Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-08-2020, 16:39   #1
DanekRBI
ford::beginner
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 15-04-2017
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Fiesta MK7
Silnik: 1.25
Rocznik: 2009
Postów: 23
Domyślnie Dołożenie podłokietnika

Witam serdecznie.
Mam zamiar dołożyć podłokietnik do mojego Grand C-maxa z 2012, bo obecnie mam tunel bez niego i chciałbym to zmienić.
Zakupiłem tunel podobny do tego: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Z tym, że bez tej listwy co jest poniżej tunelu.
Moje pytanie brzmi: Czy przy wymianie tunelu muszę wymienić również dźwignię zmiany biegów?

Robił już ktoś taką wymianę? Jak odkręcić oryginalny podłokietnik, a wsadzić ten? Tutaj widzę że są 4 miejsca na śruby po bokach, a w oryginale są 2 z tyłu.

DanekRBI jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-08-2020, 19:34   #2
r4zor
ford::amateur
 
Imię: Lechu
Zarejestrowany: 13-08-2020
Skąd: Legionowo
Model: Cmax
Silnik: 2,0 duratec
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Ze zdjęcia trudno coś powiedzieć .Jak nie przymierzysz to sie nie dowiesz
r4zor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-08-2020, 17:52   #3
Andrzej C
ford::beginner
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 11-10-2018
Skąd: Warszawa
Model: grand cmax
Silnik: 1.6D
Rocznik: 2014
Postów: 11
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Potrzebujesz jeszcze osłony boczne i zupełnie inna jest dźwignią ręcznego.
Andrzej C jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2020, 18:33   #4
DanekRBI
ford::beginner
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 15-04-2017
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Fiesta MK7
Silnik: 1.25
Rocznik: 2009
Postów: 23
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Szukając na forum jak również w innych zakątkach internetu, w tym anglojęzycznego, ze smutkiem stwierdzam, że nie ma nigdzie jakichkolwiek wskazówek dotyczących demontażu tunelu centralnego i montażu originalnego tunelu z podłokietnikiem. Jako, że kilka dni temu przeprowadziłem całą procedurę, postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami dla osób, które się wahają wykonywać takie modyfikacje w swoich C-maxach - jest to prosta rzecz, nie trzeba się bać jej przeprowadzić. Ceny kompletnych tuneli centralnych z podłokietnikiem dla c-maxa to ok 200-400 zł w zależności od stanu + ewentualna wymiana dźwigni hamulca (100-150 zł). Możemy mieć zatem całość za ok 500 zł przy odrobienie własnej pracy - moim zdaniem warto jeśli ktoś myśli np nad montażem podłokietnika nieoryginalnego za ok 100 zł dostępnego gdzieś na allegro. To rozwiązanie też działa, ale jakoś mnie ono nie przekonało, co oryginał to oryginał. Przepraszam też, że zdjęcia nie są szczegółowe i nie dotyczą każdego podpunktu, ale robiłem je jak sobie przypomniałem, a chciałem mieć to jak najszybciej za sobą podczas montażu.

Przechodząc zatem do konkretów, będę pisał o przejściu z tego: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] na to: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Potrzebne będą jeszcze boczki do nowego tunelu, bo stare nie będą pasowały.

Dla bezpieczeństwa proponuję również odłączyć sobie akumulator, gdyż będzie trzeba odpinać i zapinać wtyczki z prądem, więc dla swojego bezpieczeństwa i spokojnej głowy lepiej nie zrobić żadnego zwarcia.

No to lecimy:
1. Na wstępie trzeba ściągnąć mieszek zmiany biegów - jest na zatrzaskach i łatwo schodzi, można podważyć nożem, ale ostrożnie, żeby nie porysować. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
2. Zagladamy do środka i odkręcamy dwie śróki na torx. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
3. Następnie ściągamy listwę ozdobną (na powyższym zdjęciu jest to ta grafitowa listwa). Wszystko jest na zatrzaskach. Zaczynamy od dołu i wyrywamy po kolei każdy zatrzask. U mnie najgorzej było przy skrajnym zatrzasku od strony pasażera, skubaniec mocno siedział i trochę się namęczyłem żeby nie urwać.
4. Dalej ściągamy boczki, lokalizujemy zaślepkę: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
podważamy, i wyciągamy plastikowy gwoźdź
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Siła razy gwałt bo dziadostwo łatwo nie chce wyjść. Mogą się przydać cienkie kombinerki. Boczki powinny już zejść.
5. Po bokach starego tunelu są śruby, którymi tunel jest przykręcony do samochodu. Odkręcamy takie czarne śruby. Są one przykręcone do takiej blaszki: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Przy okazji odkręcamy samą blaszkę, bo nie będzie już potrzebna, a będzie przeszkadzać.
6. Podchodzimy teraz do ręcznego i ściagamy mieszek wyszarpując go najpierw z podstawy, która jest przyczepiona do tunelu i ściagamy mieszek w całości przez rączkę. Następnie odpinamy również podstawę od tunelu. Podstawa się przyda na koniec, więc nie wyrzucamy.
7. Ściągamy jeszcze ten plastik, który schodzi od dźwigni zmiany biegów do tunelu i zaraz przy nim jest też miejsce na długopis. Tam są chyba dwie śrubki od dołu do odkręcenia, poza tym plastki schodzi bez problemu
7a. Odpinamy kostkę z prądem dochodzącym do zapalniczki: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
żeby to zrobić trzeba od strony pasażera najpierw ściągnąć kostkę od strony silnika (taka niebieska dźwignie należy odsunąć i kostka powinna wyjść. Teraz trzeba wyjąć z naszej strony kostkę, żeby to zrobić, trzeba wcisnąć takie dwa bolce [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] i dopiero wtedy kostka wyjdzie.
8. Teraz mamy już chyba wszystko więc zaciągamy ręczny na max i próbujemy wyciagnąć cały tunel.
Cytat:
Nie pamiętam już czy najpierw trzeba zrobić punkt 7 czy 8, ale to będziecie widzieć przy demontażu.
9.Widzimy teraz taką blaszkę: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Odkręcamy, nie będzie potrzebna. Może być jeszcze jedna śrubka od dołu tam gdzie długopisy były.
10. Teraz przychodzi czas na ręczny. Należy zakupić taki ręczny w kształcie litery Z. Coś w ten deseń: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. W moim było już osobne gniazdo do wpięcia wtyczki więc wystarczyłoby tylko odpiąć stary i wpiąć nowy, jednak w mojej starej dźwigni kabel szedł bezpośrednio do czujnika i nie dało się go po prostu przepiąć. Poradziłem sobie po prostu tak, że odpiąłem ze starego hamulca czujnik (tam jest taka mała śrubka do odkręcenia, chyba klucz 8. Oczywiscie trzeba odkręcić sam ręczny - jest na 3 śrubach. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Tutaj widać te śruby. Ściągamy linkę hamulca ręcznego - najpierw odkręcamy śruby służące do napinania linki. Później próbujemy wypchać bolec z linką, jak się nie uda bo coś blokuje to znaczy ze z drugiej strony hamulca są zagiete takie dwie blaszki i je trzeba odgiąć, żeby linka wyszła. Róbcie to ostrożnie, żeby linka Wam nie wpadła pod samochód. Całą dźwignie wyciagamy.
11. Montaż nowej dźwigni jest analogiczny z tym, że polecam najpierw przykręcić czujnik do nowej dźwigni i sprawdzić czy działa odpowiednio (jak hamulec jest spuszczony to blaszki czujnika nie powinny dotykać dźwigni), a dopiero później przykręcać śruby. U mnie otworzy pod śruby były w innych miejscach na dźwigni i co prawda nie było to tam gdzie powinno, ale były tam otwory, dałem większe podkładki i mocno skręciłem, trzyma okej. Można zapiąć akumulator i sprawdzić na wskaźnikach czy zapala się kontrolka. Zapinamy linkę i zakręcamy śrubki - delikatnie bo ja przykręciłem na początku za bardzo i cały czas były złapane tylne koła, co odczułem podczas jazdy. Trzeba było popuszczać tę śrubę.
12. Mamy już zrobiony ręczny to zabieramy sie za montaż nowego tunelu. Ja go wkładałem przodem do dołu tak żeby najpierw wszedł ręczny, a dopiero później wsadzałem tył. Ręczny będzie trzeba zapiąć.
13. Tunel przykręcamy do plastików w środkowej konsoli tam gdzie wcześniej odkręcaliśmy taką blaszkę z punktu 9. Przykręcamy tam tunel: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
14. Montujemy dekor, tutaj nie ma żadnych skomplikowanych rzeczy - zapinamy kostkę do tunelu, żeby działała zapalniczka, a następnie przód układamy tak, żeby otwory wpadły w miejsce, gdzie będzie przykręcana śrubka od tej listwy srebrnej idącej po konsoli środkowej czyli tutaj: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Później się dokręci. Dekor wciskamy tak, aby zatrzaski pochwytały. Trzeba będzie otworzyć podłokietnik, żeby tam mieć lepszy dostęp.
15. Zakładamy boczki od kierowcy i od pasażera.
16. Zakładamy listwę, która okala drążek zmiany biegów.
17. Przykręcamy dwie śrubki na torx, które odkręciliśmy w punkcie 2.
To chyba wszystko.

Tak, nie przykręciłem tyłu tunelu w żaden sposób do samochodu, nie miałem niestety blaszki odpowiedniej, a nie chciało mi się przerabiać tej oryginalnej. Moim zdaniem się to nie rusza, więc zostawiłem jak jest.

Mam nadzieję, że to co napisałem komuś się przyda. Ja osobiście jeszcze zamontowałem sobie dodatkową zapalniczkę (wpiąłem się kablem w istniejące kable idące do zapalniczki w tunelu), żeby mieć zasilanie na kamerze cofania, którą mam w lusterku i przez zasilać do niej miałem cały czas zajętą zapalniczkę. Teraz zasilanie kamery mam schowane w schowku i trochę ładniej to wygląda teraz.

Cóż, życzę powodzenia każdemu, kto będzie się podejmował tematu!

Ostatnio edytowane przez DanekRBI ; 28-11-2020 o 18:37
DanekRBI jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2021, 15:18   #5
markiz323
ford::average
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 12-11-2012
Skąd: Lublin
Model: S-Max, Grand C-max
Silnik: 2,0
Rocznik: 2010/11, 2013
Postów: 147
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Witam.
Czy listwa z pkt. 3 pasuje do nowego podłokietnika?
markiz323 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2021, 14:02   #6
markiz323
ford::average
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 12-11-2012
Skąd: Lublin
Model: S-Max, Grand C-max
Silnik: 2,0
Rocznik: 2010/11, 2013
Postów: 147
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Fotorelacja bardzo przydatna Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał DanekRBI Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak, nie przykręciłem tyłu tunelu w żaden sposób do samochodu, nie miałem niestety blaszki odpowiedniej, a nie chciało mi się przerabiać tej oryginalnej. Moim zdaniem się to nie rusza, więc zostawiłem jak jest.
Przerabiałem i ja podłokietnik u siebie i tylną część przykręca się bezpośrednio do "nowej" dźwigni hamulca ręcznego.
markiz323 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2021, 21:33   #7
DanekRBI
ford::beginner
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 15-04-2017
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Fiesta MK7
Silnik: 1.25
Rocznik: 2009
Postów: 23
Domyślnie Odp: Dołożenie podłokietnika

Cytat:
Napisał markiz323 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam.
Czy listwa z pkt. 3 pasuje do nowego podłokietnika?

Nie zauważyłem Twojego posta wcześniej, powiadomienia mi się nie pojawiły ... Przepraszam.
W każdym razie nie wiedziałem, że można podłokietnik przykręcić do nowej dźwigni. Nie zwróciło to mojej uwagi podczas montazu, może dlatego, że robiłem to w nieogrzewanym garażu i chciałem zrobić jak najszybciej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
DanekRBI jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.