Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-07-2022, 11:58   #1
ekrecik83
ford::beginner
 
Imię: Edward
Zarejestrowany: 18-09-2018
Skąd: Warszawa
Model: Ford Transit 2,4 TDDI
Silnik: 2.4 diesel
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie Brak oświetlenia w części bagażowej

Transit 2,4 TDDI 2005r. /blaszak bagażówka/ Brak oświetlenia na części bagażowej- dwie lampki.Do lampek dochodzi +12V /biały z paskiem/ lecz -12V /czarny/ nie dochodzi .Wyłączniki w drzwiach sprawne i na postoiowych uruchamiają buzer ale nie podają masy na lampki.Nie mam schematu tych lampek i ich połączeń być może dostają z przekażnika .Poproszę o info kolegów może miał ktoś miał taki przypadek lub może podpowiedzieć co odpowiada za ten minus./bezpiecznik,przekażnik/może kawałek schematu z tymi lampkami. Pozdr.

ekrecik83 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2022, 16:03   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia w części bagażowej

W Mk6 występują dwa zupełnie różne systemy oświetlenia wnętrza - dal auta bez i z centralnym zamkiem.
Bez centralnego zamka instalacja jest dosyć prosta, bez przekaźników.
Z centralnym zamkiem masę dla żarówek oświetlenia zapewnia przekaźnik R18 w skrzynce w kabinie kierowcy. Steruje nim centralka zamka centralnego. Ale to tylko w pozycji pracy w trybie automatycznym. W trybie sterowania ręcznego (ciągłe działanie oświetlenia) masa jest stała na odpowiednim pinie włącznika świateł. Jeżeli na pinie włącznika do którego dochodzi czarny przewód nie ma masy, to trzeba... ją znaleźć lub podciągnąć przewód z masą.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2022, 18:32   #3
ekrecik83
ford::beginner
 
Imię: Edward
Zarejestrowany: 18-09-2018
Skąd: Warszawa
Model: Ford Transit 2,4 TDDI
Silnik: 2.4 diesel
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia w części bagażowej

Witaj Wojtku .
Dzięki za odpowiedż na mój problem.A więc tak przekażnik R108 jest ok i na miejscu.Bezpiecznik za oświetlenie na "pace" ok w kokpicie.
Centralnego w aucie nie posiadam/2005r/ Oczywiście mógłbym znaleść masę i połączyć w lampkach z czarnym ale lampki paliłyby się cały czas bo nie wyłącza się +12V po zamknięciu drzwi ,tak samo i -12V.Oczywiście mogę dołożyć przekażnik wzbudzany wyłącznikami w drzwiach i lampki by się świeciły przy otwartych drzwiach./podany minus przez przekażnik/
Po zamknięciu drzwi krańcówka odcinają masę od przeażnika i lampki gasną. Z tym ,że nie musiałbym tego robić jeżeli w aucie jest jakieś inne rozwiązanie które mógłbym wykorzystać.Jednocześnie podpowiadam ,że wszystkie krańcówki w aucie po otworzeniu drzwi wzbudzają buzer na włączonych światłach postoiowych a po ich wyłączeniu cisza.
Tak ,że Wojtku może coś widać na schemacie? Pozdrawiam .
ekrecik83 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2022, 14:43   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia w części bagażowej

Nie mogę zeskanować schematu, jestem w nowym miejscu zamieszkania z nowym kompem i ten nie może się dogadać ze skanerem...
Schemat który mam bez centralnego zamka nie pracuje na przekaźniku, tylko na włącznikach drzwiowych i przełącznikach w lampkach w podsufitce.
Lampka tylna włączająca oświetlenie na pace ma dwie masy - jedną stałą i drugą podawaną z każdego z włączników drzwiowych. W położeniu środkowym włącznika niepodłączona jest żadna masa. Do zwory przełącznika doprowadzony jest przewód na którym wiszą żarówki i dopiero od żarówek idzie przewód do +12V do bezpiecznika.

Buzzer podłączony jest do włączników drzwiowych, a drugi przewód idzie do stacyjki podający +12V w pozycji 1 i 2 stacyjki przy włączonych światłach pozycyjnych.

Jeżeli lampki na pace nie działają w obu krańcowych położeniach włącznika, to raczej nie ma zasilania +12V na żarówkach lub przewód pomiędzy żarówkami i włącznikiem nie ma kontaktu. Zewrzyj przewód idący od żarówek z masą i zobacz, czy zadziałają. Od razu wtedy wiadomo, czy nie ma obu mas na włączniku, czy też nie ma +12V uzyskanych na przewodzie poprzez żarówki ( tu multimetr pokaże ewentualnie +12V, ale próbnik zrobiony z żarówki albo będzie słabiutko świecił, albo w ogóle nie zadziała).

Być może są inne rozwiązania (schematy) - ale ja mam taki. Bo piszesz, ze masz przekaźnik na tych światłach, nie mając zamka centralnego.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-07-2022 o 14:46
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:01.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.