Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-12-2013, 00:23   #51
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Kolego ale twój tok rozumowania wprowadza ograniczenia.
Poza tym uwarunkowania dotyczace DMC przyczepy i masy własnej holownika dotycza kategori B, jak ja mam B+E to dla mnie to co piszesz jest bzdura(z mojego punktu widzenia)
Masy rzeczywistej holownika mnie np nikt sie nie przyczepił.
Co do przepisow administracyjnych... to np ja moge ciagnac auto do siebie do warsztatu do naprawy, ale klientowi przewieśc juz nie moge bez licencji i tacho Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A co do innych mas i wag - jak ustalana jest wartość DMC przyczepy jaką moze holowac auto? zazwyczaj od podanej masy zestawu odejmuje sie DMC holownika. Ale holownik przeciez nie musi jechac w pełni załadowany... wiec przyczepa mogła by byc cieższa i miescic sie w DMC zestawu całość, dobrze mysle?
W dodatku w dowodzie ustala sie MMC przyczepy a nie DMC Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu

Ostatnio edytowane przez Rafał A.(antek) ; 12-12-2013 o 00:49
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 07:54   #52
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam.
Oczywiście, że to co piszę dotyczy kat. B. Warto jednak zauważyć, że w końcu ustawodawca nieco uporządkował prawo. W ustawie jasno jest określone, że masa rzeczywista przyczepki nie może przekroczyć masy rzeczywistej pojazdu. Co do tego jaką maksymalnie przyczepkę może ciągnąć dany pojazd jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym pozycja O1 i O2 - są to maksymalne masy całkowite - nie DMC (możemy więc np. ciągnąć przyczepkę pustą która waży tyle co jest w dowodzie w pozycji O1 lub O2 mimo iż DMC przyczepki będzie większe - oczywiście w ramach uprawnień wynikających z posiadanej kat. prawa jazdy). Ograniczenie kat. B prawa jazdy zezwala ciągnąć przyczepkę lekką tj. do 750 kg i wówczas przy DMC pojazdu 3,5 tony DMC zespołu wyniesie 4250 kg. DMC jest natomiast istotne przy opłatach Viatol, ale ta kwestia jest chyba jasna dla wszystkich. Jeśli DMC pojazdu lub zespołów pojazdów przekroczy 3,5 tony należy wnosić opłaty Viatol na drogach, które są objęte tym systemem poboru opłat. DMC jest rzeczą świętą i nie można tutaj zmieniać interpretacji, tzn. nawet jeśli będziesz ciągnął pustą przyczepkę ale z dowodów rejestracyjnych wynika, że DMC zestawu przekracza 3,5 tony to podlega opłacie Viatol.
Z praktycznego puntu widzenia, żeby unikać udowadniania, że przysłowiowa Teściowa na tylnym siedzeniu waży 100 kg warto czasami posłuchać Policję lub ITD. Ja tak robię i mam spokój i ważenie zespołu pojazdów na drodze mnie nie dotyczy - pomijam fakt przeładowania przyczepki.
W przypadku kat. B + E dochodzą uprawnienia wynikające z dodatkowej kategori prawa jazdy.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 08:39   #53
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jak ustalana jest wartość DMC przyczepy jaką moze holowac auto? zazwyczaj od podanej masy zestawu odejmuje sie DMC holownika. Ale holownik przeciez nie musi jechac w pełni załadowany... wiec przyczepa mogła by byc cieższa i miescic sie w DMC zestawu całość, dobrze mysle?
Wszystkie przypadki kiedy przyczepa ma hamulec najazdowy - bez względu na to czy jest tzw lekka czy ciężka oraz bez względu na prawo jazdy:
DMC przyczepy = DMC holownika : 1,33
Np w przypadku mojego Transita jego MMC przyczepki 1800 kg podane w briefie i wpisane do dowodu, jest mocno niedoszacowane przez producenta w myśl przepisów. MMC przyczepki (czyli DMC) mogłoby w myśl przepisów wynosić: 2880 : 1,33 = 2165 kg. Ale obowiązuje mnie ograniczenie producenta.
W drugą stronę obowiązuje przepis, czyli gdybym miał wpisane w dowodzie MMC przyczepki nawet 2500kg, to mógłbym holować przyczepkę o DMC 2165 kg.
Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W dodatku w dowodzie ustala sie MMC przyczepy a nie DMC
W praktycznym stosowaniu prawa to jest praktycznie to samo, bo Ustawa mówi o DMC przyczepki - a przecież MMC przyczepy nie może przekroczyć jej DMC.
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do tego jaką maksymalnie przyczepkę może ciągnąć dany pojazd jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym pozycja O1 i O2 - są to maksymalne masy całkowite - nie DMC
Zdarza się - najczęściej w przypadku samochodów pozaeuropejskich - że MMC przyczepy określona w papierach producenta i przepisana do dowodu rejestracyjnego przekracza tzw wymagania ogólne zawarte w polskich (w praktyce w unijnych) przepisach, czyli DMC holownika = DMC przyczepy x 1,33. Co by nie powiedział, taka sytuacja jest niezgodna z prawem i ze... zdrowym rozsądkiem.
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Warto jednak zauważyć, że w końcu ustawodawca nieco uporządkował prawo. W ustawie jasno jest określone, że masa rzeczywista przyczepki nie może przekroczyć masy rzeczywistej pojazdu.
Tak było przed nowelizacją i jest nadal.
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ograniczenie kat. B prawa jazdy zezwala ciągnąć przyczepkę lekką tj. do 750 kg i wówczas przy DMC pojazdu 3,5 tony DMC zespołu wyniesie 4250 kg.
Mógł i nadal może posiadacz kategorii B holować także przyczepę ciężką. Zmieniono bezsensowną sytuację, gdy holujący przyczepkę lekką (najczęściej bez hamulców) mógł z kategorią B ciągnąć zestaw o DMC 4,25t, a holując przyczepę ciężką (najczęściej z hamulcem najazdowym, czyli bezpieczniejszą) mógł ciągnąć zestaw o DMC 3,5 t. Oczywiście przyczepa ciężka w takim przypadku musi spełniać ograniczenia DMC wynikające z uprawnień posiadacza kategorii B i warunków technicznych.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-12-2013 o 20:43
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 08:59   #54
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam.
Koniec i kropka. Miłego dnia.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 10:51   #55
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(możemy więc np. ciągnąć przyczepkę pustą która waży tyle co jest w dowodzie w pozycji O1 lub O2 mimo iż DMC przyczepki będzie większe - oczywiście w ramach uprawnień wynikających z posiadanej kat. prawa jazdy).
Żeby nie było żadnych niejasności i niedomówień, zadzwoniłem do KG Policji, do komórki Prewencji Ruchu Drogowego i spytałem konkretnie o tę sprawę. Wg Policji obowiązuje w interpretacji przepisów zasada "wąskiego gardła", czyli nadrzędnym staje się przepis wprowadzający największe ograniczenie.
Czyli nie można z zasady holować pustej przyczepy, gdy jej DMC przekracza MMC zapisane w dowodzie, bo to nie jest jedyne kryterium oceny. Trzeba spośród wszystkich wybrać te stanowiące "wąskie gardło". Ponadto wg nich pusta przyczepa jest tylko o krok od częściowo załadowanej i zaczynają się wątpliwości jak obciążony jest hak i konstrukcja samochodu.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-12-2013 o 11:39
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 12:06   #56
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam.
Co kraj to obyczaj. Ja bym skończył rozmowę z Policjantem, dla którego jak twierdzisz pusta przyczepa jest o krok od częściowo załadowanej. Ja jak rozmawiałem z Policjantem w obecności Inspektora ITD na punkcie kontrolnym we Wrocławiu dowiedziałem się, że jeśli byłoby inaczej to w dowodzie w poz. O1 i O2 wpisane by było DMC a nie MMC. Dalej mówił, że jeśli jest pusta, to dowodzie jest wpisana masa własna przyczepki i nie może przekroczyć MMC. Tzw. "wąskim gardłem" jak piszesz a według Policjanta nadrzędnym ograniczeniem może być w tym przypadku ograniczenie wynikające z posiadanych uprawnień (posiadana kategoria prawa jazdy). To co mówił wydaje się, że ma sens i raczej zgadza się z obowiązującym prawem. Miałem już nie pisać, ale skoro nadal poruszasz ten temat, to ustawodawca zrobił w końcu porządek i uchylił Dział IV pozostawiając jedynie zapis o masach rzeczywistych. Odnoszenie się do art 88 na dzień dzisiejszy nie ma umocowania prawnego i po prostu nie ma sensu. Podobnie jest stosowanie jakiś mnożników. Sam piszesz o "wąskim gardle" a w tym przypadku zapis O1 i O2 jest nadrzędny i decydujący. Te mnożniki są uwzględniane przez producentów pojazdu mając z jednej strony istniejące prawo a z drugiej możliwości techniczne pojazdu. Co do samochodów pozaeuropejskich jak i motocykli pierwszy przegląd i rejestracja nie polega na przepisaniu danych z dokumentów pojazdu. Wiem co piszę, bo ja akurat sprowadzałem motocykl z USA a kuzyn Scanię taką z wystającą do przodu maską. Jak ktoś nie przechodził przez to to nie polecam. Nie tyko dane są weryfikowane ale również pojazd musiał być dostosowywany (np. kierunkowskazy).
Pozdrawiam.
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 15:58   #57
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sam piszesz o "wąskim gardle" a w tym przypadku zapis O1 i O2 jest nadrzędny i decydujący.
Jednak nie, bo może wystąpić sytuacja, że DMC takiej holowanej na pusto przyczepy jest jest na tyle duże, że po przemnożeniu przez współczynnik 1,33 (nadal obowiązuje), DMC ciągnącego ją samochodu będzie mniejsze od wyniku mnożenia. I to się staje "wąskim gardłem"...

Pozostałych przekłamań już nie prostuję, bo... nie mam siły.

=============================
Przy okazji tej rozmowy z Inspektorem dowiedziałem się o innym prawnym dziwolągu. Otóż przepis o DMC zestawu 4,25 t przy kategorii B prawa jazdy dotyczy... samochodów osobowych.
Czyli taki sam samochód ale z kratką i formalnie ciężarowy może wystąpić w zestawie o DMC tylko 3,5t.
Masakra...

-----------
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-12-2013 o 16:21
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 18:55   #58
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jednak nie, bo może wystąpić sytuacja, że DMC takiej holowanej na pusto przyczepy jest jest na tyle duże, że po przemnożeniu przez współczynnik 1,33 (nadal obowiązuje), DMC ciągnącego ją samochodu będzie mniejsze od wyniku mnożenia. I to się staje "wąskim gardłem"...

Pozostałych przekłamań już nie prostuję, bo... nie mam siły.

=============================
Przy okazji tej rozmowy z Inspektorem dowiedziałem się o innym prawnym dziwolągu. Otóż przepis o DMC zestawu 4,25 t przy kategorii B prawa jazdy dotyczy... samochodów osobowych.
Czyli taki sam samochód ale z kratką i formalnie ciężarowy może wystąpić w zestawie o DMC tylko 3,5t.
Masakra...

-----------
Witam.
Ja też już nie mam więcej siły - podaj proszę gdzie jest w ustawie aktualny zapis o przeliczniku 1,33 bo według mnie był ale już nie ma. Jeśli go nie ma to decyduje zapis w dowodzie O1 i O2. Oczywiście mogę się mylić, tylko ja piszę, że zapisu tego już nie ma (art. 88 został uchylony) a Ty piszesz, że obowiązuje. Jeśli tak jest to gdzie to jest zapisane w obowiązującej ustawie bo ja tego nie potrafię znaleźć.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 20:11   #59
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Już w tekście wątku w kilku miejscach pisałem, że sama Ustawa nie określa do końca wymogów odnośnie mas pojazdów w zestawie holującym, o zmianach w Ustawie też pisałem w wątku kilka razy i dokładnie określiłem czego zmiany dotyczą.
Tabelka to idealnie wyjaśnia problem określenia tych wymogów (czyli przejścia przez "wąskie gardło"), jest o tyle nieaktualna, że uwzględnia art. 88 - i też to dokładnie opisałem. Wiec ktoś kto przeczyta wątek ze zrozumieniem powinien wiedzieć jak obliczyć co może holować i czym.
Postaram się uaktualnić tabelę o zmiany w Ustawie, ale to wymaga czasu - też już o tym pisałem.

Natomiast ty Kolego z uporem ograniczasz się do Ustawy - a obowiązują jeszcze inne przepisy.
Co do twojego pytania o współczynnik 1,33, to konieczność jego stosowania wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, Rozdział 4, par. 14, p. 7.

Pozdrawiam, W.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-12-2013 o 20:13
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2013, 20:47   #60
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Natomiast ty Kolego z uporem ograniczasz się do Ustawy - a obowiązują jeszcze inne przepisy.
Co do twojego pytania o współczynnik 1,33, to konieczność jego stosowania wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, Rozdział 4, par. 14, p. 7.

Pozdrawiam, W.
Witam.
RĘCE OPADAJĄ. Kolego Wojtku, przy całym szacunku do Twojej wiedzy i pomocy jaką służysz na Tym forum, nie potrafisz przyznać się do błędu. To co przytoczyłeś dotyczy tylko i wyłącznie dopuszczenia hamulca roboczego typu bezwładnościowego a nie jaką przyczepę można ciągnąć - zresztą rozdział 4 nosi tytuł HAMULCE. Wystarczy, jak sam często przywołujesz, czytać ze zrozumieniem Wcześniej jaką przyczepę można ciągnąć z przelicznikiem 1,33 było w ustawie i zostało uchylone ze względu na sprzeczności jakie wprowadzało. Obecnie wydaje się sprawa prosta. Z uporem będziesz próbował udowadniać, że masz racje w miejscu gdzie się mylisz.
To co przytoczyłeś brzmi:
7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również
do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem
1 stycznia 1968 r.
Ja przynajmniej posłuchałem co mówią Policjanci i sprawdziłem zarówno w ustawie jak i rozporządzeniach. Ty będziesz udowadniał, że czarne jest białe i nie zamierzam Ciebie przekonywać. Każdy może sobie sprawdzić zarówno ustawę jak i rozporządzenie i sam wyrobić zdanie. W końcu ustawodawca wyprostował trochę przepisy i warto to docenić zamiast tworzyć jakieś niepotrzebne tabelki i wprowadzać w błąd, szczególnie że w zakresie wiedzy technicznej jesteś uznawany za jeden z największych autorytetów na tym forum.
Więcej w tym wątku się nie wypowiadam.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.