Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-01-2018, 18:55   #1
Marcin2017
ford::beginner
 
Imię: Martin
Zarejestrowany: 13-11-2017
Skąd: Sulechow
Model: ford transit
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1993
Postów: 28
Domyślnie 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Witam jak w temacie postanowiłem sprawdzić u siebie rozrząd bo kopci i słabo jedzie ustawiłem znaki jak być powinny założyłem pasek dokręciłem napinacz i kopci jeszcze gorzej jak wtedy i silnik ciężko wkręca się na obroty na wolnych obrotach strasznie nim rzuca po dodaniu gazu tak samo

Marcin2017 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2018, 19:26   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Jakie znaki ustawiłeś? W tym silniku nie ustawia się rozrządu na znaki, tylko kołkuje się koła kołkami.
Bardzo dokładny opis jak to zrobić masz w wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post#8
Jednocześnie ustawić możesz statyczny kąt wyprzedzenia wtrysku na kole pompy. Podane są średnice kołków, można je zastąpić czymś innym, np. wiertłami odpowiedniej średnicy.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2018, 20:21   #3
Marcin2017
ford::beginner
 
Imię: Martin
Zarejestrowany: 13-11-2017
Skąd: Sulechow
Model: ford transit
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1993
Postów: 28
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Są miejsca na blokadki

Bump: Czyli pompę mogę o ząbek dac do przodu a dolnego kółka od walka nie ruszać
Marcin2017 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2018, 21:57   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Postaraj się zrozumieć jak ustawia się rozrząd i pompę (czyli statyczny kąt wyprzedzenia wtrysku).
Otóż koło pompy ma otwory pod śruby mocujące owalne (tzw. "fasolkowe"), więc po poluzowaniu tych śrub, koło pompy można obrócić względem wałka pompy o pewien kąt. To właśnie pozwala na zmianę kąta wyprzedzenia wtrysku względem położenia wału korbowego.
Kołek pompy ustala położenie wałka pompy, a nie koła pompy. Czyli zakołkowana pompa ma zablokowany wałek, ale koło - jeżeli poluzujemy mocujące je śruby - będzie mogło obracać się o pewien kąt do przodu i wstecz.
Tak więc ustawienie rozrządu powinno wyglądać tak:
- blokujesz koło zamachowe silnika - w silniku turbo trzeba wyjąć z otworu czujnik położenia wału, w ten otwór wchodzi kołek ustalający,
- luzujesz śruby mocujące koło pompy,
- zdejmujesz pasek luzując także napinacz,
- kołkujesz wałek pompy,
- kołkujesz wałek rozrządu,
- zakładasz odpowiednio pasek (stary lub nowy - jak trzeba),
- napinasz napinacz i blokujesz go,
- dokręcasz śruby mocujące koło pompy.

Teraz wszystko jest ustawione jak fabryka kazała.

A czy przesuniesz o ząbek coś, czy nie - to twoje ryzyko będzie i nikt ci nie nie powie co osiągniesz. Ja odradzam takie eksperymenty. Czasami gdy w pompie wtryskowej uszkodzony jest układ dynamicznego przyspieszania kąta wtrysku, niektórzy lekko korygują ustawienie koła pasowego na wałku pompy (przyspieszają wtrysk). Ale to ma sens raczej przy pompie Boscha, przy elektronicznym EPIC-u to nie działa. No ale to jest partyzantka i druciarstwo - chyba lepiej zreperować pompę...

Niezależnie od tych dywagacji na temat rozrządu - przyczyn kopcenia (jak kopci nie napisałeś) i utraty mocy może być sto i jedna...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-01-2018 o 22:05
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2018, 22:20   #5
Marcin2017
ford::beginner
 
Imię: Martin
Zarejestrowany: 13-11-2017
Skąd: Sulechow
Model: ford transit
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1993
Postów: 28
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Pompę mam Boscha natomiast kopci mi dość mocno
Marcin2017 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2018, 10:15   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Cytat:
Napisał Marcin2017 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pompę mam Boscha natomiast kopci mi dość mocno
Ale jak kopci? Jeżeli na czarno, to pierwsze podejrzenie jest na turbinę (za małe ciśnienie), nieszczelny dolot, wtryski lejące lub/i ze zbyt małym ciśnieniem otwarcia.
W pompie może być uszkodzony układ regulacji dawki paliwa, same ustawienie rozrządu ma minimalny wpływ na to.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2018, 10:19   #7
Marcin2017
ford::beginner
 
Imię: Martin
Zarejestrowany: 13-11-2017
Skąd: Sulechow
Model: ford transit
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1993
Postów: 28
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

To coś taki dym jest biały niebieski turbo ok wtryskiwaczy ok już sprawdzone
Marcin2017 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2018, 11:24   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Jeżeli dym jest biało-niebieski i taki nieco szklisty, a przy tym pachnie nieprzyjemnym "chemicznym" zapachem smażonego paliwa - to świadczy to o tym, że paliwo nie spala się całkowicie i nie spalone wylatuje do wydechu.
Tu faktycznie ustawienie rozrządu może mieć spore znaczenie, bo może być za późny wtrysk.
Ale też inne przyczyny tego zjawiska to lejące wtryski i za mały spręż.

Na twoim miejscu wpierw ustawiłbym wtrysk wg fabrycznych wskazówek (dokładnie na kołki), jeżeli to by nic nie dało - dopiero wtedy przyspieszyłbym wtrysk na kole pasowym pompy. Czyli po zakołkowaniu tylko samej pompy i po poluzowaniu śrub na jej kole pasowym, lekko cofnąłbym wał korbowy silnika wstecz. Następnie dokręcił śruby koła pompy.
Ale trudno powiedzieć o ile - ja tak nigdy nie robiłem, znam to tylko z opowieści...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2018, 13:58   #9
Marcin2017
ford::beginner
 
Imię: Martin
Zarejestrowany: 13-11-2017
Skąd: Sulechow
Model: ford transit
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1993
Postów: 28
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Rozrząd zrobiłem na kołki jest ok co do pompy dzwoniłem do poprzednika co miał tego forda mówił że kiedyś próbowali podkręcić pompę na mocy i później się zaczęły dziać te cuda kopcenie itp. Czyli moim zdaniem może być coś z pompą acz kolwiek się mylę szczerze na ile się znam to zrobie co do mechaniki jestem trochę obeznany ale nie az tak bardzo

Bump: A ktoś może robił taki myk żeby odkręcić te 4 śruby z koła pasowego na pompie i przestawić je do przodu być może ze ktoś kiedyś zmieniał koło czy coś i dla tego teraz są tego objawy
Marcin2017 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2018, 14:31   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.5 td ustawiłem rozrząd i porażka

Cytat:
Napisał Marcin2017 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ktoś może robił taki myk żeby odkręcić te 4 śruby z koła pasowego na pompie i przestawić je do przodu być może ze ktoś kiedyś zmieniał koło czy coś i dla tego teraz są tego objawy
No..., ale jeżeli ustawiłeś na kołki, to też musiałeś luzować te śruby i kąt wtrysku jest ok.
Czy znasz wątek [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.