Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-12-2018, 08:14   #1
kesemir
ford::beginner
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-11-2018
Skąd: Sopot
Model: Ford Focus MK3 FL
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 11
Domyślnie Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Witam,
Jestem posiadaczem Focusa Mk3 Lift z 2015 r. z silnikiem 1.5 TDCI 120 KM z przebiegiem ponad 180 000 km. Auto mam od około 3 miesięcy i dość szybko pojawił się problem z DPF - wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle. Pojechałem więc ok miesiąca temu do ARAUTO w Gdańsku, sprawdzili, że filtr jest rzeczywiście mocno zapchany, został wyczyszczony, zapłaciłem ok 1000 zł plus wymiana oleju. Kazałem jednocześnie sprawdzić czy przyczyną zapchania nie jest jakaś awaria, np. wtryskiwaczy czy turbosprężarki, ale uspokojono mnie, że nie. Tak więc miał być spokój. Niestety od około tygodnia zauważyłem, że filtr znowu się dość często wypala. Kupiłem kabel, podłączyłem, zrobiłem diagnozę, w załączniku to co się pokazało.

Jedyny błąd który się pokazuje czasami podczas diagnozy na włączonym silniku to P2002:00. To są wyniki po rundce po obwodnicy. DPF LOAD ma 6 %, ale DPF SOOT aż 85 %. Jakiś tydzień temu użytkownik @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] domontował mi tempomat i przy okazji zrobił diagnostykę. Wtedy DPF LOAD pokazywało ok 56 %, a DPF SOOT ok 78 %, tak więc pierwsza wartość spadła po wypalaniu na autostradzie, a druga nie spadła. Ciśnienie DPF_DP kPa na biegu jałowym pokazuje 0,1-0,2, a czasami równo zero. Przy dodawaniu gazu jest kilkanaście kPa.

Auto jeździ normalnie, przyśpiesza, itp. Od czyszczenia minął ponad miesiąc i ok 1500 km, jeżdżę czasami po mieście, ale raz tygodniu robiłem trasę. Co mogę zrobić ? W forscan są opcje typu wypalanie serwisowe czy zerowanie DPF. Spróbować to zrobić ? Jeśli tak od czego zacząć ? Czy jakby jakiś czujnik był uszkodzony to forscan by to pokazał ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg dpf.jpg (82.7 KB, 337 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg dpf2.jpg (61.7 KB, 230 wyświetleń)

kesemir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 08:51   #2
pablo294
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-11-2018
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 tdci 115
Rocznik: 2015
Postów: 45
Domyślnie Odp: Filtr DPF

Nie wiem jak jest w fordach, ale np. W bmw po czyszczeniu bądź wymianie filtra zalecane jest "wyzerowanie" filtra, wtedy też spada poziom popiołu. Jak bez interfejsu poznałeś, że filtr się często wypala?
pablo294 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 09:01   #3
kesemir
ford::beginner
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-11-2018
Skąd: Sopot
Model: Ford Focus MK3 FL
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 11
Domyślnie Odp: Filtr DPF

Prawie cały czas zwiększone były obroty silnika na biegu jałowym (prawie 1000 zamiast ok 780) oraz samoczynna dezaktywacja systemu start-stop. Podnosił się dodatkowo poziom oleju w silniku i zapaliła się kontrolka by wymienić olej. Teraz poziom oleju wydaje się być niezmienny.
kesemir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 09:26   #4
pablo294
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-11-2018
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 tdci 115
Rocznik: 2015
Postów: 45
Domyślnie Odp: Filtr DPF

Masz tam tabelę jaki minął dystans od ostatniej regeneracji. Przy 6% ostatnia regeneracja miała miejsce 10 km temu. Jak jest teraz?
pablo294 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 11:15   #5
kesemir
ford::beginner
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-11-2018
Skąd: Sopot
Model: Ford Focus MK3 FL
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 11
Domyślnie Odp: Filtr DPF

To są dane z wczoraj. Dziś przejechałem jedynie 5 km, więc będzie podobnie. Zastawaniem się nad wyzerowaniem DPF, a może jakaś adaptacja czujników jest potrzebna po regeneracji ?

Ja nie mam pojęcia co oni dokładnie zrobili. Nie sprawdzałem tego, bo nie wiedziałem jak, ale przez prawie miesiąc nie odnotowałem problemów. Na pewno coś zrobili bo przestał się ciągle wypalać DPF jak wcześniej i zaczął się wolnej nagrzewać silnik, a jak DPF jest zapchany to się prawdopodobnie szybciej nagrzewa - tak mi przynajmniej powiedzieli. Tzw. to, że silnik nagrzewa się wolnej to fakt, czy wcześniej się nagrzewał szybciej z powodu zapchanego DPF nie wiem. Poza tym żadnej różnicy, ani w mocy, ani w spalaniu nie odnotowałem.

Aha jeszcze jedno na biegu jałowym zawsze jak stoję (niezależnie czy ma wyższe obroty tzw. jest procedura wypalania czy nie) ma 0,5-0.6 l/h bez włączonych odbiorników prądu, które wzrasta do ok 0,7 l/h jak włączę np. ogrzewanie przedniej i tylnej szyby. Przy jeździe z górki, bez wciśniętego gazu zawsze pokazuje 0,0 l/km.
kesemir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 15:09   #6
Zielony360
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-06-2014
Model: Focus mk3
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 80
Domyślnie Odp: Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Brakuje mi tutaj jeszcze parametru całkowitej zdolności do wypalania DPF, wyrażony w procentach. Jest w FORscanie. Dla przykładu, u mnie przy ponad 70 tys. km przebiegu jest to poniżej 0,1% lub około.

Z tego co kojarzę, w FORscanie z licencją Extended (wystarczy zarejestrować się na ich forum i wygenerować licencję dla danego komputera) jest procedura serwisowa na wyzerowanie nastawień DPF. Jest też procedura na wypalanie.

Ponadto rozważ stosowanie dodatku do paliwa, jak np. K2 DPF (nie mylić ze specyfikiem do płukania DPF-a). Stosuje się go raz na 3000 km. Nie miałem problemu z DPF, lecz użyłem profilaktycznie, samochód nadal jeździ. ;-)

Co więcej, masz 13 przerwanych wypalań, a dziś przejechałeś 5 km, mówisz. A więc DPF chce się wypalać, a nie ma kiedy tego dokończyć.

Ostatnio edytowane przez Zielony360 ; 18-12-2018 o 15:19
Zielony360 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2018, 17:09   #7
kesemir
ford::beginner
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-11-2018
Skąd: Sopot
Model: Ford Focus MK3 FL
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 11
Domyślnie Odp: Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Nie do końca nie miał się gdzie wypalać, bo przejechałem ok 40 km po obwodnicy, cały czas z obrotami ok 2000-2500/min. Wartość DPF_LOAD spadła z ok 56 do 6 %, jedynie wartość DPF_SOOT stoi w miejscu, osiągnęła równo 85 % i nie idzie ani w górę, ani co gorsze w dół.

Jak się nazywa ta funkcja o której piszesz ? To o całkowitej zdolności DPF do wypalania ?

Edit:
Wyzerowałem DPF. Przed wyzerowaniem było DPF_LOAD 10 %, a DPF_SOOT 86 %. Po prawie 30 km (połowa miasta, połowa trasy) DPF_LOAD pokazuje 14 %, z tym, że prawie zaraz pod odpaleniu wzrósł bardzo szybko do 7 %, a DPF_SOOT pokazuje 1 %. Z danych FORScana wynika, że wypalania w tym czasie nie było.

Oleju na 100 % od zmiany po czyszczeniu DPF nie przybyło, ani nie ubyło. Jadę 22 grudnia do Lublina (ponad 500 km) zobaczymy co będzie po trasie.

DP_DPF na biegu jałowym oscyluje w granicach 0,1-0,4 kPa, a po przygazowaniu do 3000 obr./min ok 6-7 kPa, max zarejestrował 17 kPa przy mocnym przygazowaniu. Czy to dobre wartości ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg dpf3.jpg (84.8 KB, 164 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez kesemir ; 18-12-2018 o 20:10
kesemir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2018, 09:52   #8
kesemir
ford::beginner
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-11-2018
Skąd: Sopot
Model: Ford Focus MK3 FL
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 11
Domyślnie Odp: Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Up

Czy może mi ktoś potwierdzić czy wartości ciśnienia filtra co podałem w poprzednim poście są dobre ?

Ten parametr o zdolności filtra do regeneracji pokazuje mi również 0,0 albo 0,1 %, więc nie wiem czy jest to miarodajne.

Jak jeszcze można sprawdzić DPF ?

Po wyzerowaniu DPF FORScan nie pokazuje jakichkolwiek błędów. Robiłem diagnozę kilka razy i za żadnym razem nie pokazał się już błąd P2002:00, który wcześniej czasami przy diagnozie na włączonym silniku się pojawiał.
kesemir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2018, 12:14   #9
Usefull
FCP member
 
Avatar Usefull
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 07-04-2013
Skąd: K-G , ZKL
Model: Mondeo mk5 , Fiesta mk6 - do spółki z córką, Focus mk2
Silnik: 2,0 EcoBlue 150 KM , 1,25 75 KM FX Gold, 1,6 100 KM Gold X
Rocznik: 2020, 2004, 2010
Postów: 526
Domyślnie Odp: Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Cytat:
Napisał kesemir Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
DPF_LOAD pokazuje 14 %, z tym, że prawie zaraz pod odpaleniu wzrósł bardzo szybko do 7 %, a DPF_SOOT pokazuje 1 %. Z danych FORScana wynika, że wypalania w tym czasie nie było.
musiało być bo spadły obydwie wartości - w/g nich filtr masz wyczyszczony
nie wiem jak w focusie ale u mnie jak miałem mondeo mk4 z silnikiem DW10C - był tam osobny moduł dopalający - odpowiedzialny za wypalanie DPF - w Forscanie - właśnie te parametry były do odczytu poziomu zapełnienia filtra

też miałem kiedyś w pewnym momencie uszkodzony ten moduł dopalający - filtr mi się zapychał na poziomie ponad 100% - po wymianie i statycznym wypaleniu w ASO wszystko wróciło do normy

obserwuj auto - przy wypalaniu na postoju powinno wzrosnąć spalanie chwilowe , może włączyć się wentylator chłodnicy - tak było u mnie w mondeo

podczas jazdy możesz nawet tego nie zauważyć - co najwyżej silnik może być lekko przymulony i tyle

na chwile obecną ja bym się nie martwił - wartości są ok
__________________
Ford Mondeo Mk5 2,0 EcoBlue 150 KM 2020 w kombi

Ford Fiesta mk6 1,25 benzyna 75 KM 2004 FX Gold

Ford Focus Mk2 1,6 benzyna 100 KM 2010 Gold X
Usefull jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2018, 13:44   #10
Krystos
ford::beginner
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 10-11-2016
Skąd: Tczew
Model: focus
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2014
Postów: 46
Domyślnie Odp: Filtr DPF wypalał się bardzo często, praktycznie ciągle.

Tak jako ciekawostka po trasie ponad 3 tyś km DPF load 1% DPF soot 40% nigdy nie miałem żadnych problemów z dpf
Krystos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:49.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.