Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-08-2022, 21:11   #1
bukakalke
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 15-06-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK III
Silnik: 1.6 TDCI 115 km
Rocznik: 2013
Postów: 23
Domyślnie Parametry pracy DPF

Cześć, chciałbym zapytać czy parametry z jakimi pracuje mój DPF są zdaniem kogoś kto sie na tym zna w normie czy powinienem powoli interesować się jakimś praniem? Autko to Focus mk III z 2013 roku 1.6 TDCI 115 km, przebieg 239 tys. DPF fabryczny nigdy nie był czyszczony ani nic takiego.

W załączniku screeny z ForScana:
- pierwsy przy prędkości ~120 km/h na 6 biegu
- drugi przy prędkości ~135 km/h na 6 biegu

Dodatkowo czy w waszych focusach mk III po podpięciu się do ForScana macie możliwość sprawdzenia korekty wtrysków i dystansu przebytego od ostatniego wypalania filtra? U mnie tego brakuje, możliwe, że to wina interfejsu posiadam Vgate Icar Pro ktoś coś w tej materii?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 120.jpg (21.1 KB, 118 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 135.jpg (96.8 KB, 83 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez bukakalke ; 23-08-2022 o 21:18 Powód: Dodanie info o przebiegu
bukakalke jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2022, 22:38   #2
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Ciężko powiedzieć na tych nieczytelnych wskaźnikach, jak dla mnie to wszystko robisz źle. Ustaw to sobie na czytelną tabelę lub wykres, patrz tylko na ciśnienie różnicowe na wolnych obrotach. Jak jest do 0,6-0,7 kpa na postoju, to filtr jest drożny, sprawdź sobie kilka razy w ciągu kilku dni, bo możesz trafić na moment, że jest przypchany i będzie się wypalał i będzie na przykład 0,9-1 kpa.

Jeżeli chodzi o korekty wtryskiwaczy i dystans od wypalania to nie każdy silnik, a dokładnie sterownik silnika podaje te parametry, jeżeli nie ma tych pidów, to nie ma tego parametru i to nie wina interfejsu. Ten od korekt wtryskiwaczy to dokładnie balans cylindra i szukaj pod taką nazwą, ale to jest bardzo poglądowe i mało wiarygodne, wtryskiwacze to się sprawdza na maszynie.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2022, 06:40   #3
dzwiedziu
ford::professional
 
Avatar dzwiedziu
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 26-07-2017
Skąd: Piekary Śląskie
Model: ff3 - dołożone wszystko
Silnik: 1.6 tdci 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 1,289
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

1.6 tdci niema last dpf.
U mnie świeżo po wypaleniu, ciśnienie różnicowe zawsze w okolicach 0.3-0.6.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20220820_193634.jpg (91.7 KB, 86 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20220820_094630.jpg (91.2 KB, 80 wyświetleń)
dzwiedziu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2022, 07:19   #4
bukakalke
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 15-06-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK III
Silnik: 1.6 TDCI 115 km
Rocznik: 2013
Postów: 23
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Dzięki za odpowiedzi w takim razie chyba jest okej, bo ciśnienie różnicowe na postoju było bodajże 0,4 ale zweryfikuje to sobie przy kolejnym odpaleniu auta.

Poza tym polecacie jeszcze jakieś PIDy do monitorowania momentu wypalania?
bukakalke jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2022, 07:31   #5
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Jak chcesz to możesz patrzeć na temperatury w katalizatorze i filtrze, to zobaczysz jak utrzymywać wysokie temperatury w czasie jazdy - odjęcie gazu, jazda z górki, bez obciążenia powoduje, że od razu lecą temperatury w dół. Przy wypalaniu najlepiej jechać z obciążeniem, pod górkę, jak auto jest załadowane, używa się więcej gazu, a nie tak jak większość myśli, że wysokie obroty i wysoka prędkość, jak będziesz jechał po płaskim i utrzymywał stałą prędkość to nic nie daje, bo jest małe obciążenie. Ten soot i load to są chyba jakieś symulowane parametry i mało wiarygodne, ciśnienie różnicowe ma czujnik i to jest wiarygodny parametr. Ale tylko na postoju, sprawdzanie ciśnienia w czasie jazdy nie ma sensu, bo tak samo jadąc 120 pod górę z gazem w podłodze będziesz miał 10 kpa, na płaskim 5, jadąc z górki 120 na luzie będziesz miał te 0,5 kpa, a jak wciśniesz gaz w podłogę i wtedy zmierzysz przy 120, to i 30 albo 50 kpa ci pokaże, więc to nie ma sensu. A jeżeli chcesz wiedzieć, że się w ogóle wypala, to przynajmniej u mnie w mk2fl można sobie ustawić na działanie świec żarowych.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2022, 11:50   #6
bukakalke
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 15-06-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK III
Silnik: 1.6 TDCI 115 km
Rocznik: 2013
Postów: 23
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Cześć, wracam do tematu z informacjami:

Jestem po dwóch wypalaniach DPF w zasadzie w moim przypadku potwierdza się prawie wszystko to o czym pisał Łukasz z wyjątkiem tego, że u mnie przy wypalaniu nie odpalają się świece żarowe, przynajmniej wg. Forscana.

Podczas wypalania temperatura na drugim czujniku dochodziła do 670 stopni, DPF zaczął się wypalać przy 76% zapełnienia i wypalił się elegancko do 0% (:O) mimo jazdy krętymi drogami wiejskimi z prędkością do 80 km/h.

Kolejne wypalanie DPF nastąpiło po przejechaniu ~1700 km. Szczerze mówiąc takie wyniki bardzo mnie satysfakcjonują wygląda na to, że DPF mimo przebiegu ponad 240 tys. km jest w dobrej kondycji, ale może się mylę (jeśli tak wyprowadźcie mnie z błędu). Podczas jazdy ekspresówka temperatura na drugim czujniku oscyluje w granicach 380-450 stopni zależy jak depne.

Auto użytkowane jest w cyklu mieszanym troche jeżdzę nim po Warszawie i co dwa tygodnie latam do swojego domu rodzinnego na wieś (trasa ok. 150km z czego jakies 60 km to ekspresówka, a reszta drogi wiejskie no i wiadomo wyjazd z Warszawy).

Tutaj też pytanie do was co ile mniej więcej wam wypalają się dpfy w fokach lub innych autach?

Dodam, że mój tata ma Astrę K z 2017 roku z przebiegiem ~180 tys. km i tam wypalanie występuje obecnie co około 200 km przy jeździe głównie autostradami/ekspresówkami, co w moim odczuciu jest niedopuszczalne i w najbliższy weekend będziemy rozpoczynać diagnozę co tam w niej nie gra, na dodatek temperatury pracy DPF w Astrze podczas jazdy z podobnymi prędkościami są o ponad 100 stopni niższe niż w Fordzie, a w trakcie wypalania nie przekraczają 550 stopni.

Chętnie zobaczę co tam piszczy w waszych DPF'ach. Dobrego dnia! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bukakalke jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2022, 14:55   #7
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Ty masz nowszą generację i tam może faktycznie świece nie grzeją, nowsza generacja ma swoją świecę przez filtrem lub dodatkowy wtrysk paliwa, widocznie te w silniku nie są potrzebne, bo i tam masz mega wysokie te temperatury.

Jak 1700 km między wypalaniami cię satysfakcjonuje to dobrze, bo to jest jakiś rekord, nikt takiego nie ma, wypalanie powinno się odbywać się mniej więcej raz na bak paliwa i większości ludzi wypala się co 600-700 km i to jest prawidłowy interwał, jak ktoś jeździ tylko trasy i ma mały oszczędny silnik z niskim spalaniem, to mówią że wypala się co 1000-1200 km i to jest max, 1700 km wydaje się aż nierealne, nigdy o czymś takim nie słyszałem, chyba że wkradła ci się jedynka z przodu. Z kolei 200 km też oznacza problem z filtrem, 600-700 km to norma.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2022, 18:32   #8
bukakalke
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 15-06-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK III
Silnik: 1.6 TDCI 115 km
Rocznik: 2013
Postów: 23
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Właśnie nie wkradł mi się błąd, te 1700 km przejeździłem praktycznie cały czas w włączonym forscanem w cyklu takim jak opisałem plus jedna trasa z Warszawy na Śląsk i w drugą stronę (wtedy DPF na pewno się nie wypalał) teraz obserwuje kolejny cykl, od ostatniego wypalania przejechałem plus minus 900 km a DPF SOOT wskazuje zapełnienie coś koło 45% teraz do końca nie pamiętam. Tankuje cały czas na orlenie - 4 tankowania normalny ON i co piąte tankowanie wyjeżdżanie paliwa do zasięgu wg. komputera ~150km i do pełna Verva.

Jestem drugim właścicielem auta poprzedni twierdził, że nigdy nic nie było robione z DPF ani w ogóle z całym układem spalinowo wydechowym, oleje zrzucał wraz ze wszystkimi filtrami regularnie co 15-20 tys. km ja osobiście zmieniam co 10-12 tys. przy ostatniej wymianie oleju w maju dodatkowo wjechała płukanka silnika i wtrysków od TECA. Może to tak poprawiło sytuację, szczerze mówiąc nie wiem, ale cieszę się, że jestem rekordzistą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bukakalke jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2022, 18:49   #9
pepexy
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-09-2022
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 95KM
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

A jak sprawdzić bez komputera, czy DFP jest ok i czy się wypala? Jest to jakoś odczuwalne w czasie jazdy?

Ile potrzeba czasu na wypalenie się - ok 30 min jazdy autostradą wystarcza? Trzeba wtedy utrzymywać jakieś obroty, czy coś?
pepexy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2022, 19:02   #10
bukakalke
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 15-06-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK III
Silnik: 1.6 TDCI 115 km
Rocznik: 2013
Postów: 23
Domyślnie Odp: Parametry pracy DPF

Szczerze mówiąc gdyby nie to, że widzę na forscanie że jest duża temperatura to bym nie wiedział, że coś się dzieje dopiero jak to zoabserwowałem i wsłuchałem się w prace silnika to może faktycznie było słychać, że zmienił się jego dzwięk na bardziej jakby basowy. Mi do 0% wypalił się podczas jazdy wiejskimi drogami z predkością 50-80km/h i trwało to może max 10 minut, obroty obrotami ale moje zdanie podobne jest do zdania Lukasza, który twierdzi, że ważniejsze jest obciązęnie silnika niż stała prędkość i wysokie oborty wtedy temperatura naturalnie wzrasta.

Kiedyś jeszcze zanim miałem forscana wyłapałem wypalanie DPF ale tylko dlatego, że odbywało się w momencie kiedy podjechałem pod dom i otwierałem brame objaw był taki, że po wyjściu z auta uslyszałem, że pracuje wiatrak mimo tego, że na zewnątrz było ~20 stopni i dzwięk silnika był zdecydowanie inny taki basowo wytlumiony.
bukakalke jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.