Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-08-2011, 17:17   #1
karex
ford::expert
 
Avatar karex
 
Zarejestrowany: 15-01-2005
Skąd: łódzkie
Model: Mondeo Mk3 i Mk4 oczywiście kombi
Silnik: 2,0 TDCi 130 na 151KM i DW10C 140KM
Rocznik: 2005.02 oraz 2012.05
Postów: 2,806
Exclamation Dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

Witajcie.
Otóż problem został przeze mnie zauważony, a właściwie usłyszany w poniedziałek. Jak przyspieszam dość intensywnie to wtedy od ok 1900 obr/min słychać dziwny dźwięk ni to szelest, ni to szum, syczenie, ani to gwizd. Moje pierwsze wrażenie było, że łopatki turbiny wpadają w jakiś dziwny rezonans.
Podaję link gdzie słychać ten dźwięk od około 1,6 sekundy: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

a tu na Youtube filmik - jak się dobrze wsłuchać to też słychać od ok 1900 obr/min: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


3 tygodnie wcześniej wyczyściłem kolektor dolotowy (na kolanku przelot miał zaledwie ze 40% przed czyszczeniem) i egr-a. Od tej pory zaczął mi kopcić przy wdepnięciu pedału w podłogę po spokojnej jeździe, ale nie martwiło mnie to za bardzo gdyż po prostu stwierdziłem, że się przedmuc***e.
Następnie w górach zauważyłem, że jak przyspieszam to przy ok 2600-2700 jest takie jakby delikatne "zawahanie", a dalej znowu ma kopa. No ale musiałem normalnie jeździć. W niedzielę zrobiłem trasę 1100 km w 11 godzin i wszystko było OK. Spalanie w normie tzn. średnia z trasy wyszła 6,3 l/100 km. Średnia z jeżdżenia po górach (część to Alpy często jazda na 2 biegu gdyż ostre serpentyny, a potem równie długi zjazd w dół) 6,5 do 6,7 l/100 km. Dodam, że średnia nie z "komputera" tylko rzeczywista z tankowania pod korek.

Oleju nie bierze.
Zdjąłem dolot powietrza na zimnej stronie turbiny i patrzyliśmy komisyjnie - nikt nie wyczuł luzu wzdłuż osi. Natomiast jest mały poprzeczny, ale przecież z tego co mi wiadomo to na zgaszonym silniku on musi występować - zresztą jak porównałem ten z luz z filmikami na youtube to jest on bardzo mały.
Sterowanie podciśnieniowe geometrią turbiny działa, chodzi lekko, przy gazowaniu widać, że to pracuje.
Wczoraj wyjąłem egr - widać, że działa. Oleju nie ma za dużo w rurach po prostu jak porównywaliśmy z innymi autami z turbinami - jest go "normalnie".
Nie widać, ani nie czuć nigdzie przedmuchów na rurach intercoolera.
Ale za to na siatce (łączniku elastycznym) wydechu widzę, że jest przedmuch wielkości łebka od szpilki. Aczkolwiek taki otwór chyba nie robiłby tyle hałasu? Różne rzeczy widziałem/słyszałem, ale...
Ciśnienie doładowania jest ok. Zresztą tutaj jest link do filmu z wykresami w trakcie jazdy na 3 biegu: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Jak na luzie zrobię "przegazówkę" jest OK nie ma tego dźwięku jest normalny bardzo krótki "aksamitny świst" turbiny.
Jak przyspieszam delikatnie to mogę go spokojnie wkręcić nawet na 3 tys (więcej nie próbowałem) i nie ma tego "szumu".

Ma ktoś jakiś pomysł?
Na tą chwilę nie mam szans na wymianę siatki, ani turbiny podmienić.

Wczoraj częściowo zaślepiłem EGRa zostawiając mu otwór 7,5 mm.

W przyszłym tygodniu spróbuję pewnego patentu z siatką aby ją na chwilę zabudować i wtedy posłuchać.

Sterowanie podciśnieniowe, obecny przepływomierz, silnik 2,0 TDCi z lutego 2005 roku - 130 KM i skrzynia 6 biegów. Testy robione na 3 biegu.
Turbina jest nowa ma ok 80 tys km (nie po regeneracji tylko nówka przynajmniej taka miała być jak auto poszło na serwis w firmie).

Z góry dzięki za sugestie.

__________________
Pozdrawiam
Było
Mondeo Mk2 1997 1,8+BLOS i Mondeo Mk2 1997 1,8 TD
[Regulamin Forum] [Sklep forumowy]

Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 27-02-2014 o 08:10
karex jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2011, 19:57   #2
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Mondeo - dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

Cytat:
Napisał karex Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na tą chwilę nie mam szans na wymianę siatki
jeśli jest to buczenie to pochodzi właśnie z dziurawej siatki ale właściwie tylko pod obciążeniem podczas jazdy. na postoju tego nie będzie albo pojawi się jak dziura się powiększy. napraw łącznik elastyczny i wtedy zastanawiaj się dalej jeśli będzie nad czym
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2013, 13:55   #3
jamaurycy
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 15-03-2013
Skąd: Bydgoszcz
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1
Domyślnie Odp: Mondeo - dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

Kolego możesz podpowiedzieć gdzie leżało rozwiązanie Twojego problemu? Mam dokładnie takie same objawy i nie wiem od czego zacząć. Identyczny świst. Wielkie dzięki

Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 27-02-2014 o 08:10
jamaurycy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2014, 08:54   #4
maykey
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-04-2014
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MKIII
Silnik: TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: Dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

Witam,
Wiem, że temat umarł, ale niedawno zakupiłem mk3 z takim samym objawem. Czy problem został rozwiązany ? Jeśli tak to co było przyczyną ?
maykey jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2014, 10:41   #5
Czarny71
ford::average
 
Avatar Czarny71
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 13-12-2013
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo mk3 Ghia automat (kombi) DENSO
Silnik: 2.0 TDCi 130PS
Rocznik: 2005
Postów: 50
Domyślnie Odp: Dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

U mnie powodem była dziura w łączniku elastycznym (siatce), ale przyczyn może być przynajmniej kilka:
- uszczelka na kolektorze,
- "gumy" przy intercoolerze,
- nieszczelność przy turbinie

I pewnie jeszcze kilka innych...
Czarny71 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2014, 13:53   #6
karex
ford::expert
 
Avatar karex
 
Zarejestrowany: 15-01-2005
Skąd: łódzkie
Model: Mondeo Mk3 i Mk4 oczywiście kombi
Silnik: 2,0 TDCi 130 na 151KM i DW10C 140KM
Rocznik: 2005.02 oraz 2012.05
Postów: 2,806
Domyślnie Odp: Dziwny dźwięk podczas mocnego przyspieszania (turbina?)

W związku z tym, że przyszło kolejne pytanie na PW odpisuję w temacie.

Problem rozwiązał się niedługo potem sam.
Przepraszam zapomniałem odpisać.
Otóż potocznie zwana rura od turbo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .
Czyli łącznik między intercolerem, a kolektorem ssącym.
Było takie dziwne i niewidoczne, że nawet wyjęcie rury nic nie dawało. Dopiero po pewnym czasie się nasilił dźwięk. Jak się wpiąłem i zobaczyłem, że nie trzyma ciśnienia to już było jasne. Ponownie wyjąłem rurę i wtedy już było widoczne.

A że to była sobota wieczór to w ruch poszła taśma naprawcza (gofer, czy też zwał jak zwał). Przejeździłem tak potem ze 2 lata. I znowu jakiś dzień przed wyjazdem szum. Znowu taśma Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .
W tym roku już kupiłem rurę, ale od razu owinąłem ją taśmą za radą znajomego ze szrotu (tylko fordziarz).
__________________
Pozdrawiam
Było
Mondeo Mk2 1997 1,8+BLOS i Mondeo Mk2 1997 1,8 TD
[Regulamin Forum] [Sklep forumowy]
karex jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
gwizd , rezonans , szum , turbo



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.