Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-11-2012, 17:08   #101
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Odrobinę zrozumienia proszę: to Ford w swoich samochodach stosuje DWIE magistrale CAN (HS-CAN, MS-CAN). To Ford część modułów podłącza do MS-CAN a część do HS-CAN. Wynika to z pewnych założeń co do intensywności komunikowania się modułów (np. sterownik silnika PCM i sterownik ESP wymieniają się bardzo intensywnie danymi, toteż oba podłączone są do szybkiej magistrali HS-CAN).
Normalne, specjalizowane interfejsy do Forda z definicji umieją jednocześnie obsłużyć obie magistrale i nie trzeba nic przełączać (mają po prostu dwa interfejsy CAN).
ELM327 ma tylko jeden interfejs CAN i w związku z tym aby mógł obsłużyć DWIE MAGISTRALE trzeba ten jeden interfejs jakoś do nich podłączać. I to robi właśnie przełącznik.

BTW - aby trochę skomplikować podam, że w najnowszych FF3 i Grand C-max są już 3 magistrale CAN (doszła jeszcze magistrala CAN multimediów), więc za chwilę ELMem się już nie podziałaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 08-11-2012 o 17:15
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2012, 17:34   #102
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Ale jezeli ja nie korzystam z funkcji ELMa, a SuperSoft potrzebuje jedynie HS-CAN do dzialania to chetnie sobie to przerobie na stale, zeby miec to tylko pod SuperSoft.

Tak wiec proste pytanie - czy do dzialania SuperSoft potrzebuje jedynie HS-CAN czy musi miec oba?
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2012, 18:22   #103
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

A co ma do tego oprogramowanie ELMconfig?
Chcesz używać programu do połączenia z samochodem - to musisz realizować warunki narzucone przez konstrukcję samochodu. Np.moduł GEM w samochodzie FF2/C-max/Kuga jest podłączony do MS-CAN, natomiast moduł zegarów HEC do HS-CAN.
Prosty przykład - jak chcesz zmieniać parametry konfiguracyjne GEM, to możesz to zrobić jedynie programem łączącycm się z GEM poprzez magistralę MS-CAN. Szczęśliwie program ELMconfig umie zmieniać parametry pracy GEM - pod jednym warunkiem - program ma połącznie z modułem GEM za pośrednictwem interfejsu ELM327 poprzez magistralę MS-CAN.
W przypadku zegarów (moduł HEC) wszystko tak samo - tylko za pośrednictwem HS-CAN.
A więc z tego wynika konieczność przełączania ELM327 dla jednych modułów na HS-CAN a dla innych na MS-CAN.
Czy to tak trudno zrozumieć????
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2012, 18:30   #104
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Starczy tych madrosci.
Poszperalem w internecie i do czego mi jest potrzebny ELM wystarczy HS-CAN.
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2012, 18:39   #105
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Stary, jako "expert" mógłbyś po prostu napisać: "chcę używać ELMconfiga do podłączania się tylko do ABS/ESP i zegarów oraz odczyt błędów silnika (jesli to akurat nie jest to 1,6tdci - bo ten słabo współpracuje...). Nie mam zamiaru czytać błędów z innych modułów (w tym np. z poduszek, GEM czy klimatronika) ani zmieniać ich parametrów. Czy do tego potrzebuję przerabiać ELM".
Pytanie wtedy było by jasne i padła by prosta odpowiedź. "NIE"

No to teraz zastanów się czy o to chciałeś zapytaćGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum., bo dokładnie to oznaczają Twoje dotychczasowe wypowiedzi.
Zauważ, że większość programów typu FORScan itp. - służących głównie do odczytu danych z PCM nie wymaga przerobienia ELM327. Z tego też powodu programy te nie potrafią czytać i kasować np. błędów poduszek.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 08-11-2012 o 18:56
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2012, 09:51   #106
bundy-er
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-02-2008
Model: Focus II Kombi
Silnik: 1.6 tdci 90 KM
Rocznik: 2005
Postów: 64
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Witajcie mam takie pytanko. Czy bez wpięcia przełącznika połącze się na próbę dla sprawdzenia błędów przez te programy?? I jeszcze jedno czy po modyfikacji ELMa dam rady zmienić sobie sam zegary w FF2 i zamienić mile na km?.

A i jeszcze jedno, mam problem z kompem bo cały czas pojawia mi się jakiś błąd mimo, wymiany czujnika - który wskazuje błąd. Jest jakaś adaptacja MAFu i sterownika Turbiny?

Z góry wielkie dzięki


Pzdr

Ostatnio edytowane przez bundy-er ; 09-11-2012 o 09:53
bundy-er jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2012, 10:23   #107
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Cytat:
Napisał bundy-er Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy bez wpięcia przełącznika połącze się na próbę dla sprawdzenia błędów przez te programy??
W ELMcoonfig błędy najlepiej czytać na poziomie każdego modułu - a więc bez przełącznika sprawdzisz tylko błędy ESP, silnika (ELM moim zdanime słabo obsługuje 1,6tdci - więc tu może być problem), skrzyni biegów, zegarów i wpomagania kierownicy. Nie sprawdzisz błędów związanych z GEM, klimą, poduszkami i paroma jeszcze innymi modułami.

Cytat:
Napisał bundy-er Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy po modyfikacji ELMa dam rady zmienić sobie sam zegary w FF2 i zamienić mile na km?.
Zegarów nie zamienisz. Mile na km w zegarach tak.

Cytat:
Napisał bundy-er Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jest jakaś adaptacja MAFu i sterownika Turbiny?
Nie.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2012, 11:17   #108
bundy-er
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-02-2008
Model: Focus II Kombi
Silnik: 1.6 tdci 90 KM
Rocznik: 2005
Postów: 64
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Super dzięki za inf. Juro jadę na kompa bo władowałem trochę turbo bo również padło a samochód nie jeździ :/ To zmienię sobie chociaż mil/km
bundy-er jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-11-2012, 18:39   #109
szakal22
ford::average
 
Zarejestrowany: 29-06-2008
Skąd: Olecko
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Pb
Rocznik: 2010
Postów: 108
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

również jestem zainteresowany użyciem tego programu - jednak fajnie używać coś co jest w ojczystym języku.
ELMconfig niestety jest po angielsku i rusku... teraz prośba do kolegi 'tedi_k' - może ma instrukcje napisana i zrobiona przez człowieka o nicku 'decybelq' z forum [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Właśnie na tej stronie podał link do instrukcji swojego autorstwa - lecz ten link jest już nie aktywny.... stąd prośba gdyż nie jestem użytkownikiem tamtego forum.... a 'tedi_k' jest i może dało by się to załatwić i wrzucić u nas na forum.

Ostatnio edytowane przez szakal22 ; 13-11-2012 o 06:37
szakal22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-11-2012, 19:42   #110
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Super Soft do ELM327 dla naszych Fordów !

Napisałem - mam nadzieję, że kolega 'decybelq' nie będzie siedział cicho Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.