Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-01-2016, 20:50   #21
robdol
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-02-2012
Skąd: Poznań
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 1.8 tdci 115 ps
Rocznik: 2008
Postów: 230
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Potwierdzam że w ff2 na sofcie 512 wskazówka temp. wariuje na 509 wszystko wraca do normalności może ff3 też ma takie problemy

__________________
Były//FF MK1 1.6 16V 2000 oraz FF MK1 1.6 16V 2003
Jest
FF2 FL 1.8 TDCI 2008
robdol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-05-2016, 19:24   #22
jarek3w1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-11-2007
Model: Mondeo
Silnik: 2,0 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 11
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Od pół roku mam ten sam problem, który jednak nie minął po zimie.
Temperatura na wskaźniku waha się między 1/3, a 1/2 skali po włączeniu klimatyzacji. Gdy wyłączę klimę, to problem znika.
Podejrzewałem że problemem jest termostat, więc go wymieniłem razem z płynem. Niestety po wymianie problem nadal się pojawia.
jarek3w1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2016, 07:11   #23
bleekm
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 31-03-2015
Skąd: Warszawa
Model: MONDEO MK4
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2012
Postów: 273
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Cytat:
Napisał jarek3w1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Od pół roku mam ten sam problem, który jednak nie minął po zimie.
Temperatura na wskaźniku waha się między 1/3, a 1/2 skali po włączeniu klimatyzacji. Gdy wyłączę klimę, to problem znika.
Podejrzewałem że problemem jest termostat, więc go wymieniłem razem z płynem. Niestety po wymianie problem nadal się pojawia.
Mi trzyma temperaturę od 80 do 93 stopni (wyświetlacz w trybie serisowym).

Początek drugiej skali to ok 75 stopni, środek drugiej skali to ok 78 stopni.
Temperatura 80 stopni gdy wskazówka jest ok 1-1.5mm na lewo od środka skali. Gdy wskazówka jest ok 0.5 mm na lewo od środka skali wtedy jest już temp >= 82-83 stopnie (auto w pełni nagrzane). W tej pozycji wskazówka jest chyba (o ile dobrze pamiętam) do ok. 95 stopni. Tak więc jak widać to co ktoś uważa za 90 stopni to tak naprawdę 82-95 stopni i tak jest OK.

Takie zachowanie jest na oryginalnym termostacie oraz w aucie z aktywną żaluzją chłodnicy.


Z ciekawości w zimie wymieniłem termostat na zamiennik FEBI bo myślałem że nie będzie tego spadku temperatury o 2 stopnie. Niestety po wymianie temperatura zaczęła spadać do nawet 74 st (po otwarciu termostatu) - na oryginalnym maks 80st spada - w obu termostatach nieważne czy zima czy wiosna, lato... oryginalny spada do 80 st, zamiennik spada do 74-75 st.

Wynika to z tego że na oryginalnym termostacie punkt jego otwarcia to bardzo późne 83 stopnie lub nawet wczesne 84 stopnie. Zamiennik FEBI otwiera się na bardzo wczesnych 82 stopniach. Jest różnica około 2 stopni przy otwieraniu termostatów. Dodatkowo oryginalny termostat otwiera się bardzo powoli i delikatnie, natomiast zamiennik o wiele bardziej gwałtownie - przetestowałem oba w garnku z gorącą wodą i termometrem elektronicznym.

Żaluzja na chłodnicy zaczyna się otwierać chyba przy 78 stopniach. Ta różnica w stopniach pomiędzy oryginalnym termostatem a zamiennikiem przy aktywnej żaluzji robi wielką różnicę jak widać. Po osiągnięciu 80 st roleta jest już bardzo mocno otwarta i następuje gwałtowny spadek temperatury. Podczas jazdy otwiera się termostat co powoduje jeszcze większy skok temperatury w dół. Jak teraz zdejmie się nogę z pedału gazu to silnik zaczyna bardzo szybko tracić temperaturę. Termostat się zamyka ale silnik nadal wytraca temperaturę ponieważ żaluzja jest otwarta.Temperatura spada do ok 80 st na oryginalnym i ok 75 st na zamienniku. W tym momencie termostat jest już zamknięty. Roleta zaczyna się zamykać do pozycji lekko otwartej. Auto znowu łapie temperaturę. Czym większe obroty podczas jazdy tym żaluzja się bardziej otwiera. Po ok 25-30 min jazdy zimą auto trzyma cały czas 82-95 st. W lecie wystarczy te 12-15 min jazdy temperatura jest właściwa i nie spada. Nagrzewanie auta do 78-80 stopni trwa bardzo szybko bo do tego czasu żaluzja jest całkowicie zamknięta. Na obu termostatach podczas jazdy z klimatyzacją temperatura nie spada.

Jak ktoś się chce przekonać jak bardzo żaluzja obniża temperaturę to polecam rozgrzać samochód na maksa, wyłączyć silnik żeby chwilę ostygł do ok 80 stopni (termostat będzie zamknięty). Po włączeniu silnika żaluzja już się otwiera bo auto jest rozgrzane. Temperatura pomimo otwarcia żaluzji nie będzie spadać bo nie ma ruchu powietrza ale jak tylko ruszycie to zobaczycie spadek temperatury w dół. Po chwili żaluzja zacznie się zamykać a temperatura silnika rosnąć - pomimo tego że cały czas termostat jest zamknięty.


Ja założyłem z powrotem zdjęty termostat (+nowa uszczelka i nowy płyn forda premium).

Jeżeli komuś temperatura spada minimalnie po otwarciu termostatu i posiada żaluzję chłodnicy to wydaje mi się że takie zachowanie jest normalne.

Jako ciekawostkę dodam że przy poprzednim aucie Citroen 1.6 HDI (prawie ten sam silnik tylko że bez dpf i geometrii turbiny) który nie miał żaluzji chłodnicy prawidłowa temperatura jego pracy wynosiła 78-94 stopnie (wskażnik temp na zegarach w prawidłowym położeniu) - do 1.6 HDI idzie ten sam termostat co do 1.6 TDCI. Trzeba pamiętać dodatkowo że te silniki mają po części aluminiowe bloki które działają jak chłodnica bardzo skutecznie zabierając ciepło silnikowi.

W fordach był jeszcze jakiś problem w softach zegarów tak jak pisze robdol może mk3 też to ma?

Ostatnio edytowane przez bleekm ; 13-05-2016 o 07:22
bleekm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2016, 19:49   #24
jarek3w1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-11-2007
Model: Mondeo
Silnik: 2,0 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 11
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Lokalny spec od Fordów stwierdził zapchanie filtra DPF, więc go "naprawiłem". Niestety to nie rozwiązało problemu, temperatura nadal spada w trakcie jazdy.
Dziś inny mechanik sprawdził termostat i faktyczną temperaturę silnika, silnik rozgrzewa się do 90 stopni, po czym załącza się wiatrak i szybko schładza silnik do 70-80 stopni. Mechanik zasugerował wymianę modułu wentylatorów, ponieważ może to powodować zbyt wydają pracę wentylatora.
Czy ktoś miał kiedykolwiek problem z tym modułem?

Szukając takiej części natrafiłem jedynie na używaną z Allegro.
jarek3w1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-10-2016, 14:00   #25
Robert Luzeńczyk
ford::amateur
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 07-10-2016
Skąd: Łódź
Model: Ford
Silnik: 16 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 3
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Witam
Focus mk3 ma elektryczna osłonę chłodnicy którą napędza silniczek więc ona pracuje otwiera i zasłania chłodnicę myślę więc że to ma wpływ na zmianę temperatur.
Robert Luzeńczyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2016, 07:22   #26
drom00
ford::beginner
 
Imię: Lukasz
Zarejestrowany: 04-01-2016
Skąd: Gdynia
Model: Focus mk3
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 18
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

no ja z tym walczę od zeszłego roku...wczoraj na trasie po 50 km temperatura na 75 -77 stopni...ale faktycznie zauwazyłem takie same zjawiska jak Kolega Bleekm. jak wyłącze auto i postoi, pozamyka zaluzje to wtedy jest przez pewien czas ok do momentu jak znowu otworzy zaluzje i termostat...fakt ze na oryginalnym termostacie efekt był troche mniejszy...wygląda na to ze ten typ tak ma..
drom00 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2016, 10:28   #27
jas33
ford::average
 
Imię: jas
Zarejestrowany: 01-09-2013
Model: ford c max
Silnik: diesel
Rocznik: 2011
Postów: 134
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

ja rowniez wymienilem termostat i niestety nic to nie pomoglo, w lecie jest ok a zimą przy niskich temperaturach na wolnych obrotach wskazowka opada i chyba ten typ tak ma , dobrze ze mam elektryczne dogrzewanie
jas33 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-10-2016, 11:57   #28
drom00
ford::beginner
 
Imię: Lukasz
Zarejestrowany: 04-01-2016
Skąd: Gdynia
Model: Focus mk3
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 18
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

jest jeszcze jedna możliwość jaką dzisiaj usłyszałem w serwisie forda...zatartty silnik od żaluzji przy chłodnicy.
drom00 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2016, 09:29   #29
Pitterek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 19-01-2013
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 EB
Rocznik: '14
Postów: 223
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Cytat:
Napisał drom00 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jest jeszcze jedna możliwość jaką dzisiaj usłyszałem w serwisie forda...zatartty silnik od żaluzji przy chłodnicy.
Jeśli żaluzje otwierają się i zamykają na postoju to silnik od żaluzji jest ok.
Pitterek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2016, 14:16   #30
krystianen
FCP member
 
Avatar krystianen
 
Imię: Krystian
Zarejestrowany: 30-04-2013
Skąd: Poznań - Swarzędz
Model: Ford FOCUS MK3
Silnik: 2.0 TDCi 163KM - POWERSHIFT
Rocznik: 2013
Postów: 664
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

ja w moim 2.0tdci tez wymienilem termostat i efekt ten sam musze sprawdzić kiedy sie zalucja zamyka i otwiera aby zaabserwowac czy działą.... temp. max 78 stop i wskazówka faluje...
__________________
Fordplus.pl
IDS | GFDRS | UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
////// ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP //////

609 535 500 | krystian@fordplus.pl

Ostatnio edytowane przez krystianen ; 20-10-2016 o 14:47
krystianen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
mk3 , temperatura silnika



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:01.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.