Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Life > Hyde-Park
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-11-2017, 14:06   #1531
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Cytat:
Napisał kocur Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jazda ze złego pasa ruchu jest zgodna z przepisami w przypadku używania kierunkowskazów?
Można prosić paragraf z kodeksu?
A gdzie napisałem, że jest zgodna. Kodeks jednak dopuszcza taką możliwość w przypadku pojazdów o dużych gabarytach.
Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z jakiej racji kierowca VW miałby obowiązek ustąpienia kierowcy autobusu skręcającego w lewo z pasa do jazdy na wprost?!
Art. 24 - Ustawa o Ruchu Drogowym 5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czemu idziesz w zaparte
Wcale nie idę w zaparte. Problem w tym, że nadal nie jestem przekonany, czy w tym przypadku nie mamy do czynienia z rondem turbinowym o łamanym pierwszeństwie (nie znam tego skrzyżowania i z czymś takim jeszcze się nie spotkałem). Po drugie ocena zdarzenia na podstawie samego filmiku zawsze niesie ryzyko błędnej interpretacji.

__________________
§23

Ostatnio edytowane przez hak64 ; 08-11-2017 o 14:19
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 14:10   #1532
totek2
FCP member
 
Avatar totek2
 
Zarejestrowany: 23-10-2012
Skąd: Gdańsk/Zgorzelec
Model: Mondeo MK5 ST Line X AWD
Silnik: 2.0 180KM-> ~205
Rocznik: 2018
Postów: 2,893
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Cytat:
Napisał hak64 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
w przypadku pojazdów o dużych gabarytach.
ale to raczej o jakieś transporty chodzi i w kontrolowanych warunkach a nie autobus któremu nie chce sie w korku stać.
__________________
Trzeba być wytrwałym żeby się ze mną skontaktować, oczywiście nie gwarantuje to możliwości spotkania
totek2 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 14:21   #1533
kocur
ford::average
 
Avatar kocur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 04-10-2013
Skąd: Kraków
Model: RAV4 Hybrid
Silnik: 2.5
Rocznik: 2023
Postów: 151
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Cytat:
Napisał hak64 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A gdzie napisałem, że jest zgodna. Kodeks jednak dopuszcza taką możliwość w przypadku pojazdów o dużych gabarytach.
Tu napisałeś Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Na domiar złego kierujący autobusem nie sygnalizuje zamiaru skrętu w lewo, gdyby to zrobił np. w 15, czy 16 s. filmu, to kierujący VW miałby obowiązek przepuszczenia (umożliwienia opuszczenia) skrzyżowania autobusowi.

Nie miałby obowiązku - jak napisałeś manewr taki jest dopuszczalny dla pojazdów których konstrukcja uniemożliwia jazdę z wyznaczonego pasa ale kierowca takiego pojazdu ma bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim jadącym prawidłowo.
__________________
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
kocur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 14:24   #1534
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Cytat:
Napisał kocur Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jak napisałeś manewr taki jest dopuszczalny dla pojazdów których konstrukcja uniemożliwia jazdę z wyznaczonego pasa ale kierowca takiego pojazdu ma bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim jadącym prawidłowo.
To porównaj ten przepis do cytowanego wcześniej art 24 p.5 ustawy
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 14:34   #1535
kocur
ford::average
 
Avatar kocur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 04-10-2013
Skąd: Kraków
Model: RAV4 Hybrid
Silnik: 2.5
Rocznik: 2023
Postów: 151
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Nijak się ma - bo przepis ten dotyczy pojazdów jak poniżej:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Konstrukcja i wymiary autokaru nie pozwalają na skręt z innego pasa, spokojnie się złoży z prawidłowego pasa - widzę to koło mnie codziennie.


Poza tym jak napisałem - zakładając że to byłby TIR a nie autobus to powinien ustąpić pierwszeństwa VW jadącego jak na filmie bo wykonuje manewr warunkowy.
__________________
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
kocur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 15:02   #1536
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - uważaj bo jest jeszcze jeden przepis. Kierowca który jest już wyprzedzany, nawet jeśli zasygnalizował zamiar skrętu, musi ustąpić pojazdom już jadącym danym pasem (ergo tym co wyprzedzają).
Zawsze kwestia jest timingu/czasu.
Dopiero co niedawno była afera, bo gościu zjeżdżał w lewo ale był wyprzedzany i miał kierunkowskaz, ale wrzucił kierunkowskaz gdzie wyprzedzający już zaczął wyprzedzanie.
I okazuje się, że jest takie debilne nazewnictwo.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Tu fragment (kurcze mam wrażenie że już gdzieś prowadziłem tą dyskusję, ale nie pamiętam czy to było na tym forum):

"Kierowca pojazdu, który chce skręcić w lewo prawidłowo czyli odpowiednio wcześniej zasygnalizuje wykonanie takiego manewru, ma prawo przypuszczać, że po pasie dla przeciwnego kierunku jazdy nie porusza się żaden pojazd jadący w tą samą stronę co wykonujący manewr skrętu w lewo."

"Natomiast kierowca, który widzi, że pojazd poprzedzający sygnalizuje zamiar skrętu w lewo nie może go wyprzedzić z lewej strony.

Co więcej w polskim prawie nie ma przepisu, który nakładałby na kierowcę skręcającego w lewo obowiązek upewnienia się czy nie jest on wyprzedzany."

"Należy w tym miejscu podkreślić, że kierowca pojazdu, który ma zamiar wykonać manewr skrętu w lewo, a który ma być wyprzedzany, powinien odpowiednio wcześniej i wyraźnie zasygnalizować chęć takiego zachowania. Kierowca ten nie ma obowiązku upewnienia się czy wysłany przez niego sygnał zmiany kierunku jazdy dotarł do wiadomości innych uczestników ruchu. Powyższe potwierdza Sąd Najwyższy, który jednoznacznie stwierdził, że kierowca zmieniający kierunek jazdy w lewo, nie ma obowiązku upewnienia się czy nie zajeżdża on drogi nieprawidłowo wyprzedzającemu pojazdowi."

"Natomiast nie zawsze kierowca skręcający w lewo będzie zwolniony z odpowiedzialności karnej w przypadku wystąpienia wypadku drogowego. Sąd Najwyższy w takich sytuacjach jak manewr skrętu w lewo nakazuje, aby kierowca wykonujący ten manewr kierował się, niezależnie od zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozsądkiem, przezornością i bezpieczeństwem innych uczestników ruchu.

Inny słowy gdy kierowca zamierzający skręcić w lewo zauważy pojazd jadący w tym samym kierunku po pasie, który skręcający w lewo zamierza przeciąć, powinien zaniechać wykonywanie tego manewru."


Ja wiem, brak logiki goni brak logiki, ale jak wspomniałem wyżej - w powyższym przypadku nie ma żadnej winy kierowcy VW z kilku względów:
a) autobus skręca w lewo z pasa do jazdy na wprost
b) VW jest na pasie do jazdy na wprost i lewo i ma prawo jechać na wprost
c) kierowca autobusu zmienia pas ruchu nie upewniając się czy na danym pasie nie znajduje się inny pojazd
d) kierowca autobusu nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa
e) pojazd o dużych gabarytach może wykorzystać inne pasy, jednakże nie dotyczy to normalnej jazdy po drogach. Wykorzystanie innych pasów jednoznacznie wskazuje na sytuacje, gdzie mamy małe ciasne skrzyżowania i np. kierowca tira mając wolne miejsce wjedzie na pas z naprzeciwka aby nie zahaczyć naczepą o np. barierki chroniące pieszych czy sygnalizację. Mało to jest takich sytuacji na drodze że człowiek podjeżdża pod skrzyżowanie i robi miejsce dla tira który się łamie na środku skrzyżowania?
Nie mylmy skręcania w lewo z prawego pasa na 3-pasmowej jezdni który jest oznaczony do jazdy na wprost do przepisu pojazdów wielkogabarytowych bo nie ma to nic wspólnego.
f) I o jakim wyprzedzaniu mówimy kiedy nie następuje w ogóle wyprzedzanie?

Nie chcę nikogo obrażać, bo nie jest to w mojej intencji, ale kurcze dyskutujemy o czymś, o czym w ogóle nie powinno być dyskusji.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 15:53   #1537
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,764
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Jeśli chce skręcić bo musi nadrobić promień skrętu to tym bardziej powinien ustąpić pierwszeństwa.
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 16:05   #1538
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Bez kierunkowskazu, z pasa do jazdy na wprost, z prawego pasa przy 3-pasmowej drodze gdzie lewy i środkowy pas jest do skrętu w lewo (jeszcze byłbym w stanie zrozumieć żeby najść na prawy pas gdyby był od początku na środkowym żeby lecieć większym promieniem)
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 18:45   #1539
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(kurcze mam wrażenie że już gdzieś prowadziłem tą dyskusję, ale nie pamiętam czy to było na tym forum):
Na forum [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] temat mojego autorstwa i są tam poruszane problemy o których wspomniałeś."Co więcej w polskim prawie nie ma przepisu, który nakładałby na kierowcę skręcającego w lewo obowiązek upewnienia się czy nie jest on wyprzedzany."
Dodatkowego smaczku dodaje zapis art 22 p.4 ustawy prd "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony".
A teraz wróćmy do filmiku, konkretnie 14 s, kiedy to VW dopiero wjeżdża na środkowy pas ruchu. W tym czasie kilkanaście metrów z przodu kierujący autobusem rozpoczyna manewr skrętu w lewo i nie ma szans zauważyć VW zmieniającego pas. Co prawda skręt w lewo bez użycia kierunkowskazu nie dał kierującemu VW szans na odczytanie zamiaru kierowcy autobusu, ale wcześniejszy nieprawidłowy skręt w lewo z pasa do jazdy na wprost, stanowił - przynajmniej moim zdaniem - wystarczającą przesłankę do "zapalenia lampki ostrzegawczej" i ograniczenia zaufania dla poczynań kierowcy autobusu. Innymi słowy, ja bym się tam nie pchał i odczekał, aż autobus opuści skrzyżowanie. Inna rzecz, że kierujący VW zamierzając jechać prosto mógł zająć skrajny prawy pas (ustawić się za autobusem)
Czy ktoś dysponuje może fotkami tego skrzyżowania z góry. W dalszym ciągu mam wątpliwości, czy nie jest to rondo turbinowe.
__________________
§23

Ostatnio edytowane przez hak64 ; 08-11-2017 o 19:13
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 19:18   #1540
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,485
Domyślnie Odp: Co nas spotkało na trasie czyli nasze nagrania z CAR DVR

Osobiście budowałem to skrzyżowanie (nie sam oczywiście) tak jak wiele innych obiektow w tym mieście. To jest zwykłe skrzyżowanie.


[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Nie mamy rond turbinowych (chwała za to włodarzom miasta, niestety pierwsze przymiarki już są) i Olsztyn tez wycofal sie z ronda turbinowego na Bałtyckiej, efekt korki zniknęły- stan jak przed wybudowaniem turbinki.

Ostatnio edytowane przez Antej ; 08-11-2017 o 19:25
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
droga , dvr , nagrania , rejestrator , trasa



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.