Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-02-2023, 22:34   #1
Wicek
ford::beginner
 
Avatar Wicek
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-05-2017
Skąd: Lądek-Zdrój
Model: Transit Tourneo
Silnik: 2.0td
Rocznik: 2006
Postów: 38
Domyślnie Wymiana rozrządu 2.0TDI

teoretyczny pacjent to Tranzystor 2.0 TDi 100 km 2005r - przymierzam się do wymiany łańcucha rozrządu.
Czy dam radę zrobić taką wymianę dobierając się do silnika przez demontaż przodu pojazdu (grill, belka, chłodnice, itd.), ewentualnie podnosząc/opuszczając silnik góra/dół - na tyle, ile można?

Czy jednak w takim przypadku nie obejdzie się bez demontażu całkowitego silnika i trzeba będzie przygotować się na wysunięcie motoru (ze skrzynią biegów i półosiami) nieco poza pojazd przy uzyciu podnosnika/dżwigu?

Pytam, bo chciałbym się psychicznie przygotować a robione będzie raczej pod chmurką...

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

__________________
Nie każda morda pasuje do Forda...
Wicek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2023, 08:31   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu

To się robi nie ruszając silnika. Doświadczeni mechanicy nie mają tu problemu, ale pierwszy raz to robić i to na ulicy (bez kanału) - to nie wiem...

Ułatwieniem może być ta instrukcja [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Odszukaj silnik 2,0, potem wałki rozrządu. W opisie pomiń wszystko co dotyczy bezpośrednio demontażu wałków, dalej jest opis demontażu łańcucha.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2023, 18:10   #3
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu

WQ Transicie pas się demontuje z chłodnicami, dostęp piękny, można silnik wyciągać, więc i na podwórku się rozrząd zrobi.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-02-2023, 16:04   #4
toros72
ford::beginner
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 07-09-2019
Skąd: Janki
Model: transit
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 16
Domyślnie rozrząd,napinacz

Witam nie mogę cofnąć napinacza aby włożyć blokadę, co zrobić przebieg 280 kkm. Czy wymieniać po tym przebiegu cały rozrząd ? Koła rozrządu w tym modelu 2,0 tdci po wymianie dokręcam na luźnym napinaczu/łańcuchu czy napiętym ?
toros72 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2023, 08:50   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Zwykle rozrząd w tych silnikach bez problemu osiąga 500 kkm. Po co go ruszasz? Czy coś złego się dzieje?
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-02-2023, 20:57   #6
Wicek
ford::beginner
 
Avatar Wicek
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-05-2017
Skąd: Lądek-Zdrój
Model: Transit Tourneo
Silnik: 2.0td
Rocznik: 2006
Postów: 38
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zwykle rozrząd w tych silnikach bez problemu osiąga 500 kkm. Po co go ruszasz? Czy coś złego się dzieje?
W chwili obecnej mam na liczniku najechane blisko 300.000 km. Jak pierszy raz zobaczyłem w 2017 r. Tranzystora, miał najechane niby 147.000.
Niby. Bowiem wiem, że ostani serwis i wpis w systemie w Niemczech z 2012r. to... 212.000 km Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zatem - nawet gdyby w latach 2012-2017 stał na "kołkach" (w co wątpimy wszyscy), to i tak miałby najechane pod 400.000 km.
To po pierwsze.
Po drugie - wydaje mi się, że zaczyna już szumieć (co zresztą sprawdzę jeszcze z kimś, kto ma większe doświadczenie w odsłuchiwaniu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.).
Po trzecie - od ostatniej zmiany pompy wody upłynęło mi już blisko 70.000 km, więc na wiosnę i tak rozkręcę przód aby do wszystkiego mieć dobry dostęp. A skoro gril, belka i chłodnice już będą "out" i wtedy da się dobrać przy okazji do strony z łańcuchem (bez wyciągania silnika) to... czemu nie?

Wiem, że roboty kupa. Robię jednak Tranzystorem kilometry a i on robotę. Na razie terkocze równo, bez dymku - szkoda by było, gdyby nagle licho motór wziął z powodu urwanego łańcucha. A jego - jak widać z powyższego opisu - pewien nie jestem...

Pozdrawiam!

Bump:
Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
WQ Transicie pas się demontuje z chłodnicami, dostęp piękny, można silnik wyciągać, więc i na podwórku się rozrząd zrobi.
Właśnie pytanie jest, czy jak ściągnę gril, belkę i chłodnice to i tak będę zmuszony wyciągać silnik czy też da się wymienić rozrząd bez wyciągania motoru (tylko dobierając się z boku, podnosząc lub opuszczając ewentualnie całosć góra/dół)...

Pozdrawiam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Nie każda morda pasuje do Forda...

Ostatnio edytowane przez Wicek ; 19-02-2023 o 20:59
Wicek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-02-2023, 08:11   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Cytat:
Napisał Wicek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po trzecie - od ostatniej zmiany pompy wody upłynęło mi już blisko 70.000 km,
Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.

Rozrząd, przy rozciągnietym łańcuchu lub uszkodzonym napinaczu olejowym, najbardziej słychać na mocno rozgrzanym silniku na wolnych obrotach. W zasadzie wtedy grzechocze, a nie szumi.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-02-2023 o 11:25
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-02-2023, 21:01   #8
Wicek
ford::beginner
 
Avatar Wicek
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-05-2017
Skąd: Lądek-Zdrój
Model: Transit Tourneo
Silnik: 2.0td
Rocznik: 2006
Postów: 38
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.
70 tys km temu miałem awarię pompy wody. Padła po dokładnie 62 tys km od poprzedniej wymiany...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wtedy, przy awarii, gdzieś otrzymałem informację, że pompy wytrzymują ok. 70 tys. km, stąd profilaktyczny zamiar wymiany. I teraz - czytając że wytrzymują kilkaset tys. km - jestem w kropce, bo nie wiem czy wymieniać. Na razie nic się nie dzieje, silnik nie grzeje się nawet w lecie w górach Albanii i na stromych podjazdach w Grecji. Kłopot w tym, że w tym roku zamierzamy dotrzeć do Turcji a nawet... Gruzji. Boję się, że jak "padnie" mi gdzieś na trasie, to będzie nieciekawie...
__________________
Nie każda morda pasuje do Forda...
Wicek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-02-2023, 21:23   #9
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Cytat:
Napisał Wicek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Właśnie pytanie jest, czy jak ściągnę gril, belkę i chłodnice to i tak będę zmuszony wyciągać silnik czy też da się wymienić rozrząd bez wyciągania motoru (tylko dobierając się z boku, podnosząc lub opuszczając ewentualnie całosć góra/dół)...
Dasz radę spokojnie. Miejsca full a dostęp dobry, nie musisz wyjmować silnika.

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.
Różnie wytrzymują, bo właśnie podciekają. Ja np. myślę o profilaktycznie wymianie obu, bo tak to nie wiadomo w jakim są stanie, i kiedy wieloklin obróci... a nie lubię niespodzianek w trasie.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2023, 14:58   #10
RUMAK
ford::beginner
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 22-01-2010
Skąd: Warszawa
Model: Transit kontener(3,2 wys.od ziemi.)
Silnik: 2,0 tddi
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI

Czesc,
Zmieniłem rozrzad w swoim tddi po 500tys km.
i to tylko przy wymianie uszczelki pod głowica- inaczej dalej bym nie ruszal.
Zanim rozbierzesz -spróbuj poszukać części.
Z oryginału, i to po kawałku- oddzielnie koła, łancuch napinacz koszt ok 3500-4000 zł.
takie cos jak zestaw TCK 47 firmy FAI za 900 zł. najlepiej sobie darować.
Jak chcesz koniecznie zmieniać całość to napisz.

QUOTE=Wicek;3443658]teoretyczny pacjent to Tranzystor 2.0 TDi 100 km 2005r - przymierzam się do wymiany łańcucha rozrządu.
Czy dam radę zrobić taką wymianę dobierając się do silnika przez demontaż przodu pojazdu (grill, belka, chłodnice, itd.), ewentualnie podnosząc/opuszczając silnik góra/dół - na tyle, ile można?

Czy jednak w takim przypadku nie obejdzie się bez demontażu całkowitego silnika i trzeba będzie przygotować się na wysunięcie motoru (ze skrzynią biegów i półosiami) nieco poza pojazd przy uzyciu podnosnika/dżwigu?

Pytam, bo chciałbym się psychicznie przygotować a robione będzie raczej pod chmurką...

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.[/QUOTE]
RUMAK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.