Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-12-2018, 20:08   #1
Albuś F.
ford::amateur
 
Imię: Albert
Zarejestrowany: 20-08-2018
Skąd: Brzeg
Model: Ford Transit
Silnik: 2.2 Tdci 155 KM
Rocznik: 2012
Postów: 2
Exclamation Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Witam, jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.
Mam ogromny problem z Transitem L3H3 mk7 z 2012 r. silnikiem 2.2 tdci 155KM.
Samochód przy normalnym obciążeniu (ok. 500 kg narzędzi + 4 chłopa) pali ponad 16l/100 km, co wykazuje nie tylko pokładowy komputer, ale i ubywanie paliwa w baku. Tankowany najczęściej na stacji z orzełkiem, inne auta nie sprawiają większych problemów związanych z kiepską jakością paliwa.
Problem pojawił się rok temu, po kupnie palił ok. 12l, później coraz więcej i więcej.
Jakiś miesiąc temu pojawił się błąd DPF, pojechał do mechanika na wypalanie, z powodu podejrzenia zużycia wtryskiwaczy (jeden lał 120%, reszta po 90%), zostały założone nowe oryginalne. Mimo to problem ze spalaniem nie ustąpił i nadal postępuje.
Czasem zadymi sobie na niebiesko, czasem na biało, najczęściej na zimnym silniku. Nie ma odczuwalnego braku mocy, przyspiesza jak trzeba.
Z innych objawów, co jakiś czas dostaje wycieków oleju z różnych miejsc. np. miał 2 razy uszczelnianą misę olejową. Komputer pokazuje błąd P250D- poziom oleju silnikowego; zbyt wysoki. Olej oczywiście utrzymywany w połowie bagnetu (Valvoline 5w30), ale ubywa dość szybko.
Inną ciekawostką jest zapocony z oleju korpus zimnej strony turbo i intercooler, nie ma możliwości aby na jedno lub drugie kapał skądkolwiek, nie spotkałem się z czymś takim nigdy wcześniej.
Czy wiecie może od czego zacząć, jeden mechanik twierdzi że to turbo, inny że EGR się zaciął.
W wolnej chwili zerknę do turbiny, jak z luzami wirnika.
Będę bardzo wdzięczy za merytoryczną pomoc.

Albuś F. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2018, 20:56   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Można gdybać długo, ale od czegoś zacząć trzeba. Widać tu problem ubytków oleju i jego nadmiar w dolocie. Można podejrzewać, że silnik ma duże przedmuchy do skrzyni korbowej i separator oleju nie daje sobie rady z wyłapaniem mgły olejowej, choć wiadomo, że zawsze trochę oleju w dolocie jest.
Czyli przy mocnych przedmuchach w odmie bardzo możliwa jest utrata sprężu przez silnik, nie pisałeś jak palił w te ostatnie mrozy co teraz były? Można ostatecznie sprawdzić sprężanie silnika...

Turbinkę sprawdź, jeżeli ma luzy promieniowe, to ona gubi olej w dolocie, to niebezpieczne zjawisko, grozi rozbieganiem silnika... Olej mógł zebrać się w IC i blokuje przepływ - wtedy i z odmy i z turbiny. Sprawdź może czy w IC nie pływa olej.

Niedomykający się EGR to jednak utrata mocy i ciemny kopeć z rury wydechowej podczas depnięcia przy przyspieszaniu. Nie sądzę byś tego nie zauważył.

No i błąd DPF-a może być także wskazówką - czy czujesz podczas jazdy kiedy wypala filtr, czy nie? Może uszkodzony jest czujnik różnicowy DPF-a (przepływka) i bardzo często następuje wypalanie filtra...

Generalnie nie ma co za bardzo ufać komputerowym wskazaniom zużycia paliwa, trzeba zatankować pod korek, wyzerować licznik i pojeździć dwa trzy tankowania, ostatnie znowu pod korek - i wyliczyć ile spalił. Pomijam fakt, że teraz zima, więc przy jeździe "wokół komina" L3H3 2,2 tdci bedzie palił ostro, tylko w spokojnych trasach ma szanse na zejście do poziomu 12-13 litrów.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2018, 21:36   #3
Albuś F.
ford::amateur
 
Imię: Albert
Zarejestrowany: 20-08-2018
Skąd: Brzeg
Model: Ford Transit
Silnik: 2.2 Tdci 155 KM
Rocznik: 2012
Postów: 2
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Dzięki za szybką odpowiedź.
Cytat:
Czyli przy mocnych przedmuchach w odmie bardzo możliwa jest utrata sprężu przez silnik, nie pisałeś jak palił w te ostatnie mrozy co teraz były? Można ostatecznie sprawdzić sprężanie silnika...
Silnik pali od strzała, bez zarzutu. Zapomniałem wspomnieć że przy wymianie wtrysków badałem ciśnienie sprężania - lato ok. 25 °C (silnik zimny) 28-29-29-30 barów.
Cytat:
Niedomykający się EGR to jednak utrata mocy i ciemny kopeć z rury wydechowej podczas depnięcia przy przyspieszaniu. Nie sądzę byś tego nie zauważył.
No czasami kopcenie występuje, zwłaszcza jak się przydusi na zimnym silniku, ale nie zawsze.
Cytat:
No i błąd DPF-a może być także wskazówką - czy czujesz podczas jazdy kiedy wypala filtr, czy nie? Może uszkodzony jest czujnik różnicowy DPF-a (przepływka) i bardzo często następuje wypalanie filtra...
Nie bardzo rozumiem w jaki sposób byłoby wyczuwalne wypalanie DPF. Też o tym myślałem że sterownik silnika się uparł i za każdym razem uruchamia mi wypalanie DPF, ale nie bardzo wiem jak to sprawdzić. Używam diagnostyki DELPHI, ale komunikuje się akurat z tym silnikiem jako Ford Ranger, i diagnostyka jest okrojona, nie ma wszystkich funkcji.
Cytat:
Generalnie nie ma co za bardzo ufać komputerowym wskazaniom zużycia paliwa, trzeba zatankować pod korek, wyzerować licznik i pojeździć dwa trzy tankowania, ostatnie znowu pod korek - i wyliczyć ile spalił. Pomijam fakt, że teraz zima, więc przy jeździe "wokół komina" L3H3 2,2 tdci bedzie palił ostro, tylko w spokojnych trasach ma szanse na zejście do poziomu 12-13 litrów.
Spalanie jest wysokie niezależnie od pogody i długości trasy, 15 l/100 km to to teraz minimum przy 90 km/h na tempomacie przy dłuższej trasie w cieplejsze dni.
Poza tym, tak jak napisałem, podaje wynik obliczony z przejechanych kilometrów i ubytku paliwa w baku, akurat komputer o dziwo podawał wyniki bardzo zbliżone do rzeczywistości.
Albuś F. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2019, 16:14   #4
slavobos
FCP member
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Northwich UK/ Racibórz
Model: S-MAX Titanium / Transit T350 LWB
Silnik: TDCI 2,0 140KM Powershift / 2,2 TDCI 100KM
Rocznik: 2012/ 2013
Postów: 115
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Cześć.
Podepnę się pod temat.
Problem dotyczy wysokiego moim zdaniem spalania w Transit t350 LWB, przedni napęd, średnia wysokość dachu. Silnik 2.2 Tdci. 100KM, znalazłem fakturę, (na £2000) był wymieniany w 2018 r. Teoretyczne po 2012 r te silniki powinny być oszczędniejsze.
Jeżdżę głównie krótkie dystansy, około 10 do 20 km w jedną stronę do pracy. Cykl 60 % miasta, reszta poza.
Spalanie z kompa to 12,5l/100km. Nie powiem pierwszy tydzień dawałem po garach (po przesiadce z Transita 2,4Di tył naped 90KM różnica kolosalna).
Jednakże ostatni tydzień jeżdżę bardzo spokojnie, skasowałem średnie spalanie z kompa i dalej jest 12,3.
Dodam, że dzień po zakupie nie chciał odpalić, padnięty był czujnik położenia wału korbowego. Zanim jednak podłączyłem kompa z Forscan na Viakenie, idota tknęłem filtr paliwa no i próbowałem odpalić dziada na plaka. Przy tej próbie, silnik po krótkiej chwili nie bardzo chciał się kręcić (nowy rozrusznik i dwa pełne akumulatory) tak jakby nie mógł sprężyć powietrza w cylindrach. W kolejnym dniu założyłem nowy czujnik i odpalił bez problemu.
Czy mogłem coś w ten sposób rozwalić?
Czy mogę nie wiem na przykład sprawdzić wtryski Forscanem? Albo coś innego? Błędów nie ma żadnych, przyspiesza super.
A może jestem przewrażliwiony?
Żałuję, że użyłem tego cholernego plaka, no ale stało się i tyle. Nic ciężkiego nie wożę, trochę narzędzi może uzbiera się 400kg.

Pozdrawiam
slavobos

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
slavobos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2019, 18:32   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Niedawno był wątek kolegi z silnikiem 2,4 który spróbował odpalić go na plaku i w ten sposób go zniszczył.
Plakiem, a nawet bardziej wybuchowym samostartem (eter) można bezpiecznie odpalać ten silnik, ale przy pomocy dwóch osób. Trzeba odłączyć rurę dolotowa od puszki filtra powietrza, jedna osoba wpierw zaczyna startować rozrusznikiem i dopiero wtedy bardzo małymi ale częstymi dawkami wtryskujemy samostart w dolot. Kiedy silnik zaczyna pracować na samostarcie, rozrusznik zwalniamy i nadal małymi dawkami utrzymujemy silnik na obrotach rzędu 2.000 rpm.

Natomiast mordercze dla silnika jest wtryśnięcie dużej dawki samostartu do puchy filtra, potem marsz do kabiny i próba odpalenia. Przeskoczenie łańcucha jest bardzo możliwe, a wtedy wyrwanie wałków dźwigienek lub całej ramki (ażuru) trzymającej wałki rozrządu.

Korekty wtrysków (na wolnych obrotach) forscanem sprawdzisz, ale to niewiele mówi o samych wtryskach. Próba przelewowa wtrysków natomiast powie o wiele więcej o kondycji wtrysków, jest tania, prosta i szybka.

Nie bardzo widzę związku między niemożnością obrócenia silnikiem z dobrymi akumulatorami i uszkodzonym czujnikiem położenia wału.
No ale... jeżeli silnik pracuje ok, ma dobre osiągi i nie ma złych odgłosów pracy - to przestań o tym myśleć.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-11-2019 o 18:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2019, 20:08   #6
slavobos
FCP member
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Northwich UK/ Racibórz
Model: S-MAX Titanium / Transit T350 LWB
Silnik: TDCI 2,0 140KM Powershift / 2,2 TDCI 100KM
Rocznik: 2012/ 2013
Postów: 115
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Dziękuję Wojtekjanus, jak zawsze służysz dobrą radą.
Z tym czujnikiem, tylko wspomniałem, że głupi jestem i zamiast poczekać aż do mnie dotrze i go wymienić, to włożyłem paluchy do układu zasilania. Gdzie problem leżał tylko w czujniku.
Po prostu zastanawiam się, czy można te moim zdaniem wysokie spalanie powiązać z tym cholernym plakiem. Ale sądzę, że raczej nie.
Tuż po napisaniu pierwszego posta, pojechałem załatwić kilka spraw na mieście, gdy wróciłem, już chciałem zgasić silnik, a tu słyszę charakterystyczne stukanie pompki paliwa do DPF, wysiadam i rzeczywiście zapaszek i objawy dokładnie takie same jak w S-Max, którego też użytkuję. To przegoniłem Transita troszeczkę za miastem, a co będzie mi smrodził pod domem. Teraz spalanie wynosi 14.1l/100km z kompa.
A tak się składa, że wczoraj czytałem artykuł, do którego link, chyba Ty Wojtku przytoczyłeś o Transitach Mk7. Po roku 2012 obniżyli rzekomo spalanie, a tu masz babo placek.

Dziękuję i pozdrawiam

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
slavobos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2019, 16:51   #7
Haymaker
ford::average
 
Avatar Haymaker
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 07-04-2012
Skąd: Krotoszyn
Model: Focus / Mondeo/ Mondeo ST220
Silnik: 1.6 100KM / 2.0 Ecoboost 240 PS / 3.0 V6
Rocznik: 2010 / 2011 / 2006
Postów: 155
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Mi nasz 2.2 155KM najmniej spalił 12... Przy naszej jeździe jest to w granicach 18-20l/100km a jak musi to i potrafi 24 chlapnąć, więc jakby palił 14 byłoby super Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Haymaker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-11-2019, 22:13   #8
dario6273
ford::professional
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 10-01-2010
Skąd: Wrocław
Model: KUGA MK2 ST Line
Silnik: 2.0Tdci-200Km/450N
Rocznik: 2017
Postów: 1,115
Domyślnie Odp: Ogromne spalanie w 2.2 t 155KM- 16 l/100 km

Mój L3H2 2,2 z 2015 155 Km pali po miescie 10l Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. jak dla mnie to rewelacja
dario6273 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
2.2tdci , duże spalanie tddi , egr , transit , wyciek oleju


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.