Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Tuning

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-10-2019, 22:59   #11
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,161
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników ECO_BLUE

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ręczę Ci ,że Grzegorz z Poznania radośnie oznajmi tą oczekiwaną nowinę jak tylko problem będzie rozwiązany . Jak widać jest to dość skomplikowane i na dzień dzisiejszy nie rozwiązane . Trzeba czekać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2019, 14:30   #12
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 138
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Czy Mondeo 2019 2.0 Ecoblue A8 190 AWD będzie można zawirusować bez obawy o sprzęgło wielopłytkowe sterowane elektromagnetycznie przy tylnim dyfrze, które załącza napęd tył? W Kudze I ford stosował Haldexa. Teraz w Kudze II i Mondeo stosuje system załączania tylnej osi firmy JTEKT. Tu jest chyba inna filozofia sterowania: W Haldexie podczas startu od zera tył zapinany był tylko przy uślizgu kół przednich, a powyżej pewnej prędkości (chyba 50 km/h) był odłączany. W JTEKT - napęd tył załączany jest przy każdym ruszeniu z miejsca nawet bez uślizgu przodu, dodatkowo przy dodaniu gazu, przy każdej prędkości (np 90 km/h), też od razu załącza się na chwilę tył, również w każdym zakręcie i dodaniu w nim gazu też załącza się na chwilę tył.
I tu pojawia się pytanie... Haldex załączał się rzadziej, JTEKT dużo częściej. Sprzęgło wielopłytkowe w tym JTEKT jest w związku z tym dużo bardziej obciążone (praktycznie cały czas pracuje)...
Czy wytrzyma dużo większy moment?
Fakt, że Haldex wytrzymywał nie musi oznaczać, że JTEKT dobrze zniesie chiptuning... Czy jego trwałość nie ucierpi w znacznym stopniu i np po 50 kkm będzie amen...?

I drugi temat... hydrokinetyk A8 - jaki ma limit momentu?
Czy stary hydrokinetyk A6 miał duży zapas pod tym względem?
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba nowa A8 to wersja rozwojowa starej A6?
Nie tak jak w przypadku silników: nowy 2.0 Ecoblue z rodziny Panther to zupełnie nowa konstrukcja nie mająca nic wspólnego ze starym 2.0 TDCi pochodzącym od francuzów

Ostatnio edytowane przez PRIMANUS ; 11-11-2019 o 21:17
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2019, 11:38   #13
kobrys
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-02-2013
Skąd: Krosno
Model: Galaxy A8
Silnik: 2.0 EcoBlue 150km
Rocznik: 11.2018
Postów: 182
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał PRIMANUS Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba nowa A8 to wersja rozwojowa starej A6?
Z tego co czytalem skrzynia A8 to zupelnie inna konstrukcja - Ford i GM umowili sie na wymiane technologii.
Ford mial przygotowac skrzynie A10 dla pojazdow tylnonapedowych, a drugi producent skrzynie dla pojazdow przednionapedowych i AWD.

GM przygotowal skrzynie dwusprzeglowa-9 biegowa, a ksiegowi i mechanicy forda ja nieco uproscili usuwajac jedno sprzeglo i jeden bieg.

Tutaj link: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Tak naprawde to co my bedziemy widziec jako A8 to fizycznie beda 3 rozne skrzynie. Tak jak bylo z PSem, ktory de facto wystepowal w odmianie 'maly' i odmianie 'duzy'.

Wcale sie nie zdziwie jesli A8 w Focusie i A8 w Mondeo to sa fizycznie dwie rozne konstrukcje albo przynajmniej warianty, a na pewno A8 dla Focusa St 2.3 to już musi być trochę bardziej wytrzymała - jakis mechanik z doswiadczeniem potwierdzi?

Ostatnio edytowane przez kobrys ; 14-11-2019 o 14:03
kobrys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2020, 00:21   #14
kiler7
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 06-08-2019
Model: Mondeo
Silnik: 2.0
Rocznik: 2019
Postów: 8
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Jakieś pozytywne wieści o EcoBlue?
kiler7 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2020, 11:55   #15
heko
FCP TUNER
 
Avatar heko
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 22-12-2007
Skąd: Kraków
Model: Edge
Silnik: 2.0tdci 235KM 500Nm
Rocznik: 2018
Postów: 7,805
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał kiler7 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakieś pozytywne wieści o EcoBlue?
brak
__________________
WWW.GCS Tuning.pl

https://www.facebook.com/GCSTuning
FF3 RS 2.3EB 440+KM 600NM
Edge 2.0tdci 235KM 500Nm
Stinger 3.3 500KM 750N
https://www.facebook.com/GCSCARSKRAKOW
heko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2020, 01:53   #16
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 138
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał heko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
brak
Czy przy tuningu silnika możesz podnieść trochę minimalne obroty skrzyni automatycznej na każdym biegu.
Ta skrzynia A8 trzyma (w trybie D) 1500 obr... chyba tylko ze względu na ekologię... wątpię, żeby silnik to lubił...
Kiedy robi się lekko pod górkę... zaczyna rosnąć mocno spalanie chwilowe, a efektu nie ma... skrzynia powinna zredukować, żeby była większa moc i moment pod górkę... a ona męczy ten silnik na za niskich obrotach i tylko żłopie ON, a efektu zero... Gdyby skrzynia trzymała minimalne obroty na każdym biegu 2000 (a nie 1500).. byłoby silnikowi znacznie łatwiej...
Czy można by ustawić tak, żeby każdy bieg miał minimalne obroty 2000... a poniżej redukcja do niższego biegu?

Jeśli nie robiłeś jeszcze takich manewrów z tą nową A8... to czy ćwiczyłeś to już z tymi starszymi A6? Mam nadzieję, że tu będzie podobnie...
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2020, 15:39   #17
kobrys
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-02-2013
Skąd: Krosno
Model: Galaxy A8
Silnik: 2.0 EcoBlue 150km
Rocznik: 11.2018
Postów: 182
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał PRIMANUS Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ta skrzynia A8 trzyma (w trybie D) 1500 obr... chyba tylko ze względu na ekologię... wątpię, żeby silnik to lubił...
Kiedy robi się lekko pod górkę... zaczyna rosnąć mocno spalanie chwilowe, a efektu nie ma... skrzynia powinna zredukować, żeby była większa moc i moment pod górkę... a ona męczy ten silnik na za niskich obrotach i tylko żłopie ON, a efektu zero... Gdyby skrzynia trzymała minimalne obroty na każdym biegu 2000 (a nie 1500).. byłoby silnikowi znacznie łatwiej...
To Twój pierwszy automat? :-)

Tak - niższe obroty to wynik norm i prac optymalizacyjnych sterownika skrzyni biegów (nie tylko zorientowanych na spalanie, ale i na trwałość podzespołów).

Silnikowi raczej takie obroty są obojętne - diesle nie zwykły lubić wysokich obrotów. W traktorach obroty robocze są jeszcze znacznie niższe.

PowerShift na przestrzeni lat też wraz z kolejnymi upgradami softu skrzyni tracił na zakresach obrotów chociaż moim zdaniem to kwestia wyuczenia się operowania pedałem gazu i zrozumieniem filozofii danego sterownika.
W PS kiedy uznaję, że obroty są za niskie wystarczy lekko docisnąć gaz i następuje redukcja. Po odpuszczeniu gazu skrzynia do końca wzniesienia stara się utrzymać niższy bieg.

Zdarzyło mi się też jeździć zmodyfikowanym DSG, które trzymało wyższe obroty i zdecydowanie charakterystyka takiego silnika sprawiała, że był mniejszy komfort akustyczny (wyższe obroty), a przede wszystkim samochód był aż nadto narowisty.

Zaś w wielu mocniejszych samochodach Diesla (3.0 i 4.0) z hydrokinetykami to 1200 obrotów to była taka norma w trybach komfort i zwykłym D. W nowych Audi 3.0TDI automat ma zaprogramowany lag ze względu na normy - to jest dopiero denerwujące... Samochód ze zmienionym sterownikiem to zupełnie inny samochód.

P.S.
Skrzynia A8 nie może trzymać cały czas obrotów 1500rpm bo to nie jest CVT Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez kobrys ; 26-01-2020 o 15:42
kobrys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2020, 16:38   #18
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 138
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak - niższe obroty to wynik norm (...) Silnikowi raczej takie obroty są obojętne
Zbyt niskie obroty szkodzą silnikowi. To jest duże obciążenie dla układu tłokowo-korbowego.

jeździsz na rowerze ???
prosty przykład - wrzuć sobie przerzutki: z przodu jak największa zębatka, a z tyłu jak najmniejsza zębatka - czyli ustawienie do szybkiej jazdy po płaskim a najlepiej z górki, powoli pedałujesz a szybko jedziesz...

i z takim przełożeniem spróbuj jechać pod górkę... zobaczysz czy dasz rade, co cie boli, jakie są naprężenia ? - tak samo "czuje" się silnik


jazda z niskimi obrotami na wysokich biegach i duszenie silnika gazem sprawia:
1.przeciążenie silnika
2.wzrost spalania oraz temperatury w cylindrach -wieksze prawdopodobienstwo "dmuchnięcia" uszczelki pod głowica i/lub skrzywieniem głowicy
3.ogromne obciazenie dla ukł. tłokowo-korbowego i szybkie zużywanie panewek -nastepstwa to niskie ciśnienie w ukł.smarowania, a z biegiem czasu jego brak...
4.tworzenie sie wiekszej ilosci nagarow w cylindrach -silnik nie "wentylowany" nabiera syfu...
5.zdecydowanie szybsze zużycie sprzęgła....

Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W PS kiedy uznaję, że obroty są za niskie wystarczy lekko docisnąć gaz i następuje redukcja. Po odpuszczeniu gazu skrzynia do końca wzniesienia stara się utrzymać niższy bieg.
W A8 kiedy lekko docisnę gaz skrzynia nie redukuje, tylko pod lekką górkę męczy silnik na dotychczasowych obrotach zwiększając zużycie paliwa i przeciążając silnik.

Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zaś w wielu mocniejszych samochodach Diesla (3.0 i 4.0) z hydrokinetykami to 1200 obrotów to była taka norma w trybach komfort i zwykłym D.
W takich pojemnościach moment obrotowy jest taki, że silnik pociągnie z "momentu" prawie od samego dołu. Ta 2-litrowa pierdziawka Ecoblue jeszcze z napędem na 4 koła... to zupełnie inna bajka, inna liga (w dół oczywiście).

Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Skrzynia A8 nie może trzymać cały czas obrotów 1500rpm bo to nie jest CVT
Przy jednostajnej jeździe na równej powierzchni trzyma niestety 1500 obr i nie ma z czego przyspieszyć.
Przy jakiejkolwiek małej górce i jeździe na tempomacie aktywnym... jest rzeźnia, bo tempomat dodaje lekko gazu, automat trzyma ten sam bieg, prędkość nie rośnie, spalanie wzrasta mocno, a silnik jest ewidentnie przeciążony.

Czy masz jakiś samochód z tym silnikiem 2,0 Ecoblue w manualu, żeby dokładnie zobaczyć sobie od jakich obrotów silnik "budzi się do życia"? Żeby zobaczyć jaki jest sensowny realny zakres eksploatacyjny obrotów silnika w których silnik już ciągnie (z dołu) i gdzie jest granica kiedy silnik już "puchnie" (z góry)...? Tak się składa, że ja mam i od 3 lat dokładnie go sobie przetestowałem.

Dolna granica nieprzekraczalna to według mnie 1800 obr. Poniżej - tylko dla ekologów lubiących zarzynać silniki, albo tych którzy wierzą że "podpowiadacz" zmiany biegów robi "samo dobro" dla silnika.

W tym aucie z manualem jest tylko podpowiadacz (mogę go zignorować i jechać z obrotami wyższymi o 300-400 obr), ale w aucie z A8 ta skrzynia robi dokładnie to, co "podpowiadacz" sugeruje w aucie z manualem...

Poniżej 1800 obrotów jazda to padaka (np. przy obrotach 1500), a spalanie średnie wychodzi w praktyce ciut większe, niż jeśli trzyma się obroty troszkę wyższe (1800-2000), bo właśnie przy każdym delikatnym przyspieszaniu z powiedzmy 1500 obr... jest długi okres kiedy nic się nie dzieje, a silnik pije dużo więcej, zanim wejdzie w zakres powyżej 1800 obr.

Oczywiście "podpowiadacz" sugeruje żeby załączać wyższe biegi i trzymać silnik na 1500 obr. Tylko że silnik wtedy ani nie jedzie, ani w praktyce nie pali mniej i pożyje oczywiście też krócej.

Ale może o to producentowi chodzi.
Jeśli równocześnie producent zaleca wymianę oleju co 60 tys km... to dla wszystkich chyba jest jasne, czy priorytetem było zdrowie silnika, czy szybka wizyta klienta w ASO w celu zakupu kolejnego auta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez PRIMANUS ; 26-01-2020 o 23:03
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-01-2020, 07:45   #19
kobrys
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-02-2013
Skąd: Krosno
Model: Galaxy A8
Silnik: 2.0 EcoBlue 150km
Rocznik: 11.2018
Postów: 182
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał PRIMANUS Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy masz jakiś samochód z tym silnikiem 2,0 Ecoblue w manualu, żeby dokładnie zobaczyć sobie od jakich obrotów silnik "budzi się do życia"? Żeby zobaczyć jaki jest sensowny realny zakres eksploatacyjny obrotów silnika w których silnik już ciągnie (z dołu) i gdzie jest granica kiedy silnik już "puchnie" (z góry)...? Tak się składa, że ja mam i od 3 lat dokładnie go sobie przetestowałem.

Dolna granica nieprzekraczalna to według mnie 1800 obr. Poniżej - tylko dla ekologów lubiących zarzynać silniki, albo tych którzy wierzą że "podpowiadacz" zmiany biegów robi "samo dobro" dla silnika.

W tym aucie z manualem jest tylko podpowiadacz (mogę go zignorować i jechać z obrotami wyższymi o 300-400 obr), ale w aucie z A8 ta skrzynia robi dokładnie to, co "podpowiadacz" sugeruje w aucie z manualem...
Mam dokładnie takie samo porównanie, ale nie w EcoBlue, a w DW10C 2.0 TDCi 163KM.
Kiedy jeżdżę manualem też uważam, że 1800 obrotów w dół jest nieprzekraczalne jeśli auto ma jeździć dynamicznie i zbierać się z każdego miejsca. Dodatkowo przy 1500 obrotów i przyspieszaniu silnik strasznie wyje, a karoseria wpada w lekkie wibracje.

W teorii przynajmniej automat jest automatem i układ jest skonstruowany w inny sposób. On ma więcej możliwości bo myśli innym torem niż Ty. Kiedy czuje stałe niskie obciążenie pozwala sobie na upshift i trzymanie silnika na niskich obrotach. Kiedy trzeba przyspieszyć, a nie ma czym powinien zrobić downshift.
Jeśli A8 tego nie robi to faktycznie być może warto coś pomyśleć, ale takie czasy chyba nadeszły...

Nie chcę się przemądrzać być może nie jest to problemem w moim PSie chociaż na tym forum było kilkadziesiąt stron już napisane o tym, że PS też nie redukuje podczas jazdy pod górę. U mnie redukuje i być może nie jest to 1800 obrotów by szedł dynamicznie jak z procy...

Jeździłem 1.5 A8 w Focusie i nie miałem takich odczuć jak Ty chociaż muszę przyznać, że skrzynia strasznie mułowato reaguje wręcz z frustrującym lagiem podczas przyspieszania (kickdown-1-2-3-dopiero reakcja). Nie pamiętam bym był zirytowany jakimiś zbyt niskimi obrotami, ale to PB było więc trochę inna charakterystyka (i chyba inna wersja skrzyni AGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i być może zbyt krótki czas na wyłapanie tego.

Podsumowując już musisz szukać raczej kogoś kto trudni się programowaniem sterowników skrzyń biegów, aniżeli CHIPem silnika. Nawet po CHIPie turbo nie będzie wstawać wiele niżej, a skrzynia trzymać obrotów wyżej. Trzeba TCM'a przeprogramować.
kobrys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-01-2020, 08:56   #20
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 138
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam (...) DW10C 2.0 TDCi 163KM
Bardzo żałuję, że ford nie kładzie już starych, dobrych diesli z rodowodem francuskim, tylko jakiś swój nowy wynalazek, który na dzień dobry widzę, że więcej pali w każdych warunkach od diesli francuskich 2.0, ale także od 2.0 TDI Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał kobrys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
musisz szukać raczej kogoś kto trudni się programowaniem sterowników skrzyń biegów (...) Trzeba TCM'a przeprogramować.
Myślałem, że HEKO też potrafi "skaleczyć" skrzynie automatyczne i robi takie tematy...
Jeśli nie, to znacie jakichś sprawdzonych fachmanów od tych tematów?
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:38.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.