Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-02-2023, 22:49   #1
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Dzień dobry,

Walczę od kilku dni z Transitem, który rzucił palenie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Zczytałem błędy i z tego co udało mi się ustalić są 2 główne problemy:

P1178 - Źle ustawione koło pompy
P1180, P1182, P1184 - problem pedału przyspieszenia

I teraz tak: silnik po złożeniu udało mi się odpalić, po czym przestał reagować na pedał gazu i zgasł. Nie chciał odpalić, po poprawieniu wtyczki pod pedałem wszystko wróciło do normy. W tej chwili po kilkudniowym postoju już nie odpala. Na początek wymieniłem pompę wstępną paliwa na nową Pierburg, nic to nie dało, myślałem że moze coś z rozrządem ale jest ustawiony ok. Teraz zasadnicze pytanie, co może wpływać na problemy z uruchomieniem? Źle ustawiona pompa czy rzeczywiście pedał gazu ma coś do tego?

Co do ustawienia pompy, chciałem być cwany i zaznaczyłem przed zdjęciem samej pompy jak była ustawiona. Ustawiłem ją identycznie ale skoro wywala błąd to może powinienem ustawić ją na nowo? Teoretycznie z tego co czytałem powinienem poluzować śruby koła pompy wtryskowej na napiętym rozrządzie i skręcić je w takiej pozycji jak się koło samo ustawi (pewnie z wyjętą blokadą). Dobrze to rozumiem? Pasek rozrządu jest szeroki, samochód z 1998 roku, silnik 4GB, napinacz nowy.

Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-02-2023, 12:41   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Cytat:
Napisał Doomek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(pewnie z wyjętą blokadą). Dobrze to rozumiem?
No... niestety źle.
Musisz mieć zestaw kołków (lub coś co je dobrze zastępuje) i wstępne statyczne wyprzedzenie kąta wtrysku ustawiasz na tych kołkach - także blokujesz kołnierz pompy (koło pompy nie jest blokowane, tylko kołnierz wałka, a koło poluzowane swobodnie obraca się o pewien niewielki kąt na kołnierzu wałka pompy).
Opis jak to zrobić masz tu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8

Skoro grzebałeś w układzie paliwowym, czy nie jest on zapowietrzony?

Czy na pewno zawór start-stop jest sprawny - jest on przyczyna 90% problemów z pompą Lucas-EPIC.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-02-2023, 13:27   #3
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Pompa była wysyłana do serwisu Bosch na uszczelnienie bo leciało z niej ciurkiem. Po testach na stole podobno wszystko jest sprawne. Kołki specjalnie do tego silnika mam i tak ustawiałem rozrząd. Kołki pasują ale mimo to wywala blad ustawienia kąta wtrysku. Dlatego uznałem że coś jest nie tak. Układ napewno był zapowietrzony ale silnik już raz odpalił i chodził dobrze. Po kilku dniach już go nie odpaliłem dlatego wymieniłem pompę wstępną, wyglądało na to że paliwo wraca do baku. Dzisiaj spróbuję delikatnie poprzestawiać koło pompy w lewo i prawo, zobaczę czy to coś zmieni. Na instrukcji dostarczonej z napinaczem była informacja że pasek zakładam z kołkami ustalającymi, luzuje koło pompy wtryskowej, napinam napinacz, usuwam kołek pozycjonujący koło pompy i tak wszystko skręcam. Tak jakby napinacz ustalał przesunięcie kąta wtrysku. Pytanie co powinno definiować te kilka milimetrów w lewo lub prawo przy ustawianiu wyprzedzenia kąta wtrysku? To się doregulowuje na podstawie tego jak chodzi silnik? Np. za twardo to w lewo, za mało mocy czy słabe odpalanie to w prawo?
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2023, 09:39   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Nic się nie doregulowyje - ustawiasz na kołkach i ma być dobrze. Koło pompy dokręcasz przy napiętym napinaczu i włożonym kołku - tak by podczas dokręcania nic się obróciło. Wyprzedzenie kąta wtrysku ustala nie napinacz, tylko kołki.

Pompa ma nastawnik wyprzedzenia kąta wtrysku, który sterowany jest hydrauliczne, a czynnikiem hydraulicznym jest paliwo wewnątrz korpusu. Jeżeli wewnętrzne ciśnienie paliwa jest nieprawidłowe, to nastawnik źle się pozycjonuje. Za wewnętrzne ciśnienie paliwa w pompie odpowiada zawór start stop, który sterowany jest z ECU sygnałem PWM, czyli cały czas wibruje. I zawór upustowy. Dlatego też trzeba sprawdzać zawór start stop przy wszelkich dziwnych błędach, bo tu awaria zaworu powoduje wywalanie różnych błędów zupełnie od czapy. Sprawdza się twornik zaworu - jak wygląda i czy w ogóle jest gumka na jego końcu. Dodatkowo kawałki rozlatującej się gumki z twornika wpadają do pompy i blokują zwężki w kanałach pompy mające decydujący wpływ na jej pracę. Zawór daje się zdemontować na pomie zamontowanej na samochodzie.
Jak pisałem wyżej - zawór start stop to bardzo podatny na uszkodzenie element w tej pompie i powoduje W-I-Ę-K-S-Z-O-Ś-Ć problemów podczas eksploatacji tego ustrojstwa.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-02-2023 o 09:47
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2023, 10:16   #5
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Wymiana tego zaworu to nie problem, mogę to zrobić profilaktycznie. Tylko zakładam że jest ok skoro pompa dopiero co wróciła z serwisu Boscha po wymianie kompletu uszczelnień. Wiem że jakość regeneracji potrafi być u nas różna i każdy może popełnić błąd ale chciałbym najpierw wykluczyć własne błędy i awarie innych podzespołów. Pompa przed regeneracją chodziła dobrze, odpalał od strzała ale ciekło z niej ciurkiem. To co robiłem to luz zaworowy, uszczelnienia i rozrząd. Wszystko się udało ale coś musiałem przeoczyć albo coś padło przy okazji.


Problem chyba udało się rozwiązać. Samochód pali bez problemu. Co pomogło? Poluzowanie koła napędu pompy, poruszanie paskiem z lewej i prawej żeby się ustawiło "po swojemu". Odkręcenie przewodów zasilania wtryskiwaczy i porządne odpowietrzenie układu.

Ostatnio edytowane przez Doomek ; 10-02-2023 o 16:54
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2023, 14:40   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Wielu użytkowników (także na brytyjskim forum Transita) skarżyło się na brak kontaktu na pinach wtyczki pompy. Warto może to sprawdzić, może użyć preparatu poprawiającego kontakt.

Ale czy te błędy przez ciebie podane, to są błędy przed pierwszym odpaleniem? Czy jednak teraz się pokazały i są aktualne?
Jeżeli tak, to trzeba sprawdzić zespół czujnika pedału wg. instrukcji.
Z kolei błąd 1178 jeśli wystąpił po odpaleniu i zgaszeniu (i zakładamy że nastawnik w pompie jest ok) - może był za luźny pasek i przeskoczył o ząbek, sprawdziłbym jeszcze raz ustawienie rozrządu i naciąg paska.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2023, 07:13   #7
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: 2.5TD ustawienie pompy wtryskowej Lucas

Wydaje mi się że pierwsza Twoją diagnoza była trafna. Głównym problemem było niskie ciśnienie na pompie. Po dokładnym odpowietrzeniu układu i ponownym ustawieniu koła pompy wtryskowej wszystko wróciło do normy. Dziękuję za naprowadzenie. Błędy pewnie pojawiły się z powodu niskiego ciśnienia wewnątrz pompy. Wymiana pompy wstępnej i odpowietrzenie układu rozwiązały problem. Co do pedału gazu, będę musiał go rozebrać i posprawdzac. Ewentualnie poszukać nowego. Ten już kilka lat ma...

EDIT:
Finalnie zamówiłem nowy zawór start stop z oringami i sprężynką. Z jednej strony pompa dopiero co wróciła z serwisu ale... Obecne problemy wskazują na jego niesprawność. Kontrolka Check engine nie świeci się ale prędkość jest ograniczona do 60km/h jak w trybie awaryjnym i są błędy: za niskie ciśnienie w pompie oraz uszkodzenie zaworu start stop. Co ciekawe gaśnie normalnie - przy rozruchu ma mały problem - odpala i od razu gaśnie. Trzeba 1sek dłużej przytrzymać rozrusznik żeby się uruchomił. Wymiana będzie wymagała trochę gimnastyki ale powinno się udać to zrobić na samochodzie.

Ostatnio edytowane przez Doomek ; 18-02-2023 o 23:39
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.