Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-03-2012, 12:26   #1
MakGreg
ford::beginner
 
Avatar MakGreg
 
Zarejestrowany: 15-02-2012
Skąd: świętokrzyskie
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 31
Domyślnie Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Proszę moderatora o ewentualne umieszczenie we właściwym dziale.

WYMIANA ROZRZĄDU – DURATORQ 2,0 TDCI, 140 KM
Czas ok. 3-4 godz. Stopień trudności: średnio trudne.

Potrzebne:
Kanał,
Klucze nasadkowe: 8,10,13, 15, 16, 22.
Klucze płaskie lub wygięte oczkowe: 8,10,15, 22.
Klucz dynamometryczny.
Imbus lub torx w kształcie litery L (lub oczywiście blokada wału) Wiertło 10 (albo 8 lub oczywiście blokada wałka rozrządu).
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podnośnik.
Kobyłka.
Demontaż:
1. Odpiąć akumulator – obowiązkowo!
2. Zdjęcie górnej (na zatrzask) i dolnej (7 śrub – 10 mm) osłony silnika
3. Podparcie miski silnika podnośnikiem (deska na całej szerokości miski i dopiero podnośnik – podnieść tak, żeby silnik był tylko lekko podparty.
4. Odkręcić dwie nakrętki 22 mm od podpory (poduszki silnika) po stronie rozrządu. Po odkręceniu 50% gwintu podnieść wyżej silnik i zamienić podnośnik na kobyłkę. Po tym odkręcić 2 śruby 16 mocujące poduszkę do nadwozia – wyjąć poduszkę.
5. Odkręcić rozrusznik (3 śruby 13) znajdujący się od frontu silnika i wysunąć go z gniazda, nie ma potrzeby odłączania elektryki.
6. Demontaż osłony górnej paska rozrządu (w sumie odkręcić trzeba 3 śruby i 2 nakrętki – 1- 8mm mocująca wąż wspomagania, 2- 10 mm prawa strona obudowy, 1 nakrętka 10 mm lewy dół, 1 nakrętka 10 mm – stelaż mocowania ww węża. Teraz jeszcze wypięcie spinek przewodu czujnika wału (po lewej stronie obudowy). Spinki są elastyczne ale i tak trochę trzeba przy tym podłubać. Osłona powinna zejść.
Teraz czas blokować.
7. Napinacz paska wielorowkowego – kluczem 15 zgodnie ze wskazówkami zegara ok. 45 st. i wciskamy w otwór przelotowy np. wiertło nr 6. Pasek schodzi luźno – proponuję wcześniej rozrysować jak idzie bo to istny rollercoaster. Odkręcamy rolkę napinacza bo nie zejdzie nam później obudowa rozrządu.
8. Podnosimy lekko koło podpierając podnośnik pod wahacz i kręcąc nim jak zegarek ustawiamy koło zębate wałka rozrządu tak, żeby jajkowany otwór był na godz. 3.30. To położenie musi zgrać się z otworem w kole zamachowym, które to znajdziemy wkładając torx w kształcie litery L w otwór w bloku silnika jaki widać za wymontowanym wcześniej rozrusznikiem – rozmiar coś koło 8 mm. Kręcąc kołem blokujemy koło zamachowe i oczywiście koło zębate wałka, którego jajkowaty otwór mamy na godz. 3.30. to koło blokujemy np. wiertłem fi8. Tak zablokowany silnik jest w pozycji gotowej do demontażu.
9. Zdejmujemy koło pasowe z wału – śruba 22 mm gwint prawy, potrzebna będzie przedłużka bo śruba jest klejona. Koła nie zbijamy – schodzi luźno chociaż jest bardzo pasowne. Dla wygody można zdjąć koło oraz zdemontować nadkole – wówczas śruba koła pasowego jest bardziej widoczna i łatwiej ją wykręcić chociaż bez tego też da radę.
10. Demontujemy talerz czujnika położenia wału – jest pod ww kołem.
11. Demontujemy dolną osłonę paska rozrządu – 3 śruby 10 mm i oczywiście wiązka elektryczna.
Rozrząd mamy na wierzchu.
12. Luzujemy śrubę napinacza i imbusem luzujemy go kręcąc go jak zegarek chodzi. Pasek zdejmujemy.
13. Wymieniamy napinacz i rolkę odwracającą – opis nie potrzebny. Warto sprawdzić pompę wody – mnie uczyli że wymienia się ją co drugą wymianę rozrządu ale jak jest jakikolwiek luzik czy inny niepokój bez zastanowienia trzeba ją wymienić. Tu opis też nie potrzebny.
Składamy w odwrotnej kolejności.
14. Napinacz ma wskazówkę, po jego założeniu nie dokręcamy śruby mocno, imbusem napinamy pasek i dopiero dokręcamy napinacz – dalej nie docelowo. Robimy pełen obrót silnika kręcąc kołem i sprawdzamy napinacz, jak dobrze to dokręcamy z odpowiednią siłą jak nie to korekta i dopiero dokręcenie.
Kilka rysunków pomocnych przy lokalizacji śrubek i innych dynksów
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


UWAGI !

1. Przy problemach z odkręceniem śruby koła zamachowego lub warto zdemontować nadkole po stronie rozrządu.
2. Rozrząd kręcimy tylko kołem w kierunku jazdy z zapiętym 5 biegiem.
3. Wraz ze zmianą paska rozrządu warto wymienić pasek wielorowkowy – on też nieźle dostaje. Jego sprawdzenie odbywa się poprzez zagięcie wewnętrzną stroną na zewnątrz – jak są nawet mikropęknięcia rowków – do wymiany.
Instrukcja z rysunkami: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg narzedzia.jpg (11.3 KB, 1694 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg rysunki.jpg (59.2 KB, 2828 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 13-03-2014 o 21:38
MakGreg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2014, 17:48   #2
CZARNY.VW
ford::amateur
 
Imię: KAMIL
Zarejestrowany: 12-03-2014
Skąd: Żyrardów
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0 dtci 140KM
Rocznik: 2009
Postów: 1
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Witam,
Mam mały problem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po wymianie paska rozrządu (wszystkie znaki perfect) pojawiły mi się stuki w głowicy takie pykanie można powiedzieć.
nie wiem czy ja coś źle zrobiłem??? heh
Prosił bym o jakąś pomoc ( podpowiedź co mogę sprawdzić)
Auto normalnie pali , wkręca się w obroty lecz z racji tego stuku nie poruszam się nim Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
CZARNY.VW jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-03-2014, 14:19   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Trzeba było nagrać filmik - tak to można zgadywać bez końca.

Sprawdzałeś dźwigienki zaworowe?
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2014, 17:26   #4
mihalsmax
ford::beginner
 
Imię: Michal i Gosia
Zarejestrowany: 18-05-2014
Skąd: Kamiensk
Model: S max titanium s + webasto
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 18
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

witam. dzieki przydalo sie, tym bardziej ze to moj 1 ford lecz jest prosty w porownaniu np z mazda. mam jednak pytanie bo mnie ciekawilo i szukalem na ten temat czegos jednak znalazlem tylko zdjecia nowych - wlasnie czego? kolo zebate rozrzadu na wale. ( czyli ta zebatka na wale na ktorej chodzi pasek rozrzadu.) jest tam na tej zebatce i klinie spory luz a nie wyglada to na "wyklepany" luz . wszystkie przypadki do tej pory ktore znam to kolo bylo super pasowne na klinie a tu jest ten luz, jednak zostawilem tak jak bylo. zlozylem na znakach i jest ok. tylko czy moglby mi ktos napisac w jakim celu tak to stworzono? no chyba ze to kolo jest od innego samochodu albo cos w tym stylu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. . tlumacze sobie ze to cos w stylu "regulacji" zaplonu przez sam silnik ale chcialbym sie dowiedziec o co tak naprawde chodzi. nie mam i nie moge znalesc ksiazki typu sam naprawiam do forda. z gory dziekuje za odpowiedzi.
mihalsmax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2014, 12:44   #5
pablomax
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-11-2013
Model: C Max
Silnik: 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 55
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Witam w ford c-max 2.0 tdci 136Km z 2009r też jest na kole zębatym paska roz. Taki luz i też byłem bardzo zdziwiony ale złożyłem tak jak było i jest ok. Nie wiem w jakim celu jest tak zrobione
pablomax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2015, 17:35   #6
robaksonpl
ford::beginner
 
Avatar robaksonpl
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 29-10-2014
Skąd: Wrocław
Model: mondeo
Silnik: 2.0 diesel
Rocznik: 2008
Postów: 21
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Dzięki MakGregor za pomocną instrukcję, w tym modelu robiłem to pierwszy raz i uniknąłem zbędnej grzebaniny.
U mnie tak samo jak i u kolegów też jest minimalny luz na kole ale raczej to nie ma wpływu na to aby źle założyć pasek.
robaksonpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2015, 13:45   #7
tommyl
ford::beginner
 
Avatar tommyl
 
Zarejestrowany: 21-05-2014
Skąd: Kraków
Model: Venga, MK IV Titanium
Silnik: 1.6 125km, 2.0 TDI 140KM
Rocznik: 2010, 2011/2012
Postów: 39
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

Witam,

Czy to prawda że ta klejnona śruba nie da się odkręcic i trzeba nagrzewać? Co jak sieurwie?
tommyl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2015, 07:04   #8
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

jaka klejona śruba?
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2015, 08:43   #9
tommyl
ford::beginner
 
Avatar tommyl
 
Zarejestrowany: 21-05-2014
Skąd: Kraków
Model: Venga, MK IV Titanium
Silnik: 1.6 125km, 2.0 TDI 140KM
Rocznik: 2010, 2011/2012
Postów: 39
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

chyba w wale korbowym

Ostatnio edytowane przez tommyl ; 03-12-2015 o 15:44
tommyl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-12-2015, 10:13   #10
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2,0 TDCI

omg, nic nie grzejesz, nie urwie się ( to 14 albo 16 nie pamietam) z mocnego materiału.

Bump: nic nie grzejesz, nie urwie sie,
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:36.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.