Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-02-2018, 11:27   #31
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,359
Domyślnie Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - podpowiem, kup ODB2 do odczytania błędów i będziesz wiedział co tam się pod maską dzieje. Koszt niewielki, oszczędzisz sobie kasowania w kółko błędu (który będzie powracał dopóki nie usuniesz przyczyny błędu) ale dowiesz się co i jak.
Obstawiam znany wszystkim błąd P0420 który jest poruszany na forum mniej więcej raz na tydzień Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2018, 17:29   #32
swiety_76
ford::average
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 04-01-2013
Skąd: Łódź
Model: Focus MK2 & MK3
Silnik: 1,6
Rocznik: 2007 & 2011
Postów: 96
Domyślnie Re: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska kompr

Koledzy dzięki za rady. Problem rozwiązany (ciekawie na jak długo he he) ale nie tak jak myśleliście.
Samochód nie jeździł nigdy na gazie a nierówna praca silnika zaczęła się 2 miesiące po pierwszych błędach sondy i katalizatora.
Warsztat zdiagnozował przerwy na jakiś wtyczkach wiązek koło komputera i po naprawie silnik równo chodzi check się nie pali. Przy okazji stwierdzili uszkodzenie i wymienili wężyk odpowietrzenia skrzyni - czy to też mogło wpływać na nierówną pracę? Pamiętam jak w mk1 gość robił mi rozrząd i ponoć często przy tej robocie uszkadzał się wężyk odpowietrzenia i mi wtedy obroty skakały.
Świece po poprzedniej wymianie były czarne jak smoła.
Narazie chodzi wszystko ok. Zatankowany lepszym paliwem 98 i dodane cudowne środki do czyszczenia układu paliwowego i wtrysków. Czyli podsumowując pomogła na wszystko wymiana sondy i wtyczki wiązek. Kompresji już nie mierzyli.
swiety_76 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-02-2018, 08:30   #33
swiety_76
ford::average
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 04-01-2013
Skąd: Łódź
Model: Focus MK2 & MK3
Silnik: 1,6
Rocznik: 2007 & 2011
Postów: 96
Domyślnie Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp

Niestety moja radość jak to bywa była przedwczesna.
Po jednym dniu normalnej jazdy objawy wróciły.

Nierówna przerywana praca silnika takie mikro przycięcia jakby na ułamki sekund zdejmował nogę z gazu. Na biegu jałowym wrażenie jakby jeden cylinder nie palił.
Po skasowaniu błędów przy mocniejszym wciśnięciu pedału gazu zaczyna migać kontrolka silnika po czym pózniej zapala się na stałe.

Po przegonieniu na ekspresówce - 160 km/h więcej nie jechałem ale wydaje mi się że pod prędkość maksymalną można było się rozpędzić wydawało mi się że te objawy jeszcze bardziej się nasiliły i że silnik pracuje jeszcze gorzej.

Podłączyłem to co miałem (VGATE OBD i Torque Pro) Wywala następujące błędy
P0300 Random/Multiple Cylinder Misfire
P0302 Cylinder 2 Misfire Detected

Po ich skasowaniu oczywiście wracają ten pierwszy pojawia się najpierw ten drugi za jakiś czas.

W międzyczasie raz wywaliło jeszcze
P0171 System too Lean (Bank 1) zapaliła się kontrolka "poślizgu" ale po skasowaniu pózniej już nie występował.
swiety_76 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2018, 09:59   #34
daaroo
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 14-02-2010
Skąd: Krk
Model: Mondek
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 29
Domyślnie 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

Mógłby ktoś zerknąć na poprawność wykresu sond lambda z ForScan'a ?

W załączeniu przesyłam 2 pliki z oscyloskop w ForScan'ie.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
daaroo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2018, 20:16   #35
daaroo
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 14-02-2010
Skąd: Krk
Model: Mondek
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 29
Domyślnie Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

Ktoś coś ?
daaroo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2018, 21:51   #36
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,986
Domyślnie Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

Wygląda na to, że kończy się katalizator. Wykres drugiej sondy powinien być mniej więcej płaski w czasie trzymania pedału gazu i stać na wartości 0,7-0,8V, w czasie hamowania silnikiem powinna trzymać 0V. Wywala P0420?
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2018, 13:36   #37
swiety_76
ford::average
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 04-01-2013
Skąd: Łódź
Model: Focus MK2 & MK3
Silnik: 1,6
Rocznik: 2007 & 2011
Postów: 96
Domyślnie Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp

Finał historii chyba szczęśliwy ku potomności

W poszukiwaniu rozwiązania w otchłaniach internetu (gdzie standardowe rady typu wymień to i tamto nic nie pomagały) natknęliśmy się na stronę

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Solid Garage z Warszawy.

Całość wygląda bardzo legitnie i już mieliśmy podjąć decyzję jedziemy do Warszawy.
Ale kolega dał mi namiar na magików z Łodzi (Warszawska przy Centralnej)
mówię jedziemy do nich jak nic nie pomoże to nie ma co kombinować po różnej maści warsztatach już pozostaje ta Warszawa (nie potrzeba było)

Przyjeżdżamy, pierwsza sugestia co pada to zawory ale nic nie przesądzone bo musimy zdiagnozować.
Sprawdzenie mechaniczne silnika (sondą) - wszystko ok.

Okazuje się że sterownik PCM wydłużał na dwóch cylindrach czasy wtrysku - podlewał zbyt dużo paliwa.

Panowie skorygowali to i silnik po rozgrzaniu znowu chodzi równo - telefon auto do odbioru.
Po czym kolejny telefon - auto postało trochę, odpalone i sterownik ponownie powraca do podawania zbyt dużej ilości paliwa - sprawdzamy dalej.

Po wgraniu nowej wersji oprogramowania do sterownika auto od kilku dni chodzi dobrze (ciekawie jak długo) ale jakby co to już mamy winowajcę.

Przy okazji panowie sprawdzili starą sondę lambda (przed katalizatorem) która była wcześniej wymieniana i okazuje się że jest dobra.
Dziwili się również że jak był w ASO na błąd katalizatora to nie wgrali nowszej wersji oprogramowania do sterownika PCM.

Co prawda błąd katalizatora już nie występuje ale panowie stwierdzili że katalizator nie ma już swojej sprawności i być może niedługo pojawi się z powrotem.

Wracając do tematu czy niesprawny katalizator może uszkodzić silnik pojawiła się sugestia że skoro sterownik sam z siebie potrafi zmienić dawki wtrysków od czapy to czy przy niesprawnym katalizatorze odczyty z drugiej kontrolnej sondy za katalizatorem nie spowodują kolejne zmiany dawek paliwa co w jakieś perspektywie może mieć wpływ na żywotność silnika.

Panowie za usługę wzięli 800 zł. Solid Garage w Wawie bierze 1500 zł ale oni wymieniają na jakieś używane. ASO i nowy sterownik to prawie 5000 zł i pewnie tyle by wzięli jak by się pojechało na rozwiązanie tego problemu (o ile wcześniej prawidłowo by zdiagnozowali i nie kazali po drodze wymieniać niepotrzebnych rzeczy).

Tak więc w jednym warsztacie niepotrzebna wymiana sondy lambda, w drugim nieprawidłowy pomiar kompresji i sugestia żeby wymienić silnik, cewka i przewody zapłonowe sobie oszczędziliśmy bo sam użytkuję MK2 1,6 i te pasują do MK3 więc drogą przekładek też wyeliminowaliśmy. Co prawda tata mówił że jak mu pożyczyłem swoją cewkę to niby było lepiej ale silnik dalej po rozgrzaniu pracował nie równo i występowały te same błędy P0300 i P0302.

Zbyt duże dawki paliwa powodują zbyt szybsze zużycie katalizatora ale w naszym przypadku najpierw był błąd katalizatora a dopiero 2 miesiące pózniej zaczęła się nierówna praca i błędy wypadania zapłonów i teraz pytanie czy sterownik wcześniej nie dawał zbyt dużych dawek ale nie było to do wychwycenia bez żadnych objawów.

No i jeszcze ukłon w stronę Forda czyli jak spieprzyć coś co jest trudne do zajechania (stary dobry Zetec 1,6) - zamontujmy kiepski sterownik
swiety_76 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2018, 21:47   #38
daaroo
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 14-02-2010
Skąd: Krk
Model: Mondek
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 29
Domyślnie Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

Dwa miesiące temu wywaliło P0420, po skasowaniu nie wrócił, a przejechałem od tego czasu ok. 4000 km.

Katalizator podejrzewałem bo coś w nim brzęczy, pewnie ceramika się sypie.

Czy takie odczyty mogą powodować zwiększone zużycie paliwa ?

Ostatnio edytowane przez daaroo ; 21-03-2018 o 21:53
daaroo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2018, 22:21   #39
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,986
Domyślnie Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

hmm, taki wykres według mnie oznacza, że katalizator stracił swoje własności (poziom tlenu w spalinach za katalizatorem jest zbliżony do tych przed). Jeśli jest coś z katalizatorem, plus wzrosło spalanie, to pewnie się przytyka. Ja walczyłem z P0420 około 5000km, miałem taki sam wykres jak Ty. Po prostu olałem temat, samochód jeździł normalnie, spalanie nie wzrosło. Ostatnio trafiłem na okazję na allegro, kupiłem używany kolektor za 200zł, zamontowałem i wszystko działa odpukać już od 3000km Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czujesz, że auto jest zamulone?
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2018, 23:15   #40
daaroo
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 14-02-2010
Skąd: Krk
Model: Mondek
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 29
Domyślnie Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda

Nie jest zamulone, natomiast wydaje mi się że trochę bardziej śmierdzi spalinami, plus tak jak wspominałem - słychać brzęczenie w wydechu, pewnie ceramika się kruszy.

Z pozostałych nieprawidłowości to czasem czuć, że nierównomiernie przyśpiesza pomiędzy 2000 a 3000 obr.

Dodam też, że ok. 15 000km temu miałem awarię silnika i do 1 katalizatora dostał się olej silnikowy, być może w dłuższej perspektywie wpłynęło to na obniżenie sprawności katalizatora.

Obecnie mam na oku cały kolektor z katalizatorami z 2012 roku, więc trochę młodszy od mojego. Chyba się skuszę.
daaroo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
benzyna , przepływomierz , sonda , spalanie , wtryski


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.