Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-03-2021, 21:01   #1
Kraery
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 10-11-2019
Model: a
Silnik: a
Rocznik: a
Postów: 1
Domyślnie 1.6 Ti-VCT Kontrolka silnika - błąd P0017, szuranie w silniku

Od już ponad roku jestem posiadaczem Fiesty 2009 z silnikiem 1.6 Ti-VCT 120 KM. Do tej pory w sumie nie nic się nie działo, oprócz tego, że już jakiś czas temu podczas pracy silnika na obrotach jałowych (tylko, na rozgrzanym silniku) pojawił się dziwny dźwięk przypominający tarcie czy szuranie, gdzieś z okolic przy alternatorze. Nie wiem jak to dokładnie określić, dlatego nagrałem filmik i wrzuciłem na YouTube [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] (film jest nagrany teraz, wtedy tarcie nie było aż tak wyraźnie).

Zgłosiłem problem mojemu mechanikowi, posłuchał pracy silnika, powiedział, że można to sprawdzić przy jakiejś większej naprawie, nie ma sensu ruszać skoro tylko coś tam trze i to na pewno jakaś pierdoła. Mówię ok, jeżdżę, obserwuję - nie było żadnych innych objawów.

Wróciłem do sprawy podczas wymiany oleju. Mój mechanik sprawdził, wymienił pasek wielorowkowy, co miało być problemem, ale jak się okazało nie przyniosło efektu. Miałem wrażenie, że z czasem tarcie było coraz głośniejsze.
Zanim pojąłem kolejne kroki zapaliła się pomarańczowa kontrolka silnika, kod błędu P0017 (Pozycja wału korbowego / pozycja wałka rozrządu, czujnik B rzędu 1 – korelacja). Żadnych objawów, silnik nie starcił na mocy, pracuje równo, poza ciągłym tarciem. Pojechałem znów do mojego mechanika, obejrzał, wniosków żadnych, nie wiedział czy błąd powiązany jest z tarciem. Błąd skasował, zalecił szukać pomocy u specjalisty lub kogoś kto zna ten silnik, on może się spróbować tym zająć, jednak podobnego problemu nigdy nie rozwiązywał. Przejechałem od tamtego czasu 20 km, błąd się nie pokazał. Trochę o nim poczytałem, wiem, że może być związany z rozrządem, u mnie robiony był przy 130 tys. km, a aktualnie 165 tys. km. Czujniki przesunięcia na pierwszy rzut oka wydają się być w porządku. Gdzieś na forum wyczytałem, że może też pojawić się przy zbyt niskim stanie oleju - sprawdziłem, jest max.

Postanowiłem znaleźć mechanika z doświadczeniem przy Fordach i tym silniku, który się z tym w końcu upora, jednak wszędzie ciężko z terminami. Dlatego zanim ktoś fachowo zajmie się moim autem, na teraz potrzebuje waszej pomocy. Ktoś jest w stanie określić na słuch co to może tak szurać? Czy błąd może być powiązany z szuraniem? Czy jeżdżenie samochodem jest bezpieczne, czy może prowadzić do większej awarii?


Ostatnio edytowane przez Kraery ; 08-03-2021 o 17:03
Kraery jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2021, 04:55   #2
Skolmi
ford::expert
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Model: Focus
Silnik: PNDD + LPG
Rocznik: 2018
Postów: 3,510
Domyślnie Odp: 1.6 Ti-VCT Kontrolka silnika - błąd F0017, szuranie w silniku

Odpowiedź masz w nazwie silnika. Wymontuj i sprawdź, czy płynnie pracują elektrozawory zmiennych faz. Mogły paść.

Ostatnio edytowane przez Skolmi ; 08-03-2021 o 05:01
Skolmi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
check engine , kontrolka silnika


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.