Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-12-2013, 10:45   #41
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,182
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

spotka cie kiedys waga na drodze i bedziesz wiedział ile ważą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 11:23   #42
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
spotka cie kiedys waga na drodze i bedziesz wiedział ile ważą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Aj tam, aj tam... Moje Kochane Aksamitne Chrapki nie mogą dużo ważyć... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 11-12-2013 o 12:16
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 13:19   #43
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,182
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

to zalezy czy na nich jeździsz... czy tylko pielegnujesz, doglądasz, KARMISZ... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS ale OFF TOP ;P
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 15:35   #44
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam
Nie rozumiem kolego Wojtku dlaczego się tak unosisz i piszesz, że ręce opadają i złośliwie dodajesz że wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Otóż nie kwestionuje tego co inni piszą, tylko stwierdzam to co mnie spotkało i jak mówili Policjanci i ITD. Jak się tego trzymałem, to Policjant nigdy mi nic nie powiedział złego podczas kontroli. Szukałem w prawie o ruchu drogowym i nigdzie nie znalazłem przelicznika 1,33. To wszystko. Co do sytemu poboru opłat Viatol to decyduje DMC pojazdu lub zestawu bez względu na kat. prawa jazdy.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 16:23   #45
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

No, nie, nie... nie unoszę się i nie jestem złośliwy. Problem w tym, że jeżeli ktoś podaje interpretację policjantów i inspektorów ITD i dodaje, że mówili dobrze - a tak nie jest, to wprowadza w błąd czytających. Targam przyczepki do przewozu koni już ponad 25 lat i trochę spotkań "z władzą" na drodze jednak przeżyłem. I to co wygadywali, to... masakra.

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Według mnie, a ciągałem przyczepy i rozmawiałem z Policją i ITD na ten temat dowiedziałem się co następuje:
1. DMC pojazdu plus DMC przyczepki nie może przekroczyć 3,5 tony
2. DMC przyczepki nie może być większe od masy własnej pojazdu.
To dotyczy kat. B prawa jazdy i czytając prawo o ruchu drogowym wydaje się, że mówili dobrze.
Sądzę, że wynika to z bardzo dużego, bezsensownego skomplikowania tych przepisów, a ta tabelka o której pisałem bardzo dobrze systematyzuje problem. Więc... przeczytana ze zrozumieniem wszystko wyjaśnia.
Dlatego mam nadzieję, że nie obraziłeś się, a wyjaśnienia w wątku pozwoliły zgłębić ci problem.

Ja sam mam nadal wiele pytań i niejasności związanych z tym tematem, ale już nie będę ich wyciągał w wątku, bo to byłoby już straszne zamieszanie...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 11-12-2013 o 16:41
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 18:39   #46
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,182
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

dawaj, moze cos rozjaśnie, bo też grzebałem mocno w tym temacie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 20:33   #47
Piters182
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 18-06-2008
Skąd: Lublin
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 1998
Postów: 17
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Panowie to jest temat rzeka, zabraknie stron na tym forum od wypisywania. My ani policja ani itd nikt nie wie jak to dokładnie jest. W kodeksach też różnie to pisze, albo jest trudne do zrozumienia. Przypinać nie wiadomo co z tyłu i jechać i się nie przejmować.;-);-)
Piters182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 21:13   #48
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam.
Kolego Wojtku, nie obrażam się. Nie mniej jednak tabelka którą przywołujesz jest chyba nieaktualna. Oczywiście mogę się mylić, ale nawet dzisiaj ściągnąłem ze strony Sejmu ujednolicony tekst Prawo o ruchu drogowym i Dział IV Rozdział 1 jest uchylony a więc art. 88 również - dane w tabelce nie mają więc umocowania prawnego. Jedyny zapis jaki pozostał to masa rzeczywista przyczepki nie może przewyższać masy rzeczywistej pojazdu. Policjant tłumaczył mi w ten sposób, że masa rzeczywista przyczepki maksymalnie załadowanej jest równa DMC przyczepki, a masa rzeczywista samochodu maksymalnie pustego jest równa masie własnej pojazdu. Wtedy nie ma problemu z ewentualnym ważeniem - oczywiście pomijam fakt przeładowania przyczepki ponad DMC.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez apus ; 11-12-2013 o 21:17
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 21:38   #49
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,970
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie mniej jednak tabelka którą przywołujesz jest chyba nieaktualna.
Jest nieaktualna o tyle, o ile jest to opisane w wątku i wynika ze zmian w Ustawie, a zmiany dotyczyły właśnie paragrafu 88 (od 19 stycznia 2013). Gdybyś przeczytał cały tekst wątku, to byś zapewne to zauważył.
Ponadto tabela uwzględnia inne uwarunkowania (tzw wymagania techniczne pojazdów), które nie są określone w Ustawie o Kierujących, ale w innych przepisach. Jest ich zresztą więcej (np wymagania odnośnie homologacji zaczepów, haków, systemów podłączenia świateł itd, itd) - w tabeli zawarto dane odnoszące się tylko do mas.
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Policjant tłumaczył mi w ten sposób, że masa rzeczywista przyczepki maksymalnie załadowanej jest równa DMC przyczepki, a masa rzeczywista samochodu maksymalnie pustego jest równa masie własnej pojazdu.
No tak..., tylko z tego nic nie wynika - chociażby dlatego, że do pustego samochodu - aby ruszył - musi wsiąść kierowca. Ponadto nie zawsze holujesz przyczepę załadowaną na maksa...
Co więcej - ja często zabierałem pasażerów (9-cio osobowe auto) aby dojść do wymaganej masy rzeczywistej holownika (przyczepa z końmi to 1800kg, pusty Transit 2,5D ok. 1600 kg, potrzeba co najmniej 3 osób w środku).

Opracowałem już dawno aktualną wersję tabeli w której uwzględniono zmiany w Ustawie, ale bez przerwy brakuje mi czasu na jej zrobienie na kompie. Przeliczyłem nawet optymalne warianty mas holownika i przyczepki.
Ale i tak jak jest teraz - razem z uzupełniającym opisem w wątku - sprawa jest zrozumiała.

Odnośnie innych przepisów nawet lepiej nie zaczynać - w tym np o przepisach administracyjnych o których nie wspomnieliśmy. Wystarczy napisać, że swoje konie mogę przewozić bez dodatkowych uprawnień, ale cudzych... nie. I tak mógłbym wymieniać długo...

======================================
Skorzystam z okazji i pochwalę się moim zestawem, który jest ciekawym przypadkiem w świetle przepisów. Przyczepa to fabryczny niemiecki Bockmann, która ma oryginalnie DMC 2000kg. Niestety, mój obecny Transit ma w papierach MMC przyczepy tylko 1800kg. Mimo, że spełnia warunek przeliczenia DMC poprzez przelicznik 1,33 z dużym zapasem, to "wąskim gardłem" staje się te MMC 1800 kg. Dlatego przyczepa została zarejestrowana jako SAM (własnej produkcji składak). Zdjęta została fabryczna tabliczka znamionowa, a na upoważnionej stacji została opisana, zważona i wpisano do dokumentu DMC 1800 kg. Oczywiście na osiach Knotta pozostały tabliczki znamionowe pozwalające stwierdzić, że te 1800kg nośności mają (w rzeczywistości grubo ponad 3000 kg), zaczep ma fabryczną homologację itd, itd .
Co ciekawe, w dawnych dobrych czasach, kiedy miałem pierwszego Transita w 1988 roku, nikt nie wpisywał nigdzie (nawet na tabliczką znamionową auta) MMC przyczepy. I mogłem wtedy - także krótkim, niskim Transitem - holować przyczepkę stosując przelicznik do przeliczenia DMC 1,33, Czyli bez problemu mogłem targać przyczepkę o DMC 2000kg.

Obecna przyczepa to niemiecki Bockmann, osie KNOTT na wahaczach wleczonych, buda to monolityczny plastik (nie skręcana z dwóch połówek jak większość innych, ale stanowi całość - to bardzo ważne), felgi alu, kółko pomocnicze tzw lotnicze. Hamulce najazdowe są tak wydajne, że kiedyś gdy musiałem depnąć, zablokowało koła w przyczepce na suchym asfalcie (jeden koń w środku był wtedy). Jedzie bardzo stabilnie, nie ścina zakrętów, podąża śladem tylnych kół samochodu. Widoczna z boku trójkątna pokrywa to otwierany pojemnik na szczotkę (konie walą kupę w przyczepie - trzeba czymś sprzątnąć) - chyba dlatego ta wersja nazywa się... Comfort. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Po przeciwnej stronie mocowane jest koło zapasowe. Przestrzeń załadowcza i oddzielny zamykany na klucz schowek mają oświetlenie.
Na dalszych wyjazdach na zawody jeździeckie, kiedy brakowało na miejscu miejsc hotelowych - konie oczywiście stały już w boksach - bardzo wygodnie spało się w przyczepce na położonym na podłodze sianie. Faktem jest, że byłem wtedy nieco młodszy...

Wadą przyczepy jest bardzo twarde zawieszenie - niemieckie drogi nawet III kategorii są równe i gładkie jak stół i tam to nie przeszkadza; u nas trzeba bardzo ostrożnie i wolno jechać z końmi, bo nogi konia to jest to, co najcenniejsze w tym stworzeniu - nie można narażać ich na kontuzję...

Druga wada - przyczepa jest bardzo charakterystyczna, z daleka ją widać i wiadomo co jedzie. W praktyce każda jazda z końmi to przynajmniej jedno, dwa zatrzymania przez mundurowych i sprawdzanie, dyskutowanie i mądrzenie się. W dodatku każdy mówi co innego. A konie przy dłuższym postoju myślą, że to już koniec jazdy, chcą wyjść i kopią w pochylnię, aż wszystko skacze razem z samochodem...

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-03-2015 o 18:50
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 23:05   #50
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Witam.
Niestety muszę stwierdzić, że uważnie przeczytałem i podtrzymuje to co napisałem. Jeśli w ustawie nie ma art. 88 to nie ma. Co do tłumaczenia Policjanta jest tyle dobre, że nigdy nie będę miał problemów i czy się to podoba czy nie ma on rację. Ponadto Kolego Wojtku, jeśli wejdziesz do auta lub przyczepka nie będzie do końca załadowana to bilans mas rzeczywistych jest jeszcze bardziej korzystny. Nie ujmując Twojej wiedzy i fachowości, która jest bardzo przydatna muszę stwierdzić, że nie zawsze niestety musisz mieć rację.
Jeśli będę postępował tak jak podał mi Policjant to zawsze będę w zgodzie z przepisami. W przeciwnym wypadku muszę pamiętać, aby masa rzeczywista przyczepki nie była większa od masy rzeczywistej pojazdu. Ja tak będę robił, a Ty oczywiście możesz inaczej. Piszę jednak to po to aby pokazać jak w prosty sposób nie mieć problemów przy ciągnięciu przyczepki.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:36.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.