Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-06-2020, 21:17   #21
Yabollek
ford::average
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 18-09-2009
Skąd: Kraków
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2.0L Duratorq DI HPCR (125PS)
Rocznik: 2006
Postów: 182
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Wymieniłem dzisiaj ten moduł sterowanie (kupiłem używkę z gwarancją rozruchową na 30 dni) za 100zł.
Spiąłem najpierw na wisielca przed starym oryginalnie zamontowanym na obudowie wiatraka.
Wiatrak zastartował od razu po wciśnięciu guzika klimy (był to 1 bieg czyli cichutko się krecił)
Zadowolony pomyślałem że mam winowajcę i zabrałem się do wymiany. Wymieniłem i przed zamknięciem maski zrobiłem jeszcze jedną próbę i dupa, wiatrak nadal działa w kratkę.

Zauważyłem że jak poruszam wiązką kabli od strony wtyczki gdzie idą 3 przewody (szczególnie tym cienkim niebieskim) to jest lepiej w znaczeniu że na większą ilość prób startuje wiatrak od razu po włączeniu AC.
Niestety robiło się już ciemno i na szybko sprawdziłem już tylko wtyczki (zwłaszcza tą na 3 przewody) bo od tej strony ruszałem wiązką. Nie wygląda to źle (zwłaszcza ten niebieski nie jest złamany ani nic). Płytki wtyczki też wyglądają w porządku (nic nie popalone, nie zaśniedziałe).
Najbardziej prawdopodobna wersja to taka że gdzieś głębiej się ułamał jakiś przewód. A może to jeszcze nie to i jest jeszcze jakieś ustrojstwo tam które mogło się popsuć?

Pytanie czy w układzie jest jakiś rezystor czy coś który może dawać takie efekty - losowego załączania wiatraka po włączeniu klimy...


Jeśli cała instalacja za bezpiecznikami/przekaźnikami to już tylko ten moduł i śmigło wiatraka to:
- sprawdzić czy na wyjściu modułu po włączeniu klimy jest prąd (jak jest to wina śmigła i ono się zacina)
Na którym biegu powinno iść śmigło można sprawdzić już tylko miernikiem z oscylatorem bo rozumiem że ten moduł "przerzerywa" prąd na śmigło dzięki czemu może ono mieć kilka biegów?

- brak prądu na pinach modułu od strony wiatraka = należy winy szukać
a) w samym module
b) w instalacji przed modułem (przewody, bezpieczniki, rezystory)

Dobrze myślę?
I mogę robić 2 podejście z miernikiem (nawet jakiś z oscylatorem by się chyba znalazł) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pytanie czy da się przemierzyć czymś sygnał na tym niebieskim (cienkim) przewodzie przed modułem??


Ostatnio edytowane przez Yabollek ; 20-06-2020 o 22:03
Yabollek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2020, 07:22   #22
ivetto
ford::beginner
 
Imię: lech
Zarejestrowany: 15-03-2018
Skąd: W-M Wę-wo
Model: ff 2 mondeo 3
Silnik: 1,6cr 2,2cr
Rocznik: 2005 2006
Postów: 11
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Cytat:
Napisał Yabollek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Zauważyłem że jak poruszam wiązką kabli od strony wtyczki gdzie idą 3 przewody (szczególnie tym cienkim niebieskim) to jest lepiej w znaczeniu że na większą ilość prób startuje wiatrak od razu po włączeniu AC.
Widać jest gdzieś przerwa już pisali

Pytanie czy w układzie jest jakiś rezystor czy coś który może dawać takie efekty - losowego załączania wiatraka po włączeniu klimy...
Rezystora nie ma ale (sterownik to bardzo rzadki przypadek)


Jeśli cała instalacja za bezpiecznikami/przekaźnikami to już tylko ten moduł i śmigło wiatraka to:
- sprawdzić czy na wyjściu modułu po włączeniu klimy jest prąd (jak jest to wina śmigła i ono się zacina)
Na którym biegu powinno iść śmigło można sprawdzić już tylko miernikiem z oscylatorem bo rozumiem że ten moduł "przerzerywa" prąd na śmigło dzięki czemu może ono mieć kilka biegów?

- brak prądu na pinach modułu od strony wiatraka = należy winy szukać
a) w samym module
b) w instalacji przed modułem (przewody, bezpieczniki, rezystory)
Tak inni pisali
Dobrze myślę?
I mogę robić 2 podejście z miernikiem (nawet jakiś z oscylatorem by się chyba znalazł) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. To będzie wiedział gdzie i jak ten oscylator podłączyć.

Pytanie czy da się przemierzyć czymś sygnał na tym niebieskim (cienkim) przewodzie przed modułem??
Tak tylko trzeba mieć ten miernik.

Dobry elektryk zrobi to w kilkanaście minut i będzie po problemie.

stecus #20 Tu wprowadziłeś błąd [Tak, ze sterownika (modułu) wychodzi już tylko 2 kabelki.Tego sygnału nie zmierzysz miernikiem, trzeba oscyloskop.] Zmierzysz i żarówką a oscyloskop przydał by się na niebieski przed modułem.
Księciunio88 #15 Jeśli padły tranzystory to można wymienić są dostępne,naprawa mało opłacalna ,moduł dość tani.
ivetto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2020, 18:13   #23
Yabollek
ford::average
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 18-09-2009
Skąd: Kraków
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2.0L Duratorq DI HPCR (125PS)
Rocznik: 2006
Postów: 182
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Szybkie pytanko.
Czy jak podepnę na krótko wtyczkę która idzie do wiatraka z akumulatorem to czy wiatrak powinien się zakręcić?
Bo już dzisiaj zgłupiałem, spinałem na krótko Aku z wiatrakiem i nie kręcił. Spiąłem z powrotem wszystko przez moduł i zadziałał. W trasie przez miasto do domu wiatrak ewidentnie stał (w korku temperatura skakała i z nawiewów zamiast zimna waliło gorącem, więc dałem sobie spokój z klimą i przy otwartych oknach jak trzeba było chodziłem silnik przez grzanie). Aby się w 100% przekonać że wiatrak stoi, nie gasząc silnika otworzyłem maskę 2 kluczem i w ogóle nie reagował na odpalenie klimy (czy na próbę rozkręcenia śmigła ręką).

Zgasiłem silnik, poszarpałem wiązką (od 2 stron modułu), odpaliłem silnik i po włączeniu klimy od razu startuje. Przejechałem 15km i nadal teraz działa od razu po włączeniu klimy (pytanie na jak długo).

Może rzeczywiście silnik wiatraka się psuje i raz działa raz nie... Tylko potwierdzcie mi proszę: czy jak go zepnę z akumulatorem (w jeden pin wtyczki plus, w drugi minus) to czy powinien się kręcić?

Ostatnio edytowane przez Yabollek ; 23-06-2020 o 18:29
Yabollek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2020, 21:16   #24
Księciunio88
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 03-01-2020
Skąd: Legnica
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 10
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Powinien chodzić z całą prędkością.
Księciunio88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2020, 21:33   #25
Yabollek
ford::average
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 18-09-2009
Skąd: Kraków
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2.0L Duratorq DI HPCR (125PS)
Rocznik: 2006
Postów: 182
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Cytat:
Napisał Księciunio88 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Powinien chodzić z całą prędkością.
Dzięki.
Będę szukał zatem dalej. Jutro jeszcze raz spróbuję zapiać wiatrak do akumulatora i zobaczę czy startuje (dzisiaj tylko na szybko wsadziłem przewody do wtyczki wiatraka a ich 2 koniec przyłożyłem na klemy).

Jeśli nie zakręci to mój problem będzie albo z wiatrakiem albo na linii przewody/styki na linii silnik wiatraka<->moduł.
Yabollek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2020, 05:27   #26
tiga1916
ford::average
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 07-03-2016
Skąd: Białystok
Model: Focus mk1 Mondeo mk3 2.0 tdci
Silnik: 1.6
Rocznik: 2003
Postów: 179
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Ja chciałem tez sprawdzić w taki sposób po rozruszaniu szczotek, podlaczylem kabelki z aku i nic wentylator nie ruszył. Zrezygnowany że jest do wymiany podpiolem wtyczkę bez jego montażu odpalilem włączyłem klime i wentylator od razu wystartował, zamontowalem i śmiga bez problemu. Więc ja bym nie był pewien czy on nie jest sterowany jakimś sygnałem z kompa. Jeśli po ruszeniu kablami działa to coś nie łączy, rozbierz silnik i przeczysc szczotki oraz drobnym pamierem wyczyść wirnik w miejscu ich styku w kostki psiknij jakiegos preparatu typu kontakt i może zacznie działać jak należy.
tiga1916 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2020, 07:02   #27
Yabollek
ford::average
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 18-09-2009
Skąd: Kraków
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2.0L Duratorq DI HPCR (125PS)
Rocznik: 2006
Postów: 182
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

No to już niezły mętlik mam ... (możliwe że są różne wersje i różnie działają)

Może ustalmy:
1. Mam 1 wiatrak chłodnicy (były wersje z 2 wiatrakami)
2. Moduł sterowania wiatrakiem mam taki bardziej kwadratowy (starsze modele mają taki podłoży boscha)
3. Do modułu wchodzą 3 przewody (2 grube czarny/czerwony, 1 cienki niebieski), a wychodzą z niego 2 (czarny/czerwony)



Sprawdziłem dzisiaj i po podaniu prądu z akumulatora na wtyczkę przewodów które idą do wiatraka - nie kręci.
Zaryzykowałem nawet i podałem na odwrót napięcie z aku (na czerwony minus, na czarny plus) Wentylator ani drgnął. Po wpięciu w moduł działa (pytanie jak znów długo zanim nie stanie)...

Dokładnie tak mój zestaw całego wiatraka z modułem wygląda:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Yabollek ; 24-06-2020 o 07:23
Yabollek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2020, 10:55   #28
tiga1916
ford::average
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 07-03-2016
Skąd: Białystok
Model: Focus mk1 Mondeo mk3 2.0 tdci
Silnik: 1.6
Rocznik: 2003
Postów: 179
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Czyli musi dostać jakis sygnal przez ten niebieski przewód, mój tez jest z jednym wiatrakiem ale inny moduł
tiga1916 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2020, 15:35   #29
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,074
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Cytat:
Napisał Yabollek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po wpięciu w moduł działa
Zmierz napięcie na przewodach pomiędzy modułem a wiatrakiem podczas pracy.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2020, 15:47   #30
Księciunio88
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 03-01-2020
Skąd: Legnica
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 10
Domyślnie Odp: Zacinając się klimatyzacja

Yabollek ja mam dokładnie taki sam zestaw.
Wentylator podpięty bezpośrednio pod aku kręci jak szalony.
Na zasilaniu modułu mam 14V a na przewodzie sygnałowym 0,45V co jest możliwym napięciem dla sterowania układem scalonym.
Na wyjściu modułu przy włączonej klimie mam znikome napięcie rzędu 0,15V dlatego wnioskuję że to on jest walnięty.
W piątek sytuacja się wyjaśni czy mam rację bo podłącze inny moduł i na pewno dam znać co i jak.
Księciunio88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.