Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-03-2018, 21:58   #1
kalimex1
ford::beginner
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 13-01-2018
Skąd: Kraków
Model: ford transit
Silnik: 2,4
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Dobry Wieczór. Chodzi o Transita z 2005r i silnikiem 2,4 TDCI. Podłe zwierzę futerkowe, wlazło pod maskę i z konsekwencją psychopaty pogryzło rurki te czarne chyba systemu podciśnienia, biegnące w różnych kierunkach od okolic filtra paliwa aż po strefę zbiornika z płynem hamulcowym. Bezczelnie poprzenosiło fragmenty w jedno miejsce tak, że nie sposób było odtworzyć kierunków i kolejności trójniczków itp. Może ktoś z kolegów wspomoże zdjęciem lub opisem ze swojego auta? Poszukiwałem na necie zdjęć ale niestety słaba ich dokładność uniemożliwia próbę odtworzenia.. Czy gdy zrobię jakieś zdjęcia ktoś byłby mi w stanie pomóc?
Te wążyki mogą pełnić dość ważne funkcje co nie?

kalimex1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-03-2018, 22:51   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Cytat:
Napisał kalimex1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Te wążyki mogą pełnić dość ważne funkcje co nie?
No... chyba tak.

Z innego wątku:

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do wężyków podciśnienia: piszesz, że masz gruchę podciśnieniową na turbinie, czyli masz turbinę VGT ze zmienną geometrią - wg mnie takie turbiny mają tylko modele tdci (common rail), a ty piszesz, że ten Transit jest tddi (rotacyjna pompa Boscha).

No ale nic, skoro masz taką turbinę, to masz dwa elektrozawory podciśnienia, jeden steruje turbiną, drugi EGR-em. Każdy ma trzy króćce.
Elektrozawór turbiny to ten, który ma zielony wtyk elektryki, jego środkowy króciec podłączony jest rurką do gruchy turbiny. Zewnętrzny króciec jest połączony z zewnętrznym króćcem drugiego elektrozaworu (tego od EGR-a, który ma czarny wtyk elektryki), a potem jeden wspólny przewód idzie do trójnika na przewodzie pompy vacu.

Rurka założona na środkowy króciec elektrozaworu z czarnym wtykiem idzie do gruchy EGR-a. Ta rurka jest czarna z białym paskiem.

Rurki założone na przeciwległe króćce obydwu elektrozaworów też są razem połączone i idą do obudowy filtra powietrza. Czasami mają dodatkowy mały filterek powietrza na przewodzie zasysającym.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-03-2018 o 08:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-03-2018, 22:48   #3
kalimex1
ford::beginner
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 13-01-2018
Skąd: Kraków
Model: ford transit
Silnik: 2,4
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Dobry Wieczór. Bardzo dziękuję za szybkie podjęcie tematu. Podrzucam właśnie zdjęcia przestrzeni silnika. Mój silnik to TDCI-common rail (raczej). Jaka jest turbina-rzeczywiście nie wiem i nie miałem świadomości by w tamtą stronę również zajrzeć i dziś zrobić zdjęcia.
Póki co mamy widok ogólny a potem zbliżenie na strefę okolic filtra paliwa-czym jest ta część oznaczona nr 3? Z niej wychodzą trzy króćce z odgryzionymi czarnymi rurkami oraz strefę okolic skrzynki bezpieczników-jak nazwać z kolei te części, które opisałem nr 1 i w głębi nr2? (to chyba wiem-servo raczej).
Ponakładałem na króćce różne rurki by zasymulować potencjalne kierunki ich przebiegu ale to loteria właściwych połączeń.

Bump: ... kurcze! Jak tu wrzucić zdjęcia?...

Bump:

Bump: .. Łolaboga... No powaga. Nie łapie co nacisnąć by wstawić przygotowane w folderze zdjęcia mojego problemu.. Gdzie tu jakiś guziczek.. zapadka... pociągadełko.. Ta technika.. Się gubię.. Pomożecie?

Bump: .. No nie wiem jak to zrobić z tymi zdjęciami. Trzeba mieć jakieś miejsce na moje zdjęcia w jakimś forumowym serwerze czy jak? Nie mogę tak bezpośrednio z pulpitu mojego lapka?...

Bump: Sorka. Tracę cierpliwość. Zajrzałem wszędzie. Nie kumam.. Będę wdzięczny za podpowiedź jak tu umieścić zdjęcie. Bez nich trudno mi będzie do czegoś dojść.
Dzięki i pozdrawiam
kalimex1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 07:45   #4
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Zdjęcie umieścić w jakimś serwisie hostingowym, a potem tutaj dać tylko link do niego. Polecam google, bo zdjęcia nie znikają (swoje mam nadal z działającymi linkami od 2005 roku). Tak działają fora od lat, nie zauważyłeś?
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 09:40   #5
kalimex1
ford::beginner
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 13-01-2018
Skąd: Kraków
Model: ford transit
Silnik: 2,4
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Hej. A bo ja wczorajszy jestem i powaga nie potrafię takich rzeczy... Ktoś mi pomoże i wrzucę co trzeba. Dzięki za info.
kalimex1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 09:41   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Jest kilka metod umieszczania zdjęć. Najlepsza - bo zdjęcie nie zginie tak długo, jak Forum funkcjonuje - jest następująca:
- otwierasz pod potrzeby edycji swój post, czyli będąc zalogowanym, klikasz na guzik "edycja"
- otwiera się okno, gdzie możesz wpisywać (edytować) swój tekst, okno ma w prawym dolnym rogu trzy guziki: "zapisz - zaawansowana edycja - anuluj",
- klikasz na "zaawansowana edycja", pod kreską "zaawansowane opcje" otwierają się trzy okienka, w tym "Dołączone pliki" z guzikiem "Zarządzaj załącznikami",
- klikasz na "zarządzanie załącznikami" i otwiera się okno z guzikiem "przeglądaj",
- klikasz na "przeglądaj" i komputer pokazuje wszystkie miejsca, gdzie możesz przechowywać jakieś pliki;
- wybierasz to gdzie jest zapisane zdjęcie do wgrania (np. Pulpit) i klikasz dwa razy na ikonkę zdjęcia, a potem dwa razy na guzik "wgraj",
- ikonka zdjęcia pojawia się w otwartym okienku na Forum "Dołączone pliki",
- teraz tylko klikasz na "Zapisz zmiany" - zdjęcie jako miniaturka jest załączone do twojego postu, po kliknięciu na nie, będzie się pojawiało duże...

================================================== ===========

Ja cytowałem swój stary post z innego wątku, to pierwsze zdanie o tym, że są wątpliwości jaki to silnik, nie jest do ciebie...

Masz bardzo dokładny i jednoznaczny opis jak rurki są prowadzone w komorze silnika.

Odszukaj dwa elektrozawory - jeden przy drugim, u ciebie chyba nad prawym nadkolem pod aku, jeden ma zielony wtyk elektryczny, drugi czarny.
Opis dokładnie mówi jak rurki od tych zaworów idą do gruszki turbiny i gruszki EGR-a.

Natomiast rurka zasilająca elektrozawory w podciśnienie idzie do trójnika na przewodzie łączącym pompę vacu z serwem hamulca. Musisz odszukać ten trójnik.
Rurka zasilająca elektrozawory w czyste powietrze idzie do obudowy filtra powietrza..

==========================================

Spróbuj zamieścić te zdjęcia... Może będą pomocne...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-03-2018 o 09:45
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 13:26   #7
kalimex1
ford::beginner
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 13-01-2018
Skąd: Kraków
Model: ford transit
Silnik: 2,4
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Chyba się uda... Yeeeeee!

Bump: Panu Zgredzikowi bardzo dziękuję za metodyczne wytłumaczenie co i jak. Doceniam kompetentne osobowości.
Zdjęcie ogólne przedstawia strefy działania potwora. Jak nazywać tę "gruchę" nr 1? To jest ów EGR? Na niej tkwi jeden z wężyków.

Bump:

Bump: Czyli strefa nr 3. elektrozawór z czarnym wtykiem (nie sprawdzałem jeszcze kolorów) ma wtykniętą rurkę z białym paskiem ( brak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. na ten moment ) i zatkniętą na zaworze EGR ( 1 ) o ile prawidłowo to nazwałem. Z kolei na elektrozaworze z zielonym kablem mam mieć rurkę biegnącą gdzieś do Turbiny. Pomiędzy elektrozaworami biegnie wspólna rureczka?

Bump: No na zdjęciu : RURKI-nr1 widać kilka różnej maści rurek, które zaznaczyłem strzałkami biegnące w różne strony... wężyki ponakładałem osobiście, tak na czuja nie wiedząc oczywiście co do czego i np. ta różowa jest do nikąd...

Bump: OK. Sorry za kompletną amatorszczyznę. Sprawdziłem na allegro jak wygląda zawór EGR. Chyba znajduje się gdzieś w okolicach turbiny? Mój błąd. W takim razie co to za element nr 1 ? Pompa Wacu?.. A na tym detalu również tkwi rurka... Co z nią?

Bump: Przy okazji tych rurek różnych funkcji.. Electro-zawór od EGR zadziała ale jeśli rureczka (z białym paskiem) będzie zaślepiona nie otworzy zawora EGR i tym samym nie będzie dopalania spalin i całych tam kłopotów z jego awariami i konsekwencjami.. czy dobrze kombinuję?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg RURKI-OGÓLNY.jpg (94.7 KB, 46 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg RURKI-02.jpg (91.9 KB, 42 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg RURKI-01.jpg (91.0 KB, 35 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg RURKI-03.jpg (93.7 KB, 33 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez kalimex1 ; 15-03-2018 o 14:18
kalimex1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 17:55   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Cytat:
Napisał kalimex1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jeśli rureczka (z białym paskiem) będzie zaślepiona nie otworzy zawora EGR i tym samym nie będzie dopalania spalin i całych tam kłopotów z jego awariami i konsekwencjami.. czy dobrze kombinuję?
Tak, ja mam tak zrobione. Zawór nie otworzy się, układ pracuje jak zaślepiony. W modelach Mk6 2,0/2,4 tdci EGR nie ma czujnika położenia, więc tak można zrobić, PCM nie reaguje żadnym błędem.
Cytat:
Napisał kalimex1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sprawdziłem na allegro jak wygląda zawór EGR. Chyba znajduje się gdzieś w okolicach turbiny? Mój błąd. W takim razie co to za element nr 1 ? Pompa Wacu?.. A na tym detalu również tkwi rurka... Co z nią?
Na zdjęciu ogólnym EGR to nr 1. Nie jest w w okolicy turbiny. Jest tuż przed kolektorem wlotowym. Właśnie tą rurkę trzeba zaślepić, aby EGR pozostał stale zamknięty.

===============
Na drugim zdjęciu widać rurkę idąca od pompy vacu do serwa hamulcowego (nr 2 na pierwszym zdjęciu) i jest na niej trójnik, z niego ta rurka powinna iść do elektrozaworów, do ich dolnych (zewnętrznych ) króćców. Ona zasila cały układ sterowania turbiną i EGR-a w podciśnienie.

Na trzecim zdjęciu ta różowa rurka - jeżeli jest podłączona do górnych wewnętrznych króćców elektrozaworów - powinna iść do obudowy filtra powietrza (odszukaj wejście), zasila układ w czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń. Jeżeli jest podłączona gdzieś indziej, to nie wiem co tam namieszałeś...

Czwarte zdjęcie dubluje drugie, opis już masz wyżej.

Turbina jest po drugiej stronie silnika na kolektorze wydechowym, tam powinien iść jeden wężyk do króćca gruszki turbiny ze środkowego króćca elektrozaworu z zielonym wtykiem. (Ten wężyk ma specjalne zgrubienie na końcu, nie można go przyciąć - wtedy pęka i spada. Jeżeli na zgrubieniu już także pękł, trzeba kupić inny dobry - używkę najlepiej. Przećwiczyłem ten problem...)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-03-2018 o 18:02
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 21:02   #9
kalimex1
ford::beginner
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 13-01-2018
Skąd: Kraków
Model: ford transit
Silnik: 2,4
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Powinienem teraz sobie poradzić. Jedynie kwestia zorientowania się, które z króćców na elektrozaworach są tymi wewnętrznymi i zewnętrznymi. Będzie dobrze. Po odpaleniu jakieś podciśnienie w tych wężykach panuje-sprawdzałem organoleptycznie : ) . Skąd się ono bierze? Owa pompa Wacu, o której wspominałeś to jakieś zewnętrzne urządzenie czy po prostu jakiś zawór otwierający się gdy zaczyna pracować silnik? Do trójnika obok tego zaworu EGR wchodzi jedna z rurek biegnąca gdzieś z zza silnika. Czy to właśnie czary z Wacu czy coś?
A różowa rurka ze zdjęcia nr 2 to powinna chyba lecieć do zaworu na Turbo. Sprawdzę czy coś tam w ogóle tkwi.
Swoją drogą już w kilku moich samochodach kuny dobierały się do tych czarnych, wąskich rurek. Coś im wyjątkowo pasuje ten zapach i średnica :O . Jakiś chyba afrodyzjak, którym wycierają się pod pachami i po ogonku... I koniecznie pocięte na kawałeczki takie co 4-5 cm.. Zboki!

Ostatnio edytowane przez kalimex1 ; 15-03-2018 o 21:09
kalimex1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2018, 22:34   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Rurki podciśnienia-KUNA twój wróg!!

Cytat:
Napisał kalimex1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jedynie kwestia zorientowania się, które z króćców na elektrozaworach są tymi wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Na zdjęciu:
- króciec nr 1 (zewnętrzny) - zasilanie podciśnieniem, rurki z króćców z obu elektrozaworów łącza się i potem jedna idzie do tego trójnika (widocznym na twoim zdjęciu) na przewodzie pompa vacu - serwo hamulca. Z tego przewodu idą jeszcze inne odgałęzienia, bo podciśnienie wykorzystywane jest do kilku innych celów (np zawór wodny nagrzewnicy, przełączanie nawiewów w kabinie itd.) - nie zdemoluj tego układu - jest rozbudowany i jednocześnie delikatny. A musi być absolutnie szczelny.
- króciec nr 2 (środkowy) - z niego idzie rurka do gruszki turbiny (elektrozawór z zielonym wtykiem elektryki) i do gruszki EGR-a (elektrozawór z czarnym wtykiem elektryki)
- króciec nr 3 (wewnętrzny) - te króćce też są połączone razem i potem jedna wspólna rurka idzie do obudowy filtra powietrza.

Te elektrozawory miały wiele wykonań, ale generalnie są podobne do siebie, mam nadzieję, że masz taki jak na zdjęciu.


Pompa vacu w silniku 2,4 jest napędzana tym samym paskiem co inne agregaty, jak alternator, sprężarka klimy, pompa wodna, pompa serwa kierownicy itd.
Schemat pozwalający odszukać pompę vacu masz tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #20
pompa vacu oznaczona jest VACP
Cytat:
Napisał kalimex1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A różowa rurka ze zdjęcia nr 2 to powinna chyba lecieć do zaworu na Turbo.
Sprawdź gdzie jest podłączona, i nie idzie do zaworu na turbo (!!!), ale do gruchy siłownika turbiny.
To jest w tym całym bajzlu najważniejsze, bez pracy tej gruszki silnik nie będzie miał mocy i będzie wchodził w tryb awaryjny.
Prawidłowa pracę tego układu sprawdzasz, zdejmując rurkę z króćca gruchy turbiny na wolnych obrotach, sztanga (sztywne cięgno) wychodzące z gruchy ma się natychmiast całkowicie wysunąć i obrócić dźwignię na turbinie, po założeniu przewodu ma z powrotem powrócić do pozycji maksymalnie wciągniętej do gruszki.
Na zgaszonym silniku cięgno ma być w pozycji jak przy zdjętej rurce. Stąd też możemy się już domyśleć, że po odpaleniu silnika sztanga ma natychmiast wsunąć się do gruchy. Podczas pracy silnika sztanga wysuwa się dopiero przy bardzo dużych obrotach i obciążeniach silnika - powyżej 2.500 obrotów pod obciążeniem (nie na luzie).
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Elektrozawór podciśnienia.JPG (63.9 KB, 17 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-03-2018 o 22:57
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.