Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-10-2017, 13:01   #1
p.saw
ford::professional
 
Avatar p.saw
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-05-2012
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK5 FL Titanium
Silnik: 2.0 A8 EcoBlue 190KM
Rocznik: 2019, I rej. 2020
Postów: 1,311
Domyślnie Błąd P0420 1.0 EB wymiana katalizatora - wzrost spalania

Witam,
To już trzeci raz zapala się żółta kontrolka ( w ciągu 4 miesięcy) i po diagnostyce ASO stwierdza błąd P0420 opis - skuteczność katalizatora poniżej wartości progowej (rząd cylindrów 1).
ASO twierdzi, że to wina złego paliwa. Tankowania były na różnych stacjach. Przebieg samochodu to 125 tys. km. Czyżby kończył się katalizator?
Jutro ponownie jadę na diagnostykę i kasowanie błędu do ASO (Bemo w Poznaniu), zobaczymy co tym razem powiedzą. Wcześniej sza diagnostyka była w ASO w Toruniu. Bemo potwierdziło, że winą może być paliwo.
Dwa przypadki w ciągu krótkiego czasu i nagle trzeci? Coś dziwny zbieg okoliczności z tym paliwem.
Czy ktoś miał taki przypadek?
Chciałbym zaznaczyć, że na wiosnę wymieniana była (też w ASO) sonda lambda z powodu pogryzienia przewodów przez kunę.


Ostatnio edytowane przez p.saw ; 27-10-2017 o 12:43
p.saw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2017, 18:40   #2
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Odp: Żółta kontrolka i błąd P0420 1.0 EB 125 KM

Jeżeli tylko kasować chcesz błąd, to zainwestuj parę złotych w OBD2 na bluetoothie i kasuj błędy sam np aplikacją Torque ze smartfona.
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-10-2017, 11:28   #3
p.saw
ford::professional
 
Avatar p.saw
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-05-2012
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK5 FL Titanium
Silnik: 2.0 A8 EcoBlue 190KM
Rocznik: 2019, I rej. 2020
Postów: 1,311
Domyślnie Odp: Żółta kontrolka i błąd P0420 1.0 EB 125 KM

Po "całodziennej" diagnostyce w ASO zdecydowany werdykt - konieczna wymiana katalizatora. Tego się obawiałem.
Wyliczony koszt (ASO) to około 3 300 zł z robocizną.
Dzień wcześniej poszukałem w necie alternatywy. Wynik - wymiana na oryginalny fordowski regenerowany przez dobry i sprawdzony warsztat od wielu lat zajmujący się układami wydechowymi - Kaliński Chyby koło Poznania.
Koszt 1320 zł z wymianą. Właśnie wróciłem z jazdy próbnej. Zrobiłem około 20 km (to nie dużo) ale na razie jest OK.
Dają gwarancję na 2 lata na kata. Poczytałem trochę i takie wymiany już robili z pozytywnym efektem. Mają duże doświadczenie. Wymiana trwała 1,5 h.
Jak na razie jestem zadowolony, choćby z zaoszczędzonych 2 tys. zł.
Przed montażem regenerowanego katalizatora dokładnie sobie go obejrzałem. Faktycznie miał oryginalne oznaczenia Ford i wyglądał jak nówka.
Cena przy zwrocie mojego, który zapewne rozbiorą i zregenerują w celu drugiego życia. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
p.saw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-10-2017, 12:08   #4
Szmiglo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 18-03-2016
Model: focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2011
Postów: 15
Domyślnie Odp: Żółta kontrolka i błąd P0420 1.0 EB 125 KM

to nie ma znaczenia czy ford czy nie ford. Możesz mieć zewnętrzne oznaczenie ford, a w środku wkład np. z fiata. Grunt, żeby rozmiarowo się zgadzał i spełniał swoją rolę.

Nieźle Cię w fordzie zrobili na pieniądze. U mnie przy pierwszej wizycie (Ford Łódź) i tym błędzie stwierdzili, że to wkład katalizatora. Pokazali cenę 3k i stwierdzili, że może warto "pojeździć" i "poszukać" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Rozcina się katalizator i wymienia się sam wkład. Koszt - maksimum 1000zł z robocizną. Oddawać kata na skup surowca nie ma co bo w środku przy benzynach mało materiału. (przynajmniej w moim 1.6 105 KM)
Szmiglo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-10-2017, 12:30   #5
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,704
Domyślnie Odp: Żółta kontrolka i błąd P0420 1.0 EB 125 KM

Napisz do AWG Polonez. Coś na pewno dobiorą. Bierz metalizowany - dłużej posłuży

Wysłane z Szajsunga MkIV
__________________
Viaken STN1170 v3 + FORScan
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-10-2017, 12:32   #6
p.saw
ford::professional
 
Avatar p.saw
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-05-2012
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK5 FL Titanium
Silnik: 2.0 A8 EcoBlue 190KM
Rocznik: 2019, I rej. 2020
Postów: 1,311
Domyślnie Odp: Żółta kontrolka i błąd P0420 1.0 EB 125 KM

No dlatego ASO sobie odpuściłem. Całość poza ASO z robocizną 1320 zł i 1,5 h roboty.
Wygląda jak fabrycznie. A co w środku siedzi? Jakiś wkład. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak jak mówisz - ważne, że gra z kompem. I gwarancja jest. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Przy okazji znalazłem naderwaną osłonę termiczną nad środkowym tłumikiem, która dzwoniła (wpadając w rezonans) przy dużej prędkości. Niestety ASO tego nie zlokalizowało. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Pomimo moich wskazówek.
p.saw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-12-2017, 16:43   #7
Fitch82
ford::average
 
Avatar Fitch82
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 05-05-2016
Skąd: Zamość
Model: Ford Focus MK3 Titanium
Silnik: 1.0 Ecoboost 125KM
Rocznik: 2012
Postów: 94
Domyślnie Odp: Błąd P0420 1.0 EB wymiana katalizatora

Niestety i ja mam problem z bledem P0420 drugi raz mi sie pojawil moglby ktos sprawdzic log z forscan.

===PCM DTC P0420:09-EC===
Kod: P0420 - Skuteczność układu katalizatora poniżej wartości progowej (rząd cylindrów 1)

Dodatkowe symptomy usterki:
- Usterki elementów

Status:
- DTC zmienił się w usterkę stałą - usterka sporadyczna w czasie wydania polecenia
- Kontrolka usterki włączona przy tym DTC
- Test nie został ukończony

Moduł: Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).

Zamrożone ramki :
-LOAD: 15.29 % - Wyliczona wartosc obciazenia
-ECT: 65 °C - Czujnik temperatury cieczy chłodzącej
-RPM: 2205 obr/min - Obroty silnika na minute
-FUELSYS: Closed Loop - Stan układu paliwowego (Pętla otwarta/zamknięta)
-SHRTFT1: -0.78 % - Krótkoterminowa regulacja paliwa 1 (Short term fueltrim 1)
-LONGFT1: 1.56 % - Długoterminowa regulacja paliwa 1 (Long term fuel trim1)
-MAP: 46.0 kPa - Czujnik bezwzględnego ciśnienia w kolektorze (Manifold AbsolutePressure Sensor).
-VSS: 77.0 km/h - Prędkość pojazdu
-SPARKADV: 39.50 ° - Wyprzedzenie zapłonu
-IAT: 8 °C - Temperatura powietrza zasysanego (Intake Air Temperature).
-MAF: 6.08 g/s - Przepływomierz masowy powietrza
-TP: 21.18 % - Pozycja przepustnicy
-RUNTM: 548 s - Czas od uruchomienia silnika
-FRP: 3080.0 kPa - Ciśnienie szyny paliwowej
-EVAP_PCT: 0.00 % - Polecenie spustu par paliwa
-FLI: 14.12 % - Poziom paliwa
-BARO: 96.0 kPa - Ciśnienie barometryczne.
-VPWR: 14.82 V - Napięcie modułu sterującego
-LOAD_ABS: 27.84 % - Wartość bezwzględna obciążenia
-EQRAT11_CMD: 14.640 :1 - Wymagany stopień równoważności (mieszanka powietrzno-paliwowa), rząd cylindrów 1
-TP_REL: 8.63 % - Względne położenie przepustnicy
-AAT: 8 °C - Temperatura powietrza otoczenia
-TP_B: 20.78 % - Czujnik położenia przepustnicy 2
-APP_D: 25.49 % - Położenie pedału przyspiesznika D
-APP_E: 25.88 % - Położenie pedału przyspiesznika E
-TAC_PCT: 12.94 % - Sygnał polecenia sterowania siłownikiem przepustnicy
-FF_INF: 0.00 % - Spodziewana zawartość procentowa paliwa Flex Fuel
-LONGFT12: 0.00 % - Długotrwała korekta dawki paliwa (rząd cylindrów 1, czujnik 2)
-APP_REL: 9.41 % - Względna wartość położenia pedału przyspiesznika
===END PCM DTC P0420:09-EC===
Fitch82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-04-2020, 14:05   #8
lukasek5
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-02-2019
Skąd: Katowice
Model: Focus
Silnik: 1.0 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 25
Domyślnie Nagły wzrost spalania powiązany z błędem p0420

Witam,

Przed napisaniem tego tematu przejrzałem wszystkie możliwe tematy na tym forum związane z błędem p0420 (a także wiele innych stron opisujących ten problem) i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na mój problem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .

Niedawno miałem kapitalny remont silnika (który był opisywany na tym forum). Przed problemami z silnikiem zaświeciła mi się kontrolka check engine - mechanik stwierdził że p0420 to na pewno oznaka "kończącego się" katalizatora. Błąd został tymczasowo skasowany i tak jeździłem dalej - do czasu awarii silnika.

Od tego czasu miałem zwiększone średnie spalanie (średnio około 1l/100km), ale wtedy wiązałem to już z początkowymi problemami z silnikiem. Teraz po remoncie silnika, spalanie nadal jest wysokie. Podczas łagodnego przyspieszania chwilowe spalanie wynosi momentami ponad 20l/100km. Na 6 biegu przy prędkości 80km/h spalanie waha się między 4 a 7 l. Wcześniej były to 3-4 litry. Ponadto powrócił błąd p0420.

Mam dostęp do prostego skanera obd2 (viaken v-scan mini). Niestety nie działa na nim opcja testu sond lambda (komunikat "wybrany tryb jest niewspierany"). W parametrach "live data" nie znajduje informacji o pierwszej sondzie lambda - jest tylko druga (02s12).

Chciałbym znaleźć przyczynę wysokiego spalania, bez wydawania fortuny (zwłaszcza po dużych wydatkach związanych z silnikiem). Zamierzam kupić elm327, aby móc odczytać parametry sond lambda.

Tutaj pierwsze moje pytanie: czy do odczytu sond lambda wystarczy najprostszy elm327, czy trzeba zainwestować w model obsługujący HS CAN i MS CAN (a może inaczej czy warto dopłacić)?

Czy nagły wzrost spalania może być spowodowany katalizatorem, czy bardziej prawdopodobna jest sonda lambda? - wydaje mi się, że w przypadku katalizatora wzrost spalania byłby raczej stopniowy, a tutaj zmieniło się to w zasadzie "z dnia na dzień". Nie zauważyłem też spadku mocy.

Poniżej dodaje zdjęcia ze skanera - parametry pracy rozgrzanego silnika na biegu jałowym. Nie udało mi się nigdzie znaleźć prawidłowych parametrów dla mojego silnika - jedyne co mnie zastanawia to brak wartości dla sondy przed katalizatorem i ilość powietrza (7kg\h) - czytałem gdzieś że prawidłowo powinno być 8-9kg\h. Może ktoś z Was ma takie informacje i zauważy tutaj niepokojące wartości:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeżeli paliwo może mieć tutaj znaczenie to zawsze tankuje na orlenie (pb95).

Czy na postawie danych sczytanych z komputera jestem w stanie określić w miarę precyzyjne przyczynę błędu p0420 (w przede wszystkim powód wysokiego spalania)? Sama lista przyczyn powyższego błędu jest bardzo długa, a nie chciałbym wymieniać wszystkiego po kolei.

Z góry dziękuje za każdą pomoc.
lukasek5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2020, 18:26   #9
matti393
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 28-10-2012
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Focus
Silnik: 1,6 125 KM
Rocznik: 2011
Postów: 173
Domyślnie Odp: Nagły wzrost spalania powiązany z błędem p0420

Auto było/jest zagazowane ? Bo mam identyczne objawy po remoncie silnika (planowanie głowicy, wymiana zaworów, przylgni) z tym że moje auto było zagazowane...
__________________
§23
matti393 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2020, 20:11   #10
lukasek5
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-02-2019
Skąd: Katowice
Model: Focus
Silnik: 1.0 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 25
Domyślnie Odp: Błąd P0420 1.0 EB wymiana katalizatora - wzrost spalania

W moim przypadku nie było i nie ma instalacji gazowej.
lukasek5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
katalizator , sonda lambda , spalanie


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.