Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-06-2014, 20:06   #1
mkalwak
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 06-12-2012
Skąd: Wrocław
Model: Mk III
Silnik: 2.0 130KM
Rocznik: 2007
Postów: 13
Domyślnie Gaśnie w losowych momentach

Witam serdecznie,

Mam problem z moim mondeo mk3 2.0 TDCi, 2007r. Na liczniku 140 000 km.

Ostatnio zapaliła mi się kontrolka "sprężynka" i po sprawdzeniu błędów wyszło, że DPF jest zapchany - procedura dopalania nie poprawiła sytuacji, a że już raz go czyściłem rok temu - zdecydowałem się na usunięcie. Usunięcie przebiegło bez problemów (dodatkowo powiedzieli że w komputerze wyłączyli egr) - natomiast chwilę po wyjechaniu z warsztatu pojawił się problem - najpierw pojawiła się sprężynka a po krótkiej chwili auto po prostu wyłączyło się (padło wspomaganie, itp).

Byłem bardzo zaskoczony - pierwszy raz jak moje mondeo zrobiło mi takiego psikusa. Wróciłem do warsztatu i zostawiłem samochód do diagnostyki. Następnego dnia powiedziano mi że wszystkie wtryski i pompa do wymiany... I to pomoże na ten objaw. Wydało mi się to dziwne (i drogie) więc wróciłem do mojego mechanika, a ten zaproponował mi próbę przelewową. Jeden z wtrysków rzeczywiście nieznacznie przelewał, więc postanowiliśmy wymienić zaworek, i zrobliśmy kolejną próbę - wynik doskonały - tak na zimnym jak i ciepłym silniku. Poczytałem trochę forum i postanowiłem jeszcze wymienić czujnik wałka (miałem czarny zmieniłem na szary).

Niestety objawy nadal występują... Generalnie wygląda to tak że jadę sobie róznymi stylami, szybko przyspieszam, katuję go, albo jadę zupełnie spokojnie i nagle pojawia się spręzynka i po któtkiej chwili samochód gaśnie. Zapisałem sobie przejechane kilometry od zgasniecia do zgasnięcia i mam wyniki: 14.1, 14.7, 4.6, 55.1, 22.5.

Co ciekawe jest tak, że jak pojawi się spręzynka i szybko zgaszę silnik (od razu praktycznie) to mogę go od razu odpalić i jest na kolejne kilometry spokój. Natomiast jak zaczekam jakiś czas albo zaczekam aż zupełnie zgaśnie, to następny raz nie chce zapalić (kręci, kręci i nic) dopiero muszę cofnąć kluczyk i zapalić jeszcze raz - wtedy pali bez problemu. To jakoś by mi pasowało do problemów z soft'em na kompie?

Auto jeździ jak burza, przyspiesza ładnie, zapala bez problemu, chodzi równo wszystko wydaje się być ok, ale to gaśnięcie...

* Jeden fachowiec zasugerował (ponoć mierzył) że komputer wysyła do sterownika pompy sygnał do jakiejś formy auto-testu - właśnie zastanawiam się czy po prostu nie dać komputera jeszcze raz do zaprogramowania, może coś tam nie poszlo dobrze jak usuwali dpf?
* Dostałem też info że może być olej w paliwie (od przypchanego dpf'a) - zmieniłem olej i filtr, zalałem do pełna bp-ultimate i przejechałem 100km, ale nadal parę razy zgasł... może więcej go przegonić i minie?

Z góry dzięki wszystkim którym chcialo się przeczytać ten długi post :-).

mkalwak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2014, 20:19   #2
mondeo70235
ford::professional
 
Avatar mondeo70235
 
Imię: KRIS
Zarejestrowany: 26-10-2008
Skąd: ŚLĄSKIE
Model: MONDEO MK5 ST LINE
Silnik: 2,0 TDCI 218KM 476NM
Rocznik: 2016
Postów: 1,303
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

kolego wymień jeszcze czujnik położenia wału korbowego miałem podobne objawy w MK3 wymieniłem czujnik wałka bo wywalało błąd i po wymianie nadal gasł żadnych błędów wymieniłem czujnik położenia wału korbowego i zaczoł jeździć wydatek niewielki,czujnik z prawej strony silnika na skrzyni biegów śrubka na klucz 8mm
__________________
BYŁO- SCORPIO MK1 2,9 PB - CZARNE /MONDEO MK1 2,0+LPG - SREBRNE /FOCUS MK1 1,8 PB+LPG - BORDOWY /MONDEO MK3 2,0 TDCI - CZARNY / MONDEO MK4 2,2 TDCI TITANIUM S - SZARY /JEST MONDEO MK4 TITANIUM S - BIAŁY / JEST MONDEO MK5........ - CZARNY
mondeo70235 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2014, 12:32   #3
krisoporanku
ford::average
 
Avatar krisoporanku
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 27-06-2008
Skąd: Olkusz
Model: MONDEO MKIII GHIA
Silnik: 2,0 115KM TDDI
Rocznik: 2001
Postów: 147
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

jak kolega wyżej napisał, dodałbym jeszcze wymianę przekaźnika pod akumulatorem
__________________
Kriss
krisoporanku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-07-2014, 19:32   #4
mkalwak
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 06-12-2012
Skąd: Wrocław
Model: Mk III
Silnik: 2.0 130KM
Rocznik: 2007
Postów: 13
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

Cytat:
Napisał mondeo70235 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
kolego wymień jeszcze czujnik położenia wału korbowego miałem podobne objawy w MK3 wymieniłem czujnik wałka bo wywalało błąd i po wymianie nadal gasł żadnych błędów wymieniłem czujnik położenia wału korbowego i zaczoł jeździć wydatek niewielki,czujnik z prawej strony silnika na skrzyni biegów śrubka na klucz 8mm
Dzięki kolego! To była dokładnie przyczyna tego zachowania! Po wymontowaniu okazało się że czujnik położenia wału korbowego był oblepiony opiłkami pochodzącymi ze sprzęgła/dwu masy. Wymieniłem go na nowy i przy okazji wymieniłem dwumasę i sprzęgło, które zanieszczało go. Widać było na nim ślady rozgrzania, więc pewie opiłki działały jak kompres, który jak się rozgrzewał dawał fałszywe wyniki.

Po wymianie nie ma już efektu gaśnięcia :-). Zdarza się jeszcze pokazanie sprężynki, ale nie ma gaśnięcia - jutro jadę znów sprawdzić co tam się w komputerze zapisalo to napiszę.

Jeszcze raz dzięki! Dwa miesiące różni głowili się co to moze być, a tutaj w 3 godziny bez dotykania samochodu - UAU!
mkalwak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2014, 08:36   #5
mkalwak
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 06-12-2012
Skąd: Wrocław
Model: Mk III
Silnik: 2.0 130KM
Rocznik: 2007
Postów: 13
Domyślnie Re: Gaśnie w losowych momentach

No i niestety - problem powrócił :-). Kody które mam na komputerze to:

P1211
P0251
P0191

- a więc zrobilśmy na IDSie test wtrysków i dwa wyszły poza zakresem - dzisiaj będę miał wymienione w nich zaworki. Ale nadal myślę że to nie jest ten problem - w sumie najbardziej prawdopodobna wydaje mi się zależność tego gaśnięcia od temperatury na zewnątrz - im cieplej (goręcej) tym częściej gaśnie. Jak testowałem go jak było chłodniej to nie gasł (myślałem że naprawiony :-)) albo gasł sporadycznie.

Czy jest jakiś czujnik czy coś wrażliwe na temperature na zewnątrz?
Jeszcze wymienię ten przekaźnik pod akumulatorem.
mkalwak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2014, 07:39   #6
mkalwak
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 06-12-2012
Skąd: Wrocław
Model: Mk III
Silnik: 2.0 130KM
Rocznik: 2007
Postów: 13
Domyślnie Re: Gaśnie w losowych momentach

Po wymianie dwóch zaworków niestety nadal pojawia się sprężynka - ale nie zgasł.

Czy to jest tak, że spalanie stukowe jest per wtrysk? Bo wydaje mi się że chodzi dużo ciszej niż przed wymianą zaworków, natomiast nadal słychać cichsze stukanie... Czy to możliwe że jeszcze ten jeden niewymieniony zaworek niedomaga?
mkalwak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2014, 16:54   #7
Usefull
FCP member
 
Avatar Usefull
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 07-04-2013
Skąd: K-G , ZKL
Model: Mondeo mk5 , Fiesta mk6 - do spółki z córką, Focus mk2
Silnik: 2,0 EcoBlue 150 KM , 1,25 75 KM FX Gold, 1,6 100 KM Gold X
Rocznik: 2020, 2004, 2010
Postów: 526
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

wtryski wtryskami ale wadą tego silnika jest łuszcząca się pompa paliwa - z niej opiłki metalu idą do wtrysków - tak więc sama ich naprawa może niewiele pomóc - jak pompa dalej rzuca opiłkami w wtryski to zaraz będzie po nich i robota od nowa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Ford Mondeo Mk5 2,0 EcoBlue 150 KM 2020 w kombi

Ford Fiesta mk6 1,25 benzyna 75 KM 2004 FX Gold

Ford Focus Mk2 1,6 benzyna 100 KM 2010 Gold X
Usefull jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-07-2014, 18:47   #8
mkalwak
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 06-12-2012
Skąd: Wrocław
Model: Mk III
Silnik: 2.0 130KM
Rocznik: 2007
Postów: 13
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

Witam,

Dzisiaj podłączyłem go do interfejsu i zrobiłem parę prób - generalnie przy przytrzymaniu obrotów w okolicy 2500 - pach nagle zgasł. Błędy jakie zarejestrowałem to klasyczne P0251, P1211.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W załączeniu wykres działania w trakcie próby - z nieznanego mi powodu nagle zawór IMV otworzył się bardzo mocno (z ok 21% do 71.11%) i w tym stanie pozostał. Domyślam się, że to spowodowało zgaszenie silnika. Co ciekawe nie ma to odzwierciedlenia w ciśnieniu w szynie paliwa, ani obrotach.

Potwierdzało by tą teorię fakt, że wydaje mi się, że wtyczki prowadzące do zworu są brudno/mokre. Zdjęcia:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy ktoś wie coś na temat tego jak objawia się uszkodzenie tego zaworu? Czy to może raczej jakiś problem ze sterowaniem nim?

I pytanie drugie - czy zna ktoś kogoś fachowego kto by zdiagnozował czy zawór/pompa są w porządku - w okolicach Wrocławia?
mkalwak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2014, 22:00   #9
sylwester067
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2013
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo mk3 Ghia X
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 12.2003
Postów: 38
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

Witam, koledzy mam podobny problem, w sumie podobne jest tylko to, że autko mi gaśnie, ale nie chcąc zaśmiecać forum nowym tematem, napisze tutaj. U mnie sprawa wygląda tak nie świecą się, żadne kontrolki ostrzegawcze typu sprężynka, czy silnik, po diagnozie komputerowej brak jakich kolwiek błędów, przejrzałem przewody ciśnieniowe, kable i wtyczki wszystko jest w porządku, dwumas, wtryski i pompa ok, ale kiedy dojeżdżam do skrzyżowania głównie gdy zapala się czerwone światło i wciskam hamulec, sprzęgło i wrzucam na luz to gwałtownie spadają obroty i silnik gaśnie, nie jest tak za każdym razem, chociaż nieraz zdarza się to na każdym skrzyżowaniu, a czasami podczas zmiany biegów też zauważam, że gwałtownie spadają obroty, ale zaraz dodaje gazu i auto nie gaśnie, nie mam pojęcia już w czym szukać przyczyny, czy może to być czujnik położenia wałka rozrządu? Proszę o waszą pomoc i z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi i pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Bo znalazłem podobne tematy, ale głównie dla benzyny, więc wymiana sondy lambdy, czy przewodów zapłonowych w moim przypadku to nie pomoże, z powodu braku takiego osprzętu ;>
P.s. Mowa tutaj o Mondeo mk3 TDCI rok 2003 silnik 130KM

Ostatnio edytowane przez sylwester067 ; 12-08-2014 o 22:04
sylwester067 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2014, 22:29   #10
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,764
Domyślnie Odp: Gaśnie w losowych momentach

Może czujnik sprzęgła? szwankuje.
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.