Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2021, 16:29   #401
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Adaptacja egr jest bezpieczna, co do resetu dpf, to resetuje on load i soot na 0% I podczas jazdy load zaraz wskazuję na zadany poziom, a soot rośnie od zera, jednak gdy load mija około 63% soot wskakuje też na tą wartość, więc reset niewiele zmieni

atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 16:37   #402
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Ja jeszcze się łudzę nadzieją że może on po prostu złapał jakiś błąd i teraz tak go trzyma ale interesująca jest ta teoria z przebiegiem bo faktycznie jakoś w marcu wskoczyło mi 200 tysięcy i od tego momentu zaczął się jakby częściej wypalać. Z tym że równocześnie w tym samym momencie zrobiło się cieplej dlatego nie wiem który czynnik miał tu największe znaczenie. Czy przebieg czy jednak ocieplenie przez co zmieniła się charakterystyka pracy zawory EGR.

Będę dziś natomiast sprawdzał jeszcze szczelność dolotu metodą jaką opisywałeś. Czytałem że w DW10C nie ma już klasycznej odmy tylko jest separator oleju. Powiedz proszę albo może któryś z kolegów podpowie, w którym on się mniej więcej miejscy znajduje i czy jest do niego jakiś sensowny dostęp czy trzeba pół samochodu rozebrać? No i najważniejsze, czy ciśnienie ok 1bar nie rozsadzi mi dolotu? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 16:41   #403
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

1bar nie powinno zaszkodzić, głównie chodzi o ta gumowa część od filtra, raczej będziesz widział, separator oleju jest na bloku silnika pod egr
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 16:52   #404
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Łooł, to będzie problem z jego odpięciem. Ale bez odpięcia nie sprawdzę szczelności.

A czy to normalne że okolice przepustnicy są zapocone? Nie jest to wyciek że się leje ale po prostu jest tam taki nazwijmy to film olejowy. Mam tu na myśli miejsce oznaczone na zdjęciu:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A i jeszcze trochę pomęczę bo nigdzie nie mogę znaleźć parametrów wzorcowych. W FORScanie mam 2 pidy od MAF. Który za co odpowiada i jakie powinny być poprawne wartości? U mnie podczas jazdy wahają się one między 30 a nawet 80kPa.

Ostatnio edytowane przez mondeo_owner ; 26-05-2021 o 16:56
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 16:58   #405
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Nie znajdziesz wzorcowego maf, on zależy od otwarcia egr, co do odmy można odpiąć ja od lacznika zaraz za filtrem powietrza, nie musisz na dole I maf to nie kpa coś pomieszałeś
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 17:01   #406
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Przepraszam, MAF to gramy. Pomieszałem z MAP. A który parametr określa konkretnie poziom otwarcia EGR bo jest tam ich kilka: EGRVPB1, EGRVPDES, EGR_PCT. To sobie poobserwuję konkretny parametr.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 17:03   #407
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Egrvpb1 to otwarcie a egr pct to położenie wymagane
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 17:10   #408
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Hmm, no to jak przeglądam film z wczoraj to ja nigdy nie miałem całkowicie zamkniętego zaworu. Bo rozumiem że 0% to zawór zamknięty, 100% to w pełni otwarty. To miałem chwilowo 0.39% ale żeby było 0% to nigdy. A przy takiej normalnej jeździe z prędkością 70 - 80km/h i obrotami ok 2rpm jakie powinno być prawidłowe położenie zaworu? Wiem że ono się mocno zmienia ale tak żebym miał jakiś punkt odniesienia. U mnie najczęściej widzę że jest między 40 a 70%. Czasem mam takie dziwne wahnięcia że z 17% nagle na moment wskakiwał na 98% ale standardowo oscyluje w tych granicach co podałem. Wniosek z tego taki że on praktycznie cały czas, przynajmniej w połowie jest otwarty. Pytanie czy te kanały nie są jakoś pozabijane i mimo iż połowa spalin powinna iść z powrotem do komory spalania to leci do wydechu. A u Ciebie jak z otwarciem?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 19:21   #409
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Słuchajcie, jeszcze dwie rzeczy mnie zainteresowały. Pierwsza to ta zmienne geometria turbo. Jakie tam powinny być wartości? U mnie na biegu jałowym pokazuje 95.26%. Po dodaniu gazu do 3rpm i trzymaniu rośnie, spada do ok 70%. Popatrzcie tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

I kolejna sprawa to MAP i MAF sensor i wartości na zgaszonym silniku (zapłon włączony):
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeden PID z MAP pokazuje 73kPa, drugi 101kPa natomiast bardziej mnie zastanawia MAF. Przecież on powinien chyba pokazywać 0 bo nic przez niego aktualnie nie przepływa. Tymczasem pokazuje 1.87g/s. To normalne?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 21:42   #410
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Słuchajcie, jeszcze dwie rzeczy mnie zainteresowały. Pierwsza to ta zmienne geometria turbo. Jakie tam powinny być wartości? U mnie na biegu jałowym pokazuje 95.26%. Po dodaniu gazu do 3rpm i trzymaniu rośnie, spada do ok 70%. Popatrzcie tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

I kolejna sprawa to MAP i MAF sensor i wartości na zgaszonym silniku (zapłon włączony):
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeden PID z MAP pokazuje 73kPa, drugi 101kPa natomiast bardziej mnie zastanawia MAF. Przecież on powinien chyba pokazywać 0 bo nic przez niego aktualnie nie przepływa. Tymczasem pokazuje 1.87g/s. To normalne?
MAF pokazuje dobrze,
generalnie tych parametrów nie ogarniesz na zasadzie ile być powinno, bo to parametry dynamiczne zależne od siebie

Odnośnie napięcia czunika kopiowania turbo, u mnie przy nagrzanym silniku po przejechaniu ok 12km na wolnych obrotach napięcie 3.08V, przy ruszaniu z miejsca oraz gdy dodam gazu na chwilę podbija do 3.26V aby rozpędzić turbinę, później spada stosownie do ilości gazu i wartości ciśnienia doładowanie

Atari, dochodzę o podobnych wniosków jak Ty, pompuje ciśnienie tylko po to aby egr pompował spaliny.... ja jeszcze mam taki pomysł, zrobię za przepływomierzem króciec np. 5mm, wężyk i regulowany zaworek (lewe powietrze) to zaniży wskazanie MAF a tym samym sterownik będzie zmuszony do przymknięcia EGR, inna opcja to zmiana mapy EGR.

Generalnie z tego co obserwuję to dopóki ciśnienie doładowania nie osiągnie powyżej 1bar ponad ciśnienie atm, auto wogóle nie jedzie, coś tam się rozpędza ale to nędza... kompletnie tego nie rozumiem bo miałem wiele aut, gdzie przy takim doładowaniu auto wyrywało już konkretnie a przy ciśnieniu 1,1bar było to już moc maksymalna rzędu 110KM.

Niestety ale usterki nie ma i jak pisze kolega, poszukiwania to strata czasu i pieniędzy, pozostaje modyfikacja mapy lub wyrzucenie EGR. Dlaczego ? bo nawet jeżeli cały układ jest sprawny (turbo, MAF, EGR...) to na szarym końcu tej układani siedzi szerokopasmowa sonda lambda... która ostatecznie informuje sterownik ! stary mało tlenu spaliny słabe.....! co robi sterownik pakuje turbo na maksymalne obroty, na co zaraz MAF daje sygnał za dużo powietrza otwieraj EGR ... i tak wkoło silnik musi się zmagać z nadmiernym doładowaniem i spalinami zamiast dawać moc na koła. Hu..nia to wszystko. Albo normy emisji spalin albo jazda.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 26-05-2021 o 22:01
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.