Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-02-2020, 13:48   #1
kamilltee
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-01-2010
Skąd: Piaseczno
Model: FF II FL; FT300 EUROLINE -> będzie Nugget
Silnik: 1.6 Tdci; 2.0 TDDi
Rocznik: 2008 ; 2004
Postów: 27
Domyślnie Turbo - westgate, brak mocy

Pacjent: Transit 2004, 2.0 Tddi -> TURBINA. W zwykłej jeździe miejskiej (po ok 40 min) poczułem spadek mocy i świst (pojawia się przy obrotach powyżej 2500rpm). Na wolnych wkręca się normalnie, ale rozpędza się do 100kmh i traci siły. Pierwsze podejrzenie poszło na westgate (na parkingu, przy obrotach do 3500rpm sztanga stoi) - ale sterowanie ciśnieniem działa (wypycha strzykawkę pomiarową już przy 2000rpm), grucha działa (badane strzykawką) , klapka wewnętrzna (po rozpięciu) chodzi lekko. Jakieś pomysły ? (Turbo suche, na postoju nie czuję przedmuchów)

kamilltee jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-02-2020, 16:15   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Turbo - westgate, brak mocy

Świst przy większych obrotach zwiastuje zwykle pęknięty gdzieś dolot, zwykle któryś z grubych węży gumowych ma szczelinę (węże pomiedzy sprężarką i kolektorem wlotowym). Na wolnych obrotach szczelina się zamyka, przy przegazowaniu otwiera.
Najlepiej jest szukać nieszczelności z pomocą drugiej osoby, która przegazowuje silnik, a ty dłonią sprawdzasz wzdłuż węży, gdzie może być nieszczelność. Zdarza się też czasem pęknięty kolektor wlotowy lub obudowa EGR-a.
Dobrą wskazówką w szukaniu nieszczelności na dolocie są ślady oleju - w dolocie zawsze jest trochę oleju z odmy i powietrze wypycha go na zewnątrz.

Jeżeli jednak okaże się, że świst pochodzi od turbiny - to jest to zdecydowanie przykra sprawa. Praktycznie turbina do wymiany.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-02-2020 o 16:18
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-02-2020, 16:23   #3
kamilltee
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-01-2010
Skąd: Piaseczno
Model: FF II FL; FT300 EUROLINE -> będzie Nugget
Silnik: 1.6 Tdci; 2.0 TDDi
Rocznik: 2008 ; 2004
Postów: 27
Domyślnie Odp: Turbo - westgate, brak mocy

Wojtku, dokładnie tak jak mówiszGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

po śladzie olejowym znaleźliśmy poluzowaną obejmę rury od intercoolera

pozdrawiam serdecznie ! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
kamilltee jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-06-2020, 13:43   #4
tommy504
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-05-2008
Model: Transit
Silnik: 2.5D_70KM 2.0TDDI_100KM
Rocznik: 1988_550Kkm 2004_386Kkm
Postów: 16
Domyślnie Odp: Turbo - westgate, brak mocy

Lekko odkopuję, ale mam podobny problem co autor. Też Transit TDDI 2004 ABFA 100KM.
Auto ma ~340tys. km, ja użytkuję od ostatnich 60tys. km.

Objawy: Czy zimny czy zagrzany, brak mocy powyżej 2000-2200 obr/min i straszny świst jakby dziurawy wylot/dolot, takie syczenie, szczególnie pod obciążeniem, na biegach 3, 4, 5 - na 2 słaby, a na 1 prawie nic (tak jak na jałowym i po przegazówce). Więc teraz biegi zmieniam w okolicach świstu bo nie wiem co to jest i na "kwadratowo" 1500 obrotów dalej. Te silniki lubią powyżej 2000 obrotów. 3000-3500-4000.

Tydzień temu dałem mechanikowi auto, bo rurka od EGR przepaliła się jakieś 3cm od kolektora wydechowego najpierw 1mm potem 5-6mm (przepalała się jakieś z pół roku - lekkie popierdywanie). Stwierdził, że zaślepi wylot EGR przy wydechowym blaszką. EGR przy dolocie był albo zaślepiony albo "wyrejestrowany z ECU"; kiedyś mi tak mówił przy okazji jak się pytałem, bo to auto jezdzi wkoło komina i miało 3 właścicieli i jednego mechanika.
Pojeździłem 2 dni z zaślepionym EGR przy wydechu, autko nawet "lekko odżyło" przy przyspieszaniu niż przedtem, co mnie ucieszyło, no i jadąc normalnie zaczęło syczeć, powoli "się rozkręcało". Zaprowadziłem auto już 2x do mechanika i mówi, że wszystko w porządku, "jedzie".

Podejrzewam że po zaślepieniu EGR przy wylocie wzrosły ciśnienia, i albo gdzieś wylot między sprężarką a dolotem dziurawy (węże gumowe) albo pada turbo (choć olej stan max cały czas po 8tys. km, zmieniam co 10-15tys. od przebiegu 250tys. jest lany 10w40), podejrzewam jeszcze uszczelkę pod głowicą (raczej nie).

P.S. Co do komplikacji dochodzi jeszcze regeneracja pompy wtryskowej 2 tygodnie temu. (Zniczczona mechanicznie w środku). Jak wracałem od pompiarza autostradą ~50km to Transit szedł 150km/h. Poprzednia regeneracja wytrzymała ~30tys. km (1.5 roku temu, zniszczona mechanicznie i czujniki).


I jeszcze pytanie, jaki objaw byłby jakby wężyk ciśnieniowy sterujący gruchą był nieszczelny (urwany/brak)?

Może coś ktoś doradzi? THX.

Ostatnio edytowane przez tommy504 ; 17-06-2020 o 17:59
tommy504 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-06-2020, 15:08   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Turbo - westgate, brak mocy

Najlepiej sprawdzić nieszczelność po prostu wodząc dłonią po wszystkich wężach i rurkach, dlatego trzeba to zrobić na zupełnie zimnym silniku aby się nie poparzyć i w dwie osoby. Jedna odpala auto i lekko gazuje silnik, druga pod maską sprawdza dłonią czy jest jakaś nieszczelność, najlepiej zaczynając od tych opisanych przez ciebie metalowych rurek EGR-a, bo one bardzo szybko się nagrzeją. Na wolnych obrotach nieszczelności raczej się nie znajdzie, trzeba podkręcać silnik do 3000 rpm. Pisałem już o tym...

Pęknięty króciutki wężyk idący do gruchy turbiny, jeśli pęknie, to efekt jest taki sam , jak każda inna dziura w dolocie - jest świst i spadek mocy.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-06-2020, 16:12   #6
tommy504
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-05-2008
Model: Transit
Silnik: 2.5D_70KM 2.0TDDI_100KM
Rocznik: 1988_550Kkm 2004_386Kkm
Postów: 16
Domyślnie Odp: Turbo - westgate, brak mocy

"Pęknięty króciutki wężyk idący do gruchy turbiny, jeśli pęknie, to efekt jest taki sam , jak każda inna dziura w dolocie - jest świst i spadek mocy."

Czyli turbina nie odpuszcza ciśnienia na wylocie (gruszce) i przeładowuje dolot? I stąd ten świst na króćcu?


EGR jest "zatkany" na samym początku czyli przy kolektorze wydechowym, no chyba że zrobili lipę i wypaliło blaszkę, co zakładali tydzień temu. Tam jest słaby dostep i trzeba dostępu od spodu, albo lusterko i dobrą latarkę.


Jak odbiorę auto i nie znajdą nic, to z kolegą dłubnieby.


P.S. Ciekawostka jest taka, że inny Transit 2.4 90KM (ta sama pompa wtryskowa) też robi maks. 1.5 roku i też pompa do regeneracji (w tych samych warsztatach robiliśmy 2x; tankujemy na innych stacjach). Przypadek?


Edit wyjaśnione (dobrze że szefa mechaniorów nie było, tylko sami się tym zajęli, bo on by jeszcze kazał z 3 razy przyjeżdżać).

FINAL: Pacjent żyje, przeważnie jak w takich sytuacjach drobnostka. EGR "zaślepiony" na FULL - to wydmuchało oring na dolocie gumowym między turbo zimną stroną a kolektorem - tu jak trójnik EGR przy samym kolektorze ssącym (prawdopodobnie poprzedni pompiarze źle założyli, bo ściągali go). Czyli czujnik przepływki powietrza (MAP) na końcu intercollera (przed kolekorem ssącym) wariował i zmniejszał moc, bo nie miał powietrza, a powietrze uciekając świszczało. Dobrze mówię?

Silnik chodzi elegancko, cicho i wkręca szybko. To tylko taka jedna mała głupota. Pozdro.

Ostatnio edytowane przez tommy504 ; 17-06-2020 o 18:04
tommy504 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
turbo


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:16.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.