Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-04-2017, 17:10   #1
bronek4x4
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 17-04-2017
Skąd: Berlin
Model: Transit
Silnik: 2.0 DuraTorq DI
Rocznik: 2002
Postów: 6
Domyślnie Weze podcisnienia

Witam Szanowne Grono....

moze mi Ktos z Was podpowiedziec lub wkleic najlepiej fotke jak powinny byc podpiete wezyki podcisnienia. Mam nadzieje ze to jest podcisnienie.

Jeden jest przerwany przy filtrze powietrza.
drugi z nika do kabiny
trzeci wczodzi w trojnik do pompy hamulcowej i trojnikiem gdzies na dol
czwarty przed chlodnica na dol w jakis zawor wchodzi.

Silnik DuraTorq DI 2.0

bronek4x4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2017, 20:04   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Rozumiem, że masz silnik tddi na rotacyjnym Boschu.
Sposób (lokalizacja) wężyków się zmieniała w ciągu produkcji, ale generalnie powinno to wyglądać tak:
- od pompy podciśnieniowej wychodzi wężyk i na trójniku rozgałęzia się na serwo pompy hamulcowej i do elektrozaworu sterującego pracą EGR-a.
- elektrozawór EGR-a (są różne wykonania) ma zawsze trzy króćce, zewnętrzny podłączony jest do trójnika od pompy vacu, środkowy idzie do gruszki EGR-a, a trzeci idzie do filtra powietrza - elektrozawór jako jedyny element wpuszcza do układu vacu powietrze z zewnątrz, więc musi być czyste z filtra, by nie zanieczyścić układu, zwłaszcza elektrozaworu i pompy.
- z różnych miejsc przewodu idącego od pompy vacu odchodzi rurka do kabiny, może być albo zamiast trójnika czwórnik, albo jeszcze jeden trójnik; podciśnienie w kabinie wykorzystywane jest w panelu sterowania nagrzewnicą, zawory podciśnieniowe sterowane gałkami uruchamiają siłownik zaworu ciepłej wody oraz klapy powietrzne w nagrzewnicy (tylko jeżeli nie ma klimy).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 18-04-2017 o 18:31
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-04-2017, 14:41   #3
bronek4x4
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 17-04-2017
Skąd: Berlin
Model: Transit
Silnik: 2.0 DuraTorq DI
Rocznik: 2002
Postów: 6
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Witam
Dziękuję serdecznie za tak dokładny opis. Nie spodziewalem sie tak szybkiego odzewu.
Dziś wieczorem posłuży mi napewno. Pozdrawiam
Pozdrawiam
bronek4x4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2017, 17:54   #4
bronek4x4
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 17-04-2017
Skąd: Berlin
Model: Transit
Silnik: 2.0 DuraTorq DI
Rocznik: 2002
Postów: 6
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rozumiem, że masz silnik tddi na rotacyjnym Boschu.
Sposób (lokalizacja) wężyków się zmieniała w ciągu produkcji, ale generalnie powinno to wyglądać tak:
- od pompy podciśnieniowej wychodzi wężyk i na trójniku rozgałęzia się na serwo pompy hamulcowej i do elektrozaworu sterującego pracą EGR-a.
- elektrozawór EGR-a (są różne wykonania) ma zawsze trzy króćce, zewnętrzny podłączony jest do trójnika od pompy vacu, środkowy idzie do gruszki EGR-a, a trzeci idzie do filtra powietrza - elektrozawór jako jedyny element wpuszcza do układu vacu powietrze z zewnątrz, więc musi być czyste z filtra, by nie zanieczyścić układu, zwłaszcza elektrozaworu i pompy.
- z różnych miejsc przewodu idącego od pompy vacu odchodzi rurka do kabiny, może być albo zamiast trójnika czwórnik, albo jeszcze jeden trójnik; podciśnienie w kabinie wykorzystywane jest w panelu sterowania nagrzewnicą, zawory podciśnieniowe sterowane gałkami uruchamiają siłownik zaworu ciepłej wody oraz klapy powietrzne w nagrzewnicy (tylko jeżeli nie ma klimy).
Witaj Wojciechu,

mam jeszcze kawalek wezyka ktory ma wpiety maly plastikowy zaworek puszczajacy tylko w jedna strone powietrze. Gdzie to ma byc wpiete?

pozdrawiam piotr
bronek4x4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2017, 20:48   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Cytat:
Napisał bronek4x4 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdzie to ma byc wpiete?
Trochę mnie zaskoczyłeś - ale zawsze taki zaworek jest na podciśnieniu idącym do serwa hamulcowego.
Czasami wciśnięty jest w obudowę serwa, czasami jest na przewodzie.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2018, 12:54   #6
Kuku1985
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 17-10-2018
Skąd: Smolnica
Model: Transit mk 6
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2001
Postów: 4
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Witam, czy ktoś wie i może mi pomóc ponieważ nie mam pojęcia co to za magiczny wężyk i do czego ma być wpięty?. Transit 2.0 tddi 2001 r
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20181019_123730.jpg (76.5 KB, 92 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20181019_123742.jpg (73.7 KB, 72 wyświetleń)
Kuku1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2018, 16:35   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Zaprezentowałeś na zdjęciu zawór wodny nagrzewnicy, sterowany jest podciśnieniem. Króciec w który powinien być wpięty wężyk, jest zagłębiony w denku tego okrągłego siłownika membranowego, z którego wychodzi plastikowa sztanga, obracająca metalową dźwigienkę.

Zawór działa tak, że kiedy niema podciśnienia - jest w pełni otwarty (gałka ustawiona na zimno podczas pracy silnika i zawsze kiedy silnik nie pracuje). Skoro masz wężyk nie założony na króciec siłownika zaworu, to zawór zawsze jest w pełni otwarty na nagrzewnicę i nagrzewnica grzeje.

Jeżeli masz klimę, zawór sterowany jest elektrozaworem podciśnienia, a ten z kolei dopiero ustawieniami na panelu.

Bez klimy nie bardzo wiem, ale zdaje się, że bezpośrednio podciśnieniem z gałki na panelu sterowania.

Niedobrze że wężyk cały czas zasysa "fałszywe" powietrze, bo spada podciśnienie w całym układzie, nieprawidłowo działa sterowanie EGR-em, słabiej działa serwo hamulca, ponadto cały układ podciśnienia zasysa brudy drogowe - zwłaszcza wrażliwa na nie pompa vacu.
Sam układ vacu (tzn. zawory elektromagnetyczna vacu) oryginalnie zasysa czyste powietrze specjalnym wężykiem z puszki filtra powietrza.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg zawór nagrzewnicy.jpg (76.6 KB, 58 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 19-10-2018 o 17:35
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2018, 18:52   #8
Kuku1985
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 17-10-2018
Skąd: Smolnica
Model: Transit mk 6
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2001
Postów: 4
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Mistrzu mój :-)
Kuku1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2018, 13:44   #9
tommy504
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-05-2008
Model: Transit
Silnik: 2.5D_70KM 2.0TDDI_100KM
Rocznik: 1988_550Kkm 2004_386Kkm
Postów: 16
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Ja mam zaworek podciśnienia (czarno/biały - czarnym w kierunku vaccum) na przewodzie podciśnienia do sterowania nagrzewnicą. Miedzy trójnikiem, Vacuum nie ma innego, chyba że w serwo na wlocie jest...

Borykam się z brakiem ogrzewania od roku... tzn. teraz... bo zima idzie...
2.0 TDDI 2004. Węże gorące, dmucha zimnym/czasami letnim jak auto stoi.
Wstępne śledztwo to ze ktos grzebał przy ogrzewaniu bo nie ma kompletu śrubek, np. po prawej stronie od pasażera jak obudowa z plastiku nagrzewnicy...
Odnalazłem podciśnieniowy ten siłownik i stoi cały czas na otwartym, czyli leci zimne. Jak go podniosę, palcem, chociaż o 2-3 mm to już leci ciepłe powietrze (wiem, dźwignia tam jest).
Jakieś wskazówki?

P.S. Nie mam doświadczenia w Transitach 2000+ bo poprzednio osiołkiem 2.5D jeździłem aż skończył 30 lat i trza było go pożegnać... Ale grzał bardzo bardzo dobrze, wystarczyło raz do roku przepłukać porządnie nagrzewnicę i chłodnicę, układ.
A po 2000 roku są jakieś wynalazki elekto-podcisnieniowo-mechaniczne, zamiast na linkę to musi być podciśnienie i jeszcze i zasilanie. Trochę zerżnęli od mercedesa, ale ze spóźnieniem 20 lat.
tommy504 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2018, 16:01   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Weze podcisnienia

Po pierwsze - nie napisałeś, czy masz klimatyzację. Układy sterowania różnią się w modelach z klimą i bez.
Bez klimy klapy w nagrzewnicy uruchamiane są linką, a z klimą elektrosiłownikiem.

Po drugie - który podciśnieniowy siłownik odnalazłeś - są dwa, jeden na zaworze wodnym, drugi przełącza klapy na obieg wewnętrzny lub nawiew z zewnątrz.

Jeżeli tam ktoś grzebał i pozdejmował lub pozamieniał przewody podciśnienia, to może być kłopot z odtworzeniem układu...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-11-2018 o 16:04
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.