Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-07-2019, 15:58   #1
jacusslavus
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 21-03-2017
Model: Ford Focus sedan Titanium
Silnik: 1.5 EB 150 KM + box od HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 325
Domyślnie sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Wcześniej wypowiadałem się na temat sprzęgła w fordzie, że TTTM. Powiem więcej, na I przeglądzie gwarancyjnym zwrócilem uwagę serwisantom na problem wysokiego pedału sprzęgła i nieprzyjemnego stuknięcia podczas zmiany biegów na np. niskich obrotach, z 1 na 2, z 2 na 3, albo na wstecznym. Ktoś napisał na forum wcześniej, ze sprzegło mogło paść. Problem w tym, że raczej na pewno nie, auto ma ok 23 tys przebiegu. Obchodzę się z nim jak z księżniczką. Chodzi mi o takie nie miłe stuknięcie podczas zmiany biegu. W ASO nic nie stwierdzono.
Czemu piszę ten post? Mam za sobą trasę w obie strony PL-D-A-CH-FL-CH-I. Zmiana biegów na rondach i wąskich trasach w Italii przypomniały mi ten nieprzyjemny stuk. Co to jest, czy to faktycznie przypadłość Focusa?


Ostatnio edytowane przez jacusslavus ; 30-07-2019 o 16:03
jacusslavus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 17:35   #2
CHARONSKI
ford::advanced
 
Imię: krzysztof
Zarejestrowany: 18-11-2012
Skąd: poznan
Model: FORD FOCUS mk3
Silnik: 1,5tdci 134Km 360Nm
Rocznik: 2017
Postów: 463
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Mam dokładnie ,w tych samych warunkach,te same objawy ,podobno TTTM
CHARONSKI jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 17:57   #3
Amo85
ford::beginner
 
Imię: Marcel
Zarejestrowany: 19-04-2018
Skąd: Ruda Śląska
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 15
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

To ja się też pochwale takimi stukami u mnie najlepiej stuka jak sie dobrze rozgrzeje silnik sprawdzałem poduche skrzyni ale ta jak nowa
Amo85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 19:30   #4
grundi_bdg
ford::advanced
 
Avatar grundi_bdg
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 24-01-2015
Skąd: Bydgoszcz
Model: Ford Connect ACTIVE/Kia ProCeed GT MY2022
Silnik: 1,5 TDCI 120 KM /1,6 T-GDi 206 KM
Rocznik: 2022/2021
Postów: 331
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Marne pocieszenie że nie tylko w żony dieslu takie dźwięki, ale w 2,0 TDCI też takie coś słychać w określonych warunkach,
grundi_bdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 20:03   #5
Zuraw
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-09-2008
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCI 95KM
Rocznik: 2014
Postów: 71
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Czesc

Dołączam się do dyskusji. Poskładajmy w całość wszystkie obserwacje to może dojdziemy do jakiegoś wniosku.

Też mam takie stuki ale ja utożsamiałem to z przebiegiem i w jakimś stopniu zużyciem sprzegła/koła dmumasowego. Mam 162kkm. Jednak pojazd zakupiłem z przebiegiem 130kkm i te stuki nic a nic nie zwiększyły się a były słyszalne od początku.
To teraz pytanie. Dwa posty wyżej kolega wspomniał że stuki są szcególnie słyszalne po rozgrzaniu. Czy reszta też ma takie obsweracje? Bo ja owszem mam to samo.
Gdy kupiłem ten samochód był luty i mega mrozy. Na pewno bym zauważył tą przypadłość a jednak mi to umknęło. Dopiero gdy przyszły ciepłe dni zaczeła mnie drażnić inna rzecz. A mianowicie drgania na biegu jałowym po rozgrzaniu.

Zaczynacie widzieć związek? Może to legendarne podparcie silnika które ford tak spartolił ma także związek z tymi stukami.

Jeszce jedna kwestia. Czy owe stuki pojawiają się u Was w momencie sprzęgania? Czyli w momencie przyłożenia siły napędowej do kół czy w trakcie wyprzęgania (odjęcia siły). Czy stuk pojawia się z opóźnieniem czy równo w momencie wyżej opisanych procesów.
Zuraw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 20:51   #6
CHARONSKI
ford::advanced
 
Imię: krzysztof
Zarejestrowany: 18-11-2012
Skąd: poznan
Model: FORD FOCUS mk3
Silnik: 1,5tdci 134Km 360Nm
Rocznik: 2017
Postów: 463
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Raczej w momencie sprzęgania,rzeczywiscie w zimie troche mniej słychać,mam przejechane 63kkm,przy 60kkm wymieniałem olej w skrzynii biegów,żadnego efektu w tym stukaniu,jedynie znaczna poprawa zmiany biegów
CHARONSKI jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2019, 03:26   #7
jacusslavus
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 21-03-2017
Model: Ford Focus sedan Titanium
Silnik: 1.5 EB 150 KM + box od HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 325
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Może to ważne, ale pierwszy raz zauważyłem te puknięcia latem ,2017 roku, auto kupiłem w lutym tego roku. Trudno zatem mówić o jakimkolwiek zużyciu. Chyba faktycznie temperatura ma tutaj jakieś znaczenie.
jacusslavus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2019, 07:22   #8
Zuraw
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-09-2008
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCI 95KM
Rocznik: 2014
Postów: 71
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

No wlasnie.
Jak sami widzicie, chyba wszyscy mamy zbiezne obserwacje jak chodzi o relacje nasilania się stuków w wyższych temperaturach.

Następnym razem zwróccie także uwagę na to co dzieje się gdy uruchomicie zimny silnik. Jak na obecne warunki oczywiscie.
Wg moich obserwacji nawet w letnich temperaturach to stukanie na początku jest mniejsze. Chodzi tutaj o to że wszystkie peryfiera silnika w tym podpora, maja na poczatku temperture otoczenia i sa sztywniejsze. Dopiero po pewnym czasie od uruchomienia, gdy nagrzewaja sie od goracego silnika, wiotczeja i stuki są bardziej wyraźne. W zimie ten proces zwyczajnie jest dłuższy lub mniej intensywny.
Ja dodatkowo widzę związek między drganiami na biegu jałowym a stanem nagrzania się poduszek silnika. Na to też zwróccie uwage.

Jesli to wszystko się potwierdzi to ja będę upierał się przy twierdzeniu że za stuki odpowiada nie sprzęgło a wadliwa podpora silnika (chyba poduszka centralna od skrzyni)
Zuraw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2019, 07:30   #9
bolojang
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-07-2008
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Ford Focus Kombi Mk4 Titanium X
Silnik: 1.0 EcoBoost 125KM MHev
Rocznik: 2024
Postów: 46
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Ja już pisałem w innym wątku, że Ford sp.... sprzęgło w Focusie. Mam auto od 1015 roku i do tej pory nie nauczyłem się płynnie zmieniać biegu z 1 na 2, dalej już ok. Zgłaszałem ten problem na przeglądach, stwierdzili, że to taki urok tej skrzyni biegów. Przy zmianie jak nacisnę sprzęgło to mam taki metaliczny odgłos i jak robię to na sucho to słychać, psuje mi to całą przyjemność z jazdy. Mam też pełnoletniego Punciaka i tam zmiana biegów to przyjemność, w serwisie coś ględzili o jakimś typie skrzyni i tak ma być.
bolojang jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2019, 08:44   #10
dodheims.
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-04-2017
Model: Focus III FL Hatchback Titanium
Silnik: 1.5 EcoBoost 150 KM
Rocznik: 2017
Postów: 40
Domyślnie Odp: sprzęgło, stuki podczas zmiany biegu

Też tak mam czasem. Ale w Seat Ibiza z 2009 r. benzyna 1.4 było tak samo. Wiec nie tylko Focus.
dodheims. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.