Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-07-2017, 19:42   #1
SebiX85
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-07-2017
Model: VW Polo
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2003
Postów: 10
Domyślnie Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem Focusa mk3 z silnikiem 16 125KM. Nie istotnym dla mnie jest facelifting, który dotyczy nadwozia ale bardziej interesują mnie zmiany dotyczące silnika. Czym głównie różni się "stary" Duratec od Ti-VCT? Jak zmienne fazy rozrządu wpłynęły na awaryjność jednostki?

SebiX85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2017, 19:54   #2
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,941
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

To teraz uzyj opcji szukaj i znajdziesz odpowiedzi...
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2017, 21:12   #3
SebiX85
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-07-2017
Model: VW Polo
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2003
Postów: 10
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Tiaa, standardowa odpowiedź na każdym forum. Z przykrością muszę stwierdzić, że nigdzie nie ma jednoznacznego porównania starego Durateca z Ti-VCT. Większość osób na tym forum, pytana który silnik lepszy, stara się przekonać każdego, że EcoBoost jest lepszy. Uważam, że jak ktoś zadaje pytanie czy lepsza jest opcja A czy B nie oczekuje, że ktoś będzie mu na siłę starał się udowodnić, że opcja C jest jednak lepsza. Ja szukam porównania między silnikiem 1.6 125KM produkowanym od 2011 do 2014 a 1.6 125KM Ti-VCT po 2014r. Może i te silniki są archaiczne ale obecnie mam Polo 1.4 75KM z 2003r i warsztat odwiedzam tylko (podkreślam, jeśli komuś umknęło TYLKO) na standardowe wymiany oleju i filtrów, czasem elementy zawieszenia. Eksploatacja kosztuje mnie tyle co nic i nie zmieniałbym auta gdyby nie fakt, że przy 3-osobowej rodzinie to auto jest już za małe. I ogarnia mnie śmiech gdy widzę Januszy w turbodoładowanych kosiarkach, stojących w kolejce do mechanika bo im coś dymi, spadek mocy, hałasuje itp. Dla mnie auto ma służyć do bezawaryjnego przemieszczania się a do ścigania i frajdy z jazdy mam co innego za co nie ponoszę kosztów eksploatacji. Reasumując, czy ktoś ogarniający temat wyjaśni jaka zaszła różnica w wolnossącej jednostce 1.6 125KM Duratec a tej po 2014r Ti-VCT?
PS. Pamiętacie jeszcze BMW M3 E90 - 4.2L 420KM, mocny i niezawodny. Czy miał turbinę? A no tak, nie miał. Dodge Challenger - silnik HEMI 6.1L V8 431KM słynący z tego, że robił spokojnie 500k km. Archaiczny prawda? ... bez turbiny. Nawet tak dumnie górujący w nagłówku forum Mustang ma wolnossący silnik 5.0 Ti-VCT z mocą "jedynych" 421KM. Małe silniki od kosiarek z turbo to recepta na porażkę. W spójżcie co się dzieje w F1 z tak wysilonymi silnikami. Wytrzymują 3 wyścigi (ale świat się cieszy bo jest "eco"). Jest coś takiego jak planowane postarzanie produktu. Ktoś tu na forum powiedział, że gdyby nie postęp to dajej korzystali byśmy z Nokii 3310. Tak, ale ile wytrzymywała tamta nokia a ile obecne smartfony. I żeby nie było, że jestem przeciwny postępowi. Nie, jestem jak najbardziej za ale 1.0L z turbo z wyciśniętymi 150KM będzie tak niezawodne jak opaska dla kobiet "Don't rape me" - to po prostu się nie sprawdzi. To wymaga dopracowania albo mniejszej pazerności koncernów na zyski. Gdyby auta sie nie psuły to nikt by nie zarabiał na ich użytkownikach. Koncerny produkujące bezusterkowe produkty strzelałyby sobie w kolano (wiem coś na ten temat i nie pytajcie skąd). To tyle i pozdro dla kumatych. Oczekuję na otwartą dyskusję a przede wszystkim na odpowiedź na moje pytanie, które jest tu sednem sprawy.

Ostatnio edytowane przez SebiX85 ; 16-07-2017 o 22:17
SebiX85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2017, 22:32   #4
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,439
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Również nie odpowiem Ci na pytanie ale sam niedawno kupiłem mk3 1.6 duratec tyle ze 105 hp i jest to ten sam silnik co w mk2, z tego co wiem 125 hp to dalej ten sam silnik który różni się wtryskami i oprogramowaniem.
Zasadnicza różnica między duratec a ti-vct to wtrysk a mianowicie w tym nowszym jest wtrysk bezpośredni i do niego jeśli chciał byś założyć gaz to instalacja kosztuje ok 5 tys zł.
Swoją drogą mk3 kombi i silnik 105 hp to straszna porażka, jeździłem takim samym autem tyle ze 1.6 tdci 90hp i mimo mniejszej mocy ten silnik jest dużo dużo mocniejszy i gdyby nie przebieg i stan to kupił bym diesla.
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2017, 22:59   #5
SebiX85
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-07-2017
Model: VW Polo
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2003
Postów: 10
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Diesle mają tę przewagę nad benzyniakami, że przy podobnej mocy mają zazwyczaj większy moment obrotowy, a że są to silniki niskoobrotowe o wysokim sprężaniu to przy podobnych mocach "ciągną" lepiej (najlepiej jest to widoczne w autach terenowych gdzie praktycznie nie spotyka się aut zasilanych Pb). W porównaniu do mojego Polo to Twoje 105KM to szatan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Zmienna geometria i wielopunktowy wtrysk to niby nie poważne zmiany (po ocenach i komentarzach osiągi są baaardzo zbliżone i zużycie paliwa niemal identyczne) a jednak awaryjność wzrosła. Oczywiście na pewno mniejsza niz silników EB.
SebiX85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2017, 23:08   #6
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Cytat:
Napisał SebiX85 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czym głównie różni się "stary" Duratec od Ti-VCT?
Cytat:
Napisał SebiX85 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja szukam porównania między silnikiem 1.6 125KM produkowanym od 2011 do 2014 a 1.6 125KM Ti-VCT po 2014r.
Ja mam auto z 2013r. i w [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] silnik opisany jest jako "1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma", więc jeśli wydaje Ci się (a tak wnioskuję z Twoich powyższych wypowiedzi), że Ti-VCT wprowadzono w 2014 roku to jesteś w błędzie.

Co do meritum: nie zgłębiałem różnic między silnikami 1.6 125KM sprzed i po liftingu, jedyne co pamiętam to to, że nowszy spełnia normę Euro VI, a starszy Euro V. Ale jak to osiągnięto nie mam zielonego pojęcia.
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-07-2017, 06:23   #7
yacekb
ford::average
 
Avatar yacekb
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 26-09-2016
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Focus Active X
Silnik: 1.0 125 KM
Rocznik: 2023
Postów: 151
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Cytat:
Napisał SebiX85 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
I ogarnia mnie śmiech gdy widzę Januszy w turbodoładowanych kosiarkach, stojących w kolejce do mechanika bo im coś dymi, spadek mocy, hałasuje
mocne i bardzo prowokujące słowa na tym forum ...
yacekb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-07-2017, 09:25   #8
SebiX85
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-07-2017
Model: VW Polo
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2003
Postów: 10
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Tak to miało zabrzmieć. Po prostu nie rozumiem tego zachwytu nad takimi silnikami jak prawdopodobnie większość z użytkowników takich aut co chwilę siedzi w warsztacie. Nie neguje turbo. Mój ojciec ma Volvo S60 2.4 litra, rzędowa, doładowana "piątka" i 163KM. Diesel. Zrobił nim już 300tys km i nie widać, żeby Volvo traciło chęć do życia. Ale tam są tylko 163KM z pojemności 2.4L. Ten silnik ma na czym rozwijać moc. Nie powinienem porównywać benzyny do diesla ale chociaż nakreśliłem o co mi chodzi i w czym jest problem.
SebiX85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-07-2017, 09:47   #9
Hooch180
ford::professional
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 05-03-2017
Skąd: Gliwice
Model: Ford Mustang GT 2019 EU
Silnik: 5.0L TiVCT Coyote (450KM)
Rocznik: 2019
Postów: 1,165
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Też nie jestem fanem małych (za mocno) wyżyłowanych silników. Jak rozmawiałem z mechanikiem, to mówi, że bardzo dużo tego przyjeżdża.
Hooch180 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-07-2017, 10:40   #10
tiga1916
ford::average
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 07-03-2016
Skąd: Białystok
Model: Focus mk1 Mondeo mk3 2.0 tdci
Silnik: 1.6
Rocznik: 2003
Postów: 179
Domyślnie Odp: Różnica między 1.6 Duratec a Ti-VCT.

Ekologia robi swoje, ostatnio na szkoleniu w boschu stwierdzili że diesel skończy się do 2025r i zostaną tylko silniki elektryczne i hybryda z benzyną.
tiga1916 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.