Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-12-2016, 14:31   #1
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,028
Domyślnie Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Na prośbę jednego z kolegów podjąłem się wymiany standardowego radia w Focusie MK3 przedFL na system Sync2. Ewentualna wymiana na Sync3 jest tylko troszkę prostsza (szczegóły poniżej).
Kilku kolegów już zrobiło dla siebie takie „przekładki” ( @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ), ale informacje o tym są porozrzucane w różnych wątkach, więc dla swojego przypadku postanowiłem założyć „właściwy wątek we właściwym dziale”.

„Pacjent”
Focus MK3 kombi przedFL „klasyczna srebrna flotówka”. Golas kompletny… Najbardziej podstawowe radio (choć z wejściem USB podłączonym wprost do radia), brak BT/VC czy Sync1, „bieda zegary” z małym wyświetlaczem, plastikowa kierownica z prawym joystickiem z „M”, ręczna klimatyzacja, podsufitka zupełnie „łysa” bez jakiegokolwiek (nawet mini) panelu z miejscem na mikrofon, wiązki zupełnie bez śladu „nadmiarowych” gniazd przydatnych przy dokładce… Generalnie wszystko absolutnie „pod górę”: dokładać trzeba absolutnie wszystko co niezbędne do działania… Trzeba na przykład pamiętać, że podstawowe radio ma jedną jedynie kostkę z tyłu (tę „głośnikową”) i nie było w wiązce w ogóle tej drugiej kostki („komunikacyjnej”). Jedyny plus to obecnośc kabla USB w wiązce kokpitu (ale on też nie nadawał się tak „wprost” – szczegóły poniżej).

„Graty do dołożenia”
Do dołożenia wziąłem rzeczy, które przyszły mi z kupionym na własne potrzeby Sync3 z amerykańskiego Focusa MK3 RS. Jak wiadomo ja mam Grand C-maxa, więc oprócz Sync3 „właściwego” praktycznie nic z kupionego kompletu nie było mi potrzebne i zostało zużyte do wykonania opisywanego montażu. Tak, więc miałem:
1) kompletny panel przedni w wersji Sony nadający się zarówno do Sync2 jak i Sync3. Panel miał jedną „wadę” – posiadał klawisz służący jedynie do włączania awaryjnych (analogicznie jak wersja europejska Sony Sync2 z Focusa MK3FL). Ponieważ ja montowałem to w przedFL, to potrzebny mi był włącznik awaryjnych zintegrowany z przyciskiem/kontrolką zamykania drzwi. Z uwagi i tak na zdecydowanie zbyt duży zakres „rzeźb” w wiązkach nie miałem najmniejszej ochoty ciągnąć okablowania do drzwi kierowcy w celu dołożenia takiego klawisza zamykania drzwi z kontrolką jak w poFL. Na szczęści w USA do 2015roku w Focusach z Sony Sync2 był stosowany klawisz dzielony. Nie był on dostępny w Europie, ale nadal łatwo jest dostępny w Stanach: ma oznaczenie CV6Z-13350-A i kosztuje kilkanaście $. Sprowadziłem więc 3 takie klawisze dla ułatwienia sobie roboty (2 nadal czekają na spożytkowanie…). Podkreślam, że klawisze te pasują jedynie do panelu Sony a nie panelu „noname” albo Ford jak kto woli…
2) Sync2 z moich uprzednich zakupów, leżący w garażu z navi aktywowaną prawdziwą licencją we własnym zakresie.
3) moduł radia (ACM) – „bieda radio” absolutnie nie nadaje się do integracji z Sync2, więc moduł ACM wymieniłem na jakiś nabyty na Allegro poliftowy. Zadziałał bez problemów, choć brak drugiej anteny (podstawowe radio ma tylko jedną antenę, tę „czarną”) miał swoje konsekwencje w gorszym odbiorze.
4) kompletna wiązka kokpitu z tego amerykańskiego Focusa RS. Z wiązki „wyplątałem” tylko to, co niezbędne do dołożenia Sync2. Przy okazji wyszła jedna ciekawa rzecz (przypominam – wiązka była z samochodu z Sync3): okazuje się, że Sync3 nie ma podpiętej magistrali MS-CAN. Jest to o tyle uzasadnione, że Sync3 nie potrzebuje modułu GPSM ( a to ten moduł „wisi” na MS-CAN), więc podpięcie do MS-CAN w Sync3 zostało wyeliminowane. Ponieważ ja montowałem Sync2 - a on potrzebuje zarówno MS-CAN jak i moduł GPSM - więc musiałem dołożyć do kostki Sync’a brakujące piny przewodów magistrali MS-CAN. Warto o tej różnicy pomiędzy Sync2 a Sync3 wiedzieć i o niej pamiętać. Sama wiązka była w dużej mierze „autonomiczna” – po „wyplątaniu” miała kostkę Sync’a, kostkę modułu ACM (tę brakującą drugą „komunikacyjną”), kostkę panelu przycisków Sony. Trzeba ją było jedynie podłączyć do właściwych przewodów z kostki starego, biednego wyświetlacza FCDIM (było tam zasilanie, masa i magistrala MM-CAN). Osobno trzeba było dorobić wiązkę do tego dzielonego przycisku awaryjnych/blokady drzwi i zintegrować ją z kostką starego panelu przycisków radia). Po tych operacjach pozostały z dokładanej wiązki nie podłączone okablowanie mikrofonu (ale tu miałem też oryginał, więc integracja poszła łatwo), okablowanie zasilania media hub (dwa przewody pod tunel – prościzna) oraz podłączenie do wiązki samochodu 2 magistral CAN (HS-CAN i MS-CAN). Najprościej jest zrobić to (tak radził @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ) w okolicach złącza OBD. Wymaga to dość długich kawałków stosownej skrętki o odpowiednim kolorze, ale tego mi nie brakuje, bo mam już kilka wiązek rozplecionych… I tak właśnie zrobiłem to podłaczenie.
5) moduł GPSM wraz ze stosowną kostką i wiązką (tę akurat wziąłem z „bogatej” wiązki dachowej Focusa MK3 kupionej za nieduże pieniądze). Z tej wiązki dachowej zostało do dalszego wykorzystania pełne okablowanie do podłączenia CitiStop i kamery czytania znaków… Tak na „zaś”… Samego GPSM nie ciągnąłem na szybę (przypominam: goła, biedna szyba i GPSM źle by się tam czuł…). Zostawiłem go pod deską wciskając głęboko w tę niszę za radiem.
6) mikrofon – kupiłem za nieduże pieniądze, jako dodatek „gratis” do „średniej konsoli” w podsufitkę z allegro. Konsola była bez wiązki, ale wiązka mikrofonu była w tej „bogatej” wiązce opisanej powyżej.
7) prawy joystick kierownicy, ten z „mordką”. Zamawiający montaż nie potrzebował i nie chciał tempomatu, więc cała bieda-plastikowa kierownica została a dołożony został sam właściwy joystick.
8 ) media hub z USB i slotem kart SD. Znów, aby nie mnożyć roboty zastosowałem najwygodniejszy do montażu prosty hub (ostatnio kupiony i opisany przeze mnie w wątku o zamianie Sync2 na Sync3) z późnych Sync2. Taki tylko z portem USB i slotem SD oraz tym „nowomodnym” płaskim złączem zasilającym z 2 przewodami. Okablowanie USB do mediahaba udało się skompletować po dołożeniu właściwej „drugiej połowy” do kabla pozostałego po radiu z USB i wystarczyło dociągnąć 2 przewody zasilające media hub. Warto dodać, że z naprawdę dużym zdziwieniem stwierdziłem, że wtyczka USB do "bieda radia" ma inne "wypustki" kodujące niż wszystkie pozostałe wtyczki miniUSB kabli Forda. W ruch poszedł nożyk i po kilku cięciach wtyczkę dało się już włączyć do gniazda w Sync2. Kabel USB jak kabel - nie ma prawa nie działać. Czasem Ford potrafi mnie zdrowo zaskoczyć swoimi pomysłami utrudniającymi życie wszystkim poza fabryką. Na koniec dodam, że media hub został zamontowany w „biednym” tunelu bez podłokietnika, w tym „koszyczku” na końcu tunelu. Tam też było oryginalnie gnizado USB z radia, ale trzeba było tam wykonać pracę nożykiem i media hub się zmieścił jak by tam właśnie miał być fabrycznie… Trochę zabawnie wyglądał „full wypasiony” media hub z podświetlanym portem USB i podświetlanym slotem SD zamontowany w tej „biedzie”…

Wszystkie podstawowe elementy systemu (panel Sony, Sync2, moduł ACM) pasują w konsolę każdego FF3 p&p pod warunkiem, że ma się ten plastikowy element do połączenia Sync2 i ACM. Tak skręcony zestaw wchodzi w konsolę „fabrycznie”. Podobnie sam panel przedni Sony – zapina się i już. Jedyny dość poważny problem jest z panelem klimatyzacji. Ja miałem „ręczną” klimę, ale z climatronikiem byłby ten sam problem. Przedni panel Sony wykorzystuje górne mocowania paneli klimy dla własnego zamocowania i nie da się panelu klimy „pożenić” z panelem Sony Sync2. Problem został rozwiązany poprzez użycie szlifierki kątowej (całe górne mocowania panelu klimy wraz z kawałkiem samego panelu zostały usunięte by spasować się z panelem Sony). Brak mocować został „naprawiony" jednym wkrętem wkręconym w plastiki. Działało praktycznie bez efektów ubocznych…

„Podsumowanie”
Da się zamienić dowolny zestaw audio (nawet ten zupełnie biedny) w Focusie MK3 przedFL na Sync2 lub Sync3. Jest to wykonalne nawet w totalnym „golasie”. Kwestia posiadania wymienionych wyżej „gratów”, schematów FF3 (tych wskazywanych wielokrotnie na forum) w ręce i paru godzin pracy. Przygotowanie wiązek da się zrobić przed montażem, na spokojnie w domu/warsztacie. Sama integracja (lutowanie wiązek w aucie) o tej porze roku niestety wymaga miejsca w ogrzewanym garażu/warsztacie. Współpracując z „zamawiającym” w Jego ogrzewanym garażu, daliśmy radę na 2 podejścia po mniej więcej 4 godziny…:

„Efekt końcowy”
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

„Post scriptum”
„Zamawiający” postanowił iść za ciosem i zegary z dużym wyświetlaczem do powyższego pojazdu już idą z Allegro…


Ostatnio edytowane przez SRS ; 03-08-2020 o 11:51
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2016, 17:54   #2
krystianen
FCP member
 
Avatar krystianen
 
Imię: Krystian
Zarejestrowany: 30-04-2013
Skąd: Poznań - Swarzędz
Model: Ford FOCUS MK3
Silnik: 2.0 TDCi 163KM - POWERSHIFT
Rocznik: 2013
Postów: 664
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

No to gratulacje, u mnie czasowo wyszło prawie to samo....+2dni na kamere Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Fordplus.pl
IDS | GFDRS | UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
////// ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP //////

609 535 500 | krystian@fordplus.pl
krystianen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2016, 14:14   #3
mayak
FCP member
 
Avatar mayak
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-05-2006
Skąd: Warszawa
Model: Smax / Fusion Energy
Silnik: 2.0ecoblue / plug-in hybrid
Rocznik: 2019 / 2017
Postów: 5,153
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

ładny opis
__________________
////// ZMIANA MOCY 1.6tdci 95->115 # 2.0 tdci 140->163 # 1.5/1.6eb 150->182 # Transit 2.2 tdci # diagnostyka # TEMPOMAT # Immobilizer/kluczyki # konfiguracja # spolszczenia # wszystkie modele Europa-USA ////// MAYYAK@GMAIL.COM
mayak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2016, 14:28   #4
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,163
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Profesjonalna robota @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ...tak jak zawsze
__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 17:40   #5
arturek
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar arturek
 
Zarejestrowany: 13-02-2004
Skąd: Kraków
Model: Focus mk4
Silnik: 1.5L EcoBoost /150KM
Rocznik: 2019
Postów: 7,508
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Witam

Rozumiem, że radio Sony jest z USA => jak z odbiorem polskich stacji radiowych? => pytam, bo na forum przewijał się temat, że jest to problem

pozdrawiam
Arturek
__________________
------------------------------------------------------------------
INSTRUKCJE.pdf / nowy eTIS / chemia_Forda /
arturek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 18:38   #6
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,984
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Cytat:
Napisał arturek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bo na forum przewijał się temat, że jest to problem
nie ma problemu , tylko trzeba mieć czym przestawić
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 21:20   #7
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,028
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Cytat:
Napisał arturek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam

Rozumiem, że radio Sony jest z USA => ...
Nie. Z USA zostały tylko "klawisze" (panel czołowy) i sam Sync2 - w przypadku tego drugiego nie ma to dokładnie żadnego znaczenia, bo jest taki sam w Europie i USA. Tuner radiowy (moduł ACM) jak napisałem wyżej jest europejski, krajowy za nieduże pieniądze z allegro (ten konkretny kosztował 90zł, bo i w tym "golasie" tak nie ma instalacji głośnikowej i antenowej aby był sens "ładować" lepszy).
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-01-2017, 20:25   #8
a4tech
ford::advanced
 
Imię: Pawel
Zarejestrowany: 19-02-2014
Skąd: Kraków
Model: 3.0EB
Silnik: 1x 3.0 EB + 2x Elektryczny
Rocznik: 2021
Postów: 332
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Kolejny, zadowolony użytkownik nowego radia Sync3 z oprogramowaniem Sync3 v2.2 i obsługą w języku polskim, który oczywiscie wspiera CarPlay. W dodatku dołozona Po-Liftowa kamerka cofania od RS MY2016. ( Do wymiany BCM, aby wspierał linie pomocnicze po LIN )

ACM z Sync1 jest wystarczający i spełnia swoje zadanie.
HUB z Mondeo MK5 Vignale 2x USB

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
SYNC 4 --- TEL: 692 47 04 92

Ostatnio edytowane przez a4tech ; 07-01-2017 o 20:28
a4tech jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-01-2017, 23:17   #9
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,028
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Cytat:
Napisał a4tech Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kolejny, zadowolony użytkownik ...
O qurchę... Paweł - fajny masz warsztat.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Szczerze zazdroszczę.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2017, 12:32   #10
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,028
Domyślnie Odp: Wymiana standardowego radia na nawigację fabryczną Sync2/Sync3

Zainteresowanych przekierowuję tu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] po parę dodatkowych informacji związanych z ewentualną wymianą na Sync3
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:45.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.