Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-11-2019, 09:48   #1
Krzysztofkann
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 05-11-2019
Skąd: Manchester
Model: Fusion
Silnik: 1.6 duratec
Rocznik: 2005
Postów: 6
Domyślnie Gotowanie płynu chłodniczego

Ford Fusion 1.6 Duratec 2005r

Witam Wszystkich!

wiatrak chłodnicy (jest tylko jeden) nie załącza się i gorąca woda wypływa przez zbiornik wyrównawczy...? oto co juz sprawdziłem w poszukiwaniu przyczyny:

1. wiatrak działa (bo podłączyłem go bezpośrednio do akumulatora + po załączeniu klimatyzacji również działa i w między czasie chłodzi wodę z silnika, woda nie gotuje się)
2. termostat również działa, wszystkie przewody w równym stopniu gorące i jak już wspomniałem, po załączeniu klimatyzacji wiatrak wirując chłodzi wodę przepływającą przez chłodnicę, problem z gotowaniem znika
3. czujnik temperatury wymieniony na nowy
4. przekaźnik wiatraka R8 w kabinie samochodu sprawdziłem (zamieniłem go z przekaźnikiem silnika R11 bo są takie same ale problemu gotowania wody to nie rozwiązało)
5. bezpieczniki sprawdzone

w załaczniku schemat przekażników i bezpieczników z kabiny

prócz opisanego powyżej problemu z wodą, jest jeszcze problem ze świecącą sie kontrolką akumulatora na desce, ładowanie alternatora sprawdziłem 14,4V i utrzymuje się na stałym poziomie po załączaniu różnych urządzeń w samochodzie, tak więc regulator napięcia też działa... pytanie czy ta kontrolka może mieć coś wspólnego z pierwszym problemem ?

Proszę o jakieś pomysły...
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20191105_163640.jpg (99.1 KB, 21 wyświetleń)

Krzysztofkann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2019, 11:14   #2
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,072
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Wymiana przekaźnika nie pomogła, a próbowałeś zewrzeć styki odpowiedzialne za załączenie wentylatora w gnieździe przekaźnika?
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2019, 19:44   #3
Krzysztofkann
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 05-11-2019
Skąd: Manchester
Model: Fusion
Silnik: 1.6 duratec
Rocznik: 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

zdjąłem pokrywę przekażnika i zwarłem styk odpowiedzialy za załączenie wentylatora, wentylator od razu się załączył

Ostatnio edytowane przez Krzysztofkann ; 08-11-2019 o 19:53
Krzysztofkann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2019, 20:37   #4
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,072
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Czyli nie działa sterowanie. Pamiętam, że w Mondeo było tak, że jak się odłączyło przewód od czujnika temperatury, to wentylatory się włączały.
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2019, 00:54   #5
Krzysztofkann
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 05-11-2019
Skąd: Manchester
Model: Fusion
Silnik: 1.6 duratec
Rocznik: 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

tak, w tym modelu też tak jest, bo sygnał z czujnika idzie przez komputer. Odpiąłem wtyczkę od czujnika temp. i wentylator (jest tylko jeden od klimy i wody) od razu się załączył (klimatyzacja była wyłączona) a to znaczy, że obwód czujnika temp. jest sprawny i dalej od przekażnika do wentylatora tez jest sprawny
Krzysztofkann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2019, 07:17   #6
slawomirro
ford::professional
 
Avatar slawomirro
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 02-04-2016
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta mk6 Ghia
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2007
Postów: 1,658
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] być może winnym jest sam komputer silnika. Używki z Allegro nie są drogie.
A z innej beczki - dlaczego sam płyn się gotuje? Kiedy go wymieniałeś i na jaki?
slawomirro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2019, 07:35   #7
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,072
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Cytat:
Napisał Krzysztofkann Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Odpiąłem wtyczkę od czujnika temp. i wentylator (jest tylko jeden od klimy i wody) od razu się załączył
Z tego wniosek, że albo czujnik jest wadliwy, albo powód "gotowania" jest inny. Podłącz auto do komputera i sprawdź, jaka jest naprawdę temperatura płynu chłodzącego.

Ostatnio edytowane przez darmodziej ; 09-11-2019 o 07:37
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-07-2020, 01:14   #8
Krzysztofkann
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 05-11-2019
Skąd: Manchester
Model: Fusion
Silnik: 1.6 duratec
Rocznik: 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Witam ponownie i przepraszam, że po takim długim okresie milczenia, niestety lub stety ale sam musiałem ogarnąć komp. diagnostykę samochodów, więc trochę mi zeszło Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

a więc tak; podpiąłem samochód do komputera, wykasowałem wszystkie stare błędy i rozpocząłem diagnostykę tzn. włączyłem silnik i obserwowałem wykres wzrostu temperatury, woda zagotowała się przy 88 stopniach według odczytu komputera... Po wyłączeniu silnika zrobiłem skan błędów (zdj 1 poniżej) większość tych błędów była związana chyba z tym że woda ze zbiornika wyrównawczego rozlała się między innymi na alternator.

Po ponownym wykasowaniu błędów i odczekaniu (ok 2h) aby woda ostygła przystąpiłem do kolejnej diagnostyki, a więc tak: wpierw wykręciłem czujnik temperatury, z powrotem wpiąłem do niego przewód (otwór w silniku zaślepiłem starym czujnikiem), uruchomiłem silnik a wykręcony czujnik temp. wody podgrzewałem ogrzewarką, wiatrak załączył się dokładnie przy temp. 105 stopni. Kolejna skan błędów wykazał(zdj 2 poniżej)

i co jest nie tak z tym układem chłodzenia...? czy może to mieć związek ze zbyt słabym przepływem wody i przez to niedogrzaniu czujnika temperatury ? Jeśli tak, to co jest przyczyną tego ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg zdj 1 .jpg (98.3 KB, 19 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg zdj 2.jpg (97.3 KB, 14 wyświetleń)
Krzysztofkann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-07-2020, 09:24   #9
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,072
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Cytat:
Napisał Krzysztofkann Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wykręcony czujnik temp. wody podgrzewałem ogrzewarką, wiatrak załączył się dokładnie przy temp. 105 stopni.
A próbowałeś ogrzewać czujnik temperatury we wrzącej wodzie? Pytam, bo takie ogrzewanie "ogrzewarką" (wszystko jedno, co to jest), moim zdaniem nie daje gwarancji, że jest to akurat 105 stopni, a nie np. 120 stopni. Wcześniej napisałeś, że:
Cytat:
Napisał Krzysztofkann Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
woda zagotowała się przy 88 stopniach według odczytu komputera...
, a wątpliwe jest, żeby w normalnych warunkach woda gotowała się w tej temperaturze. Może po prostu czujnik temperatury źle odczytuje temperaturę.
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-07-2020, 15:02   #10
Krzysztofkann
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 05-11-2019
Skąd: Manchester
Model: Fusion
Silnik: 1.6 duratec
Rocznik: 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Gotowanie płynu chłodniczego

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A próbowałeś ogrzewać czujnik temperatury we wrzącej wodzie? Pytam, bo takie ogrzewanie "ogrzewarką" (wszystko jedno, co to jest), moim zdaniem nie daje gwarancji, że jest to akurat 105 stopni, a nie np. 120 stopni. Wcześniej napisałeś, że:, a wątpliwe jest, żeby w normalnych warunkach woda gotowała się w tej temperaturze. Może po prostu czujnik temperatury źle odczytuje temperaturę.
ogrzewarka (czyli heat gun) nie wiem jak to dokładnie nazywa się po polsku... zrobiłem tak zwany (OBD Flight Recorder) przy uruchomionym silniku obserwowałem wzrastający wykres temp. cieczy, stąd wiem że to było 105 stopni a nie np. 120 stopni. Wiatrak załączył się przy 105 stopniach (czyli o ile mi wiadomo to właściwa temp. dla uruchomienia wiatraka w tym modelu samochodu)
a co do pierwszej próby, woda zagotowała się przy 88 stopniach WEDŁUG WSKAZANIA WYKRESU OBD FLIGHT RECORDER bo taką temp. odebrał komputer diagnostyczny z czujnika temperatury cieczy, wiem że rzeczywista temperatura wody musiała być wyższa by się zagotować.

Czy Ty sugerujesz, że oba czujniki (tzn. stary czujnik i ten teraz wymieniony na nowy) zaniżają temperaturę wody lub komputer silnika żle ją interpretuje z tego czujnika ?

Ostatnio edytowane przez Krzysztofkann ; 19-07-2020 o 15:19
Krzysztofkann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.