Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > LPG
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-07-2008, 14:33   #271
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

jak to niby możliwe żeby L= 1.09 oznaczało uboga mieszankę ?

Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 05:58   #272
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Tak gdzieś wyczytałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Że L<1 = bogata mieszanka , L>1 = uboga mieszanka.

Spalanie wyszło mi poniżej 14L , więc lepiej ale "szału" nie ma. W zimę osiągałem poniżej 13L ...

Bardzo mi się nie podoba że jak się silnik nagrzeje na max to przy bardzo delikatnym wciskaniu pedału gazu mieszanka jest bardzo uboga. oczywiście jak wcisnę pedał gazu to natychmiast widać reakcję i mieszanka mocno się wzbogaca ...

Jednak przy bardzo delikatnym jest bardzo a to bardzo uboga ...

Dziś zacząłem znów krecić BLOSem. Na początek skreciłem o 4 obroty reduktor (max skręcenie / odkręcenie to 10 obrotów) i rozkręciłem prawie o 1 obrót BLOSa.
Efekt jest taki że przy mocniejszym wciśnięciu pedału gazu nie jest tak na max wzbogacana mieszanka , jest lepiej choć przy dynamicznym wciśnięciu pedału gazdu mieszanka i tak na chwilę robi się bardzo bogata i jest bardzo czuła na wciśniecie pedału gazu.

Nie wiem jednak czy dalej kręcić (wzbogacać) mieszankę tak długo aż przy bardzo delikatnym wciśnieciu pedału gazu miesznaka nie będzie optymalna czy nie odpuścić.

przy dobrze ustawionym BLOSie przy lekko wciśniętym pedale gazu (bardzo lekko) mieszanka powinna być taka sama jak przy mocno wciśniętym pedale gazu czy powinny się lekko różnić (czy bardzo mocno) ?
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 09:32   #273
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Ty, ale lambda to jest miara bogatości mieszanki. Lambda=1 to mieszanka idealna, poniżej uboga, powyżej bogata. Czyli odwrotnie niż gdzieś wyczytałeś.

Na blosie przy zmianach położenia pedału gazu mogą się dziać zawirowania bogatości mieszanki, jednak przy dłuższej jeździe na stabilnych obrotach powinno się to stabilizować najlepiej na poziomie mieszanki stechiometrycznej. Dobrze też by było aby przy gwałtowniejszym przyspieszaniu mieszanka nie ubożała bo grozi to wielkim wybuchem pod maską (nie mylić z Wielkim Wybuchem od którego wszystko się ponoć zaczęło).
llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 09:48   #274
gondoljerzy
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-08-2005
Postów: 161
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

IIechu mylisz się. Lambda to jest współczynnik nadmiaru powietrza w mieszance. Gdy jest go nie mniej i nie więcej niż trzeba do spalenia paliwa to lambda jest=1 (mieszanka stechiometryczna). Gdy jest więcej powietrza niż trzeba to lambda jest większe od 1 (mieszanka jest uboga w paliwo), gdy powietrza jest mniej to lambda mniejsze niż 1 (mieszanka bogata).
gondoljerzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 10:02   #275
gondoljerzy
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-08-2005
Postów: 161
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał kaszpir007
Tak gdzieś wyczytałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Że L<1 = bogata mieszanka , L>1 = uboga mieszanka.
Prawda.

Cytat:
Bardzo mi się nie podoba że jak się silnik nagrzeje na max to przy bardzo delikatnym wciskaniu pedału gazu mieszanka jest bardzo uboga. oczywiście jak wcisnę pedał gazu to natychmiast widać reakcję i mieszanka mocno się wzbogaca ...
Jednak przy bardzo delikatnym jest bardzo a to bardzo uboga ...
Z parownika leci wtedy rzadszy gaz, rzadszy bo jest gorący. Pytanie trudne do odpowiedzi to jaki rzeczywiście jest wtedy skład mieszanki, bo sonda jest wiarygodna w pobliżu mieszanki stechiometrycznej, a dalej od stechiometrycznej to już nie tak bardzo. Pociesz ię że przy delikatnym wciskaniu pedału obciążenie silnika jest niskie i na pewno go nie przegrzejesz.

Cytat:
Nie wiem jednak czy dalej kręcić (wzbogacać) mieszankę tak długo aż przy bardzo delikatnym wciśnieciu pedału gazu miesznaka nie będzie optymalna czy nie odpuścić.
Jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział.

Cytat:
przy dobrze ustawionym BLOSie przy lekko wciśniętym pedale gazu (bardzo lekko) mieszanka powinna być taka sama jak przy mocno wciśniętym pedale gazu czy powinny się lekko różnić (czy bardzo mocno) ?
Nie ma tu reguły. Za skład mieszanki nie odpowiada sam blos, ale para blos-parownik. Parowniki mają różne charakterytyki i tu się robi loteria. Ideałem dla LPG była by lekko zubożona lub w miarę stechiometryczna mieszanka w dużym zakresie pracy silnika i lekkie wzbogacenie mieszanki przy większych mocach silnika.
gondoljerzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 10:22   #276
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał gondoljerzy
IIechu mylisz się. Lambda to jest współczynnik nadmiaru powietrza w mieszance. Gdy jest go nie mniej i nie więcej niż trzeba do spalenia paliwa to lambda jest=1 (mieszanka stechiometryczna). Gdy jest więcej powietrza niż trzeba to lambda jest większe od 1 (mieszanka jest uboga w paliwo), gdy powietrza jest mniej to lambda mniejsze niż 1 (mieszanka bogata).
No popatrz. Jak to człowiek się całe życie uczy :fcp19 Naprawdę myślałem, że jest odwrotnie.
llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 15:29   #277
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

zależy czy brać pod uwagę Lambda jako parametr czy jako napięcie z sondy Lambda Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A co do pary to w zasadzie jest to trio a nie para, jest blos-reduktor i DOLOT, sam dolot ma również spory wpływ na mieszankę. Choć to i tak spore generalizowanie bo czynników jest więcej.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 19:05   #278
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
przy dobrze ustawionym BLOSie przy lekko wciśniętym pedale gazu (bardzo lekko) mieszanka powinna być taka sama jak przy mocno wciśniętym pedale gazu czy powinny się lekko różnić (czy bardzo mocno) ?
Nie ma tu reguły. Za skład mieszanki nie odpowiada sam blos, ale para blos-parownik. Parowniki mają różne charakterytyki i tu się robi loteria. Ideałem dla LPG była by lekko zubożona lub w miarę stechiometryczna mieszanka w dużym zakresie pracy silnika i lekkie wzbogacenie mieszanki przy większych mocach silnika.[/quote]

Policzyłem sobie i śruba w reduktorze zakręca/odkręca się na 10 obrotów wokół osi. Zakręciłem reduktor do połowy (obrotów i musiałem wzbogacić mieszankę na blosie).
Jednak mocniejsze wciśnięcie pedału gazu powoduje także zapalnie się obu diód na AFR (max wychylenie na AFr - czyli extremalnie bogata mieszanka).
Zakreciłem dalej reduktor (3/10 rozkręcenia) i widac po BLOSie że mieszanka się zubożyła i znów musiałem rozkręcić blos bo przy delikatnym wcisnięciu pedału gazu było baaaardzo ubogo.

No i teraz mam że przy delikatnym wciśnieciu pedału gazu i przy jeździe ze stałą predkością mam mieszankę ubogą (żółta dioda) , ale wystarczy wcisnąć pedał gazu a mieszanka się od razu wzbogaca. Czy mocniej wcisnę pedał gazu tym mocniej się wzbogaca ...
Niestety nie udało mi sie zrobić że po wciśnieciu pedału gazu (mocnym) mieszanka była by bogata , jest zawsze baaardzo bogata , niezależnie czy reduktor rozkecony jest na 10/10 , 5/10 czy 3/10 mocy , a chyba bardziej skrecać reduktora nie powinienem ?

Reduktor mam do 140KM (silnik 133KM) lub reduktor jest "powyżej" 140KM (producent nie okresla co to znaczy powyżej 140KM) ...

Zastanawiam się jaki wpływ na spalanie LPG ma rozkręcony na 10/10 reduktor i BLOS w ten sposób wyregulowany że podczas spokokojnej jazdy (około 2000obr więc bardzo delikatne wciśnięcie pedału gazu) i jest mieszanka uboga a po wciśnięciu pedału gazu max bogata , oczywiście po osiągnieciu zadowalającej prędkości i zmniejszeniu nacisku pedału gazu robi się znów uboga mieszanka (także na wyższych obrotach) (warunek lekkie wciśnięcie pedału gazu) od sytuacji gdy reduktor jest skręcony do 3/10 a BLOS jest tak samo ustawiony ...

Czy skręcająć reduktor zmniejszamy ilośc dostarczanego gazu a co za tym idzie będzie niższe spalanie ?
Czy nie ma znaczenia dla spalania czy rozkręcony reduktor jest na 3/10 czy na 10/10 ...
Bo jeśli nie ma znaczenia to chyba "bezpieczniej" jest rozkręcić reduktor na max ...

Napewno po skręceniu reduktora wyniki na AFR bardziej "oscylują" ...
martwi mnie jednak na wynik spalania tak max wzbogacona mieszanka po wcisnięciu pedału gazu ...
Na benzynie takiego chyba wzbogacenia aż nie ma ...
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2008, 23:15   #279
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

tiaaa, rozumiem kaszpir007, że lubisz jeździć na zaworach co ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2008, 05:38   #280
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał Struna
tiaaa, rozumiem kaszpir007, że lubisz jeździć na zaworach co ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czemu ??

Obecnie mam tak wyregulowane że podczas bardzo spokojnej jazdy świeci mi się zółta dioda na AFR (mieszanka zubożona - lambda sądzę że w granicy 1,08-1,10) więc tragedii dla silnika nie ma (do max zubożenia są jeszcze 3 diody).
Wystarczy że wcisnę pedał gazu to mieszanka bardzo się wzbogaca ...

Z tego co wiem najniebezpieczniejsze dla silnika jest jazda na bardzo ubogiej mieszance podczas "wciskania" pedału , czyli przy większej efektywności pracy silnika.

Przecież także na beznynie często jedzie się na lekko zubożonej mieszance , a podczas hamowania silnikiem ... jedziemy na MAX ubogiej mieszance (całkowity brak paliwa - zamknięta przepustnica).
Więc tym tokiem rozumowania jeżdząc na benzynie i hamując silnikiem niszczymy silnik i wypalamy zawory Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Teraz testuje ustawienie (reduktor 3/10 rozkręcenia).
Po rozgrzaniu silnika na maxa podczas spokojnej jazdy (bardzo delikatnie wciśniety pedał gazu + stała prędkość) mam ubogą mieszankę (sądze że max 1,10) a po wciśnięciu pedału gazu lambda jest sądzę że mocno poniżej 1 czyli bardzo bogato.
Blos reaguje natychmiastowo na zmianę pedału gazu i widać jak ładnie "oscyluje" AFR Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ciągle testuje. Zobaczę jaki wpływ na zużycie LPG ma taka jazda , później zwiększę ilość mieszanki i dalej będę testował.

Ciągle jednak nie wiem i nikt mi nie odpowiedział jaki wpływ na spalanie i moc silnika ma skręcenie reduktora. Czy założmy mam reduktor do 140KM i go skrecę do 3/10 to "tracę" jego 70% efektywnej mocy a co za tym idzie ograniczam osiągi mojego silnika ?
Czy skręcając reduktor powoduje że dostarcza on mniej gazu do samego BLOSa a co za tym idzie zmniejszy się spalanie ?
Po skręceniu reduktora zdaje mi się że łatwiej reguluje mi się BLOSa.
Martwi mnie jednak że dopiero po skręceniu reduktora aż o 70% dobrze reguluje mi się BLOSa.
Na ustawieniu 100% i niższym miałem problemy z ustawieniem mieszanki zubożonej dla obrotów jałowych ...
A teraz udało się ustawić perfekcyjnie ...
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.