Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-01-2023, 01:05   #1
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Dołożenie/aktywacja alarmu

Witam.
Chciałbym dołożyć do mojego C-maxa autoalarm. Auto jest z rocznika 2017. Biorę pod uwagę dwie opcje: aktywacja wbudowanego alarmu fabrycznego lub instalacja alarmu Logic LC5. Podstawowe kryterium wyboru to niski koszt i niski nakład pracy we wdrożeniu.
Z tego co do tej pory udało mi się ustalić, to zamek maski mam bez czujnika otwarcia i nie widzę tam nawet wiązki przewodów, a w panelu górnym ze schowkiem na okulary nie mam czujników ruchu.

Alarm Logic LC5 jest aktualnie na allegro za 250zł w komplecie z centralką, syreną z własnym zasilaniem i czujnikami ultradźwiękowymi.

Mam kilka pytań:

1. Gdzie i za ile dałoby się kupić czujniki "pojemnościowe" do alarmu fabrycznego?
2. Jakie wartości trzeba poustawiać za pomocą FORScana w celu aktywacji alarmu fabrycznego?
3. Do czego służy niepodłączona wiązka przewodów(zielony i zielonobiały) przy konsoli górnej? Czy to jest wiązka od czujników ruchu?


Ostatnio edytowane przez stardoorst ; 12-01-2023 o 01:19
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2023, 08:48   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,762
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

1. Czujniki fabryczne (aukcja przykładowa)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

3. Jeśli jest instalacja do nich, to się kończy zieloną wtyczką w konsoli w podsufitce, tutaj z kawałkiem uciętej wiązki widać
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2023, 12:52   #3
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Tomao, dziękuję za podpowiedź. Wygląda na to, że C-Max ma te same czujniki ruchu co Kuga i Mondeo - AV6N-15K607 i na allegro lub olx bez problemu się takie kupi.
U mnie górna konsola wygląda tak:

konsola_górna.jpg

Na czerwono zaznaczyłem puste miejsca na czujniki.

Wiązki z zieloną wtyczką nie znalazłem, czyli czekałoby mnie jej dołożenie.

Mam tylko taką wtyczkę:

konsola_górna1.jpg

Nie jest ona nigdzie podłączona, bo w tym plastiku od konsoli nie ma żadnych pinów w tym miejscu, w które jest włożona. Najwyraźniej nie ma ona związku z alarmem. Zastanawiam się, do czego ona służy. Jeśli by się okazało, że przewody prowadzą do BCM, to by było kuszące, aby te dwa przewody zaadoptować na potrzeby czujnika ruchu i uniknąć konieczności prowadzenia nowych.
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2023, 13:08   #4
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,481
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Cytat:
Napisał stardoorst Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
do czego ona służy.
kontrolka wyłącznika poduszki za 450zł w ASO
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2023, 13:11   #5
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,762
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Jak się zdejmie konsolę podsufitki trzeba ręką poszukać, ja nie miałem mikrofonu, ale wiązka i złącze było przypięte do takiej poprzeczki konsoli sufitowej (w tej części pozostałej po zdjęciu schowka), trzeba poszukać z latarką i wymacać.
Ta wtyczka na zdjęciu jest do kontrolki poduszki pasażera.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2023, 15:46   #6
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Dziś wróciłem do tego tematu. Udało mi się aktywować alarm obwodowy.

BCM-20230118-alarm-dostepne_opcje.jpg

Trzeba wybrać opcję Thatcham Alarm. BCM zgłasza wtedy błąd B1D17 (Battery Backed Sounder), ale działa na klaksonie + światła awaryjne.
W przypadku wyboru opcji Perimeter anti-theft był błąd B10A5 (Alarm Siren) i była cisza-działały tylko światła awaryjne.

Nie ma u mnie w Rear Junction Box bezpiecznika F8 ani przekaźnika R5 dla syreny alarmowej(nie ma nawet dla nich pinów).

Na razie wystarczy mi ten alarm obwodowy. Jak się zrobi cieplej to jeszcze dołożę czujnik ruchu AV6N-15K607, czujnik otwarcia maski i być może syrenę alarmową z podtrzymaniem.

Niestety teraz nie błyskają światła awaryjne jako potwierdzenie przy ryglowaniu zamków i nie działa automatyczne ponowne ryglowanie po kilkudziesięciu sekundach od odryglowania z pilota w przypadku, gdy się nie otworzy drzwi. Gdy na próbę przywróciłem w BCM opcję "No alarm" to te funkcje działają. Czy ma ktoś pomysł co zrobić, aby te funkcje działały z alarmem tak samo jak bez niego?

Ostatnio edytowane przez stardoorst ; 02-02-2023 o 17:13
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-09-2023, 20:50   #7
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Jest dalszy postęp w pracy nad alarmem.
Zasymulowałem obecność czujnika otwarcia maski poprzez podłączenie przewodu do masy(trzeba było dołożyć pin C1-15 do wtyczki modułu BCM). Od tego czasu znów prawidłowo błyskają światła awaryjne jako potwierdzenie przy ryglowaniu zamków i działa automatyczne ponowne ryglowanie.

Kupiłem czujnik ruchu AV6N-15K607. Udało się znaleźć zieloną wtyczkę z wiązką dla czujnika tak jak pisał tomao. Czujnik podłączyłem, ale niestety nie działa. Sprawdziłem zieloną wtyczkę i na przewodzie szaro-czerwonym mam +12V, na czarno-białym mam masę, a na przewodzie fioletowym około 11,5V. Dobry znak, bo wynika z tego, że wiązka jest gdzieś podłączona, a nie wisi w powietrzu. Mimo tego ruch w kabinie nie wyzwala alarmu. Może kupiony czujnik jest niesprawny?
Dziwi mnie, że na schemacie jest, że przewód szaro-czerwony powinien prowadzić do złącza C4 pin 18, a fioletowy do C4 pin 12 modułu BCM, a u mnie nie ma pinów C4-12 i C4-18. Gdzie w takim razie prowadzi ta wiązka? Czy po lifcie coś zostało zmienione? Niestety schemat mam tylko do C-Max II przed liftem.

Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak sprawdzić czujnik ruchu, czy jest sprawny? Czy na fioletowym przewodzie w wyniku wykrycia ruchu jest np. tylko zwieranie do masy lub +12V, albo jest tam jakaś bardziej skomplikowana komunikacja cyfrowa?

Ostatnio edytowane przez stardoorst ; 12-09-2023 o 20:55
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-09-2023, 21:21   #8
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,762
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Jest tam komunikacja cyfrowa LIN. Obecność czujników ruchu chyba trzeba zakodować, potem można sprawdzić w menu licznika, czy jest zaznaczona ochrona (bo można je tam wyłączyć, lub ustawić zapytanie przy każdym wyłączeniu zapłonu).
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2023, 13:31   #9
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

W menu licznika mam te opcje. Wybrałem "pełna ochrona".

Tak to wygląda, że trzeba obecność czujników zakodować. Obecnie mam błąd w module BCM: B1088 - LIN bus B - signal invalid.
W FORScan w Service Procedures mam taką procedurę: BCMii Local Interconnect Network New Module Calibration.
Próbowałem ją uruchomić, ale kończy się komunikatem: "service procedure has been interrupted". Dochodzi do momentu, kiedy trzeba wyłączyć zapłon i nacisnąć ok, potem włączyć zapłon i nacisnąć ok i wtedy jest interrupted. Domyślam się, że ta procedura służy do dodania np. czujnika ruchu.
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2023, 14:05   #10
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,762
Domyślnie Odp: Dołożenie/aktywacja alarmu

Procedury serwisowe bym zostawił. Prędzej do zmiany Interior motion sensor w centralnej konfiguracji (BCM Main).
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.