Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-12-2020, 21:33   #1
Bazu55
ford::amateur
 
Imię: Gabriel
Zarejestrowany: 04-08-2020
Model: Fusion
Silnik: 2.5
Rocznik: 2015
Postów: 2
Domyślnie Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Witam wszystkich po raz pierwszy,
Mam problem z zablokowaną skrzynią automatyczną w moim Fordzie Fusion.
Mianowicie, auto z powodu kwarantanny stało nieużywane przez 17 dni, po czym, pojechałem bez problemów do pracy i wróciłem do domu (ok. 5 km w jedną stronę). Dwa dni później odbyłem podróż ok. 100 km, pod koniec której przed wyprzedzaniem włączyłem tryb sportowy na drążku zmiany biegów. Nie dało się już powrócić do trybu "D". Dojechałem na miejsce, zatrzymałem się i okazało się że trybu sportowego "S", nie da się przełączyć na żaden inny.
Następnie zgasiłem samochód w nadziei na jakiś restart i okazało się że samochodu nie da się już odpalić z uwagi na załączony (na wyświetlaczu komputera) tryb "S", pomimo, że dźwignia zmiany ustawiona była już na "P".

Tak więc samochodu nie mogę odpalić, dźwigni nie dało się przestawić z powrotem na "S" podczas postoju, jest ona jakby zablokowana, pomimo wciskania hamulca (świata stop zapalają się przy wciśnięciu). Po odblokowaniu dźwigni (tym czerwonym przełącznikiem pod mieszkiem dźwignie), nie reaguje ona na żaden bieg - ciągle widnieje tryb (bieg) "S"

Diagnostyka nie wykazała ani jednego błędu, jednak znajomy mechanik wspomniał że nie może nawiązać połączenia ze skrzynią biegów, cokolwiek by to znaczyło.

Najważniejsze spostrzeżenie to - dość obfita ilość sierści pod maską - dość długa; zakładam że mógł na ten czas zamieszkać jakaś kuna, albo i kot? Tych dość sporo w okolicy.
Niestety żadnych śladów uszkodzeń - obserwując tylko to co widoczne z brzegu pod maską.

Niestety auto zaparkowane jest poza moim zasięgiem, gdyż musiałem je "porzucić" na kilka dni. Jutro organizuję pomocną dłoń, która przepcha auto 10 metrów dalej - na kanał, aby obejrzeć silnik od spodu.
- Tu pojawia się pytanie/prośba o propozycje, na co należy zwrócić uwagę podczas oględzin, oczywiście poza tak oczywistymi sprawami jak podejrzanie urwane przewody. Co jeszcze można by skontrolować zanim za naprawę przyjdzie słono zapłacić?

Auto:
Ford Fusion SE 2015 2.5l + instalacja LPG KME

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi - nawet te które mogą wydawać się oczywiste.


Ostatnio edytowane przez SRS ; 22-12-2020 o 17:51
Bazu55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2020, 18:44   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,029
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Cytat:
Napisał Bazu55 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...Ford Fusion SE 2015 2.5l + instalacja LPG KME...
To auto nie ma sterownika skrzyni biegów, więc ów mechanik co go szukał mógłby tak w nieskończoność... Skrzynią biegów steruje sterownik silnika (PCM).

Z opisu wynika, że najprawdopodobniej spadła linka cięgna wybieraka trybu na skrzyni biegów. Od góry skrzyni, od strony silnika jest taka dźwignia, o którą powinna być zaczepiona linka od lewarka. Zapewne spadła.
Samą dźwignię na skrzyni można przesunąć (obrócić) ręcznie do pozycji P - jest tam znak na korpusie skrzyni. Potem trzeba to doprowadzić wszystko do porządku.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2020, 14:23   #3
Marcofusion
FCP member
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 01-12-2019
Skąd: RADOM
Model: Fusion
Silnik: 2.5
Rocznik: 2013
Postów: 128
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Jak opisane wyzej . To czesta awaria, byla nawet akcja serwisowa na owa linke.
awarii ulega tworzywo miedzy linka a dzwignia skrzyni.
__________________
Przepraszam za brak polskich znakow
Marcofusion jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-12-2020, 08:15   #4
damascus7
ford::average
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 14-11-2012
Skąd: Pomorskie
Model: EDGE, Fiesta ST Line
Silnik: 3.5 AWD, 1.0 EcoBoost
Rocznik: 2017, 2018
Postów: 55
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Tam nasz rysunki poglądowe oraz numer artykułu części.
damascus7 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2021, 10:24   #5
Bazu55
ford::amateur
 
Imię: Gabriel
Zarejestrowany: 04-08-2020
Model: Fusion
Silnik: 2.5
Rocznik: 2015
Postów: 2
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Stało się dokładnie tak jak Panowie zasugerowaliście.
Auto przepchane zostało na kanał, który na szczecie był kilka metrów od awarii, gdzie mechanik stwierdził że spadła wspomniana linka. Zastosował jednak swoje rozwiązanie problemu i skręcił ją na inny sposób. Nie wiem jak to obecnie wygląda, ale działa.
Przy najbliższej okazji zastosuję chyba oryginalne rozwiązanie które pokazaliście.
Tak więc dziękuję bardzo za pomoc.

Myślałem że winowajcą był jakiś futrzany szkodnik. Tak czy inaczej jego też wypadałoby na przyszłość jakoś odstraszyć.
Stosujecie jakieś środki na zwierzęta pod maską? Słyszałem zarówno o zawieszkach zapachowych (WC lub chlorowe do uzdatniania wody?) ale też o instalacjach które miałyby wyładowaniami elektrycznymi przegonić intruza. Jednak takie przyjemności to już ponad 500 zł.
Bazu55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2021, 16:30   #6
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,072
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Podobno skuteczna jest pończocha z kłębkiem psiej sierści wewnątrz, lub szmatka osikana przez psa.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2021, 09:50   #7
Rafi1990
ford::amateur
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 15-07-2021
Skąd: Szubin
Model: Ford Fusion
Silnik: 1.5 EcoBoost
Rocznik: 2015
Postów: 2
Domyślnie Automatyczna Skrzynia Biegów - Bieg nie chce się zmienić z Pozycji P

Cześć,
Wczoraj podjechałem do sklepu i samochód został już pod nim...
Odpalam samochód (bieg oczywiście w pozycji P i wcześniej zaciągnięty był ręczny) i przy zmianie na R lub N bieg nie chce wskoczyć - dodam że jedynie na D wchodzi, ale na desce nie zaznacza się na pomarańczowo. Co może być przyczyną ?

Wcześniej nic takiego nie miało miejsca, skrzynia działała prawidłowo nic nie szarpało.

Czy może to być problem z wybierakiem ?


Pozdrawiam
Rafi1990 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2021, 10:05   #8
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,163
Domyślnie Odp: Automatyczna Skrzynia Biegów - Bieg nie chce się zmienić z Pozycji P

Spadła linka od biegów .
Sprawdź pod maską to 1 min roboty Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2021, 10:14   #9
Rafi1990
ford::amateur
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 15-07-2021
Skąd: Szubin
Model: Ford Fusion
Silnik: 1.5 EcoBoost
Rocznik: 2015
Postów: 2
Domyślnie Odp: Automatyczna Skrzynia Biegów - Bieg nie chce się zmienić z Pozycji P

Dzięki za podpowiedź, obyś miał rację Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Sprawdzę jak tylko będę mógł i dam znać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rafi1990 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2022, 07:22   #10
621756
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 28-10-2021
Skąd: Słupsk
Model: Fusion
Silnik: 2,5
Rocznik: 2018
Postów: 4
Domyślnie Odp: Zablokowana skrzynia biegów - gryzoń pod maską

Podłączę się do dyskusji, ponieważ mi również zablokowała się skrzynia biegów(Fusion 2018 2,5l) ,oraz zapaliła się kontrolka awarii. Nacisnąłem kilka razy przycisk L i wspomagania przy zjeżdżaniu z góry i całe szczęście odpuściło. Sprawdziłem olej w skrzyni- ok. Linkę na skrzyni- ok. Poczytałem sporo i wydaje mi się,że powodem blokady było to,że samochód zatrzymałem ma małej pochyłości. Dwa przednie koła stały na jezdni, tylne na chodniku. Nie zaciągnąłem też ręcznego. Uznałem ( pewnie błędnie),że wystarczy tryb P . Teraz za każdym razem używam ręcznego. Ponoć w skrzyni jest jakiś bolec , który właśnie zatrzymuje samochód na nierówności, jak jest duży nacisk na ten bolec, to może się zablokować skrzynia biegów. Tak właśnie gdzieś wyczytałem . Od jakiegoś czasu stosuję się do tego i jest OK.
Może komuś pomoże ta informacja.

Bump: Zapomniałem wspomnieć,że jest możliwe awaryjne odblokowanie skrzyni automatycznej. W podłokietniku ,na dole z prawej strony znajduje się mała szparka, w którą wystarczy wsadzić np. grot kluczyka. Wejdzie na ok. 1 cm, zapalą się wszystkie kontrolki na pokrętle skrzyni i powinno ją odblokować.
Na YT są filmiki o tej blokadzie.
621756 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:53.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.