Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-07-2023, 16:25   #11
arkmyl12
ford::advanced
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 11-06-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondek / Transit Connect
Silnik: 2,0 tdci /1,5 Ecoblue
Rocznik: 2018 / 2022
Postów: 493
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Brawa dla "fachowca" który który napełnił otwarty układ bez wymiany odwadniacza.

arkmyl12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2023, 17:36   #12
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

A w czym problem? Przed napełnieniem robi się próżnię która ma za zadanie odessanie powietrza i osuszenie układu.
Te badziewia nie służą do napełniania klimy tylko do uzupełnienia czynnika. Konia z rzędem temu co wie ile ma czynnika w układzie bez wcześniejszego go odessania i zmierzenia i ile należy go dodać.
Klimę normalnie napełnia się przez zawór HP. Tylko to pseudo uzupełnianie trzeba robić przez zawór LP i to tylko zaraz po wyłączeniu klimy. Po nocy w całym układzie jest ponad 5atm i na obu zaworach tak samo.
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2023, 20:38   #13
arkmyl12
ford::advanced
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 11-06-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondek / Transit Connect
Silnik: 2,0 tdci /1,5 Ecoblue
Rocznik: 2018 / 2022
Postów: 493
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Kolega @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] napisał przecież że jeździł kilka tygodni z otwartym układem klimy, w takim przypadku przed napełnieniem należy wymienić odwadniacz. Wykonanie próżni w żaden sposób nie usuwa wilgoci z układu. Jeśli np. w skraplaczu chłodzonym wodą doszło do jego uszkodzenia i woda dostała się do układu to zrobienie próżni załatwi sprawę?? W/g tego co napisałeś tak... a przecież to bzdura.
Polecam książkę [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
arkmyl12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2023, 06:37   #14
roolez
ford::beginner
 
Imię: Greg
Zarejestrowany: 07-02-2017
Skąd: Brodnica
Model: Fiesta
Silnik: 1300
Rocznik: 2008
Postów: 41
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Walki z klimą ciąg dalszy. Czy mając pusty cały układ mogę samodzielnie wymienić osuszacz/odwadniacz, bo gość od klimy nie ma na to czasu, ale tylko nabić klimę to może znajdzie chwilę. Czy jazda z "pustym" układem klimatyzacji, ale szczelnym, wpływa ujemnie na wymieniony osuszacz?
roolez jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2023, 06:47   #15
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Jak układ pusty, to dowolnie możesz sam wymieniać wszystkie jego składniki.
Co do jazdy po samodzielnej wymianie osuszacza to jak szczelnie zamkniesz to nie powinno być problemu, ważne abyś nie załączał sprężarki, najlepiej wyjąć bezpiecznik od sprzęgła klimatyzacji.

Ja miałem taką możliwość, że po wymianie sprężarki i skraplacza z osuszaczem, płukania reszty, zrobiłem próżnię i tak jeździłem kilka dni sprawdzając czy próżnia się utrzymuje, później napelnilem azotem i znów jeździłem tak kilka dni sprawdzając czy wszystko szczelne, dopiero po testach pojechałem napełnić klimę.
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2023, 11:58   #16
roolez
ford::beginner
 
Imię: Greg
Zarejestrowany: 07-02-2017
Skąd: Brodnica
Model: Fiesta
Silnik: 1300
Rocznik: 2008
Postów: 41
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Klimatyzacja naprawiona! Sam wymieniłem osuszacz - układ okazał się szczelny i został napełniony. Tak jak na starym osuszaczu temp. w kratkach wylotowych przekraczała 10°C, tak teraz oscyluje ok.4°.
Osuszacz - rozciąłem stary z ciekawości - to tylko puszka z filterkiem i środkiem higroskopijnym (chyba) w niewielkim woreczku, który i tak był rozerwany, i raczej nie miał prawa spełniać swojej roli. Już teraz rozumiem zasadność jego wymiany co kilka lat (mój był od nowości auta). Podejrzewam, że jakiekolwiek próby jego osuszania, robienie próżni itp. machiną od klimatyzacji są bezcelowe. No, i ustało to "cykanie" sprężarki co kilka sekund.

Ostatnio edytowane przez roolez ; 19-08-2023 o 12:12
roolez jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2023, 12:58   #17
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

To że woreczek rozerwany nie ma znaczenia.
Osuszanienie nie polega na wyciąganiu wiadra wody z układu. Tego środka higroskopijnego się nie osusza. On ma za zadanie pochłoniecie szczątkową wilgoć z układ, tą której nie usunie wytworzona próżnia.
W szczelnym układzie nie ma wilgoci. Dopiero rozszczelnienie układu spowoduje dostanie się wilgoci tej co jest w powietrzu.

W Twoim przypadku swoje zrobiła wymiana skraplacza. Osuszacz nie ma wpływu.
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2023, 13:36   #18
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,521
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Cytat:
Napisał roolez Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak jak na starym osuszaczu temp. w kratkach wylotowych przekraczała 10°C, tak teraz oscyluje ok.4°.
A skraplacza przypadkiem nie zmieniałeś? Wcześniej klima nabita do pełna?

Pozwolę sobie zapytać, mamy w rodzinie fiestę st150 z klimą manualną i ogólnie ona działa, tak samo jak dwa biegi wentylatora. Natomiast czasami jest tak, że jakby temperatura z klimy ustawionej na minimum odczuwalnie rośnie a potem znowu spada i dobrze chłodzi. Tak jakby występowały spore (a przynajmniej odczuwalne) oscylacje temperatury na parowniku.

Tak normalnie ma pracować czy coś jest nie tak? Sprężarka załącza się i wyłącza cyklicznie także może tak ma chodzić? Pomierzę zaraz temperatury do ilu schodzi
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2023, 13:38   #19
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Natomiast czasami jest tak, że jakby temperatura z klimy ustawionej na minimum odczuwalnie rośnie a potem znowu spada i dobrze chłodzi.
termostatyczny zawór rozprężny do wymiany
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2023, 14:12   #20
roolez
ford::beginner
 
Imię: Greg
Zarejestrowany: 07-02-2017
Skąd: Brodnica
Model: Fiesta
Silnik: 1300
Rocznik: 2008
Postów: 41
Domyślnie Odp: Napełnianie klimatyzacji

Cytat:
Napisał Slawko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W Twoim przypadku swoje zrobiła wymiana skraplacza. Osuszacz nie ma wpływu.
Pewnie jest jak mówisz. Reszta to tylko moje dywagacje. Ważne, że działa!
roolez jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:31.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.