Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-06-2016, 11:19   #1
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Panowie, wiem że można znaleźć jakieś filmiki od speców na youtubie, którzy będą prawić przez godzinę co można zrobić i skończy się na tym, że ja obejrzę takich filmików z pięć i w końcu zmienię auto przed wyjazdem na wakacje, ale tak szczerze, zastanawiam się co zrobić i jak przed dłuższym wyjazdem.

Otóż już za 3 tygodnie czeka mnie wyjazd do Polski.
Bite 1600 km w jedną stronę plus oczywiście wakacje w Polsce które dodadzą mi około 1000km.
Razem przez 2 tygodnie zrobię jakieś 4362 km (plus minus 500 km znając życie).

Autko (MK3 kombi 1.6 Ecoboost) zakupiłem nie tak dawno (koniec marca),
podobno miał wszystko zrobione ale jak go kupowałem to miał 24 500 km przebiegu,
dzisiaj patrzyłem na wyświetlacz i okazało się że mam już 35 tyś km. Czyli w ciągu trzech miesięcy pykneło 10 tyś km.

Sam z własnego doświadczenia wiem, że na pewno mam jakieś opony do zmiany, bo z tyłu buczą niemiłosiernie a te z przodu wg miernika to mają tak ledwo powyżej 1.6mm.
Wciąż nie rozumiem zasady działania tego miernika i chyba jednak wezmę suwmiarkę i sprawdzę a nie będę się tym głupim przyrządem posiłkował który ma jakieś mm i 32nd na miarce.
Że nigdy tego nie używałem to nie wiem jak to działa.

Ale co miałem pytać... właśnie...
Ponieważ czeka mnie długi wyjazd i nie chcę mieć niespodzianek, to planuje na przyszły tydzień zrobić mały przegląd i naprawy.

Podejrzewam, że jeśli nie parują mi szyby i w aucie ładnie wieje z klimatyzacji, to filtra kabinowego lepiej nie ruszać (bo nie ma po co.. zrobię to pewnie tak jak zawsze na początku jesieni). Pytanie tylko - czy filtr kabinowy w MK3 wymienia się trudniej niż w MK2FL?

Olej oraz filtr oleju. Teoretyczne mógłbym wymienić sam a zużyty olej podrzucić do zakładu utylizacji. W praktyce pewnie wyjdzie, że nie znajdę na to czasu i zawiozę po prostu do najbliższego zakładu samochodego z olejem i filtrem i poproszę o zmianę. Koszt to jakieś 120 zł więc nie wiem czy mi się chcę brudzić.

Zostaję na pewno, filtr powietrza który wymienia się zazwyczaj łatwo i przyjemnie. Czy w MK3 jest tak samo łatwo czy należy się szykować na jakieś utrudnienia?

No i na koniec. Płyny... Obstawiam, że tutaj nie będzie żadnych niespodzianek.
Do sprawdzenia poziom płynu hamulcowego, płynu chłodniczego i coś jeszcze? Płyn wspomagania?

Jakieś rady?

Oczywiście mógłbym teoretycznie ściągać koła i sprawdzać tarcze i klocki, ale udało mi się znaleźć promocję na darmowe sprawdzenie opon, stanu hamulców, akumulatora i mam już rezerwację na sobotę żeby sprawdzić co i jak.

Jeśli temat jest zbyt ogólny to przepraszam, ale po prostu dawno już nie robiłem "przeglądu" to nawet nie wiem na co zwracać uwagę.
Kilka dni zajęło mi kompletowanie "osprzętu" na wyjazd czyli np. cały zestaw do bagażnika (trójkąt, apteczka) + takie rzeczy jak alkomaty jednorazowe czy zaślepki do świateł (na drogi europejskie) a co dopiero jak teraz się biorę jeszcze za naprawy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam


Ostatnio edytowane przez edmun ; 30-06-2016 o 11:22
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2016, 12:59   #2
arturek
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar arturek
 
Zarejestrowany: 13-02-2004
Skąd: Kraków
Model: Focus mk4
Silnik: 1.5L EcoBoost /150KM
Rocznik: 2019
Postów: 7,512
Domyślnie Odp: Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[...]
Oczywiście mógłbym teoretycznie ściągać koła i sprawdzać tarcze i klocki, ale udało mi się znaleźć promocję na darmowe sprawdzenie opon, stanu hamulców, akumulatora i mam już rezerwację na sobotę żeby sprawdzić co i jak.
[...]
Klocki
- albo sprawdź sam
- albo patrz mechanikowi na ręce

Osobiście miałem przegląd w ASO i powinni byli sprawdzić stan klocków
Nie zgłaszali zastrzeżeń więc uznałem, że wszystko OK
Niedługo potem, przy zmianie kół sprawdziłem stan klocków - przednie były do natychmiastowej wymiany
Już mi się nie chciało walczyć z ASO i sam sobie wymieniłem


Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[...]

podobno miał wszystko zrobione ale jak go kupowałem to miał 24 500 km przebiegu,
dzisiaj patrzyłem na wyświetlacz i okazało się że mam już 35 tyś km. Czyli w ciągu trzech miesięcy pykneło 10 tyś km.

Sam z własnego doświadczenia wiem, że na pewno mam jakieś opony do zmiany, bo z tyłu buczą niemiłosiernie a te z przodu wg miernika to mają tak ledwo powyżej 1.6mm.
[...]
to co piszesz jest bardzo dziwne => auto ma 34000km przebiegu i zużyte opony?
- albo ma większy przebieg
- albo ktoś podmienił opony / koła

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[...]
Ale co miałem pytać... właśnie...
Ponieważ czeka mnie długi wyjazd i nie chcę mieć niespodzianek, to planuje na przyszły tydzień zrobić mały przegląd i naprawy.
[...]

Olej oraz filtr oleju. Teoretyczne mógłbym wymienić sam a zużyty olej podrzucić do zakładu utylizacji. W praktyce pewnie wyjdzie, że nie znajdę na to czasu i zawiozę po prostu do najbliższego zakładu samochodego z olejem i filtrem i poproszę o zmianę. Koszt to jakieś 120 zł więc nie wiem czy mi się chcę brudzić.

Zostaję na pewno, filtr powietrza który wymienia się zazwyczaj łatwo i przyjemnie. Czy w MK3 jest tak samo łatwo czy należy się szykować na jakieś utrudnienia?

No i na koniec. Płyny... Obstawiam, że tutaj nie będzie żadnych niespodzianek.
Do sprawdzenia poziom płynu hamulcowego, płynu chłodniczego i coś jeszcze? Płyn wspomagania?
[...]
- filtr kabinowy, w europejskiej wersji, jest po stronie pasażera
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
- poza olejem i filtrem, można myśleć o płynie hamulcowym
Raczej płynu chłodniczego oraz wspomagania bym nie wymieniał

pozdrawiam
Arturek





pozdrawiam
Arturek
__________________
------------------------------------------------------------------
INSTRUKCJE.pdf / nowy eTIS / chemia_Forda /

Ostatnio edytowane przez arturek ; 30-06-2016 o 13:18
arturek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2016, 13:17   #3
zombie6
ford::professional
 
Zarejestrowany: 12-02-2013
Model: Focus III
Silnik: 1.6 Ecoboost 182 KM
Rocznik: 2012
Postów: 1,110
Domyślnie Odp: Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Filtr kabinowy mechanik, który wie co i jak wymienia co najmniej 20 minut. Filtr powietrza wymienia się raczej bez problemu.
Opony są całkowicie zużyte jeśli faktycznie bieżnik ma 1.6 mm. Z tyłu buczą, bo są wyząbkowane pewnie, jeśli mają jeszcze dobry bieżnik przełożyłbym z prawej strony na lewą - powinno pomóc z buczeniem i będą się ścierać odwrotnie, co powinno z czasem wyrównać "ząbki", o ile oczywiście nie są kierunkowe.
zombie6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2016, 13:26   #4
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Cytat:
Napisał arturek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
to co piszesz jest bardzo dziwne => auto ma 34000km przebiegu i zużyte opony?
- albo ma większy przebieg
- albo ktoś podmienił opony / koła
W Anglii to w miarę normalne.
W MK2FL nowa opona średnio starczała mi na rok, góra dwa lata (około 30-40 tyś km).
Drogi tutaj są z trochę innego materiału i większość jest niesamowicie chropowata (obstawiam odprowadzanie wody). Ciężko w Anglii uświadczyć gładkiego asfaltu lub choćby dobrze pochylonych dróg.
Anglicy nie przywiązują zbytnio uwagi do jakichkolwiek niedomagań w samochodzie. Za mało powietrza w oponach to nie problem bo dopiero co auto przeszło przegląd i następne naprawy dopiero za rok. Widać to po autach które mają czasami niecały rok życia a już mają niedziałające wycieraczki, spryskiwacze czy spalone żarówki. Stąd nie jest moim zdziwiniem że mam opony do wymiany a przebieg 35 tyś km dla opon to myślę że i tak dały radę jak na angielskie warunki.
Albo były podmienione....

Płyn hamulcowy - czy jeśli nie mam żadnych ale to żadnych problemów z hamowaniem, to warto wymieniać? Zawsze mi się wydawało że oznaką jest naprawdę spore zużycie płynu hamulcowego, niedomaganie układu i jego zapowietrzanie się.
Płyn chłodniczy raczej sprawdzę, nie sądze aby były jakiekolwiek problemy, prawdę mówiąc oprócz dolewania płynu do spryskiwaczy to tak nie zaglądałem pod maskę (gdzie przy MK2FL lubiłem pogrzebać od czasu do czasu).
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2016, 13:31   #5
detomasso007
ford::average
 
Avatar detomasso007
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 17-06-2015
Skąd: W-wa
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 2.0 TDCI 170KM 390Nm
Rocznik: 2006
Postów: 56
Domyślnie Odp: Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Kolego,

z własnego doświadczenia wiem, że powinno się sprawdzić:

1. stan i zużycie opon,
2. kontrola ciśnienia w oponach,
3. przegląd hamulców (klocki i tarcze),
4. w zależności od przebiegu od ostatniej wymiany:
- filtr powietrza,
- filtr paliwa,
- filtr kabinowy,
- filtr oleju,
- olej,
5. wyposażenie dodatkowe (gaśnica, trójkąt, ewentualnie kamizelka + apteczka),
6. płyn do spryskiwaczy.

Dodatkowe uwagi:
- płyn hamulcowy bym wymieniał przy najbliższej okazji grzebania w hamulcach, czyli jeśli byś wymieniał klocki bądź tarcze,
- płyn chłodniczy bym zostawił albo do wymiany rozrządu z pompą, albo do zimy (musisz sprawdzić wtedy aerometrem temperaturę zamarzania).

Na chwilę obecną nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Pozdrawiam, Tomek.
detomasso007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2016, 13:31   #6
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Jaką konserwację lub też naprawy wykonać przed dłuższym wyjazdem

Cytat:
Napisał arturek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
- filtr kabinowy, w europejskiej wersji, jest po stronie pasażera
Cytat:
Napisał zombie6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Filtr kabinowy mechanik, który wie co i jak wymienia co najmniej 20 minut.
w MK2FL dostęp był od strony schowka pasażera, jako że Anglik to u mnie po lewej stronie. Z piwkiem zajmowało mi to 30-40 minut. MK3 ma podobnie umiejscowiony i byłby podobny dostęp? (demontaż schowka, opuszczenie koszyka z bezpiecznikami, ściągnięcie plastików i odkręcenie zaślepki na filtrze)?

Cytat:
Napisał zombie6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Opony są całkowicie zużyte jeśli faktycznie bieżnik ma 1.6 mm. Z tyłu buczą, bo są wyząbkowane pewnie, jeśli mają jeszcze dobry bieżnik przełożyłbym z prawej strony na lewą - powinno pomóc z buczeniem i będą się ścierać odwrotnie, co powinno z czasem wyrównać "ząbki", o ile oczywiście nie są kierunkowe.
To się pewnie okaże już w sobotę na sprawdzeniu.
Mi się naprawdę samemu już czasami odechciewa robić, w szczególności że dzisiaj przyszedł mi "majster magik" do domu domontować kran zewnętrzny (na węża ogrodowego) i tak zrobił że jestem bez wody w domu. Rozłożył biedny ręce, powiedział że to nie jego wina i że nie wie jak to naprawić, zgłosił do wodociągów i poszedł do domu.
Identycznie jest u mechaników samochodowych ale to osobna historia.

Co do opon, coś czuję że będzie zmiana wszystkich czterech na nowe, więc jakieś 2500 zł pójdzie jak nic zaraz przed wyjazdem na wakacje. A z ząbkowaniem to obstawiam że w środku opona jest już kwadratowa. Tak samo miałem w MK2FL jak kupowałem, też było buczenie które ludzie określali że to łożyska a okazało się oponami do wymiany.


detomasso007 - dziękuję bardzo. Mniej więcej widzę że pokrywa się to wszystko z moimi wyobrażeniami.
Co do temp. zamarzania na zimę to się nie martwię, bo maks ile tutaj bywa to -5'C i już wtedy kraj ogłasza stan klęski i zagrożenia narodowego. Rozrząd to jeszcze też czas.

No nic.. weekend ten akurat mam zajęty, ale coś czuję że w przyszły będzie wielkie pucowanie auta przed wyjazdem (z naprawami, wymianami, dolewaniem płynów jeśli gdzieś coś brakuje itp itd).

Za pomoc i uwagi bardzo, bardzo serdecznie dziękuję


update:
Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
i sprawdzę a nie będę się tym głupim przyrządem posiłkował który ma jakieś mm i 32nd na miarce.
tak się tylko wytłumaczę (gdyby ktoś szukał) bo jak to ja czasami - spać nie mogłem że nie wiedziałem co to są te 32nd na miarce do bieżnika

Otóż mierniki (które działają jak suwmiarka) posiadają skalę w mm i w calach i te 32nd są właśnie dla tych dziwnych ludzi co to preferują cale zamiast milimetrów.
To tak dla tych, co to jak ja - nie lubią innych miar Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez edmun ; 04-07-2016 o 13:03
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.