedna z tylu po lewej
krtbce jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2018, 16:34   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Brak światła pozycyjnego prawy tył

Wg schematu jaki mam, z bezpiecznika 209 na którym wiszą światła postojowe, wychodzi pojedynczy przewód pomarańczowo-niebieski i dopiero potem rozgałęzia się na trzy przewody: pomarańczowo-niebieski idący do obydwóch przednich lamp, na pomarańczowy idący do lewej tylej lampy i na pomarańczowo-czarny idący do tylnej prawej lampy. Skoro tylko tylna lewa świeci, to uszkodzenie musi się znajdować na tym rozgałęzieniu - nie wcześniej i nie dalej.


Niestety nigdy nie miałem okazji zajmować się tym rozgałęzieniem, nie wiem gdzie się znajduje w wiązce. Próbowałbym podnieść skrzynkę bezpieczników w kabinie i szukać po przewodach tego rozgałęzienia. Potrzebna dobra latarka.

Upewnij się, czy wszystkie pozostałe światła w obu lampach działają prawidłowo (stop, migacze, cofania , przeciwmgielne), włączane w różnych konfiguracjach - bo coś mi się wydaje dziwna ta awaria. Może nie ma gdzieś masy, a uszkodzony jest włącznik...

Sprawdź włącznik świateł - wyjmij bezpiecznik nr 209 ze skrzynki i albo miernikiem, albo próbnikiem ze zwykłą żarówką 12 V sprawdź, czy w gnieździe na jednym z jego pinów jest napięcie w pozycji włączone i znika w pozycji wyłączone.
Na drugim pinie nie może być napięcia.

Jeżeli napięcie będzie pojawiać się prawidłowo, wtedy szukaj awarii idąc po przewodach - jak opisałem wyżej.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-11-2018 o 17:17
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.