Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Kuga
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-11-2020, 10:32   #1
tomaszsz
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 10-04-2013
Model: Kuga Mk2
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2016
Postów: 3
Question Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

Posiadam Forda Kugę MK2 z 2015 od nowości. Silnik 1.5 Ecoboost 150 KM FWD. Auto ma obecnie przejechane 45 tys. km. Opony w rozmiarze R17 235/55. Jakiś czas temu zacząłem mieć problemy ze zbieżnością kół (przynajmniej to jest moje założenie - nie jestem specjalistą w tej dziennie).

Problem objawia się następująco: jadąc na wprost musiałem mieć kierownicę lekko skręconą w lewo, przy gwałtowniejszym przyśpieszaniu auto brało na prawo. Oddałem auto do polecanego warsztatu z powyższym opisem. Zrobili geometrię kół i oddali samochód, żebym chwilę pojeździł i zobaczył czy problem ustąpił. Niestety nie. Ze względu na potrzebę używania samochodu, jeździłem tak 2 tygodnie. Potem auto wylądowało znowu na warsztacie. Badali zawieszenie - nic nie wykryli. Zrobili znowu geometrię dalej wskazywało idealnie. Szarpaki nic pokazywały. W teorii wszystko idealne. W końcu stwierdzili że lewa tuleja przednia wygląda podejrzenia więc ją wymienili. Dodatkowo pozamieniali koła tył na przód, lewa na prawą. Oddali samochód.

Przyznaje że na początku było lepiej - z jakiego powodu nie wiem (zamiana kół). Auto nie brało na prawo przy przyśpieszaniu. Kierownica była prawie prosta, piszę prawie ponieważ wiele dróg w mieście jest pochylonych i to nawet bardzo, więc jak droga była pochylona w prawo to musiałem kontrować w lewo, jak pochylona w lewo to w prawo więc uznałem to za normalne zachowanie.

Niestety po 1,5 miesiąca problem zaczął na nowo występować na oponach letnich. Wymieniłem opony na zimowe ponieważ przyszedł czas, od razu zamieniając tył na przód, lewo na prawo. Problem dalej występował.

Wkurzony pojechałem na stację diagnostyki pojazdów na szarpaki żeby zrobić samemu przegląd czy coś jest nie tak z zawieszeniem. Amortyzatory przednie mają sprawność 81%/80%, tylnie 70%/71%. Facet sprawdzał, szarpał autem i nic. Wszystko OK. Na koniec usłyszałem że to auto pojeździe jeszcze 10 lat ;-). Pojechałem do innego warsztatu na zbieżność. Perfekcyjna.

Więc już nie wiem co się dzieję. I bierze mnie złość bo potrafię zrozumieć zużycie jakiegoś elementu eksploatacyjnego, ale w tym wypadku nie mam zamiaru wymieniać pół zawieszenia na ślepo. Czy ktoś z Forumowiczów mógłby coś poradzić? Co można coś jeszcze sprawdzić i jak potwierdzić że o dany element zawieszenia szwankuje.

Dodatkowo zaznaczam, że opony do auta na sezon letni i zimowy kupowałem nowe w zeszłym roku (Hankook lato, Yokohama zima). Więc to jest ich drugi sezon. Obie wyprodukowane w 2019.

Podobny problem miałem (tak mi się wydaje) z Focusem MK3 z 2012, ale go sprzedałem zanim zacząłem się zajmować przyczyną co jest nie tak, i kupiłem Kugę.


Ostatnio edytowane przez tomaszsz ; 11-11-2020 o 10:42
tomaszsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-11-2020, 17:42   #2
Hunter-sw
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-06-2010
Skąd: ZST
Model: Kuga ST-Line AWD
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2019
Postów: 17
Domyślnie Odp: Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

Ja miałem podobny problem kiedyś w Mondeo mk3 i także wszystko było ok na przeglądach. Problemem okazała się jedna ze śrub, a raczej tuleja metalowo-gumowa do regulacji zbieżności kół - z tyłu. Na geometrii i szarpakach ok, a ściągało.
Hunter-sw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-11-2020, 20:04   #3
tomaszsz
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 10-04-2013
Model: Kuga Mk2
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2016
Postów: 3
Domyślnie Odp: Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

Dziękuję za odpowiedź.
tomaszsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-11-2020, 19:05   #4
dudus605
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-03-2020
Model: kuga II
Silnik: 2tdci
Rocznik: 2013
Postów: 9
Domyślnie Odp: Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

Witam
mam podobny problem, kuga mk2 z 2013, auto ma tendencje do ściągania głównie w lewo, robiłem zbieżność kilka razy zawieszenie również sprawdzane kilka razy i wszyscy twierdzą że jest ok. zamiana opon z tyłu na przód trochę zmieniła ale na krótko potem wymieniłem opony na nowe wielosezonowe jest dużo lepiej ale problem nadal występuje, wjazd na frezowany asfalt lub koleiny potęguje objawy, i nie za bardzo wiem co jest, trochę szkoda wymieniać wszystko po kolei bo spore koszty a wszyscy twierdzą że zawieszenie ok. jak na razie to się przyzwyczaiłem ale może ktoś podsunie coś nowego
dudus605 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-11-2020, 22:42   #5
tomaszsz
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 10-04-2013
Model: Kuga Mk2
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2016
Postów: 3
Domyślnie Odp: Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

Widzę, że nie tylko ja mam problem. Interesujące czy to jakaś część bardziej podatna na zużycie czy problem z jakością wykonania.
Jestem ciekaw czy ta wymiana tuleji metalowo-gumowej do regulacji zbieżności kół - z tyłu pomoże. Jak nie będzie wiecej wskazówek na forum to spróbuje z tym.

Jak miałem Focusa Mk3 to ASO Forda też sobie nie poradziło z problemem.
tomaszsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2020, 16:35   #6
dudus605
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-03-2020
Model: kuga II
Silnik: 2tdci
Rocznik: 2013
Postów: 9
Domyślnie Odp: Geometria kół, ściaganie przy przyśpieszaniu

mój samochód nawet dziś wrócił od mechanika i tak przy okazji sprawdzałem zawieszenie i tradycyjnie wszystko ok. tak więc jeśli pojawi się nowy pomysł ale przede wszystkim skuteczny to chętnie spróbuje, jakiś czas temu założyłem wątek poświęcony temu zagadnieniu i forumowicze mieli kilka pomysłów ale niestety poza kilkoma już sprawdzonymi reszta wiąże się z wymiana elementów trochę na ślepo bez gwarancji na sukces
dudus605 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
układ kierowniczy , zawieszenie , zbieżność



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.