Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-04-2022, 20:36   #1
monroe
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2009
Skąd: Chorzów
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 19
Domyślnie Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Panie i Panowie,

w systemie SYNC 2.5 w niektórych modelach (na pewno w Focusie, Pumie i Customie; raczej nie w Ecosporcie) występuje dość irytujący problem - wyciszanie w trakcie jazdy, które trwa dosłownie kilka sekund i pojawia się nagle, czasami rzadko a czasami bardzo często bez widocznej reguły. Zdarza się zarówno przy korzystaniu z radia FM lub DAB+ jak i Android Auto/Car Play.

Czy osoby użytkujące stosunkowo nowe Fordy (raczej tylko SYNC 2.5 czyli bez fabrycznej nawigacji) spotkały się z powyższym? Może macie jakieś pomysły z czego wynika ten problem?

Uprzedzając - jestem pracownikiem ASO, użytkuję prywatnie Focusa i Pumę (oba z SYNC 2.5) i nie jestem odosobniony w temacie kłopotów z wyciszaniem Próbowaliśmy już wielu rzeczy (wyłączanie poszczególnych opcji w systemie, fizyczne odłączenie na kierownicy przycisków audio po lewej stronie), resety systemu ale nic nie pomaga. Pytanie ilu nas jest i być może ktoś ma jakieś ciekawe pomysły aby zidentyfikować przyczynę?

Jedyny punkt wspólny jaki mamy to ta sama kierownica w ww. modelach (stąd brak problemu np. w Ecosporcie).


Ostatnio edytowane przez monroe ; 21-04-2022 o 20:39
monroe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2022, 22:29   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,026
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Cytat:
Napisał monroe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...sama kierownica w ww. modelach (stąd brak problemu np. w Ecosporcie).
Kierownica do tego to ma zapewne DOKŁADNIE NIC...
Myślę, że na podobnym poziomie korelacji można by się było doszukiwać zależności owego wyciszania od np. koloru auta...
Ewentualny "podejrzany" oczywiście może być MODUŁ KIEROWNICY (SCCM), ale to także z prawdopodobieństwem poniżej 3% (statystyka...) moim zdaniem.
Ja bym się przyjrzał tematowi współpracy CTR (nie wiem czemu to nazwali "Sync2.5"....) z TCU i systemem powiadamiania ratunkowego. Tu potencjalnie coś tam mogło by "być na rzeczy".
Bez podpiętego komputera i rejestratora danych w czasie kiedy to występuje nic mądrego pewnie się nie wymyśli...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2022, 23:06   #3
monroe
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2009
Skąd: Chorzów
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 19
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Niezupełnie masz rację w porównaniu do koloru etc. - napisałem tylko, że to jedyny punkty styczny jaki mamy (oczywiście oprócz samego systemu) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jasne, może to nie mieć żadnego znaczenia ale:
- mamy różne modele, ten sam system SYNC 2.5;
- Ecosport ma inną kierownicę (starszego typu) - w nim problem nie występuje z tego co wiem (mają teściowie od 2 lat).
- Fakt, system wzywania pomocy był również naszym podejrzanym ale aktualnie jego nie da się włączyć/wyłączyć z poziomu radia (jest przycisk nad kokpitem, nie ma w systemie funkcji wzywania pomocy jak wcześniej).
- jeśli to system wzywania pomocy to dlaczego problem NIE WYSTĘPUJE w Focusach/Pumach z SYNC 3?
- ponoć Ford raportuje ten problem tylko w naszym kraju (mieliśmy więc podejrzenia co do DAB+ ale przy Android Auto/Car Play też wycisza). Przypadek albo jakaś reguła, tego nie wiadomo.
- były podejrzenia odnośnie przyspieszania i skrętu kierownicą - ślepy zaułek bo system potrafi się wyciszyć na wolnych obrotach po zapaleniu samochodu...

Zgadzam się - trzeba byłoby podpiąć komputer w celu monitorowania systemu i wychwycenia błędu ale miałem nadzieję, że ktoś coś może... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Dzięki za odpowiedź Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
monroe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2022, 10:59   #4
marekpz
ford::advanced
 
Avatar marekpz
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 21-08-2009
Skąd: Mikołów
Model: Fiesta
Silnik: 1.0 Ecoboost 200 KM
Rocznik: 2020
Postów: 323
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Może inne objawy, i nie piszą o wyciszaniu, ale próbowałeś TSB 21-2194 ?
marekpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2022, 11:44   #5
monroe
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2009
Skąd: Chorzów
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 19
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
To TSB dotyczyło głównie słynnego braku synchronizacji zegara. Nie jest zalecane, gdy problem nie występuje (w październiku 2021 systemy w tych samochodach same zostały zaktualizowane zdalnie w trakcie jazdy). Niemniej jednak zapewne spróbujemy chociaż pojawiały się ponoć problemy w trakcie wgrywania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mamy natomiast 2 świeże Pumy z roku produkcji 2022, które powinny mieć aktualne oprogramowanie CTR i również wycisza...

Ostatnio edytowane przez monroe ; 22-04-2022 o 11:47
monroe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2022, 13:31   #6
p.saw
ford::professional
 
Avatar p.saw
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-05-2012
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK5 FL Titanium
Silnik: 2.0 A8 EcoBlue 190KM
Rocznik: 2019, I rej. 2020
Postów: 1,311
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Nie wiem, czy to mogłaby być jakaś wskazówka i czy o podobny problem chodzi. Ale ostatni będąc w ASO wspomniano mi o ciekawym problemie trapiącym jednego z użytkowników. Nie wiem jaki to był samochód i czy miał SYNC 2,5 czy 3.
Podczas jazdy po sparowaniu telefonu co jakiś czas następowało chwilowe przyciszenie radia niezależnie od źródła pochodzenia dźwięku.
Po rozparowaniu problem zniknął. Konkluzja była taka, że przychodzące komunikaty na telefon powodowały chwilowe przyciszenie radia.
Ostatecznie nie wiem jak to rozwiązano ale ponoć długo diagnozowali ten "problemem".
Nie wiem czy opisywany przypadek polega na tym samym.
U siebie zauważyłem to samo, że podczas powiadomień pojawiających się w telefonie (systemowe, SMS, z FB itp.) na chwilę występuje przyciszenie głośności. Pojawia się to podczas połączenia bluetooth. Nie pamiętam, czy po połączenia przez Android Auto po kablu też tak się dzieje.
Mi to nie przeszkadza.
p.saw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2022, 01:31   #7
monroe
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2009
Skąd: Chorzów
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 19
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Owszem, to zapewne ten sam problem tylko że wyciszenie występuje niezależnie od przychodzących powiadomień na telefon. Generalnie nie ma żadnych widocznych powiadomień (SMS, mejl, WhatsApp itp.).

Jeżdżę z tym już od 7 miesięcy. Zresztą nie tylko ja - znam co najmniej 4 osoby z tym właśnie problemem a wiem, że jest też wielu innych. Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
monroe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2022, 08:06   #8
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,026
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Cytat:
Napisał monroe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...
Akurat w tym stwierdzeniu jest najwięcej treści...

Podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek sensownej diagnostyki tego typu "trudnych" przypadków jest wiedza o konstrukcji urządzenia oraz strukturze jego oprogramowania. CTR do takiej analizy jest o kilka klas trudniejszy niż Sync3. W CTR jest "wszystko w jednym" - APIM i ACM są połączone w jedno urządzenie ze wspólnym oprogramowaniem. Gdyby w Sync3 występowały takie problemy to zawsze można by było analizować komunikaty na CAN pomiędzy APIM i ACM i znaleźć kiedy i pewnie też w jakich warunkach APIM żąda od ACM wyciszenia.
W CTR nie ma opcji na takie "dochodzenie" bo nie ma 2 urządzeń komunikujących się przez CAN.
Do tego dochodzi "zerowy stan" specjalistów sensownie znających CTR - to znaczy NIE MA DOKŁADNIE ŻADNEGO.
Na przykład ja - NIE WIDZIAŁEM CTR "W ŚRODKU", więc trudno jest cokolwiek dywagować od jakiego bloku funkcjonalnego w urządzeniu może zależeć takie zachowanie, jak nie wiadomo jakie bloki funkcjonalne tam w środku są.

Jeśli macie jaki "leżący na półce" CTR to możecie ewentualnie do mnie odezwać albo go po prostu podrzucić. Popatrzę, poanalizuję i może zacznie być coś wiadomo więcej o tym nieszczęsnym pomyśle Forda...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 23-04-2022 o 08:09
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2022, 11:38   #9
monroe
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-07-2009
Skąd: Chorzów
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 19
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dzięki za odpowiedź. Zobaczę co da się zrobić.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
monroe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2023, 13:54   #10
Jerry1982
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 13-08-2009
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo mk4, S-max
Silnik: 2.0 145 KM, 2.0EB 203 KM
Rocznik: 2008, 2014
Postów: 1
Domyślnie Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy

Cytat:
Napisał monroe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Owszem, to zapewne ten sam problem tylko że wyciszenie występuje niezależnie od przychodzących powiadomień na telefon. Generalnie nie ma żadnych widocznych powiadomień (SMS, mejl, WhatsApp itp.).

Jeżdżę z tym już od 7 miesięcy. Zresztą nie tylko ja - znam co najmniej 4 osoby z tym właśnie problemem a wiem, że jest też wielu innych. Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
Moja żona jeździ fokusem z dokładnie tym samym problemem.

Czy ASO znalazło rozwiązanie tej przypadłości?

Pozdrawiam
Jerry1982 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.