Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-03-2017, 21:05   #1
PistolStar77
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 14-08-2016
Model: Focus C-max
Silnik: 1.8 92kw
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Witam. Dziś dokonałem wymiany olejów oraz płynów eksploatacyjnych w Fordzie Focusie C-MAX 2004/2005 silnik benzyna 1.8 125km 92kw.

Może komuś to pomoże, ja wymieniałem oleje praktycznie sam mając jednak do wykorzystania zarówno kanały jak i podnośniki przystosowane do obsługi autobusów komunikacji miejskiej więc zaplecze z tej strony miałem zapewnione.

Temat poruszany nieraz bo sam czytałem niektóre wątki zanim sam się tego podjąłem ale może pomoże to komuś kto będzie chciał tak samo jak ja sam wymienić praktycznie wszystko. Nadmienię tylko że wymianie nie został poddany płyn hamulcowy z uwagi, że dysponuję zaprzyjaźnionym warsztatem który zrobi to maszynowo.


Olej silnikowy - pojemność 4,3 litra. Miałem wlanego Elfa 5w40 po poprzednim właścicielu lecz został wymieniony na Motul 5w30 8100 Econergy z specyfikacją Fordowską. Zachęcam do płukanki Motula przed nalaniem nowego. U mnie zlał się czarnobrązowy olej. Po zalaniu nowego Wszystko śmiga żadnych nieszczelności.

Do wymiany poszedł również olej skrzyni biegów. Skrzynia IB5 więc brak z prawdziwego zdarzenia korka spustowego. Jest śruba do ustawiania biegów zaraz pod korkiem nalewowym lecz jest to ryzykowne rozwiązanie. Ja wybrałem to o którym czytałem czyli włącznik świateł cofania. Mniej więcej na tej samej wysokości co korek wlewowy. Pojemność tutaj wynosi 2,3 litra. Za pomocą strzykawki przez otwór po wykręconym czujniku zdołałem odsączyć 2 litry oleju barwy ciemno brązowego. Przez ten sam otwór wtłoczyłem również 2 litry oleju do skrzyni biegów tym razem Castrol 75w90 z specyfikacją Fordowską. Zaznaczę, że strzykawka jakiej używałem to nie 20ml 50ml czy 100ml z apteki lecz 400ml. Są dostępne na allegro w cenie różnej od 20 do około 80zł, pod nazwą odsysarka.

Moja uwaga. Wkręcając z powrotem na swoje miejsce włącznik świateł cofania dołożyłem miedzianą uszczelkę. Jak wykręcałem nie było jej więc uznałem, że ktoś kiedyś o niej zapomniał. Ale okazało się, że "celowo o niej zapomniał". Podczas wrzucania wstecznego kawałek jakiegoś żelastwa w skrzyni wciska klukę która jest w włączniku dzięki czemu świecą nam światła cofania. Po zastosowaniu podkładki dystans miedzy końcem włącznika a ustrojstwem od wybieraka biegów zwiększa się na tyle, że światła cofania jedynie mrugną a nie będą się świecić. Po prostu ma nie być tam żadnej uszczelki. Czujnik odkręcimy kluczem 22.

Wymianie został poddany również płyn chłodzący. Jest tego mnóstwo do kupienia lecz szukamy różowych. Zastanawiałem się nad Motulem lecz 125zł za 5litrów trochę mnie odstraszyła i zostało na chyba znanym Borygo. Też z specyfikacją Fordowską. Tutaj jest wygoda gdyż mamy korek spustowy. Okrągła śrubka z "plusem" krzyżykiem, po lewej stronie stojąc w kierunku jazdy. Spuszczamy, nalewamy, odpalamy grzejemy otwieramy termostat odpowietrzamy dolewamy aż do uzupełnienia do poziomu max. Pojemność układu to 6,5 litra. Ja spuściłem dokładnie 5 litrów. Nie płukałem. Może podczas płukania wyszedł by cały stan starego płynu. Pamiętamy. Gorący płyn jest pod ciśnieniem. Odkręcamy zbiorniczek powoli w celu uwolnienia ciśnienia (jak coca cole) najlepiej przez szmatkę w razie W. Kolor starego płynu ciemno różowy, nowy to różowo pomarańczowy.

Wspomaganie. Tu nie jestem do końca zadowolony gdyż po prostu zabrakło mi już czasu. Miałem zamiar spuścić wszystko, lecz nie ruszyłem maglownicy i skończyło się na wymianie płynu w samym zbiorniczku. Płyn Fordowski DP-PS, zielony. O dziwo było tam tylko około 150ml płynu. Zbiorniczek ma około 0,5 litra. Ja uzupełniłem go ilością 400ml. Kolor starego płynu to zgniła "sraczkowata" zieleń taka jak glonów w akwarium. Barwa nowego, to mocno intensywny zielony taka świeża trawa podczas lata. Zbiorniczek znajduje się pod prawym reflektorem. Należy zdemontować lampę, nie wymagane jest odpinanie kostki, po samym wykręceniu łatwo tam dojść. Pojemność całego układu PRAWDOPODOBNIE 1 litr.
Kolor zielony - wspomaganie elektro hydrauliczne.
Czerwony tylko hydrauliczne!

Do wymiany poszedł również filtr kabinowy. Osoba, która to projektowała powinna dostać nagrodę Nobla za głupotę. Ale ostatecznie się udało.

A tutaj klika specyfikacji które udało mi się wyłuskać. Może pomogą w wyborze płynów:

Olej silnikowy:
WSS-M2C913C [A,B,D], SAE 5W20, 5W30

Olej skrzyni biegów manualnej:

(IB5, MTX75, MT75, UXT75, MMT6)
WSD-M2C200-C, SAE 75W90
Index forda: 1790199/1045737

Olej wspomagania:
ZIELONY
WSS-M2C204-A2
Index forda: 1781003/1384110

Płyn hamulcowy:
DOT 4.0, DOT 5.1
WSS-M6C57-A2, WSS-M6C65-A2
Index forda: 1776311, 1847947/1747692
STARY - ESD-M6C57-A
Index forda: 1135517

Płyn układu chłodniczego:
WSS-M97B44-D, WSS-M97B44-D/E
Index forda: 1805858/1336800/1747692

Ogólna pojemność układów dla benzynki 1.8 92kw


Olej silnikowy z filtrem: 4,3l
Układ chłodzenia: 6,5l
Zbiornik paliwa: 55l
Olej skrzyni biegów: 2,3l (1,9l dla wersji 120konnej)
Układ hamulcowy: +/- 1 litr (do przepompowania trzeba 2litrów)
Układ wspomagania: zbiorniczek 500ml, całość z maglownicą PRAWDOPODOBNIE 1litr.

Oczywiście warto kupić zawsze z zapasem szczególnie płyn wspomagania hamulcowy.


Z uwagai, że wymieniłem również wszystkie żarówki to przedstawie listę:

Swiatła przód:

1. Światła mijania (krótkie) - H7
2. Światła drogowe (długie) - H1
3. Światła pozycyjne - W5W
4. Światła przeciwmgielne - H8
5. Kierunkowskazy przednie - PY21W
6. Kierunkowskazy boczne - W5W(klosz pomarańczowy), WY5W (klosz przezroczysty)

Światła tył:

1. Światła pozycyjne - P21/4W
2. Światła STOP - P21W
3. Światła cofania - P21W
4. Tylne światła przeciwmgielne - P21/4W
5. Kierunkowskazy tylne - PY21W
6. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej - C5W
7. Trzecie światło STOP - L.E.D

Światła wnętrza:

1: Podsufitka - 2X C10W, 4X T4W
2: Schowek - 1x W5W
3: Bagażnik - 1x W5W
4: Miejsce pod nogami kierowcy i pasażera - po jednej na stronę W5W
5: Żarówka podświetlania zapalniczki - T5 1,2W/2W?


To by było na tylu. Mam nadzieje, że opis i specyfikacje komuś się przydadzą. Nadmienię, że po wymianie płynów silnik chodzi ciszej, biegi wskakują lżej w szczególności wsteczny, kierownica obraca się lżej.

Przebieg 160 tys. 10 lat w Niemczech 2,5 roku w Polsce.

PozdrawiamGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez PistolStar77 ; 11-03-2017 o 21:16
PistolStar77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 08:02   #2
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,223
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Ciekawy opis, napisz jeszcze jaki budżet został na te wymiany przeznaczony.
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 10:34   #3
Meran
ford::average
 
Imię: Marian
Zarejestrowany: 11-01-2017
Skąd: Przyszowice
Model: Mondeo mk-5
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 88
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Ja mam takie pytanie. Gdzie znajdują się te żarówki od podświetlenia nóg kierowcy i pasażera? Ja mam rocznik 2003 i nie mam bladego pojęcia czy u mnie one są. Po czym mogę to poznać?
Meran jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 10:50   #4
Marek
ford::expert
 
Avatar Marek
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 29-11-2009
Skąd: WOŁÓW\WROCŁAW
Model: Hyundai i30 N Line focus mk3 fl, Astra F, 126p
Silnik: 1,5 TGDI, 1,5 TDCI , 1.4 Pb, prawie 0,7 :)
Rocznik: 2022 2015 1995
Postów: 3,203
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Cytat:
Napisał Meran Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po czym mogę to poznać?
Trzeba się schylić tam gdzie zwykle masz nogi podczas jazdy i zerknąć do góry Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Marek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 11:08   #5
Meran
ford::average
 
Imię: Marian
Zarejestrowany: 11-01-2017
Skąd: Przyszowice
Model: Mondeo mk-5
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 88
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Cytat:
Napisał Marek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trzeba się schylić tam gdzie zwykle masz nogi podczas jazdy i zerknąć do góry Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W sumie proste Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie no sprawdzę sobie, tak tylko myślałem ze po VIN-ie albo jakoś....
Meran jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 13:12   #6
PistolStar77
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 14-08-2016
Model: Focus C-max
Silnik: 1.8 92kw
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

gniazda lamp są umieszczone pod zdejmowanymi listwami maskującymi nawiewy na nogi kierowcy i pasażera.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg xxcxcx.jpg (58.6 KB, 79 wyświetleń)
PistolStar77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 13:28   #7
Meran
ford::average
 
Imię: Marian
Zarejestrowany: 11-01-2017
Skąd: Przyszowice
Model: Mondeo mk-5
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 88
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Cytat:
Napisał PistolStar77 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
gniazda lamp są umieszczone pod zdejmowanymi listwami maskującymi nawiewy na nogi kierowcy i pasażera.
Dziś nie chce mi się biec do garażu ale rano sobie sprawdzę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czyli każdy rocznik je posiadał?
Meran jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 13:43   #8
PistolStar77
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 14-08-2016
Model: Focus C-max
Silnik: 1.8 92kw
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Co do budżetu. Taka wymiana oczywiście nie musi kosztować każdego tyle samo. Decydują tutaj marki jakie wybieramy oraz sklepy gdzie kupujemy. Nie ukrywam, że niektóre rzeczy kupowałem nawet drożej niż u konkurencji ale tylko dla tego żeby w jednym sklepie kupić jak najwięcej rzeczy a zaoszczędzić na przesyłce. Każdy z olei płynów czy innych produktów można było kupić taniej ale wówczas koszt przesyłek był by znaczny. Ja zdecydowałem się na zakup w 3 sklepach. Jeden z słowem "ford" w nazwie a dwa pozostałe na portalu aukcyjnym.

5l oleju silnikowego kosztował mnie 185zł, olej skrzyni biegów za 2,5 litra wyszło 120zł, 2l wspomagania 100zł, 2l płynu hamulcowego 71zł, płyn chłodniczy za 7l 70zł.
Razem wyszło 546zł za same oleje i płyny. Ale do tego muszę dodać np nowe 4 fordowskie świecie które również wymieniłem kolejne 112zł, filtr kabinowy 33zł, korek miski oleju zamiennik 10zł, filtr oleju ory 25zł, płukankę motula 35zł za 300ml, dodatek do benzyny do czyszczenia wtryskiwaczy motula 300ml za35zł oraz preparat do czyszczenia przepustnicy LM za37zł i z tej samej firmy preparat do styków elektroniki 19zł. za te dodatki (chociaż korek miski i filtr olejowy uważam za obowiązkowy) wyszło 306zł. Razem mamy 852zł. do tego gdzieś jeszcze parę żarówek, odsysarka za 40zł i koszty przesyłki i wychodzi prawie 1000zł.

Bump:
Cytat:
Napisał Meran Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dziś nie chce mi się biec do garażu ale rano sobie sprawdzę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czyli każdy rocznik je posiadał?

tego niestety nie wiem. ale sprawdzenie będzie kosztować około 30 sekundGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
PistolStar77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2017, 16:36   #9
Meran
ford::average
 
Imię: Marian
Zarejestrowany: 11-01-2017
Skąd: Przyszowice
Model: Mondeo mk-5
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 88
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Sprawdzone...niestety nie mam podświetlenia na nogi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Meran jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2017, 20:35   #10
PistolStar77
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 14-08-2016
Model: Focus C-max
Silnik: 1.8 92kw
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Własnoręczna wymiana olejów, płynów wraz z specyfikacjami. 1.8 benzyna 92kw

Płyn hamulcowy wymieniony. Z przepompowaniem i wlaniem płynu pod korek weszło w sumie 750/780ml. Więc śmiało 1 litr wystarczy kupić.
PistolStar77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.