Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-10-2017, 22:30   #1
Smalcmen
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 31-12-2009
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,4DTDi
Rocznik: 2002
Postów: 53
Domyślnie Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Witam, wszystkich ponownie.
Przy wymianie pompy przeskoczył mi łańcuch (chyba) ale nie mając specjalnych kluczy i aby mieć pewność, że wszystko jest O.K. do tej operacji zdjąłem też osłonę rozrządu.
Teraz problem:
Wyczytałem już jak ustawić wał i koła zębate ale nigdzie nie mogę znaleźć jak założyć łańcuch.
Nie chodzi mi oczywiście o znaki bo z tymi nie mam problemu tylko z małym kółkiem na wale. To znaczy jak naciągnąć łańcuch między pompą a tym kółkiem, na sztywno i w jakim położeniu regulacji koła pompy? Że też nie mogli zrobić znaku na wale, nawet w dużym Fiacie był.
Jeszcze jedno, koła na wałkach są ustawione tak jakoś niesymetrycznie tzn. po zablokowaniu znaki nie są idealnie na górze ale nigdy to nie było ruszane więc pewnie tak ma być i nie dotykać?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Piotr

Smalcmen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 08:28   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Łańcuch zakładasz tak, aby pomiędzy kołem pompy i kołem wału (na ślizgaczu) nie miał luzu. Luz może mieć pomiędzy kołem wału i kołem wałka wydechu - tam jest napinacz olejowy.
Koło pompy mocowane jest do wałka pompy na fasolkowych otworach, które pozwalają na pewien niewielki obrót koła względem wałka. Ale kołek ustala wałek pompy, a nie koło. Więc jeżeli chcesz ustawić przy okazji statyczny kąt pompy, musisz wpierw zakołkować wszystkie koła, założyć łańcuch (pilnując znaków i z luzem na napinaczu), poluzować śruby mocujące koło pompy, wyjąć kołki wałków i cofając nieco koło wałka wydechu lekko naprężyć łańcuch - będzie naprężony od koła wału do koła wałka wydechowego. Przy tak naprężonym łańcuchu dokręcasz śruby koła pompy. Dopiero teraz wyjmujesz kołki pompy i koła zamachowego.

Czy u ciebie ktoś nie grzebał już w tym rozrządzie? Łańcuch dajesz nowy - mam nadzieję?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 13-10-2017 o 08:37
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 09:05   #3
Smalcmen
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 31-12-2009
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,4DTDi
Rocznik: 2002
Postów: 53
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Witam, na Ciebie zawsze można liczyć.
Kilka lat temu też wymieniałem pompę (w warsztacie) ale wtedy na pewno nie był zdejmowany nawet dekiel tylko samo plastykowe kółko, mieli blokadę koła tyle mi wiadomo. Czemu pytasz?
Koła zaworowe też mają wycięcia fasolkowe i stąd moje pytanie czy to też się ustawia. Te odchylenia od pionu są rzędu paru stopni ale są.
Właśnie o taki opis mi chodziło bo schematy różnią się ilościami ogniw między kołami i nie można z nich tego wywnioskować.
Reasumując, zakładam łańcuch na poluzowanym ale zakołowanym kole pompy, napinam go kołem wydechu i przykręcam śruby, lekko chyba trzeba przytrzymać go w miejscu napinacza bo jeszcze przeskoczy.
Tak na marginesie jeszcze zapytam, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czujnika położenia wału, z racji tej wymiany mam go wyjętego więc może by było warto.
Pozdrawiam Piotr
P.S. Łańcuch daję stary bo cena nowego przekracza wartość pojazdu a używany może być gorszy od mojego

Ostatnio edytowane przez Smalcmen ; 13-10-2017 o 09:08
Smalcmen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 10:42   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Cytat:
Napisał Smalcmen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Koła zaworowe też mają wycięcia fasolkowe i stąd moje pytanie czy to też się ustawia.
OK, jeżeli są znaki nierówno ustawione na kołach wałków, to także poluzuj ich koła na fasolkach, kołków nie wyjmuj, naciągnij łańcuch między kołem wydechu i dokręć wszystkie koła. Może znaki ustawią się wtedy w pionie?
Generalnie mało kto ustawia koła wałków luzując je - każdy zakłada, że w fabryczne ustawienie jest ok.

Jeżeli łańcuch ma duży przebieg (np ponad 300 kkm), to jest już mocno wyciągnięty - pytanie na jaki przebieg jeszcze liczysz.

Opis ustawienia gniazda czujnika położenia wału - jak widzę - odnosi się do wyjętego silnika z kołem zamachowym na wierzchu i z zamontowanym czujnikiem mikrometrycznym w głowicy - trzeba ustawiać pierwszy tłok 10 mm przed GZP. Lepiej nie myśl o tym...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 12:17   #5
Smalcmen
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 31-12-2009
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,4DTDi
Rocznik: 2002
Postów: 53
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Zaraz zrobię zdjęcia i jakoś je zamieszczę to może wydasz sprawiedliwy wyrok, ruszać czy nie. Z jakiego portalu najlepiej skorzystać?
Przy czujniku chodziło mi o czysto elektryczne sprawdzenie samego czujnika. Jakiś omomierz, gausotron, hallotron czy inny Faraday'omierz?

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wydechowa wydaje się bardziej przesunięta niemniej, obie nie są prosto do góry.
Teraz po wyczyszczeniu dopatrzyłem się starych odgniotów po śrubach na tych kołach mniej więcej właśnie korygujących te odchyłki, pewnie ktoś je jednak przestawiał bo same by się nie przestawiły.

Więc jakbyś zrobił, ruszać czy nie? Jeżeli tak to cała procedura ustawiania łańcucha od początku?
Pzdr

Ostatnio edytowane przez Smalcmen ; 13-10-2017 o 13:04
Smalcmen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 13:07   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Cytat:
Napisał Smalcmen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przy czujniku chodziło mi o czysto elektryczne sprawdzenie samego czujnika. Jakiś omomierz, gausotron, hallotron czy inny Faraday'omierz?
Czujnik położenia wału to jest zwykła cewka magnetyczna - w odróżnieniu do czujników położenia wałka w tdci lub wałka pompy wewnątrz niej w tddi (czujniki Halla). Czujnik położenia wału zdarza się, że padnie, typowy objaw jest taki, że na zimnym działa, na gorącym jest kaput. Jeżeli nic z nim się nie dzieje i nie ma jego błędów, to nie zajmuj się tym - lepiej nie szukać kłopotów...
Te koła wałków u ciebie tak jakby faktycznie bardziej w lewo powinny być ustawione, ale niewiele. Może spróbuj poluzować śruby i ustaw je na naprężonym łańcuchu.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 14:21   #7
Smalcmen
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 31-12-2009
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,4DTDi
Rocznik: 2002
Postów: 53
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Ustawiłem tak, że są prawie idealnie w pionie.
Co ile obrotów znaki powinny się zgrywać, chodzi oczywiście łańcuch <-> koło bo blokady zgrywają się co jeden obrót.
Smalcmen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 16:07   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Cytat:
Napisał Smalcmen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ustawiłem tak, że są prawie idealnie w pionie.
Koła muszą się same automatycznie ustawić przy poluzowanych śrubach po naprężeniu łańcucha (ale przy zakołkowanych wałkach). A to, czy znaki ustawią się w pionie, czy nie - to wtórna sprawa, nie ma to wpływu na poprawność ustawienia.
Jeżeli ustawiłeś znaki w pionie nie zważając na naprężenie łańcucha - to niedobrze...

Cytat:
Napisał Smalcmen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co ile obrotów znaki powinny się zgrywać, chodzi oczywiście o łańcuch
Hm... To zadanie do rozwiązania dla matematyka... Ale chyba co 694 obroty wału - jeśli dobrze policzyłem ilości ogniw i zębów...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 13-10-2017 o 16:26
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 16:11   #9
Smalcmen
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 31-12-2009
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,4DTDi
Rocznik: 2002
Postów: 53
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

Odpowiem sam, nie liczyłem ale pewnie z tysiąc i znaki zgrywają się z łańcuchem.
Wszystko skręcone i oczywiście nie pali!!!
Błędy jakie znalazł Forscan:
===PCM DTC P1664===
Kod: P1664 - Nieprawidłowe funkcjonowanie FIP.

Moduł: Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).

Szczegóły kodów usterek

Nieprawidłowe funkcjonowanie FIP.

Napięcie łańcucha rozrządu FIP

PCM

Przyczyną tego kodu DTC może być:

PCM

FIP

===END PCM DTC P1664===

===PCM DTC P1564===
Kod: P1564 - FIP żąda zredukowania dawki paliwa.

Moduł: Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).

Szczegóły kodów usterek

FIP żąda zredukowania dawki paliwa.

FIP zidentyfikowała usterkę, która może być przyczyną uszkodzenia silnika.

Jezeli sa obecne jakies inne kody DTC, najpierw zajmij sie nimi.

===END PCM DTC P1564===

===RCM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów
Nie mam już siły do tego ...
Wojtku ratuj ... nie mnie tylko samochód bo wyląduje na złomie.
Smalcmen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2017, 16:22   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu - zębatka na wale

FIP to Fuel Injection Pump - nawet może być zapowietrzona. Ale może też być uszkodzony sterownik.
Spróbuj odpalić go na plak aby sprawdzić rozrząd.

Odpowietrzyłeś pompę i wtryski?

Jesteś pewny tej włożonej pompy i jej sterownika?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 13-10-2017 o 16:41
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.