Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-12-2022, 18:33   #1
4Mic
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 09-09-2005
Skąd: Toruń
Model: C-Max Energi USA
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2016
Postów: 21
Domyślnie Brak regulacji poziomowania reflektorów

Postanowiłem po dłuższym czasie, że wreszcie założę europejskie lampy przednie do mojego Forda. Jak trzeba zakupiłem odpowiednie reflektory, włącznik świateł z regulacją i po paru miesiącach zabrałem się dziś do roboty. Położyłem brakujące kable do kostek reflektora. Pin 1 plus 12V po stacyjce, Pin 11 masa i Pin 3 regulacja od włącznika z pinu 6. No i nie działa regulacja. Wyłącznik wykluczyłem, że uszkodzony bo mam dwie sztuki, oba nie regulują. Możliwość padnięcia obu silniczków w lampach prawie nie możliwa. Kable sprawdzone z tysiąc razy czy jest w porządku i nadal nic. Zastanawiam się czy nie trzeba czegoś jeszcze aktywować w komputerze.
Może ktoś miał podobny problem lub wie co trzeba zrobić?

4Mic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2022, 19:16   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Cytat:
Napisał 4Mic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... czy nie trzeba czegoś jeszcze aktywować w komputerze...
Raczej nie trzeba. To jest "urządzenie czysto elektryczne". Czy ten "plus po zapłonie" faktycznie "dochodzi" do lamp? Bo standardowego bezpiecznika od tego połączenia (F39/5A) to raczej w BJB w C-max Energi to nie ma...

Nie weryfikowałem tego, ale nie jest tak na 100% wykluczone, że włącznik świateł (podający do BCM informacje o włączeniu świateł cyfrowo - po magistrali LIN) musi mieć z BCM informację, że światła są regulowane ("... with adjuster"). Wystarczy sobie to choćby FORScanem zmienić w centralnej konfiguracji auta. Wtedy będzie na 100% sprawdzone czy trzeba czy nie "coś aktywować"...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 10-12-2022 o 19:23
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2022, 20:13   #3
4Mic
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 09-09-2005
Skąd: Toruń
Model: C-Max Energi USA
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2016
Postów: 21
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Zasilanie jest na 100%, wzięte z bezpiecznika od zapalniczki pod schowkiem pasażera, F61. Sprawdzane miernikiem.
Gdzie w Forscan można to ustawić?
4Mic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2022, 20:33   #4
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,485
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Masz napisane w "centralnej konfiguracji", tam i tylko tam.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2022, 10:18   #5
4Mic
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 09-09-2005
Skąd: Toruń
Model: C-Max Energi USA
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2016
Postów: 21
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Sprawdziłem teraz w Forscanie i lampy były ostawione z regulacją, wyłączenie i ponowne włączenie tego nic nie dało.
Może ktoś wie jaki sygnał jest podawany z regulatora położenia do reflektorów? W regulatorze jest potencjometr. Czy na wyjściu ma być napięcie czy rezystancja, a może sygnał cyfrowy?
4Mic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2022, 10:32   #6
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,485
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Cytat:
Napisał 4Mic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może ktoś wie
znów nie czytasz co zostało już napisane.

Nie ma tam "sygnału" w takim rozumieniu jak się spodziewasz, jest LIN.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2022, 17:34   #7
4Mic
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 09-09-2005
Skąd: Toruń
Model: C-Max Energi USA
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2016
Postów: 21
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Po LIN idzie tylko włączanie poszczególnych świateł, a regulacja poziomu jest czysto elektroniczna. Tak wynika ze schematu, choć mam tylko do Focusa. Właśnie sprawdziłem i w zależności od ustawienia pokrętła mamy inną rezystancje na pinie 6 względem masy. Dla poz. 0 mamy ok. 1,45 kΩ, dla poz. 4 mamy ok. 0.675 kΩ.
Może ktoś z forumowiczów posiada schemat od C-max MK2 i zweryfikuje piny w lampie i włączniku, może tu jest mój problem. Albo mam takiego pecha i obie lamy mają walnięte silniczki, choć rezystancja na pinach 1-11 w obu lampach była taka sama i wynosiła 4,9 kΩ (choć już nie pamiętam, sprawdzałem wczoraj). Czy jest możliwość sprawdzenia tych silniczków czy działają poza samochodem?

Ostatnio edytowane przez 4Mic ; 13-12-2022 o 11:49
4Mic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2022, 21:02   #8
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Cytat:
Napisał 4Mic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...schemat od C-max MK2 i zweryfikuje piny w lampie i włączniku, może tu jest mój problem. ...
Tu nie ma problemu. Schemat jest taki sam dla C-maxa MK2 jak dla Focusa MK3. Poza tym w poście #2 napisałem, że regulacja jest "czysto elektryczna" a nie żadna cyfrowa... Wątpliwość była tylko czy sterownik we włączniku przypadkiem nie odłącza tego potencjometru jak nie dostanie info z BCM, że jest on "potrzebny". Okazuje się, że nie odłącza.
Jak odpowiadam w jakimś wątku, to zawsze staram się najpierw sprawdzić na właściwych schematach.
Jak już Kolega wykonał tyle pracy "detektywistycznej" - to trzeba sprawdzić występowanie tej samej rezystancji na wtyczce lampy na pinie do regulacji.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 11-12-2022 o 21:06
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-12-2022, 19:05   #9
4Mic
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 09-09-2005
Skąd: Toruń
Model: C-Max Energi USA
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2016
Postów: 21
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Dziś zrobiłem kolejne test i tak. Silniczki działają, gdy podam na nie napięcie 12V poprzez rezystor nastawny. Przy nastawie 1.4 kΩ (większa rezystancja nić już nie daje) lampy idą max. do góry, ale po zmniejszeniu rezystancji nie opadają. Aby opadło muszę całkowicie odpiąć kabel od zasilania i poprzez palce (bardzo duża rezystancja) zewrzeć go z napięciem 12V. Wtedy opadną na sam dół. Czyli bez zasilania stoją w miejscu. Co to może znaczyć? Gdzie dalej szukać? Włącznik mam od focusa MK3

Zrobiłem nowy układ z potencjometrem nastawnym 5 kΩ (taki miałem). Jeden koniec do plusa 12V drugi koniec do masy, a styk nastawny do reflektorów. I mogłem regulować góra dół. Teraz pytanie jak wymusić aby oryginalny włącznik to robił, można go jakoś aktywować, czy muszę go przerobić.

Rozebrałem włącznik i zrobiłem pomiary na włączonym samochodzie. Masa jest na jednym końcu potencjometru, brak z drugiej strony zasilania jest 0V. Styk nastawny po rezystorze 471 Ω idzie na pin 6. Czyli brakuje mi zasilania we włączniku przy potencjometrze.

Zrobiłem zworkę i podałem napięcie na potencjometr. I tak regulacja działa, ale przy górnej pozycji silniczki buczą, ale co lepsze tylko przy włączonych światłach.
Przy moim układzie z potencjometrem 5 kΩ wszystko ładnie działa i nie buczą silniczki. We włączniku wartość potencjometru to 461Ω plus dodatkowe rezystory na końcach, o wartości 195Ω i z drugiej strony 55Ω, oraz na wyjściu 471Ω

No i rozwiązałem problem buczenia silniczków. Musiałem zapodać zasilanie na potencjometr spoza włącznika. Odciąłem układ od zasilnia wewnątrz. Zasilanie dodałem z tego samego miejsca co do silniczków czyli z bezpiecznika F61 (Zapalniczka). Teraz tylko to poskładam i można jechać na ustawienie świateł.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg wlacznik.jpg (52.5 KB, 27 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg potencjometr.jpg (45.1 KB, 21 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez 4Mic ; 13-12-2022 o 15:31
4Mic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2023, 07:52   #10
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,768
Domyślnie Odp: Brak regulacji poziomowania reflektorów

Okazało się, że ustawienie "halogen lights with adjuster" to za mało. Pierwotnie miałem światła mijania cały czas włączone. Po założeniu dziennych wyłączyłem je w trochę zły sposób i regulacja przestała funkcjonować (nie sprawdziłem tego od razu, wyszło dopiero po czasie przy okazji wymiany wyłącznika z pozycją auto).
Cytat:
Napisał 4Mic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli brakuje mi zasilania we włączniku przy potencjometrze.
Po pomiarach kolegi było pewne, że podanie napięcia jest programowalne. Zmieniając daylight running light z "not recognized" (00) na "standard dipped light" (02) regulacja wysokości pokrętłem znów funkcjonuje poprawnie.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg headlights adjust.jpg (79.6 KB, 15 wyświetleń)
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.