Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-08-2009, 17:49   #1
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Question Opony do s-maxa

Witam.
Ostatnio podróżowałem po Polsce i mocno mnie wytrzęsło na wyboistych drogach. W związku z tym planuje kupić wysokie opony do s-maxa, tak by tłumiły drgania. Producent daje następujące opony i koła:

16R 215/60 129 wysokość opony 664,4 średnica koła

17R 225/50 112,5 wysokość opony 656,8 średnica koła

18R 235/45 105,75 wysokość opony 668,7 średnica koła

20R 245/35 85,75 wysokość opony 679,5 średnica koła


Mam pytanie: chciałbym zastosować oponę:
17R 225/55 123,75 wysokość 679,3 średnica koła
czyli taką wysoką siedemnastkę. Dobrze wygląda, ma odpowiednio wysoki profil bo 12,4 cm więc powinna na nasze dziury być ok. i jednocześnie nie jest zbyt szeroka (22,5cm) więc na koleinach ujdzie. Z moich obliczeń wynika że średnica takiego koła, czyli tej opony na standardowej fordowskiej feldze 17" będzie taka sama jak koła 20". A skoro tamto się mieści to i koło z tą oponą zmieścić się powinno. [opona jest wyższa o centymetr czyli średnica większa o 2cm od standardowej 17" 225/50].

Najwyższa opona to oczywiście 16" bo ma prawie 13 cm ale na tych kołach (moim zdaniem ) to autko nie wygląda najlepiej i ze względu na wąską gumę (215 nie hamuje tak jak na szerokiej i może uciekać w zakręcie przy dużej prędkości). Taka siedemnastka byłaby więc kompromisem pomiędzy wyglądem i komfortem a trzymaniem w zakręcie, przy przyspieszaniu i hamowaniu.

Może ktoś już taką gumę założył? [225/55 R17] to proszę o info.
Co sądzicie o takiej kombinacji.

Czy przy dużych mocach 2,2 diesel lub 2,5 turbo taka opona się sprawdzi czy dawać szeroką 18" 235/45 i zapomnieć o komforcie.

Proszę o poradę.

IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2009, 18:01   #2
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Cytat:
Podstawowe pytanie brzmi: Czy powinno się używać opon w innym rozmiarze niż podaje producent? Ja chciałem założyć węższe opony (205mm) ale fachowcy mi to odradzili. Argument był taki, że auto ma w homologacji podane, w jakich oponach może być eksploatowane. Jeżeli używasz innych opon to masz przechlapane jeśli dojdzie do wypadku. Rzeczoznawca zmierzy drogę hamowania, obejrzy opony, sprawdzi homologacje i w sądzie zezna, że ... auto było niesprawne technicznie, nie spełniało norm zadanych przez producenta.

To słyszałem już...
Podobno mogę mieć także problemy nawet z gwarancją.
IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2009, 21:13   #3
ph71
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 02-04-2009
Skąd: Poznań
Model: S-MAX Platinium X Navi DVD
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 217
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Nie tylko z gwarancją ale i z ewentualną wypłatą odszkodowania lub jego części w razie wypadku również. Nawet jeśli okaże się, że nie byłeś winny, ale ubezpieczyciel to znajdzie...
Zatem eksperymentujesz na własne ryzyko. Zgadzam się w tej kwesti z Hitem.
Ubezpieczyciel jak znajdzie jakikolwiek powód by Tobie zabrać część kasy to zrobi to. Oczywiście możesz się z nim sądzić, nawet latami...ale czy warto?

Ostatnio edytowane przez deku ; 22-02-2017 o 19:24
ph71 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2009, 21:42   #4
arczi_75
ford::advanced
 
Avatar arczi_75
 
Zarejestrowany: 11-01-2009
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 336
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

IRONANT a po co tak kombinować? Ja jeżdżę na 225/50 R17 przy sportowym zawieszeniu i owszem komfort jest taki sobie na naszych wyboistych drogach ale to nie taki duży problem. Czy inny rozmiar opon coś Ci da w kwestii komfortu. A co do problemów przy ew. wypadku, którego nikomu nie życzę to zgadzam sie z wszystkimi. Ostatnio żonka w Octavce złapała 4 gwoździe na jednej oponce i była do wyrzucenia. Trzeba było kupić nową, na szczęście jeszcze są takie w produkcji. Po kilku dniach przyszła oponka ale z innym indeksem predkości H zamiast tak jak w pozostałych 3 - V. I gośc z serwisu opon od razu mi zwrócił uwagę na ten fakt i konieczność posiadania bezwzględnie wszystkich identycznych nie tylko jesli chodzi o rodzaj bieżnika. Bo w razie "W" byłyby na 100 % problemy. To tylko tak na marginesie.
arczi_75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2009, 12:05   #5
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Cytat:
Podstawowe pytanie brzmi: Czy powinno się używać opon w innym rozmiarze niż podaje producent? Ja chciałem założyć węższe opony (205mm) ale fachowcy mi to odradzili. Argument był taki, że auto ma w homologacji podane, w jakich oponach może być eksploatowane. Jeżeli używasz innych opon to masz przechlapane jeśli dojdzie do wypadku. Rzeczoznawca zmierzy drogę hamowania, obejrzy opony, sprawdzi homologacje i w sądzie zezna, że ... auto było niesprawne technicznie, nie spełniało norm zadanych przez producenta.
Znalazłem na forum że jeździsz na 16" kołach i oponach 215/60 R16. Czy taska oponka wyrabia w zakrętach i nie daje podsterowności przy prawie 2 tonowym aucie? A co z hamowaniem? Nie masz z tym problemu. Bo rozumiem komfort powinna dawać najlepszy bo ma prawie 13 cm wysokości i tłumi nasze dziury w jezdniach. Bo rozmiar 17 i 18 to nie tylko kwestia wyglądu auta, ale także większej szerokości gumy (powierzchni styku z asfaltem) i niższego profilu co dale mniejszy kąt znoszenia opony i lepiej trzyma się w zakręcie. Ponadto jest kwestia przeniesienia mocy - czy taka opona przenosi wystarczająco moc czy przy byle wciśnięciu gazu ślizga się? Miałeś możliwość przetestować jakieś inne gumy czy tylko te 16"?
IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2009, 19:12   #6
jojojo
ford::average
 
Avatar jojojo
 
Zarejestrowany: 20-04-2009
Skąd: kuj-pom
Model: S-MAX Platinium X
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 94
Domyślnie

A ja mam mocno dziwne opony na zimę. Standardowo są 215/60/16 lub 225/50/17. Ja miałem problem z dostaniem takich opon w sezonie. (pomijam sklepy z kosmiczną marżą) Zaproponowano mi zamiennik, czyli 225/55/16 i na takich właśnie jeżdżę. Indeksy nośności i prędkości są odpowiednie, więc... Dodatkowo w instrukcji pierwszych eSiów taki rozmiar występuje. W serwisie parę razy byłem m.in. z tarczami do wymiany, czy z przekładaniem kół lato/zima, zima/lato i póki co nikt nic nie mówił. Jak się zużyją postaram się wrócić do właściwszego rozmiaru.

Cytat:
Napisał IRONANT Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy przy dużych mocach 2,2 diesel lub 2,5 turbo taka opona się sprawdzi czy dawać szeroką 18" 235/45 i zapomnieć o komforcie.

Proszę o poradę.
Ja mam lato w tym rozmiarze i nie powiem nawet nieźle się jeździ. Zależy po jakich drogach jeździsz najczęściej. A 16" na ładnej feldze nie wygląda źle. Nie tak jednak jak 18". Być albo mieć... Trzeba wybrać.
__________________
abstynent, ale nie fanatyk...

Ostatnio edytowane przez Wojtek ; 22-02-2013 o 01:11
jojojo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2009, 22:05   #7
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Cytat:
Napisał jojojo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ja mam mocno dziwne opony na zimę. Standardowo są 215/60/16 lub 225/50/17. Ja miałem problem z dostaniem takich opon w sezonie. (pomijam sklepy z kosmiczną marżą) Zaproponowano mi zamiennik, czyli 225/55/16 i na takich właśnie jeżdżę. Indeksy nośności i prędkości są odpowiednie, więc... Dodatkowo w instrukcji pierwszych eSiów taki rozmiar występuje. W serwisie parę razy byłem m.in. z tarczami do wymiany, czy z przekładaniem kół lato/zima, zima/lato i póki co nikt nic nie mówił. Jak się zużyją postaram się wrócić do właściwszego rozmiaru.
Trzeba przyznać że oponka jak od Chryslera Voyagera, tylko tam nadkole jest większe. Taka oponka ma 146,25mm wysokości gumy i 698,9 mm średnicy całego koła czyli więcej o prawie 2 cm (19,4 mm) niż nawet 20" 245/35 R20 ba ta ma 679,5 mm średnicy.
I jak rozumiem Twoja oponka mieści się w nadkolu bez ocierania w maksymalnym skręcie i przy dobiciu zawieszenia z obciążeniem?

A jak wypada kwestia komfortu i trzymania w zakręcie Twojej 16 i 18 to niebo a ziemia?
IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-08-2009, 08:25   #8
jojojo
ford::average
 
Avatar jojojo
 
Zarejestrowany: 20-04-2009
Skąd: kuj-pom
Model: S-MAX Platinium X
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 94
Domyślnie

Coś źle policzyłeś, te koła są mniejsze od letnich.

23,5x0,45x2 + 18" to 21,15cm opona + 45,72cm felga = 66,87 wysokości (lato)
22,5x0,55x2 + 16" to 24,75cm opona + 40,64cm felga = 65,39 wysokości (zima)

Co do komfortu to na zimę jak znalazł. Prowadzenie, proste, zakręty bez zarzutu. I nie zużywają się za szybko. Gislaved EURO FROST 3 SILICA Polecam, jakby co.
__________________
abstynent, ale nie fanatyk...

Ostatnio edytowane przez deku ; 22-02-2017 o 19:24
jojojo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-08-2009, 10:24   #9
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Tak, masz racje, źle policzyłem, wpisałem wysokość 65 a nie 55 i stąd ten błąd.
Sorki...
IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-08-2009, 10:24   #10
pawels_123
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-04-2009
Skąd: Katowice
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 71
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

IRONANT - ja mam opony 215/60 R16 (Nokian V). W tym rozmiarze szukałem opon o indeksie nośności 99 i większość z takich opon jest typu XL (extra load). Dzięki temu że XL są dodatkowo wzmacniane są też i sztywniejsze co zmniejsza ich podatność na odkształcanie. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] możesz poczytać trochę o XL.

Ja jak na razie jestem zadowolony.
__________________
Ekspert - to człowiek, który przestał myśleć - on wie.
(Frank Lloyd Wright)
pawels_123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.